Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pastelky pohořely v testu. Obsahují nežádoucí chemické látky pro děti

Nezávislá spotřebitelská organizace dTest se ve svém testování aktuálně zaměřila na pastelky. Jak 17 vybraných výrobků dopadlo? Pokud se spokojíte s tím, že jsou pastelky odolné vůči lámání, snadno se ořezávají a dobře se drží, prokáže vám většina testovaných výrobků dobrou službu. Jestli je pro vás důležité i to, aby neobsahovaly nežádoucí látky, na místě je ostražitost.

13.9.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Charváít

„V testu 17 výrobků běžně dostupných na českém trhu se ukázalo, že nejdražší z vybraných pastelek jsou i nejlepší, stříbrnou příčku naopak obsadil levnější výrobek z Číny. Bez ohledu na cenu ale většina pastelek pohořela v testu nežádoucích látek a odnesla si kvůli tomu celkově nedostatečné hodnocení," uvedla Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest. 

Jak dodala, zastávají princip předběžné opatrnosti, i proto jsou při posuzování přítomnosti chemických látek velmi přísní. "Na pastelky jsme aplikovali kritéria, která musejí splňovat hračky pro děti,“ dodala.

Zkoušky na obsah chemických látek se zaměřily na čtyři skupiny látek – těžké kovy, polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH), ftaláty a primární aromatické aminy. Podle limitů evropských předpisů a německého systému certifikace bezpečnosti výrobků (Die Geprüfte Sicherheit) mají tyto látky negativní dopady na zdraví, pokud jsou v kontaktu s pokožkou nebo dojde k jejich požití. 

„Vzhledem k tomu, že pastelky podobně jako hračky přicházejí do kontaktu s kůží nebo jsou vkládány do úst, měly by být podle odborníků prosty těchto látek. Výsledky testů nás ale nemile překvapily. U 13 ze 17 testovaných výrobků jsme našli chemikálie v nezanedbatelném množství," zmínila Hoffmannová.

"Abychom ale spotřebitele neděsili, je vhodné upozornit, že i když nežádoucí látky nemají v pastelkách co dělat, neznamená to, že by byly bezprostředně ohrožující pro zdraví nebo život,“ doplnila.

Testy chemikálií zamávaly pořadím

Pastelky, které se v laboratorních testech (odolnost proti lámání, nežádoucí pohyb pastelky, pádové zkoušky) i praktických testech (ořezávání, úchop, kreslení, stejnorodost a sytost barvy, lámavost tuhy) osvědčily, skončily kvůli obsahu chemikálií s celkově nedostatečnou známkou.

V čele tabulky nakonec stanuly v praxi jen průměrně hodnocené pastelky Bic Kids, z nichž by si z hlediska chemie měli vzít ostatní výrobci příklad.

Obsah chemikálií spotřebitel nepozná podle obalu, vzhledu ani vůně výrobku. Důvodem přísnějších kritérií pro hodnocení chemického složení pastelek je riziko takzvaného koktejlového efektu.

Ten spočívá v tom, že příjem nežádoucích látek z různých zdrojů, ať už z ovzduší, jídla, či kosmetických a jiných produktů, se v organizmu sčítá a jejich kombinace může zdraví negativně ovlivnit. V tomto směru je tedy důležitá opatrnost. Jedno je jasné. Pokud je některý výrobce schopen produkt vyrobit bez nežádoucí chemie, měli by to zvládnout i ti ostatní.

Autor: Redakce

13.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Češi jsou ve srovnání s Evropany ranní ptáčata

Ilustrační foto.
15

Jaké budou moderní sklady? Plné robotů a 40 metrů vysoké

Autistů přibývá. Terapii musí rodiče platit sami

Rvalo mi to srdce, vzpomíná na období před dvěma lety Magdaléna Čížková. Její dcera Markétka byla dlouho vysněným dítětem, které dělalo rodině jen radost. Zvládala první slova, vesele ukazovala předměty, rozpoznávala zvířátka. Jenomže pak přišel zlom. „Najednou jako by nám oslepla a ohluchla,“ popisuje maminka.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Geolog: Sesuvy na trase přes České středohoří nikdy hrozit nepřestanou

Posudky geologické služby v 90. letech umístění dálnice právě sem zásadně zamítaly. Zároveň navrhovaly mnohem bezpečnější řešení. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení