Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vizionář, který umí plavat proti proudu

Praha - Petr Link začínal v kočárkárně. Dnes ví, jak propojit televizi s internetem, a slaví úspěchy.

15.2.2012
SDÍLEJ:

PETR LINK. Oboru, v němž se pohybuje, odborníci připisují skvělou budoucnost.Foto: Deník/Martin Divíšek

Upřednostňujete pozemní, kabelový, nebo satelitní příjem? Chcete připojení na internet? Přejete si obrazovku v kvalitě full HD? Anebo míníte počkat na Android?

„Když tohle slyší zákazník při koupi nového televizoru, možná ani přesně neví, na co se ho prodavač ptá. O to hůř se pak zájemce rozhoduje,“ říká sedmačtyřicetiletý Petr Link, majitel firmy Lica. Ta se zabývá prodejem technologických systémů pro televizní a kabelové rozvody.

Televizní věk

Společnost založil už téměř před šestnácti lety. Tehdy začal dodávat různé součásti provozovatelů, kabelové televize. Od té doby se firma mnohonásobně rozrostla a rozšířila i nabídku služeb. Dnes dodává například ucelené řešení přenosu digitální televize, set top boxy pro kabelové operátory nebo technologii nutnou pro zavádění internetu do sítí kabelové televize.

Petr Link, původem z Košic, vystudoval pražské České vysoké učení technické, obor optoelektronika. V době, kdy firmu zakládal, bydlel v Nymburce a dojížděl za prací do Prahy. Právě každodenní nepohodlné cestování ho přimělo založit vlastní obchodní společnost.

Jak už to v 90. letech bývalo, podnik našel první sídlo v kočárkárně panelového domu, vybavené zahradním nábytkem, telefonem a faxem.

„Zvolil jsem si tehdy dlouhodobější cestu a rozhodl se pro dodávku kvalitnějšího zboží, které je také spolehlivější. Mám na mysli například kabely, které vydrží víc jak patnáct let, protože když už si investor vzal na ně úvěr, jistě je nechce měnit za pár let,“ vysvětluje své motivy Petr Link.

V té době došlo v budování telekomunikačních sítí v Česku k velkému rozmachu. „Naštěstí nám dodavatel nabídl výhodnou formu spolupráce, takže jsme mohli pružně reagovat na požadavky zákazníků,“ vzpomíná podnikatel, jak byly tehdy v konkurenčním boji důležité rychlé dodací lhůty. Výstavba sítí však byla poměrně brzy nasycena. V podniku Petra Linka pracovalo tehdy asi deset lidí a podnikatel stál před rozhodnutím, zda jít cestou krácení investic, anebo plavat proti proudu a investovat. „Vydali jsme se druhou cestou. Přesunuli jsme se do větší budovy, připravili sklady a vsadili na internet. V roce 1999 tu internet teprve začínal a nám bylo jasné, že kabelová televize je výborný prostředek pro rychlý internet,“ vysvětluje rozhodnutí majitel. Což se vzápětí ukázalo jako dobrá volba.

Technická podpora

Hlavní součástí současné firemní filozofie je pak ve stejné míře dovoz špičkové technologie jako i poskytování široké technické podpory. „Chceme být každému zákazníkovi partnerem. Odlišujeme se tím, že poskytujeme logistickou a technickou podporu dohromady. Obchodníků, kteří odněkud dovezou zboží, je spousta, ale my jej zákazníkovi nastavíme, poskytneme servis a zaškolíme ho.“

Podle Petra Linka je v konkurenčním boji nutné neustále se učit, jezdit po veletrzích a být alespoň mírným vizionářem. Umět odhadnout, kam by se technologie mohla ubírat: „Je to stále těžší a těžší. Až do digitalizace probíhalo vše docela plánovitě, ale dnes je vývoj překotný. Divák má nejrůznější možnosti, kam se orientovat.“

Servis na dálku

V současnosti se firma specializuje na velkoobchodní i maloobchodní prodej televizních a kabelových rozvodů. Kromě toho má i vlastní internetovou prodejnu a poskytuje také internetové připojení. Podnikatel charakterizuje tuto koncepci takto:

„Je nutné stát na několika nohou. Abyste uspěli na trhu, musíte být buď výrobní firmou s dobrými nápady, anebo musíte jít cestou, kterou jsme se vydali my, tedy nabízet komplexní služby. Být tím, kdo má nové technologie a přidá k nim nějakou službu.“ Protože český trh je poměrně malý, firma proniká i do zahraničí. V současnosti působí i na Slovensku, na Ukrajině, v Polsku a Makedonii. Výhodou je, že většinu servisních činností lze provádět na dálku.

I když na firmu zapůsobila hospodářská recese, majitel mluví o své perspektivě bez obav: „Digitalizace skončila a trh se uklidnil. Tím pádem tržby klesají a obrat se snižuje. Tento vývoj se snažíme vyrovnat efektivnějším provozem a expanzí do zahraničí. Naše finanční stabilita je dostatečně velká a počet zaměstnanců do padesáti zase dostatečně malý, aby firma správně reagovala a nezanikla. Navíc máme dobrý kolektiv.“

Do budoucna plánuje Petr Link zejména zkvalitňování služeb a rozvoj internetového obchodu, stejně jako takzvaná cloudová řešení. Jejich podstatou je fakt, že počítačové programy a databáze využívá několik zákazníků současně, přitom na dálku. Odpadá tím nutnost větších investicí do podnikových počítačových sítí, což je nový trend.

Co si o nápadu myslí odborníci

Sázka na odbornost, flexibilitu a kvalitu služeb v dynamickém oboru, v němž se spájí internet a televize, není vůbec jednoduchá. Určitě však dává smysl, pokud je takové podnikání zároveň i koníčkem. Alespoň tak na mě tahle firma, plná nadšených odborníků, působí.

Navíc čím méně zaměstnanců a chytřejší řešení, tím snadnější cesta k ziskovosti firmy. Myslím, že není lehké vstávat každé ráno s vědomím, že zítra může být všechno jinak, ale na druhou stranu není se příliš čeho bát. Komunikace a telekomunikační sítě jsou základem podnikání v budoucnu. Kdo bude tedy tyto služby poskytovat, vyhraje. Pokud bude držet krok s dobou. Firma Lica má pro to předpoklady.

Robert Kleiner, ředitel pro strategii, společnost truconneXion, Praha

Spojení internetu, televize i dalších moderních zařízení v jeden celek již dávno není snadnou záležitostí. Rychlý vývoj technologií přináší neustálé změny, při současném narůstání počtu variant optimálního nastavení. Vybavit pracoviště nebo domácnost moderní telekomunikační technologií není zrovna úkol pro jedince laika.

Proto také vznikla řada velkých i drobných dodavatelů služeb, které s tímto oborem nějak souvisejí. Myšlenka systematicky se zaměřit na tuto oblast a dodávat zákazníkům komplexní řešení, od analýzy potřeb, po dodávku potřebného zařízení, proškolení uživatelů a následný servis, je přesně to, co dnes trh oceňuje. Není proto divu, že firma začínající v kočárkárně se rozrostla do dnešních rozměrů. Zmíněné odvětví se stále dynamicky rozvíjí. Lze se proto důvodně domnívat, že firma Lica má dobré předpoklady k tomu, aby dosavadní zkušenosti dobře využila.

Podmínkou ovšem bude, aby přijala za své všechny technické novinky, které lze očekávat v komunikačních technologiích.

Ladislav Macka, generální ředitel Českomoravské záruční a rozvojové banky

Firma Lica Petra Linka je skvělým příkladem toho, jak se vyplatí investovat čas a pozornost do komplexních řešení orientovaných na zákazníky. Velice oceňuji, že firma podniká v tak bouřlivě se rozvíjejících oborech, jako je digitální televize a internet, dokáže i po šestnácti letech existence držet krok s vývojem a nabízet zákazníkům stále nejmodernější technologie a služby.

Stejně důležitá a mimořádná je i strategie firmy poskytovat zákazníkům řešení na míru společně s instalací, školením a veškerým servisem. Obdivuhodná je nepochybně také odvaha jít proti proudu a podnikání neomezovat ani v době krize.

Tomáš Linhart, manažer prodeje, Vodafone

VERONIKA NOVÁČKOVÁ

15.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
8

Duel Deníku: Je lázeňská péče v Česku přebujelá?

Nožíř, výrobce hlavolamů i vyznavač šrot artu Vašek Skopek vyrobil svůj první nůž v sedmi letech. Dnes je autorem zajímavých výtvorů.
4 10

Svůj první nůž vyrobil v sedmi letech. Dnes je autorem zajímavých výtvorů

Malý pochod radikálů v Bostonu deklasovala masivní akce jejich odpůrců

Tisíce demonstrantů skandujících protinacistická hesla v Bostonu zcela zastínily malou skupinu pravicových radikálů. Ti týden od násilných střetů ve Virginii zorganizovali „manifestaci na podporu svobody slova“. Policie raději konzervativce přesunula pomocí vlastních vozů jinam.

Vláda a odbory projednají růst platů, ve hře je několik variant

Zástupce vlády a odboráře čeká v pondělí zásadní jednání o růstu platů ve veřejném sektoru. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) požaduje pro učitele zvýšení o 15 procent a pro ostatní pracovníky o deset procent, a to od listopadu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odborářský požadavek podporuje. 

RECENZE: Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Z kauzy uplácení se někteří stíhaní lékaři mohou vyplatit

V kauze údajného uplácení lékařů ze strany distributorů léků policie obvinila zhruba 200 lidí. Někteří z doktorů se mohou stíhání vyhnout, pokud zaplatí jedenapůlnásobek přijatých úplatků na odškodnění obětí trestných činů. Naopak část distributorů policie stíhá jako organizovanou zločineckou skupinu. Hrozí jim přísnější tresty, a to dva až deset let vězení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení