Výdaje za zahraniční dovolenou se zvýší ve třech oblastech. „V první rovině se jedná o samotný nákup zájezdu, do kterého se promítnou ovlivněné ceny ubytování, stravování a dopravy. Druhá rovina zahrnuje celkovou útratu v místě pobytu, která bude o pět až sedm procent vyšší, než tomu bylo doposud," uvedl analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek.

Za třetí podle něj jde o náklady českých turistů vynaložené na nákup produktů potřebných na zahraniční dovolené, jako jsou plavky, krémy apod. Tyto produkty jsou z velké části dováženy ze zahraničí a jejich cena vlivem oslabené české koruny bude stoupat.

Podle Beránka vzhledem k ekonomických výsledkům řady tuzemských cestovních kanceláří za poslední léta nelze předpokládat, že by mohly ve střednědobém horizontu zvýšené náklady hradit ze svých zdrojů. Výhodu mají ty cestovní kanceláře, které mají kurzové zajištění.

„Intervence ČNB v neprospěch české koruny přišla z pohledu CK v nejméně vhodný okamžik. Většina cestovních kanceláří má připravené katalogy na příští rok, které jsou kalkulovány v jiné kurzové realitě a v mnoha případech jsou tyto katalogy v tisku nebo již byly distribuovány zákazníkům," dodal Beránek.

Cestovní kanceláře v minulém týdnu uvedly, že ceny last minute zájezdů se v létě 2014 zvýší meziročně o pět až deset procent, dovolených prodaných „v prvním momentě" se ale zdražení vlivem oslabení koruny prý nedotkne. „Předpokládáme, ze last minute zájezdy v létě budou dražší, protože jsou často fixovány na momentální kurz koruny," uvedl marketingový ředitel Exim tours Stanislav Zíma.