Proud vyrobený ve větrných, solárních a bioplynových elektrárnách, který musejí distributoři přednostně vykupovat a dodávat spotřebitelům, měl na burze hodnotu jen zhruba dvou miliard eur. Dalších 19,4 miliardy eur činila takzvaná ekologická přirážka, kterou spotřebitelé platí v ceně proudu a která má zajistit, že budou obnovitelné zdroje konkurenceschopné vůči konvenčním elektrárnám.

Částka, která směřuje na podporu obnovitelných zdrojů, se každoročně zvyšuje. V roce 2012 spotřebitelé zaplatili celkem 17,3 miliardy eur, loni to bylo 21,8 miliardy eur a letos se očekává zvýšení na zhruba 23,5 miliardy eur. Podpora zelené elektřiny zatěžuje největší měrou domácnosti a malé firmy, protože podniky s energeticky náročnou výrobou jsou od placení příspěvku osvobozeny.

Kvůli rostoucí nespokojenosti obyvatel s rostoucími příspěvky na obnovitelné zdroje se nová vláda kancléřky Angely Merkelové zavázala, že systém podpory reformuje. Ministr hospodářství a energetiky Sigmar Gabriel by měl do Velikonoc předložit konkrétní návrh nového systému. Počítá se s omezením provozní podpory pro solární i větrné elektrárny a se stanovením stropu pro podíl, jaký mohou obnovitelné zdroje mít na celkové spotřebě elektřiny v Německu.

Podpora obnovitelných zdrojů je součástí projektu transformace německé energetiky. Ta byla dosud založena na uhelných a jaderných elektrárnách, v budoucnosti by ale měly být jaderné zdroje zcela odstaveny a uhelné částečně utlumeny. Podle vládních plánů by obnovitelné zdroje měly v roce 2025 pokrýt 40 až 45 procent německé spotřeby elektřiny, v roce 2035 by podíl měl vzrůst na 55 až 60 procent. Loni pocházelo z obnovitelných zdrojů 25 procent německé elektřiny.