VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Životní prostředí trpělo i loni. Inspekce uložila pokuty přes 100 milionů korun

Česká inspekce životního prostředí (ČIZP) loni uložila loni 2887 pokut, tedy o dvě procenta méně než v předchozím roce. Provedla téměř 15 900 kontrol, o víc než 200 více než předloni. Letos plánuje zhruba 16 000 kontrol.

19.4.2017
SDÍLEJ:

Skládka OZO Ostrava HrušovFoto: Deník/Lukáš Kaboň

Celková výše udělených sankcí klesla o 3,7 procenta na 131 milionů korun. Nejvíce pokut padlo za odpady.

"Při větší intenzitě kontrol nebylo zjištěno tolik porušení zákona jako v roce 2015. Tato data potvrzují trend rostoucí disciplíny u větších podniků, zejména tedy u zhruba 2200 podniků podléhajících zákonu o integrované prevenci a přísným evropským normám," řekl ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Nejvíce pokut loni inspekce uložila za odpady, stejně jako v předchozích několika letech. Bylo jich 977 a patří mezi ně také tři nejvyšší předepsané sankce. Počet kontrol nejvýrazněji vzrostl v oblasti ochrany vod, a to o osm procent na víc než 3500.

Nejvyšší pokutu dostala v minulém roce biochemická společnost OMGD. Sankce 6,5 milionu korun zatím nebyla uhrazena a ČIŽP ji předala k vymáhání celnímu úřadu. Firma mezi lety 2013 až 2015 nakládala v areálu bývalé chemičky v Kaznějově na Plzeňsku s 15 000 tunami demoličních odpadů, což neměla povoleno. Demoliční odpady vysoce překračovaly limity přípustné pro obsah škodlivin v odpadech, které se využívají na povrchu terénu.

Také druhou a třetí nejvyšší pokutu předala inspekce k vymáhání celníkům. Třímilionovou sankci má zaplatit firma NP Transport, která bez povolení provozuje ve Středočeském kraji zařízení ke sběru a výkupu odpadů. Pokutě 1,9 milionu korun čelí společnost S & S Služby, která využila 6000 tun nevhodných odpadů na úpravu terénu v Senci a Tymákově na Plzeňsku.

Uhrazena byla čtvrtá nejvyšší sankce 1,7 milionu korun pro ZS Vilémov za znečištění řeky Doubravky pesticidem, kvůli kterému uhynulo téměř 8500 kriticky ohrožených raků říčních a jejich vajíček. Pokutu inspekce uložila už v roce 2015.

Inspektoři loni udělali také 479 kontrol podle zákona o obchodování s ohroženými druhy rostlin a živočichů. V těchto případech vedli 126 pokutových řízení a uložili pokuty za 446 200 korun. Zabaveno bylo 235 živých exemplářů ohrožených živočichů a rostlin a 924 neživých exemplářů, tedy výrobků. U vývozu a dovozu zjistili, že více než každá pátá kontrolovaná zásilka nebyla v pořádku. Nejvíce zásilek se živočichy, rostlinami a produkty z nich pochází z Asie.

"Velmi závažný je vzrůstající počet porušování zákonů v oblasti CITES a wildlife (divoké přírody). V roce 2016 byl v 56 procentech případů zjištěn v této souvislosti pachatel vietnamské národnosti, což je o šest procent více než loni a o 20 procent více než v roce 2014," uvedl Geuss.

Inspekce někdy i ve spolupráci s celníky zadržela loni například v dubnu 126 kilogramů slonoviny, v červnu na pražském Letišti Václava Havla odhalila pašování 221 chameleonů a 11 gekonů z Madagaskaru. Ve dvou zásilkách v březnu a listopadu se našlo dohromady 262 kaktusů pašovaných z Bolívie.

Autor: ČTK

19.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rada České televize volila ve druhém kole 26. dubna nového ředitele České televize. Na snímku Petr Dvořák.
4 9

Překvapení se nekoná, Rada zvolila šéfem ČT opět Petra Dvořáka

Biskup František Radkovský.
VÍME PRVNÍ
19

Prazdroji loni rostly prodeje, pomohl zájem o prémiová piva

Kdo nemá platnou jízdenku, ať si vystoupí. Cože?!

Od dubna se na problémových linkách městské hromadné dopravy vyskytují takzvaní asistenti přepravy. Mají za úkol dbát na bezpečnost, nepustit do vozidla osoby bez platné jízdenky, se zápachem a pod vlivem alkoholu, nebo je na příští zastávce „vysadit".

Zimola věří, že své jméno očistí

Končící jihočeský hejtman Jiří Zimola dnes prezidentovi Miloši Zemanovi na Pražském hradě řekl, že ve čtvrtek odstoupí z čela hejtmanství pouze kvůli brutálnímu politickému tlaku na úrovni kraje. „Mám signály i o tom, že mohl být i koordinován z řad ČSSD," zopakoval. Zdůraznil, že v souvislosti s kauzami kolem jihočeského zdravotnictví, které vedly ke konci koalice na jihu Čech, není vyšetřován policií. Věří tomu, že svoje jméno očistí.

Mexiko odmítá Trumpovu zeď. Je to nepřátelský akt, tvrdí

Mexický ministr zahraničí Luis Videgaray nazval plány na stavbu zdi oddělující Mexiko a Spojené státy nepřátelským činem a absolutním plýtváním penězi.

AKTUALIZUJEME

Charlie Hebdo: Policie zadržela 10 podezřelých

/VIDEO/ Velké zatýkání po Francii a Belgii. V souvislosti s útokem na redakci časopisu Charie Hebdo z ledna 2015 bylo do dneška zadrženo deset podezřelých.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies