ČTK to dnes zjistila z návrhu zákona uloženého v elektronické knihovně připravované legislativy.

"V případě zachování stavu v nezměněné podobě hrozí, že dojde k podcenění investičního procesu, čímž by mohlo dojít ke zvýšení nehospodárnosti při nakládání s veřejnými prostředky," stojí v důvodové zprávě.

Úřad má převzít některé pravomoci nynějších institucí a doplnit je o ty chybějící. Zatímco Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) má pravomoc kontrolovat zakázky po jejich zadání, Úřad pro veřejné investování by dělal kontrolu ještě před zahájením zadávacího řízení.

"Vznik Úřadu pro veřejné investování s sebou přinese významnou úsporu a efektivnější alokaci proinvestovaných veřejných prostředků, a to vše za nízkých provozních nákladů specializovaného úřadu," uvádí důvodová zpráva návrhu.

Roční náklady na provoz úřadu odhaduje MMR kolem 306 milionů korun. Po odečtení nákladů na oblast veřejných zakázek, o níž se stará právě MMR, to bude pro státní rozpočet znamenat vyšší výdaje asi o 29 milionů korun.

Nezávislost navrhovaného úřadu má mimo jiné zajistit jmenování a odvolávání jeho předsedy prezidentem republiky. Odvolání šéfa úřadu bude možné jen na základě stanovených důvodů, a to jen na návrh vlády.

Tuzemský trh veřejných zakázek činil v roce 2011 asi 500 miliard korun, což byl meziroční pokles zhruba o 11 procent.