VYBERTE SI REGION

Průšvihy Řípfestu: Co se dělo okolo Ozzyho

Roudnice nad Labem, Ústí nad Labem /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ – Hora Říp jako by velké projekty přitahovala. A pak se k nim chová macešsky. Pršelo, když tu zpívali na „megashow“ Eva a Vašek, ani megakoncertu Řípfest s hvězdami Ozzym Osbournem a Korn (USA) minulou sobotu počasí nepřálo. Odhady, kolik lidí ve finále v noci koncert legendy Ozzyho sledovalo, se různí. Více se dozvíte v rozhovoru s Vladimírem Veselým z Roudnice, který koncert pořádal a prozrail nám dosud utajené informace ze zákulisí.

6.9.2010 1
SDÍLEJ:

Festival Řípfest měl smůlu na počasíFoto: Deník/Karel Pech

Jaké problémy Řípfest měl?

Bylo jich hodně, největší asi ten, že nám během příprav nepřálo počasí. Denně byl vítr, silný déšť. Živly stavěly akci do pozice, že by také vůbec nemusela být. To jsem si ale neuměl představit: vše bylo nasmlouváno, prodáno na 8 tisíc vstupenek, lidé se pod Říp chystali a těšili.

Čím vás počasí nejvíce potrápilo?

Byl špatný přístup k pódiu. Drahou techniku pro Korn i Ozzyho, kterou přivezly tři kamiony z Anglie, jsme nemohli dostat na jeviště. Museli jsme oslovit místní zemědělce a firmy, které vlastní bagry i nakladače, aby pomohly. Kvůli počasí jsme bohužel nemohli použít ani velké obrazovky, aby i lidé vzadu dobře viděli. Den před koncertem byl při dešti tak silný vítr, že pršelo horizontálně.

Koncert zrušit nebylo možné?

Ne, to nešlo. V tu dobu už byly téměř všechny honoráře vyplaceny, zaplacena byla záloha na produkci i techniku. Ale lidé měli koupeny lístky, takže by nebylo z čeho jim vracet vstupné.

Proč vlastně bylo vstupné tak vysoké? Lístek stál 2200 či 1800 korun…

Na to, jaké zde vystupovaly skupiny – a na jejich vstupní požadavky – nebyly lístky drahé. Kalkulace byla dělána s velkým citem vzhledem k rockovému publiku z ČR a ze Střední Evropy.

Kolik lidí vidělo finální koncert Ozzy Osbourna s kapelou. Až 18 tisíc?

Tolik ne. Odhaduji, že jich bylo 14 až 15 tisíc. Po akci se mi ale ozývali lidé z okolí, že ještě před koncertem Ozzyho prošli do areálu zadarmo. Že produkce už nechala otevřený vchod.

To nechápu. Jak je to možné?

Nevím, budu tyto informace ještě dál ověřovat. Produkce s ochrankou takto rozhodly, aniž by mne informovaly. Domnívám se, že jsem tak přišel o dost peněz.

Korupce u vchodů?

Navíc údajně byly na místě k mání vstupenky levněji. Někdo měl pouštět lidi do areálu za pár set korun… Měli jsme takové signály od návštěvníků. Přišli za námi, že se to děje. V tom obrovském presu v den akce, v jakém jsme jako pořadatelé byli já i mí spolupracovníci, se takové věci nedaly řešit. Požádali jsme tedy lidi, kteří byli účastni takové korupce či prodeje lístků za nízkou cenu, zda by nám to nedali písemně. Zatím nám nikdo nic nedal, ale třeba se tak stane.

Co ještě bylo problémem Řípfestu 2010. Co vám komplikovalo život?

Také to, že mě produkční firma spolu se security firmou už týden tlačily do zvláštního postavení. Asi si chtěly zjednodušit práci, tak rozhodly, že lidé, kteří přijdou na Řípfest, nebudou smět areál už opustit. Jen snad na základě nějakého velkého problému.

A jak jste byl vy sám spokojen se zázemím megakoncertu?

Myslím, že jsme měli kvalitní zázemí. Tedy stany, WC, občerstvení… Ale není třeba pravda, že došlo pivo. Naopak se počítalo, že se ho prodá o trošku více, než se vytočilo.

Mrzí vás něco na Řípfestu?

Nejvíc asi to, že si produkce neohlídala kvalitu varhan značky Hammond pro Kena Hensleyho a výsledek pak byl tristní. Až teprve na pódiu zjistil – když na ně chtěl hrát – že to nelze. Odehrál tedy dvě skladby a opustil pódium.

Byl jste mu v tu chvíli nablízku. Jak reagoval, co to s ním udělalo? Byl naštvaný, zklamaný, otrávený?

Ano, strašně. Hned jsem za ním běžel, a on samozřejmě věděl, že za to nemohu. Ale shodli jsme se, že je za to potřeba někoho zabít.

Dojde tedy ještě k vraždě?

Musí se trošku vraždit… Produkce nám musí dát dobrozdání, musí jednat s dodavatelskou firmou. Bude to mít vyústění finanční. Kenovi Hensleymu jsme totiž stejně museli vyplatit honoráře, ať už odehrál nebo ne. Byl naštvaný, ale já ho uklidnil a shodli jsme se, že příště si to v Čechách vynahradí.

Už víte, či tušíte, co bude dál? A řekněte – jaké jste si ze všeho vzal ponaučení?

Myslím, že jsem dokázal, že jsem schopen i za těžkých podmínek takovou akci zorganizovat. Ale neumím změnit mentalitu lidí, kteří se okolo takových koncertů už dlouho „motají“. Byl tam silně vidět vliv Prahy a lidí, kteří mi byli doporučeni, že koncert produkčně zabezpečí. Že prý to udělají dobře, což se nedá úplně potvrdit. Kdybych si objednal zahraniční odborníky i za větší cenu, lidi nezávislé ve vztahu k této zemi, možná vše dopadlo lépe.

Ozzy Osbourne ani Korn nehráli 75 minut, jak měli. Český tisk i TV si všimly, že to bylo asi jen hodinu.

To ano. Ale já bych chtěl novinářskou veřejnost požádat, aby – když už tyto údaje uvádí – měla pro své tvrzení i důkazy, nahrávky či snímky ze závěru koncertů Korn i Ozzy Osbourna. Pokud totiž skutečně oba headlineři odehráli tak krátké koncerty, bylo by to zásadní porušení smluvních podmínek. První zásadou smlouvy s Ozzy Osbournem pro Řípfest totiž je, že musí hrát 75 minut. Produkce včetně jeho produkčních manažerů a tourmanagera za to zodpovídají. Sám zatím musím věřit jim. Ale kdyby někdo dokázal, že opak je pravdou, kdyby byl k dispozici záznam, z něhož vyplývá, kdy Ozzy Osbourne s kapelou pod Řípem hrát začíná – a kdy končí, byl by to důvod k velkému sporu.

Ozval jste se už?

Zatím jsem dal najevo agentům z agentury ITB z Anglie, že jsem velmi znepokojen, že Osbourna vyslali na pódium asi o půl hodiny dříve, než bylo všude uvedeno. Že nezačal ve 23.00 hodin. A lidé, kteří tak jeli i z dálky načas přesně na show Ozzyho, a třeba kvůli tomu přerušili či zkrátili dovolenou, už nemohli vidět jeho začátek. Velká škoda… Je to dnes velký spor mezi mnou a zřizující agenturou.

Autor: Radek Strnad

6.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

Neberte medvědovi hračku! Může to být granát...

Varšava – Odebrat medvědovi hračku může být docela nebezpečné, zvláště když hračkou je minometný náboj. Asi takové poučení podle agentury AP plyne ze sobotní příhody v zoologické zahradě v Poznani na západě Polska.

Při volbách na zkoušku statistici nezaznamenali žádný problém

Praha – Při úterních simulovaných volbách na zkoušku nezaznamenal Český statistický úřad (ČSÚ) žádný problém se zpracováním výsledků. Před říjnovými krajskými a senátními volbami statistici prověřovali přenos sečtených hlasů nebo reakce systému na přetížení, sdělila mluvčí úřadu Petra Báčová. Jednalo se o druhou celoplošnou zkoušku ze tří, poslední se má konat 4. října.

Žena a dvě děti zemřely při nehodě na přejezdu v Německu

Berlín - Mladá žena a její dvě děti dnes zemřely při nehodě na železničním přejezdu na severu Německa. Informovala o tom agentura DPA. V krátké době je to v Německu už druhý případ srážky vlaku s vozidlem na přejezdu: v srpnu byli při nehodě u Osnabrücku vážně zraněni dva lidé v autobusu, do kterého narazil vlak.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies