„Nejtěžší je domluvit termín, který by vyhovoval vesměs velmi vytíženým hostům,“ řekl Schütz. „Například Iana Wrighta ředitel festivalu „uháněl“ dva roky. „Nejtěžší byly začátky. Dostat do Karlových Varů Ericha von Dänikena. Tehdy jsme ještě neměli žádné reference, takže si je spisovatel sháněl sám. Pomohly nám německé i švýcarské televize,“ zavzpomínal ředitel Tourfilmu.

Kontaktáž, registráž, abychom parafrázovali Kunderu

Sám akt shánění hlavní hvězdy festivalu se dá podle Schützových slov rozdělit do tří kroků – kontakt a přesvědčování o tom, že Tourfilm je tou pravou akcí pro ně. Druhá fáze znamená poskytnout mu reference.

A pak začíná třetí, nejtěžší: bitva o termín. „V tomto ohledu beru jako největší prohru fakt, že se nepodařilo sehnat pro festival dobrodruha a miliardáře Steva Fosseta. Byl jsem možná jedním z posledních, kdo s ním hovořil. Mluvil jsem s ním deset dnů před jeho tragickou nehodou. Mám doma sbírku jeho odpovědí na naše pozvání. Vesměs znějí stejně: Ve vašem termínu nejsem v Evropě,“ zalitoval Schütz.

V záloze má ovšem ředitel Tourfilmu další světoznámou personu – miliardáře Richarda Bransona, zakladatele společnosti Virgin Galactic, která se chystá rozjet komerční vesmírnou turistiku. „Pokud by to vyšlo, přistál by Branson se svým speciálem přímo v Karlových Varech. To je ovšem hudba budoucnosti ,“ doplnil Schütz.

Sympatický Anglán

„O Tourfilmu jsem před pozváním na něj nikdy neslyšel,“ přiznal bez mučení Ian Wright na tiskové konferenci. „Líbí se mi ale jeho tradice a koncepce. Je skvělé, že je na jednom místě v jeden termín k vidění to nejlepší z celého světa,“ pochvaloval si. Z Karlových Varů si prý odveze kromě vzpomínek i nějakou tu lahvinku. „Celý první večer jsem zažíval vzorky české kultury. Ani je neumím vyslovit,“ řekl o pobytu v Karlových Varech. Vyšlo najevo, že vzorek české kultury, který zažíval, se jmenuje becherovka…

V branži cestovatelských filmů se Ian Wright pohybuje už 15 let. „Začalo to jako vtip. Viděl jsem inzerát, ve kterém jeden z televizních kanálů hledal nového moderátora cestopisných snímků. Zaslal jsem tam své dílo, kterým byl průvodce Londýnem laděný do bláznivého karibského stylu. Bylo to celé postavené na hlavu. Třeba scéna, kdy taxi ujíždí s mými zavazadly, a já říkám, že je vlastně lepší cestovat nalehko, že vlastně zavazadla ani nepotřebuji. Říkal jsem si, že pokud chtějí něco nového, tak by právě tohle mohlo být to pravé. No a dopadlo to tak, že pro televizní kanál pracuji už 15 let, a nemohou se mě zbavit,“ zavzpomínal se svým typickým humorem, kterým kořenil celý včerejšek, Wright.

Ian Wright překypuje energií. „Jsem v nejabsurdnější pozici na světě. Je to tak úžasné, až je to obscénní. Měl jsem příležitost dostat se do této pozice. Kdybych si ji neužíval, kdyby mě nenabíjela má práce sama o sobě, byl bych vyschlá troska. Co jiného by mě mohlo nabít energií než setkání se stovkami zajímavých lidí a pohled na ty nejúžasnější přírodní scenérie?“ řekl Wright. Nepopřel ale, že se dostává do situace, kdy je úplně na dně. „To ale nesmí ovlivnit profesní odhodlanost a schopnost poskytnout lidem očekávaný zážitek,“ doplnil moderátor.

Pozdrav na dálku

Hvězdou loňského Tourfilmu byl dobrodruh Mike Horn. V Karlových Varech ale nebyl osobně, protože se připravoval na několikaletou expedici Pangea. Přislíbil ale, že se každoročně ozve. Přímý přenos setkání s ním je naplánovaný na dnešek od 10 hodin v Malém sále hotelu Thermal.

„Mike Horn je v těchto dnech u Indonésie.. Jsou tam ale hrozné podmínky, řádí tam hurikány, takže loď musí kotvit v přístavu,“ přiblížil putování loňské hvězdy Tourfilmu jeho ředitel.

Po rozhovoru s Mikem Hornem čeká na hosty Tourfilmu překvapení. „Představíme prvního Čecha, kterého Mike Horn pozval na svou expedici,“ prozradil Schütz.

Lamač rekordů

Tourfilm překonává sám sebe. Rok od roku do soutěže přihlašuje své snímky více a více států. Letos se jich představí 136… „Dlouho to vypadalo, že rekord nepadne. Finiš byl ale mohutný, takže i letošní ročník je rekordní,“ pochvaloval si ředitel Tourfilmu, který jako jeden ze dvou lidí (tím druhým byl předseda mezinárodní poroty Jiří Mikeš) viděl všech 614 přihlášených snímků a 352 multimédií.

V hlavní soutěži se představí i desítka českých snímků. „Počet tuzemských snímků záměrně limitujeme tak, aby se zahraniční soutěžící necítili poškození. Působilo by prapodivně, kdyby půlka soutěžních snímků byla z Česka. Musíme si udržet objektivitu,“ vysvětlil Schütz. V tuzemské sekci, Tour Region Filmu, se pak představí 128 snímků a 51 multimediálních projektů.