VYBRAT REGION
Zavřít mapu

České filmy mají na Berlinale úspěch

Berlín - Oproti loňsku je na nynějším mezinárodním filmovém festivalu Berlinale o české a slovenské kinematografii nejen více slyšet, ale lze se o filmových zástupcích někdejších federálních partnerů i více dočíst. Berlínské deníky věnovaly trojici filmů promítaných v nesoutěžní sekci Forum velké příspěvky a v prestižních filmových časopisech Variety a The Hollywood Reporter se objevily pochvalné recenze na česko-slovenské rodinné drama Dům.

15.2.2011
SDÍLEJ:

Snímek z nového filmu Zuzany Liové Dům, který má nyní velký úspěch na festivalu BerlinaleFoto: archiv

Variety tradičně vydává ke každému festivalovému dni speciální číslo věnované aktuálním projekcím a hodnocením již uvedených děl. O snímku Dům, který mohli návštěvníci přehlídky poprvé vidět minulý pátek, recenzentka magazínu píše jako o „skvěle proporčním současném dramatu“. Jeho mladou slovenskou tvůrkyni Zuzanu Liovou přirovnává k českým režisérům Bohdanu Slámovi a Alici Nellis, neboť podle ní dokáže stejně jako její mezinárodně ostřílenějším kolegové „dělat univerzálním malé bolestivé momenty každodenního života“.

Dům samotný označuje za „citlivě sledovaný a inteligentně natočený realistický příběh o generačním konfliktu“ a vyzdvihuje hloubku jednotlivých postav. „Bez přehánění, ale ne bez komických momentů Liová vystavěla scénář, který dává stejnou váhu výmluvným pohledům a opakovaným gestům stejně jako dialogům a nechává dění mluvit silněji než slova o nadějích a touhách,“ soudí Alissa Simon o prvním zástupci slovenské kinematografie na Berlinale po 20 letech, který vznikl za výrazné finanční pomoci z Česka a hrají v něm známí čeští herci Miroslav Krobot nebo Taťjana Medvecká.Recenzenti tu vidí paralely s Kenem Loachem

Natasha Senjanovic z časopisu The Hollywood Reporter doporučuje Dům všem milovníkům realistických dramat založených na přirozených hereckých výkonech, jakými je proslulý například režisér Ken Loach. I ona našla paralelu s Bohdanem Slámou, neboť ji prý Dům svým „dokonalým obsazením a řídkými dialogy“ připomněl jeho oceňovaný film Venkovský učitel.

„Stejně jako Loach i Liová dokáže postavit kameru na to správné místo, aby zachytila nepatrná gesta svých herců a nechala nás zapomenout, že sledujeme něco uměle vytvořeného. Ví také jak vyjádřit ticho, které tvoří velkou část života jejích postav stejně jako pustých hor - krásných i omezujících zároveň, které je obklopují,“ hodnotí Dům dopisovatelka magazínu The Hollywood Reporter.

Senjanovic vysoce oceňuje herecké výkony hlavních představitelů Miroslava Krobota a Judit Bárdosové. Mladou slovenskou naději ale v recenzi zaměňuje za českou herečku Kateřinu Winterovou, která slovenské kolegyni propůjčila český hlas.

#nahled|http://g.denik.cz/96/f1/p201102111053701liova_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/96/f1/p201102111053701liova.jpg|Na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale měl 11. února premiéru česko-slovenský film Dům režisérky Zuzany Liové a producentů Viktora Tauše, vpravo, a Michala Kollára.#

O něco méně pozitivní hodnocení tohoto česko-slovenského filmu, který měl na Berlinale svoji světovou premiéru, se objevilo na specializovaném serveru themovingarts.com. Zatímco scénář a postavy považuje jeho přispěvatelka za silné, to samé už podle ní neplatí o tempu filmu a jeho vizuálním ztvárnění. O snímku doslova píše, že se vleče a jeho „pomalost zhoršuje jeho bezútěšná estetika“, poznamenává Alison Frank.

České a slovenské filmy prezentující se na letošním Berlinale také ve větším pronikly na stránky berlínských listů. Berliner Zeitung věnoval snímkům Dům, Nesvatbov a Osmdesát dopisů půlku strany své kulturní přílohy a podobně velkorysý byl i Der Tagesspigel. Ten všechny tři zástupce charakterizuje jako „hořké bizarnosti bytí ukazované s největší možnou lehkostí“. Berliner Zeitung v souvislosti se zařazením hned třech filmů z jedné země do sekce Forum píše o malé nové vlně a velmi slibných pracích mladých režisérů.

Nesvatbov na Berlinale bavil, režisérka ho ale považuje za smutný

Salvy smíchu vyvolalo v sobotu v berlínském kině Delphi Filmpalast premiérové promítání českého dokumentu Nesvatbov na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale. Jeho režisérka Erika Hníková přitom svůj snímek o nezadaných třicátnících a svérázném slovenském starostovi, který se jim všemi způsoby snaží najít partnera, považuje spíše za smutný.

„Na mě pořád ten film působí spíš smutně než humorně. V okamžiku, kdy mi někdo říká, že se od začátku do konce bavil, tak já jsem z toho vždycky dost překvapená,“ přiznala Hníková ČTK. „To, že ten film obsahuje nějaké humorné scény, to jsem věděla. Ale to, že někdo ho od začátku do konce bude vnímat jako humorný celek, tak to jsem nevěděla,“ dodala.

#nahled|http://g.denik.cz/96/f1/p201102120588201hnikova_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/96/f1/p201102120588201hnikova.jpg|Na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale měl 12. února premiéru český dokument Nesvatbov režisérky Eriky Hníkové#Její třetí celovečerní dokument pojednává o slovenské vesnici Zemplínske Hámre, jejíž starosta - vysloužilý generál - bojuje všemi prostředky za to, aby obec nevymřela, neboť je v ní mnoho svobodných. Když nepomohou sliby finanční odměny za sňatek a za děti, ani každodenní apely k plození potomků v obecním rozhlase, rozhodne se uspořádat pro „nezavrabčené“ seznamovací večírek. Ani ten ale kýžený výsledek nepřinese.

Návštěvníci premiérového představení si v něm našli obě polohy. „Částečně to bylo směšné a částečně mi jich bylo líto,“ řekla ČTK Katrin Arnoldsová po skončení vyprodané projekce. S podobnými pocity z ní odcházela i divačka Simone. „Je to samozřejmě humorné, když to člověk vidí, ale když o tom trochu přemýšlí, tak je to trochu smutné nebo spíš tragikomické,“ uvedla o snímku, který jinak označila za velmi dobrý.

#nahled|http://g.denik.cz/96/80/nesvatbov_nahled_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/96/80/nesvatbov_nahled.jpg|Snímek z nového dokumentu Nesvatbov režisérky Eriky Hníkové #

Nesvatbov měl na Berlinale premiéru jako druhý ze tří českých filmů uváděných letos v oficiálním programu berlínského festivalu. V pátek měli jeho návštěvníci možnost prvně vidět česko-slovenské psychologické drama Dům slovenské režisérky Zuzany Liové, v úterý čeká premiéra snímek Osmdesát dopisů debutujícího režiséra Václava Kadrnky. Všichni tři čeští zástupci byli zařazeni do nesoutěžní sekce Forum.

„Sekce Forum mi přijde skvělá v tom, že se orientuje na zajímavé experimentální filmy, že to není filmový mainstream. Tím mi přijde zajímavá a jsem s tím úplně spokojená,“ komentovala Hníková zařazení svého dokumentu na jednom z nejprestižnějších filmových festivalů v Evropě.

„Já jsem za to hrozně ráda, že máme film na áčkovém festivalu. Stalo se to souhrou náhod, já jsem ani nevěděla, že se o to pokoušíme. Pak jsem se to dozvěděla, což mě samozřejmě potěšilo," uvedla čtyřiatřicetiletá rodačka z Prahy, která má už na svém kontě ceněné dokumenty Ženy pro měny a Sejdeme se v Eurocampu. Za Nesvatbov, který měl v Česku premiéru v prosinci a uvedení na Berlinale je pro něj mezinárodní premiérou, byla nominována na cenu Český lev za nejlepší dokument.

V českém i německém tisku je svou poetikou přirovnáván k československé nové vlně 60. let, především k filmům Miloše Formana Konkurs nebo Hoří, má panenko. „Já si myslím, že moc společného to s tím nemá, nebo já tam ty paralely nevidím,“ odmítá Hníková srovnání se slavnými díly československé kinematografie.

Berlinale začalo v kovbojském stylu

V kovbojském stylu v pátek v Berlíně začal 61. ročník mezinárodního filmového festivalu Berlinale. O zahájení desetidenní přehlídky, která uvede 385 filmů z 58 zemí světa, se totiž postaral americký western Ethana a Joela Coenových Opravdová kuráž. Slavná bratrská dvojice se jím vrátila na berlínský festival po 13 letech, kdy se na něm představila s krimikomedií Big Lebowski.

Hlavní roli v obou snímcích ztvárnil americký oscarový herec Jeff Bridges (na snímku), který patřil k největším hvězdám na červeném koberci před festivalovým palácem, kde se zahajovací ceremoniál tradičně konal. Tou nejfotografovanější a asi nejobletovanější byla ale předsedkyně mezinárodní poroty, slavná hollywoodská herečka Isabella Rossellini.

Ta během slavnostního galavečera před promítáním úvodního filmu přečetla dopis íránského režiséra Džafara Panahího, který je letos jedním z členů jury, festivalu se ale nemůže účastnit. Ve své vlasti byl totiž kvůli kritickým postojům k vládnímu režimu odsouzen k šesti letům vězení a dvacetiletému zákazu výkonu povolání.

Pořadatelé Berlinale mu i přes nedobrovolnou absenci ponechali členství v hlavní porotě a dnes na znamení solidarity s íránským tvůrcem umístili na pódiu velkého sálu prázdnou bílou židli s jeho jmenovkou. „Útok na svobodu vyjadřování je útok na svobodu jako takovou,“ kritizoval Teherán při svém vystoupení také německý ministr kultury Bernd Neumann.

O Zlatého medvěda pro nejlepší soutěžní snímek a některého ze stříbrných medvědů pro jednotlivé filmařské kategorie se tento rok utká 16 filmů. Stejně jako v předchozích letech mezi nimi není žádný český zástupce. Ti byli zařazeni do nesoutěžní sekce Forum, jak už bylo napsáno výše.


Autor: ČTK

15.2.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Semifinále Generali play off hokejové extraligy: Mountfield HK - HC Kometa Brno.

Krejčík po první prohře: 'Jedeme dál, nečekali jsme, že to bude 4:0'

Mapa republiky
6

Na sněhovém poli Mapa republiky je téměř 10 metrů sněhu

Vyceněné zuby a vypoulené oči. Ronaldova busta terčem vtípků

Při slavnostním pojmenování letiště na Madeiře po Portugalci Cristianu Ronaldovi vzbudila velkou pozornost fotbalistova busta, která se stala terčem kritiky i mnoha internetových vtípků. Sochař Emanuel Santos hájí výtvor tím, že se řídil zadáním hvězdného útočníka Realu Madrid, a tvrdí, že sám Ronaldo byl s výsledkem spokojený.

AKTUALIZOVÁNO

Rusnok: Konec intervencí může nastat prakticky kdykoli

/ANKETA/- Konec režimu devizových intervencí může nastat kdykoliv po konci tzv. tvrdého závazku, tedy od dubna, řekl dnes guvernér ČNB Jiří Rusnok. Zároveň upozornil, že centrální banka již nebude zveřejňovat možné scénáře načasování konce kurzového závazku.

Marksová: Opatření vůči řidičům hraničí se šikanou. Oplatíme stejnou mincí

Česká republika a Slovensko jsou připraveny zavést protiopatření vůči některým zemím kvůli jejich požadavkům na české řidiče při vyslání do ciziny. Šoféři z některých starých unijních států by tak pro jízdu po českém a slovenském území potřebovali různé doklady v češtině a slovenštině. Novinářům to dnes řekla ministryně práce Michaela Marksová.

Sobotka zdůraznil nutnost kompromisů, aby se neopakoval brexit

/ANKETA/- Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na dnešním společném jednání české a slovenské tripartity zdůraznil nutnost najít kompromis ohledně směrnice o vysílání pracovníků. Zasedání na zámku ve Štiříně u Prahy se předpisem zabývalo, účastníci ho kritizovali. Sobotka zdůraznil, že se země musejí v rámci Evropské unie navzájem poslouchat. Jinak mohou podle něj nastat další podobné zlomy, jako byl brexit, což by si nepřál.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies