VYBERTE SI REGION

Febiofest hostí osobnosti

PRAHA – Po Otaru Ioselianim a Bruno Dumontovi přivítá pražská část Febiofestu další významné osobnosti. Jednou z nich je mimořádná postava maďarského současného filmu režisér Béla Tarr.

30.3.2007
SDÍLEJ:

Foto:

Tarrovy filmy jsou typické umělecky působivou černou a bílou, která prezentuje oprýskanou a temnou podobu přítomnosti. Je básníkem dlouhých scén. Jeho proslulá televizní adaptace Macbetha se skládá z pouhých dvou záběrů. Tarr mistrně aranžuje obrazy a herce, čas a bezprostřednost zobrazených situací diváka pohlcují. „Příběhy nás zajímají nejméně, protože se od Starého zákona vlastně nemění,“ přiznává Tarr. „Poselstvím mých filmů je ukázat, jak žijeme my tady a teď,“ dodává.

Ačkoli měl Béla Tarr pobýt na festivalu tři dny a představit své filmy, včetně sedmiapůlhodinového opusu Satanské tango, nakonec se ho podařilo přemluvit pouze k účasti na včerejší tiskové konferenci. Důvodem jeho vytíženosti je zejména dokončování posledního snímku na motivy románu Georgese Simenona Muž z Londýna. Jednu z hlavních rolí zde ztvárnil i herec a režisér Miroslav Krobot, jehož mohou filmoví diváci znát z komedie Petra Zelenky Příběhy obyčejného šílenství, kde hrál postavu otce.

Na otázku Deníku, jak se liší natáčení s experimentujícím Tarrem od jeho dosavadních zkušeností s filmem, odpověděl: „Pro mě to bylo zajímavé více jako pro divadelního režiséra. Fascinovala mě Bélova práce s hercem. Nesnaží se dosáhnout efektu herecky, ale proniknout do hloubky člověka pomocí opakování scén a postupného uvolňování herce, což je velmi náročné. Měsíc sebeodhalování pro mě nepředstavoval nic příjemného.“

Béla Tarr k angažování Krobota v mezinárodně obsazeném filmu říká: „On má v sobě jakési tajemství, v jeho osobnosti je něco nezlomného.“ A podotýká: „Potkali jsme se na festivalu v Nitře. Líbilo se mi, že nepromluvil ani slovo, a tím siměokamžitě získal.“

Mezi hosty festivalu se objevil také Marián Labuda, který o sobě tvrdí, že je „československý herec“. Jeho zásluhy ocenil na dálku i režisér Jiří Menzel, který považuje obsazení Labudy do role závozníka v komedii Vesničko má středisková za „řídký projev své geniality.“

„Scenárista Zdeněk Svěrák stejně jako ostatní členové štábu na mě tehdy zpočátku hleděli s nedůvěrou,“ přiznal. Podle něj si totiž všichni mysleli, že tuto roli měl hrát nějaký opravdový chlap, kterého Otík obdivuje, a ne „nějaké čudo“, dodal k jedné ze svých nejslavnějších postav Labuda. Čeští diváci mohou momentálně jeho herectví obdivovat v Menzelově adaptaci Obsluhoval jsem anglického krále. Febiofest nabídl průřez jeho tvorbou.

30.3.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Donald versus
 Hillary. Lepší než Super Bowl?

Washington - Devadesát minut (v úterý ve tři hodiny ráno našeho času) bez reklam může posadit k obrazovkám až 100 milionů diváků. Rekord politických debat zatím drží superdebata Jimmyho Cartera a Ronalda Reagana z roku 1980 (volby tehdy vyhrál R. Reagan). Tu vidělo 80 milionů lidí.

Firma Skytoll žádá ÚOHS, aby Kapsch nesměl vybírat mýto

Firma Skytoll, která vybírá mýto na Slovensku, rázně promluvila do další budoucnosti českého mýtného systému. Jak zjistil magazín Dotyk, v pátek na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) poslala návrh, aby bylo ministerstvu dopravy zakázáno využívat služeb rakouské firmy Kapsch.

VÍME PRVNÍ
Mladý muž byl už dříve kvůli výhružným SMS, které posílal své bývalé přítelkyni, odsouzen za stalking. Nyní mu hrozí další soudní líčení. Podle informací Deníku byl Šimek obviněn 
z trestných činů vydírání 
a nedovoleného ozbrojování.

Státnímu zástupci nastražil granát pod auto bývalý voják

Havlíčkův Brod – Policejní komando tento týden 
v úterý zadrželo v Havlíčkově Brodě šestatřicetiletého bývalého profesionálního vojáka Davida Šimka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies