VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fero Fenič: Film je dobrou investicí do příštích generací

Hradec Králové /ROZHOVOR/ – Do Hradce Králové dorazil festival filmové a televizní tvorby Febiofest. Východočeští filmoví fanoušci jeho návštěvu – byť krátkou – každoročně vítají s velkým povděkem. Ta letošní má však příchuť oslav: Febiofest se koná právě po dvacáté.

3.4.2013 1
SDÍLEJ:

Fero Fenič, zakladatel Febiofestu. Foto: Deník

Festival se v hradeckém multiplexu CineStar zdrží necelé tři dny. Včerejší večer patřil slavnostnímu zahájení, následující dva dny pak ozvěny Febiofestu nabídnou osm filmů z dvou set, které soutěžily v letošním hlavním programu.

O jubileu, filmech a dalším osudu Febiofestu jsme si povídali se zakladatelem a prezidentem festivalu Fero Feničem.

Jak letos Febiofest slaví své jubileum?
Dvacet let už znamená tradici a ta je vždy závazkem. 
K mezinárodní soutěži prvních a druhých děl přibyla letos další soutěž středometrážních hraných filmů. Také poprvé festival postupně navštíví všechny kraje republiky 
a tak každý filmový fanoušek bude mít v dosahu svého bydliště ochutnávku z toho, co nabídl festival v Praze. Celkem to bude  znamenat více než pět stovek  představení  filmů ze sedmapadesáti  zemí světa.

Regionální ozvěny Febiofestu 
v Hradci Králové nabídnou divákům osm filmů. Který z nich vás nejvíc zaujal?
Jsem velmi zvědavý na česko-slovenský film mladé režisérky Miry Fornayové Můj pes Killer, který bude zahajovat program v Hradci Králové. Je to po dlouhé době jediný náš snímek, který uspěl v zahraničí – vyhrál před měsícem velmi respektovaný festival v Rotterdamu. Přiznám se, že jsem ho ještě neviděl. Na regionální ozvěny Febiofestu se filmoví fanoušci každoročně velmi těší. V regionech  totiž nemají tolik možností vybírat si z nekomerční tvorby.

Uvědomujete si, jak výjimečnou možnost dáváte mimopražským divákům?
Ozvěny Febiofestu vnímám  jako obohacení kulturní nabídky, kterou si nedokážou všude připravit a zorganizovat sami provozovatelé kin. 
A také jako investici do budoucí generace. Ne vždy 
a všude má dostatek příležitosti si tříbit svůj vkus, umělecké a estetické nároky. Možná jednou bude takových příležitosti více, ale pak už nemusí najít adresáta, protože nebude po nich, díky zanedbání této výchovy, poptávka.

Není tajemstvím, že jste Febiofest pevně spojený s vaším jménem nedávno prodal společnosti Mezinárodní filmový festival Praha. Věříte, že nový vlastník  bude věrný filozofii festivalu?
Nedokážu předvídat daleko důležitější věci v mém životě nebo životě České republiky, sotva to mohu dokázat v tomto případě. Poslední tři – čtyři roky festival postupně přišel o hlavní i generální partnery, bojoval a i letos stále bojuje o přežití. Je neustále přehlížen při udělování grantů, hlavní město Praha mu není ani po dvaceti letech schopno přidělit víceletou podporu, aby mu tak alespoň zčásti dalo naději do budoucna. Nemá smysl tady vyjmenovávat, jaké úsilí stálo za jeho udržením. Moje síly však už přestaly stačit. Měl jsem proto jen dvě možnosti:  festival definitivně pohřbít, nebo mu dát šanci přes někoho jiného. Rozhodl jsem se pro tu druhou možnost.

Celých dvacet let jste bojoval za udržení festivalu, přízeň sponzorů… To je dlouhá doba. Kde jste na to vůbec bral sílu a motivaci?
Jsem člověk, který stále věří ideálům, bez nich by byl můj život i já sám prázdný. Nemám žádné dlouhodobé plány, kromě touhy, zůstat zdravý. Mám tvrdý kořínek po rodičích – sedlácích. Jako dítě si pamatuji,  jak si máma vždycky zahudrovala a pak šla a sama za den překopala celou zahradu, protože věděla, že to jinak za ni nikdo neudělá. I já jsem zvyklý nečekat, že něco za mne udělá někdo jiný. Proto se někdy hlasitě ozývám, když s něčím nesouhlasím, nebo když cítím, že je třeba něco pozitivního podpořit nebo projevit odvahu.

Zůstáváte prezidentem festivalu, nicméně předpokládám, že máte plány také jako producent a filmař. Co vás v blízké době čeká?
Všechny síly jsem zatím věnoval záchraně festivalu 
a realizaci jubilejního ročníku. Přemýšlím o dalších podnětech, ale na ničem konkrétním nepracuji. Nechám to na osudu.

Vítáme Febiofest v Hradci Králové

Lubomír Franc, hejtman  Královéhradeckého kraje:
Febiofest se díky své výlučnosti a kvalitě stal fenoménem. A v našem regionu jej můžeme považovat za jednu z nejvýznamnějších filmových událostí, které přímo tady mohou lidé navštívit. I z toho důvodu je Královéhradecký kraj jedním z hlavních partnerů této kulturní události. Proto jsem také převzal nad tímto festivalem záštitu. Zajímavou dramaturgií, jejíž úroveň je dlouhodobě vysoká, se Febiofest odlišuje od jiných filmových přehlídek. Ale nejen tím. Odlišuje se díky svému zaměření na diváky, za kterými do regionálních biografů vyráží. Karlovy Vary, Cannes, Toronto, Benátky či Berlín: všechna tato místa pojí právě konání světoznámých filmových festivalů. Febiofest je trochu jiný: hlavní festivalové město s červeným kobercem pro něj možná není to zásadní. Jeho organizátoři vědí, že vedle přitažlivé nabídky filmů musí mít dobrý filmový festival především své spokojené diváky. A o ty se Febiofest bát nemusí. Jejich pozornost si už díky své kvalitě vysloužil. A za to bych chtěl jeho organizátorům poděkovat.

Zdeněk Fink, primátor Hradce Králové:
Milí návštěvníci a příznivci Febiofestu, to, že je Hradec Králové jedním z měst, kam se regionální ozvěny tohoto festivalu každoročně vracejí, mě opravdu velmi těší. Osobně si velmi vážím Fera Feniče. Nikdy jsem od něho neviděl špatný film či dokument a vnímám ho jako pozitivní postavu televizní a filmové tvorby. Febiofest je letos dvacetiletý. K tomuto jubileu přeji jeho tvůrcům, návštěvníkům i festivalu samotnému, aby dobrý vítr, který nabral do plachet, neustával ani v dalších letech a aby byl sám svěžím kinematografickým závanem do našich kin.

Miroslav Pech, předseda kontrolní komise Klastru Omnipack:
Těší nás, že tak výjimečný filmový festival, jakým Febiofest  bezesporu je, letos slaví dvacetileté jubileum. Díky němu se totiž k filmovým divákům dostávají i snímky, které by v síti komerčních kin zřejmě neměly šanci. Právě proto si snahy pana Feniče a jeho týmu velmi vážíme. K nejzajímavějším filmům, které se letos  dostanou k hradeckým filmovým fanouškům, zcela jistě patří i snímky Renoir a Můj pes Killer, které si, pokud nám to čas dovolí, nenecháme ujít. Febiofest považujeme za prospěšné obohacení kultury v našem kraji. Proto jej Klastr Omnipack jako generální sponzor již pět let finančně podporuje.

Autor: Redakce

3.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Lubomír Zaorálek
8 15

Sobotka: Kandidátem ČSSD na Hrad by mohli být Zaorálek nebo Štěch

Kajínek po propuštění z vězení vyvolává mezi lidmi různé reakce. Jedni jej odsuzují, druzí jej považují za celebritu. Když ve čtvrtek odpoledne s přítelkyní nakupoval v brněnském univerzitním kampusu, lidé se s nim fotili a chtěli autogramy.
AKTUALIZOVÁNO
22 12

Lidé jsou skvělí. Přejí mi a věří, že jsem nevinný, řekl omilostněný Kajínek

Václav Klaus: Nešlo o vládní krizi, ale o zahájení volební kampaně

Bývalý český prezident Václav Klaus vidí podstatu koaličních hádek v tom, že poprvé zažíváme situaci, kdy jsou ve vládě dvě stejně silné strany. Ty se musejí proti sobě vymezit, aby jim volič uvěřil, že každá chce něco jiného. „Nic hrozivého se neděje, všechny instituce normálně fungují. Nešlo o vládní krizi, ale o bouřlivé zahájení volební kampaně," hodnotí události posledních dní.

Erdogan v bruselských kleštích. Jednal s Merkelovou i Macronem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se musel v Bruselu na summitu NATO podívat přímo do očí těm, které v uplynulých měsících na dálku urážel. Setkal se s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. I když s pohledem do očí má v případě Angley Merkelové prezident Turecka problémy. Při jednáních v únoru v Ankaře se turecký prezidnet očnímu kontaktu s kancléřkou v maximální možné míře vyhýbal.

Zase můžete cestovat. Soud pozastavil Trumpův protiimigrační dekret

Když na začátku svého vládnutí v Bílém domě omezil prezident Donald Trump vstup do země občanům zemí, kde převládá muslimské obyvatelstvo, postavili se proti jeho rozhodnutí nejen obyvatelé USA na protestních akcích. Své slovo řekl k naplnění Trumpových předvolebních slibů i soud.

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

V Bruselu bez rukaviček. Problémem bude Turecko, rozpočet, teror a možná i Rusko

Podle článku 5 zakládací listiny Severoatlantické aliance je útok na jednoho člena NATO útokem na celou alianci. To platilo bez výhrady v době studené války. Bude to platit i v éře nového amerického prezidenta Donalda Trumpa?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies