VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Markéta Hrubešová: Velikonoce jsou hned po Vánocích ty nejkrásnější svátky

Praha /ROZHOVOR/ -Krásnou rusovlásku známe jako herečku, modelku i moderátorku. Ve filmu se objevovala už v dětských letech, role dostávala i na studiích. Vídali jsme ji v pohádkách, filmech, seriálech, detektivkách. V posledních letech je předmětem zájmu Markéty Hrubešové hlavně její rodina, dcera Christel a manžel David.

29.3.2013 1
SDÍLEJ:

Herečka Markéta Hrubešová má Velikonoce moc ráda.Foto: Šíp/Tilen Vajt

Svůj půvab i atraktivní vzhled si herečka dokáže udržet navzdory tomu, že miluje jídlo a baví ji vaření. Bude to zřejmě i tím, že jí sice všechno, ale v rozumných porcích a pravidelně a nezapomíná na pohyb.

Velkou výhodou je jistě i to, že dokázala z jídelníčku vyškrtnout tučné pokrmy a sladkosti ji vůbec nelákají. Své zkušenosti zužitkovala, když před necelými dvěma lety vydala kuchařku s titulem Tak vařím já. Na Velikonoce se Markéta každoročně těší.

Máte ráda Velikonoce? A proč?

Velikonoce jsou pro mne hned po Vánocích ty nejkrásnější svátky. Příroda se začíná probouzet, také už nevstáváme za tmy, sluníčko začíná hřát a vůbec všechno je po té dlouhé zimě takové optimistické. Zkrátka příslib něčeho nového.

Kde v jakém prostředí Velikonoce nejraději trávíte a proč právě tam?

Velikonoce se snažíme trávit na venkově. A většinou spojujeme dobré s užitečným. Navštěvujeme třeba hrady a pak se jdeme podívat na nějakou farmu. Procházíme se a povídáme si o historii, tradicích, ale i o zákonech přírody. Děti vůbec nejsou na něco „malé" naopak mají naprosto úžasně logické otázky.

V době, kdy jsou rodiče vytížení prací, se v rodinách spousta tradic vytrácí, protože na ně není čas. Jak je to u vás? Zdobíte s dcerkou vajíčka? Vybíráte či vyrábíte spolu dekorace?

Zdobíme celý byt už měsíc před Velikonocemi. Všude mívám jarní květiny a různá barevná vajíčka. Třeba jako svíčky nebo jen zavěšená na pokojových květinách. Samozřejmě s dcerou barvíme vajíčka. Její specialitou bývá, že na skořápky napíše nějaký text. Také děláme velikonoční věneček, který máme pověšený na dveřích. Mám pocit, že můj muž už se každoročně nemůže dočkat, až svátky a tím i má všeobjímající výzdoba, skončí. (smích)

Co si myslíte o velikonočním „výprasku" děvčat a žen pomlázkou? Mají se podle vás dívky dmout pýchou, že na ně mládenci nezapomínají, anebo byste tento zvyk nechala raději usnout v minulosti?

Pokud nějaký chlapec nebo muž pojme tento obyčej jako „vyřizování si" účtů s celým ženským pokolením, nebo jako léčbu svých mindráků, asi není něco v pořádku. Přece jen už jsme v 21. století a spousta zvyků se musela trochu upravit. Nemám nic proti malému vyšlehání, ale rozhodně by měly obě strany být v pohodě. A hlavně by to měla zůstat pořád legrace.

Moje maminka mi vyprávěla, že zamlada pro ni vždy přišel na velikonoční pondělí hlouček místních chlapců, odvedl ji k asi kilometr vzdálené přehradě, tam ji nemilosrdně vymáchal, ovšem následně ji mladí muži zabalili do deky, odvedli domů a dostala od nich pralinky. Máte také nějaké kuriózní velikonoční zážitky? Případně, pokud jste někdy absolvovala typické vyšlehání vrbovým proutím, cítila jste se potom svěžejší, jak tento zvyk slibuje?

Když jsem byla malá, jezdili jsme s rodiči každý víkend na chalupu. Velikonoce samozřejmě nevyjímaje. Většina místních mužů se notně posilňovala alkoholem na pondělní mrskačku už od pátku. A pondělní ráno nemohli už ani dospat, jak se na úkon těšili. Pravidelně nás pak vytahovali kolem sedmé z postelí a za velkého řevu nás pak vší silou mrskali hlava nehlava. Nás, děti, i maminku. Svěžejší jsem se rozhodně necítila. Spíš jsem cítila ne moc příjemné alkoholické výpary a bolavý zadek. A taky trochu vztek, protože mi deset, dvanáct chlapů na malou sedmiletou holku nepřipadalo jako důkaz velké mužnosti. Ostatně, do dneška to mám stejně.

Bývá zvykem, že mezi nejbližšími si přejeme krásné a veselé Velikonoce. Které byly pro vás ty dosud nejveselejší nebo nejkrásnější?

Každé Velikonoce jsou pro mne krásné. Ale úplně přesně si pamatuji na ty první se svým mužem. Bylo nádherně teplo a my grilovali nějaké dobroty a popíjeli růžové víno. A pak si také úplně živě vybavuji první Velikonoce s naší dcerou. Coby čtyřměsíční miminko ležela v hlubokém kočárku, kvetly zlaté deště a já byla ta nejšťastnější máma na světě.

Většina žen vám může jen závidět, že nemáte ráda sladké. Dá se či nedá tedy na vašem svátečním stole očekávat mazanec nebo velikonoční beránek ze sladkého těsta?

Upřímně řečeno, svou kuchařskou energii většinou směřuji na nesladké velikonoční menu. A dávám si opravdu záležet. Máme jehněčí, selečí nebo kůzlečí maso, špenát z čerstvých kopřiv a další velikonoční mňamky. A samozřejmě nesmí chybět obrovský pekáč velikonoční hlavičky. Ale letos určitě nějaký mazanec vyrobím. Mám totiž skvělého pomocníka, kuchyňský přístroj, který váží, míchá a hněte sám. Takže na mě zůstane jen vložit výsledek do pekáče a ohlídat teplotu trouby.

Ví se o vás, že máte ráda jídlo a dobře vaříte. Jste ochotná prozradit nějaký vlastní rodinný velikonoční recept?

Na velikonočním stole by nemělo chybět jehněčí maso. Přikládám tedy recept z mé kuchařky „Tak vařím já". Základem dobrého jehněčího je jeho poctivá příprava ještě před tepelnou úpravou. Kotlety dobře očistěte od tuku. Předejdete tak „ řeckému" efektu. Vařila jsem tohle jídlo pro návštěvu, která opravdu, ale opravdu neměla ráda jehněčí maso. Nebo si to alespoň mysleli. Zkrátka po návštěvě řeckých taveren a neupraveném jehněčím na něj už neměli chuť. Ale to jsem se dozvěděla až po jejich příjezdu. Nicméně krmě už byla připravena. Pečené masíčko vonělo, a tak jim to nedalo a ochutnali. Ze zdvořilosti. Tohle je naštěstí příběh se šťastným koncem. Takže vám mohu prozradit, že snědli všechno a dokonce si přidali. Ono totiž známé „nikdy neříkej nikdy" platí i o jídle. Záleží na tom, kdo a jak vám ho připraví. Ale raději se svých hostí předem zeptejte, co nemají rádi, předejdete tak oboustranně trapným okamžikům.

Velikonoční stůl by měla zdobit živá květina, souhlasíte? Která je vaše oblíbená?

Jakákoli jarní květina je nádherná. Narcisy, tulipány a hyacinty kupuji ve velkém a nemohu se jich doslova nabažit. A navíc hyacinty nádherně provoní interiér. Už se nemůžu dočkat, až si první květináčky koupím. A taky až si s dcerou upleteme věnečky z pampelišek. Jaro může začít!

Autor: Redakce

29.3.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Tlačítko hlídá seniory. Šetří miliardy

Ilustrační foto

Za řecký dluh lze pořídit více než 11 milionů aut

Mládek nevydržel, Sobotka ho odvolal. Na tahu je Zeman

/ANALÝZA/ - Volby se nevyhrávají díky potlesku velkých firem, ale díky lidem, kteří vhazují hlasovací lístek do urny. Většinou to dělají na základě svých zkušeností – u lékaře, ve škole, při pohledu na výplatní pásku nebo na účet od mobilního operátora. A právě ten je nepřiměřeně vysoký celé tři roky, kdy vedl ministerstvo průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

VÍME PRVNÍ

Ministerstvo školství povolilo osm nových soukromých škol

Ačkoli ministerstvo školství klade důraz na kvalitní veřejné vzdělání, nehází klacky pod nohy ani tomu soukromému. Deník získal exkluzivní informaci, že nyní souhlasilo se zapsáním osmi nových privátních škol, z toho pěti základních a tří středních. Všechny začnou fungovat letos v září. V Praze jde o dvě ZŠ a jednu SŠ, konkrétně Gymnázium Sv. Augustina v Praze, které doplní stávající augustiniánskou mateřskou a základní školu.

VIDEO: Ve Zlíně na cyklostezce spálili korán

„Proč pálíme korán? Chceme podpořit slovenskou aktivistku, která řekla svůj názor a byla za svůj čin zatčena," komentoval David Nepimach ze Zlína akt, při kterém v pondělí ve Zlíně společně s desítkou zúčastněných spálil na cyklostezce na Vršavě svatou knihu muslimů.

Teroristé v Egyptě hrozí dalšími útoky na křesťany

Egyptská teroristická skupina napojená na takzvaný Islámský stát (IS) dnes na internetu zveřejnila video sebevražedného atentátníka, který loni v prosinci v kostele v Káhiře zabil téměř 30 lidí. Dvacetiminutové video komentuje extremista, který tvrdí, že islámští radikálové útoky na koptské křesťany znásobí. .

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies