Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miloš Forman: Radši se vydám na milost divákovi než idiotovi

Praha /VIDEO, INFOGRAFIKA, PROGRAM ČT/ - Filmový režisér Miloš Forman v sobotu slaví osmdesátku. Od čáslavských rodáků dostane film, on sám už ale příliš natáčet nechce. To, čemu já věřím, ať je taky ve filmu. To je krédo Miloše Formana, režiséra, který zanechal výraznou stopu u nás i v zahraničí. Ani se nechce věřit, ale dnes slaví tvůrce Černého Petra a Amadea osmdesátiny. A s ním i česká centra v zahraničí či rodáci z Čáslavi, kteří mu věnují dokument.

18.2.2012
SDÍLEJ:

Miloš FormanFoto: DENÍK/Milan Jaroš

Idylické chvíle mu osud dopřál jen do jeho deseti let. Pak ho vrhl do života zhurta. Gestapo mu vzalo mámu i nevlastního tátu, biologického otce nikdy nepoznal. „Naše konverzace sestávala ze samých banalit, ale bylo to mých posledních patnáct minut u maminky na klíně. ´Tak to stačí,´ řekl náhle gestapák. Otevřel dveře a pokynul mámě. ´Bitte!´ Maminka nás všechny políbila, pohladila po rukou. Vycouvala z místnosti a pořád se po nás dívala, dokud mezi námi gestapák nezabouchl dveře.“ – Tak popisuje režisér poslední setkání s matkou ve svých pamětech, jež sepsal s Janem Novákem, Co já vím? aneb Co mám dělat, když je to pravda?

Setkání s Havlem

Z prominentní poděbradské školy pro válečné sirotky musel odejít kvůli synovi komunistického papaláše. Ještě před tím se tu ale stihl potkat s několika osobnostmi, jež se později různě otiskly do českého povědomí. S bratry Mašínovými. S Ivanem Passerem, mužem, s nímž si rozuměl i při filmové práci. A s budoucím prezidentem. „Byl mezi nimi i jeden prcek s inteligentníma očima, který byl tak laskavý a slušný, až si tím sám škodil. Jmenoval se Václav Havel a už tehdy v něm musela být ta vnitřní síla, která mu později umožnila přežít léta tvrdého věznění, desetiletí ústrků a pronásledování komunistickou policií a trampoty demokratického prezidentování,“ vzpomíná ve své knize na spolužáka ze školních let.

Na DAMU ho nevzali, protože neuměl zrežírovat „boj za mír“. Filmařina ho chytla, totalitní cenzura ale sledovala jeho projekty s krajní nedůvěrou. Stejné ústrky zažíval se svými kolegy v Laterně magice. Film Hoří, má panenko skončil v trezoru. A Miloš Forman v Americe. Byl čas začít úplně znovu.

Ideologický diktát vyměnil za tržní

„Teď už vím, že když jsem v roce 1967 přijel do New Yorku s ambicemi dělat v Americe filmy, podcenil jsem, jak obtížné je pracovat v jiném jazyce a pokoušet se zobrazovat tento chaotický svět, který jsem neznal ani povrchně, natož intimně,“ přiznal po letech. Přesto se prosadil na světové úrovni. Jako jeden z mála českých umělců. I když, jak říká, tu natočil první film jako „poslední český: Taking Off“. Mluvilo se v něm anglicky, ale u publika propadl.

Až teprve další snímek, Přelet nad kukaččím hnízdem diváky i kritiku přesvědčil. A po něm Vlasy, Ragtime, Amadeus, Lid versus Larry Flynt… Ideologický diktát vyměnil v USA za tržní. Byl s ním ale spokojen. „Jsem raději vydán na milost divákovi nežli nějakému idiotovi,“ tvrdí pregnantně.

Ženy a vztahy

První manželství s Janou Brejchovou nevydrželo existenční tlak. Zatímco přežívali v kanceláři bez vlastního soukromí, herecké hvězdy českého filmu se zahraniční novináři vyptávali, kolik pokojů má její byt a jestli má služebnou… Svazek s Věrou Křesadlovou ukončila srpnová okupace. Zatímco Miloš zůstal v cizině, jeho žena se i s dvojčaty Petrem a Matějem nakonec z Paříže, kam odjeli společně, vrátila do Prahy.

Potřetí se oženil s Martinou Zbořilovou, jež za ním přijela do Ameriky, aby napsala dizertační práci. Dnes žije s ní, druhými dvojčaty a Martininou mámou na farmě v Connectitutu. Mimochodem, jména pro syny našli v jeho filmu Muž na Měsíci – Andy se jmenuje podle hlavního hrdiny, komika Andyho Kaufmana, Jim má jméno jeho představitele, herce Jima Carreyho.

Natáčení už režisér, jenž naposledy převedl na filmové plátno divadelní Dobře placenou procházku, kterou nastudoval se svými staršími syny Petrem a Matějem, takřka pověsil na hřebík. „Měl pár projektů, které nevyšly. Hůř teď mobilizuje nadšení,“ soudí jeho žena. „Má své teplé jídlo a je v pohodě. Já mu vařím orientální pochoutky a ryby, moje maminka českou kuchyni. Má to Miloš dobře ošetřeno…“

Česká televize slaví 80. narozeniny filmového režiséra Miloše Formana

Jeden z největších filmových režisérů současnosti Miloš Forman se 18. února dožije 80 let. Česká televize připravila k životnímu jubileu tohoto výjimečného umělce, který byl roku 1997 oceněn Českým lvem za dlouholetý umělecký přínos českému filmu, reprezentativní průřez jeho filmovou tvorbou od šedesátých let do současnosti. Televizní přehlídka z díla Miloše Formana začala 5. února na ČT1 filmem Konkurs a skončí 19. února rovněž na Jedničce snímkem Lásky jedné plavovlásky. Diváci si také budou moci připomenout život a dílo Miloše Formana v jeho nejnovějším portrétu s názvem Miloš Forman – americká léta, ve kterém kormě Miroslava Ondříčka vypráví také třeba Michael Douglas nebo Woody Harrelson.

ČT2 sobota 18. února 20:55 I Dokumentární klub: Miloš Forman – americká léta
Nejnovější portrét světoznámého českého režiséra v britském dokumentu. Forman vypráví o tom, jak chtěl od dětství dělat „cokoliv v šoubyznysu“, jak se přihlásil na tři vysoké školy, aby se vyhnul vojně a nakonec byl přijat na scenáristiku na FAMU. Vzpomíná na světoznámého kameramana Miroslava Ondříčka, s nímž vytvořili tvůrčí tandem, ačkoliv měl Ondříček původně Formanovi jen poradit, jak se dává do kamery film. Michael Douglas zase v dokumentu hovoří o tom, jak při Přeletu nad kukaččím hnízdem bylo obtížné obsadit roli tzv. Velké sestry, protože žádná velká herečka nechtěla hrát potvoru. Fletcherová jí poté pojala jako andělskou mrchu. Forman vzpomíná i na to, že o roli Amadea se ucházelo mnoho slavných herců, ale jemu šlo o neznámé tváře. Zmiňuje se i o tom, jak během filmování v Praze bydlel ve starém paláci, kde bydlely i dvě stařičké šlechtičky, které byly stejně jako on pod trvalým dohledem Státní bezpečnosti.

ČT1 sobota 18. února I 22:10 I Lid versus Larry Flint (1996)
Film oceněný Zlatým glóbem. Původně majitel striptýzových barů a později úspěšný vydavatel a boháč Larry Flynt vydělal na pornografii, ale musel vést tvrdý boj se zastánci konzervativní morálky. U soudu byl dokonce postřelen najatým atentátníkem, ale svou při založenou na právu na svobodu slova vyhrál.

ČT1 neděle 19. února 17:10 I Film pro pamětníky: Lásky jedné plavovlásky (1965)
…A byli spolu šťastni až do rána. Mladá hrdinka (Hana Brejchová) touží po prožití pravé lásky, ale je příliš nezkušená na to, aby nepodlehla lichotkám a prázdným slibům.

Miloš Forman
Autor: Jana Podskalská

18.2.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
2 23

Příliš levné dálnice. Ať to není na úkor kvality, varují odborníci

Saddám Husajn.
DOTYK.CZ

Saddám Husajn před 37 lety: měl jít na psychiatrii, místo léčby zaútočil na Írán

FOTOGALERIE: Vydržel. Vojáci u Labe testovali pontonový most

Mezinárodního cvičení s českou a slovenskou armádou se v Litoměřicích zúčastnila i texaská národní garda. Cílem ukázky byla stavba pontonového mostu a transport těžké techniky. 

Ceny energií zatím stagnují. Zdražit by mohla elektřina

Když v Německu zafouká, cena klesá. Když je bezvětří, cena roste. Tak dnes vypadá realita každodenního obchodování na burzách, především s elektřinou. S nástupem větrných a solárních elektráren se cena mění ve dnech, či lépe řečeno po hodinách. A někdy i podle počasí.

Nemocnice zavírá kvůli zlodějům kovů. Ukradli kabely

V Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem bude od pátku do neděle omezen provoz. Pacienti mají jet za ošetřením do Děčína či Teplic.

Jablek je málo, jejich cena poroste

Ovocnáři zahájili hlavní sklizeň jablek. Někde stromy spíš pročesávají než češou, jablek je podle prognóz o třicet procent méně než vloni. Na Jičínsku se na jablkové kalamitě podepsaly mrazy a kroupy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení