Nejspíš tak, jako před pár lety na ústecké premiéře páralovského filmu režiséra Viktora Polesného „Milenci a vrazi" v Ústí v Hraničáři, či na filmu „Lesní chodci" v kině DK Ústí (snímek s Jiřím Schmitzerem je také ze Sudet), si asi budu připadat dnes od 19.30 v Ústí v kině Hraničář. A už ve středu 3. prosince na Odborný dohled zve turnovské kino Sféra.

Slunce pod dohledem

Místní premiéru dnes v Hraničáři má letošní novinka režiséra Pavla Göbla „Odborný dohled nad východem Slunce", odehrávající se ve Varnsdorfu. Je to zkrátka snímek ze Sudet, a to i svou atmosférou. Navíc je černobílý, relativně krátký, má „pouhých" 70 minut a hlavních postav je tu pár. A má pěknou hudbu kapely Byl pes, která míchá bigbít s texty o něčem s hospodským šramlem. Plusem snímku pro někoho též bude, že není tak rychlý a akční, jak dnes některé hity kin bývají.

„Film vypráví o trojici starých bardů, kteří spřádají plány na pomstu za dávné bezpráví. Snímek Odborný dohled nad východem Slunce přivádí na předměstí severočeského města tři bývalé vězně. Chlapy, které v socialistické minulosti terorizoval estébák tohoto času majitel místní hospody. A protože pomsta se nejlépe podává za studena, rozhodnou se přátelé vzít spravedlnost do svých rukou, koupí zde polorozpadlé stavení a začnou ve velkém plánovat pomstu," popisuje Evženie Belanová, tisková mluvčí Činoheráku Ústí, který na projekci zve.

Lábus, bývalý fízl

Kromě vynikajícího Jiřího Lábuse ( hraje nesympatického osamělého estébáka, hospodského. Opět má zápornou roli!) ve filmu excelují samí „neherci", například hudební legenda Vratislav Brabenec, saxofonista z undergroundové hudební skupiny The Plastic People of the Universe, kterému zdatně sekundují divadelní ochotníci: zatímco Jiří Vymětal se našel v roli bývalého cirkusáka, kdysi zavřeného za pašování disidentských knih, Jožo Polievka se zhostil partu bývalého zlodějíčka; přes vezeňského donašeče to nakonec dotáhl až na nesmiřitelného nepřítele komunistů a bezpráví.

Po JAMU prostitutka

Trio kmetů, které se ještě naposledy pokouší narovnat svůj hřbet i křivdy na něm spáchané, doplňuje čerstvá absolventka brněnské JAMU Nikol Fischerová coby prostitutka. A právě tato dívka nakonec plány varnsdorfských Zorrů přesměruje poněkud netušeným směrem…

Příběh napsal a natočil Pavel Göbl, tvůrce filmů Veni, vidi, vici (částečně vznikal v Ústí ) a Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí. Ohlasů na film na webových stránkách CSFd.cz není mnoho. Ale film má hodnocení 78 %, jaké dnes často nemá ani oslavovaný světový snímek. A tento web také k ději filmu doplňuje:

„Pánové se rozhodnou vzít zákon do vlastních rukou, aby zjistili, že pro pomstu nemají vlohy… Potkávají femme fatale, které dají cit a střechu nad hlavou, a ona jim za to ukáže rozdíl mezi pomstou a trestem. Prožívají eastern…"

Zajímavý je fakt, že film podpořil i místní kulturní mecenáš pivovar Kocour.

A stejně jako je film typickým nezávislým snímkem, už Odborný dohled nad východem Slunce nezávisle putuje českými kiny bez jakékoliv pomoci velkého distribučního partnera, mimo multiplexy.

Drama na cestách

„Po Varnsdorfu (na premiéře bylo 114 lidí), Praze (76 lidí) následoval Nový Bor, Žamberk, Rumburk, Most, Poděbrady, Kolín… Takže věříme, že si dál své diváky najde," shrnuje Tomáš Bělohradský z české producentské společnosti CZECH Film.

Na Slunce naváže i hra Činoheráku

Jak se proměnila krajina česko-německého pohraničí? Jaká tajemství ukrývá? Mají Sudety ještě svého genia loci?

Na tyto i další otázky je zaměřena akce s příznačným názvem „Sudety. Krajina plná stop", kterou provede fotograf, spisovatel i krajinný ekolog Petr Mikšíček. Vyprávění doplní diashow a pásmo krátkých filmů. „Petr Mikšíček se léta systematicky zabývá proměnami sudetské krajiny. Je autorem putovní výstavy 'Zmizelé Sudety', na téma česko-německého pohraničí realizoval řadu projektů a napsal mimo jiné knihu Sudetská pouť aneb Waldgang, která byla nominována na cenu Magnesia Litera. Věřím, že jeho přednáška bude obohacením pro všechny, kteří se zajímají o historii a odkaz tohoto kraje. Setkání s Petrem Mikšíčkem začíná ve čtvrtek 4. prosince v 18.00," upřesňuje ještě Ondřej Klein, programový ředitel Hraničáře.

Stejně jako Ústí a hrad Střekov učarovaly J. W. Goethovi, i Činoherák Ústí propadl kouzlu slavného románu Utrpení mladého Werthera. Ústecká činohra však na příběh Werthera pohlíží trošku jinou optikou. Jako nadaný a „rozhněvaný" muž, jehož trápení vyvrcholí tragédií, se v pátek 5. prosince představí výtečný Jan Jankovský.