V mnohém šokující, ovšem neschází mu ani humorný aspekt, je dokumentární snímek Romský král, který zachycuje současnou romskou problematiku. Režisér Viliam Poltikovič jej natočil v osadě Žehra na Spiši, která patří podle odborníků k nejzaostalejším romským osídlením na Slovensku.

„Je tam téměř stoprocentní nezaměstnanost, Romové žijí jen z podpor a sociálních dávek ve velmi jednoduchých až provizorních přístřešcích ze dřeva a plechu, většinou mají hlad, děti chodí i v zimě téměř nahé,“ uvádí Poltikovič, který snímkem volně navazuje na film Stěhování osady z roku 1992.

Oním „romským králem“ je sdílný Gejza Horváth, otec asi dvaceti dětí, na jejichž jména si ani nedokáže pořádně vzpomenout. Svůj čas zabíjí popíjením laciného vína, pokuřováním, velice zřídka přiloží ruku k dílu. Otevřeně hovoří o poměrech v Žehře, tom, jak si jeho spoluobyvatelé půjčují peníze od těch bohatších a vzhledem k šíleným úrokům se u nich doživotně zadlužují, z čehož pak často pramení i fyzické násilí.

Se svojí mladou – a zdá se poslední – manželkou (která je prý po bujaré silvestrovské oslavě zase v očekávání) se odmítá nastěhovat do nově vystavěných příbytků, protože se cítí lépe v polorozpadlé barabizně bez sociálního zařízení.¨

V nesrovnatelně lepších, možná až luxusních podmínkách žije jedna z jeho dospělých dcer. Měla štěstí, že se provdala za podnikavého Cyrila, který kdysi v Žehře jezdil traktorem. Společně už nějakou dobu bydlí v krásném pronajatém domě v Anglii, kde je tamní kosmopolitní společnost vlídně přijala a kam za nimi ze Slovenska pravidelně dojíždí předchozí – a kdysi velice pohledná – Gejzova žena Markéta.

„Gejza je šoumen,“ tvrdí s úsměvem o svém neoblomném samorostlém tchánovi Cyril, dnes vzdělaný romský intelektuál s velkým sociálním cítěním a silně věřící křesťan, který se chce stát pastorem. Rád by přiváděl Romy – po vzoru jiných misionářů – na „lepší cestu“ skýtající důstojnější a spokojenější život. „Každý stát má svého prezidenta, svého krále, Rom má jenom Ježíše,“ tvrdí Cyril, jehož slova už dopadají na úrodnou půdu i v zapadlé Žehře…

Časosběrný snímek Romský král vznikl (stejně jako Stěhování osady) ve společnosti Film & Sociologie. Česká televize jej na svém druhém programu odvysílá ve čtvrtek večer.