VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Televizní víkend: Definice lásky, jubilejní Manéž a Tři králové

Praha - Novým filmem o lásce v mnoha podobách, jubilejní Manéží Bolka Polívky a živě odvysílaným Tříkrálovým koncertem obohatí víkendovou nabídku České televize její brněnské studio.

5.1.2013 1
SDÍLEJ:

JEDNA Z DVOJIC. Pavla Vitázková a Igor Chmela ve snímku Jána Sebechlebského Definice lásky. Foto: Česká televize

Pod jeho křídly natočil režisér Ján Sebechlebský snímek Definice lásky(ČT1, v neděli od 20 hodin) podle scénáře spisovatele Michala Viewegha. Prolínají se jím osudy několika partnerských dvojic, přičemž každá z nich představuje jednu z možných variant definice skutečné lásky. V úsměvném filmu ze současnosti, který se odehrává v průběhu letních dnů v menším moravském městě, hrají Barbora Poláková, Jan Kolařík, Norbert Lichý, Anikó Vargová, Pavla Vitázková, Igor Chmela, Květa Fialová, Jan Skopeček, Dana Syslová a další.

Láska ve všech známých podobách

„Hlavní roli v našem novém filmu hraje láska ve všech známých podobách," říká kreativní producent David Ziegelbauer. Zdůrazňuje, že se jedná o vůbec první čistě televizní scénář spisovatele Michala Viewegha. Všechny jeho dosavadní projekty byly totiž adaptovány do formy distribučních filmů.

Příběhem se prolínají osudy několika partnerských dvojic, přičemž každá z nich představuje jednu z možných variant definice skutečné lásky. Děj filmu se odehrává v průběhu letních dnů v menším moravském městě. Divák dostane příležitost sledovat například marnou snahu otce rodiny, který se snaží překonat počínající krizi středního věku až pubertálním zahořením k neznámé krásce z plakátu. Svému okolí včetně vlastní manželky je přitom spíše k smíchu než k pláči. Paralelně se odvíjí příběh mladé ženy, která odmítá puritánsky svázanou morálku svých nejbližších a snaží se žít po svém. Přitom zoufale hledá životního partnera. Hrdinou příběhu je i někdejší sportovní hvězda prožívající trpký konec kariéry. Provází ji nejen rozpad osobních vztahů, ale v podstatě všeho, pro co stojí žít. A pak je tu bezdětný, slušně zajištěný manželský pár. Ona i on se až dojemně snaží zakrývat své mimomanželské milostné aktivity, aniž si uvědomují, že už jsou vlastně veřejným tajemstvím. Celý příběh rámuje spokojené manželství starší dvojice, která jako jediná z našich hrdinů zřejmě opravdu našla definici lásky.

Film se natáčel v Brně a jeho okolí, například ve Křtinách na Blanensku.

Jubilejní padesátá Manéž Bolka Polívky

Se svou jubilejní padesátouManéžíse Bolek Polívka přihlásí už v sobotu na ČT1 ve 20 hodin. Jeho hosty tentokrát budou například skupina Night- Work s Vojtou Dykem, Anna Polívková, Martha Issová či sólisté cirkusu JOO. „Na televizní scénu vstoupil Bolek Polívka jako herec, autor a režisér známý hlavně z Divadla Husa na provázku, provázený úspěchem a velkou znalostí divadelní scény v zahraničí," vzpomíná režisér Rudolf Chudoba, který stojí u autorského projektu Bolka Polívky a Miloše Zapletala od jeho začátku i s kameramanem Honzou Štanglem. Poprvé se na obrazovce objevil před pětadvaceti lety a za tu dobu si do něj hlavní protagonista pozval více než 350 účinkujících. Vedle domácích herců, zpěváků a dalších osobností mezi ně patří několik desítek souborů, kapel, tanečníků, artistů, mimů a také zahraničních umělců. Svoje místo mají v Manéži i živá zvířata a samozřejmě také stálice, k nimž patří Jiří Pecha, Arnošt Goldflam, Karel Šíp nebo dvojice Barin a Fretti.

Když se autorský projekt Bolka Polívky a Miloše Zapletala objevil před pětadvaceti lety na televizní obrazovce, diváci si ho mimořádně oblíbili. Neobvyklý zábavný pořad byl na svou dobu nejen nový, výjimečný, ale také odvážný. Lidé se bavili u jiskřivých poznámek a situací, mezi hosty byly nezřídka tváře, které se v té době na obrazovkách buďto neobjevovaly vůbec, a nebo jen výjimečně. Do prvních dílů si Bolek Polívka pozval například Miroslava Horníčka, Michaela Kocába, Hanu Hegerovou, Jiřího Suchého… „Na televizní scénu vstoupil Bolek Polívka jako herec, autor a režisér známý hlavně z Divadla Husa na provázku, provázený úspěchem a velkou znalostí divadelní scény v zahraničí," vzpomíná režisér Rudolf Chudoba. „Je dobrou tradicí, že se v Manéži od prvního dílu pravidelně objevují zahraniční hosté."

Dvacet pět let stejný tým

Kromě Bolka Polívky u Manéže od počátku do dneška stojí režisér Rudolf Chudoba a hlavní kameraman Honza Štangl. V padesáti vysíláních se vystřídalo více než 350 účinkujících. Kromě dvou stovek domácích herců, zpěváků a dalších osobností mezi ně patří několik desítek souborů, kapel, tanečníků, artistů, mimů, a také zahraničních umělců. Svoje místo mají v Manéži i živá zvířata. Vystřídali se tu například pštros, jaguár, koně či dokonce leopardice. Většinu hostů si vybírá Bolek Polívka sám. Mnohdy jsou to lidé, s nimiž se setká při natáčení, umělci, kteří ho jinde zaujmou svou originalitou, nápadem a také smyslem pro humor. Ten je totiž pro hosty pořadu mimořádně důležitý. Manéž má i svoje stálice, které se v ní objevují opakovaně. Patří k nim například Jiří Pecha, Arnošt Goldflam, Karel Šíp nebo dvojice Barin a Fretti.

Manéž Bolka Polívky se původně natáčela na brněnském výstavišti, později ve sportovní hale Moravské Slávie, v hale ve Vodově ulici v Brně, ale i na dalších místech. Jedenkrát se mimořádně natáčelo přímo v cirkusovém stanu v Olšanech. Příprava každého dílu pořadu trvá několik týdnů, samotné natáčení dva dny. Ze tří veřejných představení sestaví tvůrci finální televizní podobu. „Každá Manéž je vlastně nový začátek," zamýšlí se dramaturgyně pořadu Yvetta Voráčová, která na pořadu spolupracuje 13 let. „Je plná nenápadných, přesto mnohoznačných rozhovorů, poznámek a vzácného druhu humoru, který činí Manéž Manéží."

Manéž Bolka Polívky získala v kategorii zábavný pořad čtyřikrát výroční Televizní cenu Elsa udělovanou Českou filmovou a televizní akademií.

Tříkrálový koncert vysílá živě ČT1

Koledníkům a všem lidem, kteří přispějí do letošní Tříkrálové sbírky Charity České republiky, poděkují pořadateléTříkrálového koncertu. Tradiční přímý přenos z Hudební scény Městského divadla vysílá ČT1 v neděli od 18 hodin. Diváci se mohou těšit na moderátory Martinu Kociánovou a Jana Čenského, zpěvačky Janu Kirschner a Lenku Filipovou, skupiny Charlie Straight a Čechomor. Během koncertu mohou diváci posílat dárcovské SMS zprávy ve tvaru DMS KOLEDA na číslo 87777.

Přímý přenos Tříkrálového koncertu přináší svým divákům Česká televize už tradičně. Bezmála hodinový pořad nejen baví, ale i přináší informace o tom, jak byly použity peníze vybrané v minulém ročníku sbírky. A to nejen z rozhovorů s pracovníky charitních zařízení. „Připravili jsme také tři reportáže, které nás během vysílání zavedou na tři konkrétní místa, kam finanční prostředky vybrané v Tříkrálové sbírce už zamířily nebo teprve zamíří," říká manažerka vývoje brněnského studia České televize Marie Kučerová. Prvním z nich je zařízení litoměřické diecéze pro romské děti v Lovosicích. V druhé reportáži se diváci seznámí s příběhem 83leté paní Hany z Domova pro seniory Arcidiecézní charity Praha. Třetím místem je Domov Daliborka v Prostějově, který poskytuje chráněné bydlení a odlehčovací službu.

Autor: Gabriela Kováříková

5.1.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rada České televize volila ve druhém kole 26. dubna nového ředitele České televize. Na snímku Petr Dvořák.
14 9

Překvapení se nekoná, Rada zvolila šéfem ČT opět Petra Dvořáka

Biskup František Radkovský.
VÍME PRVNÍ
19

Prazdroji loni rostly prodeje, pomohl zájem o prémiová piva

Smutná zpráva z filmového světa. Zemřel Jonathan Demme, režisér Mlčení jehňátek

Jonathan Demme, režisér oscarového Mlčení jehňátek, dnes zemřel v New Yorku. Bylo mu 73 let. Příčinou úmrtí byly komplikace s rakovinou jícnu.

Kdo nemá platnou jízdenku, ať si vystoupí. Cože?!

Od dubna se na problémových linkách městské hromadné dopravy vyskytují takzvaní asistenti přepravy. Mají za úkol dbát na bezpečnost, nepustit do vozidla osoby bez platné jízdenky, se zápachem a pod vlivem alkoholu, nebo je na příští zastávce „vysadit".

Mexiko odmítá Trumpovu zeď. Je to nepřátelský akt, tvrdí

Mexický ministr zahraničí Luis Videgaray nazval plány na stavbu zdi oddělující Mexiko a Spojené státy nepřátelským činem a absolutním plýtváním penězi.

AKTUALIZUJEME

Charlie Hebdo: Policie zadržela 10 podezřelých

/VIDEO/ Velké zatýkání po Francii a Belgii. V souvislosti s útokem na redakci časopisu Charie Hebdo z ledna 2015 bylo do dneška zadrženo deset podezřelých.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies