Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdeněk Troška: Kritici jsou plní nenávisti!

Mladá Boleslav /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Je to hlavní současný trhák. Česká komedie Zdeňka Trošky napsaná na motivy knihy Miroslava Švandrlíka Doktor od jezera hrochů se trefila do černého. Tedy do zájmu diváků. Jen kritika jaksi Troškův film nevzala na milost. Ostatně u Troškových filmů to ani očekávat nelze. A sám Troška, který otevřeně tvrdí, že kritiky nenávidí, je s tím smířený. Naopak, kdyby ho kritika pochválila, asi by to považoval za fakt, že film nebude divácky úspěšný. U Trošky platí, že čím kritika je horší, tím je film navštěvovanější. Doktor od jezera hrochů je příběh mladého lékaře, který je šikanován tchýní a manželkou a tak odjede vydělat peníze do Afriky. Jenže hned zkraje pobytu ho kousne had a lékař se vrací domů. To, že mu žena zahne s jiným doktorem a rozhodne se s ním rozvést, mu vynahradí fakt, že se při letu seznámí s letuškou. A spousty příběhů jsou tak obsaženy v předchozích větách. Zdeněk Troška přijel na slavnostní uvedení Doktora od jezera hrochů i do mladoboleslavského multikina CineStar. A na podpisy tří hlavních hrdinů filmu – režisér Trošky, lékaře Jaroslava Šmída a jeho sestřičky Sandry Pagodové se stála fronta dlouhá mnoho minut.

10.3.2010
SDÍLEJ:

ZDENĚK TROŠKA v doprovodu Michala Herzána pobavil návštěvníky chebského Produkčního centra Kamenná. Foto: Deník/ Bedřich Klima

Kritika vám není tradičně příliš nakloněna…

A vy si myslíte, že kritika nějaký film pochválí? Vždyť to je jen špína a hnůj, který kydají! Ale kdyby to byl profesionální přístup od nich. Ať si dámy píšou, co chtějí. Já jsem se jim v Kameňácích odvděčil tím, že jsem po nich všechny ty čůzy pojmenoval. Já tvrdím, že jestli jsem profesionál, musím se tak chovat. A tu knížku pana Švandrlíka, než napíšu srovnání, si přečíst. Mne prostě mrzí, že to hodnocení je neprofesionální. Ať si ale píšou co chtějí. Stejně nedělají nic jiného, než že jen blijou a shazují, jsou plni nenávisti. Vždyť si mohou napsat knihu, namalovat obraz a udělat výstavu, a pak mluvit.

Vaše komedie nemají prostě v lásce.

Teď je v módě točit válku, odsuny, Židy, holocaust, komunisty, StB. Jo, ať si to točí. Jenže mladý lidi, kteří chodí na Avatary, tohle nezajímá, a staří, kteří tohle zažili, se k tomu už nechtějí vracet. Za tím stojí určitá skupina pražských intelektuálů, a pro ně je to to pravé ořechové. Ano, to je film pro osamělého diváka. Ale ať si to točí, já tohle dělat nechci. Já nikomu neberu jeho možnosti, já ty lidi v marastu, ve kterém žijeme, ať sociálním, vztahovém či politickém, chci potěšit, pobavit. Aspoň na hodinu. Tady nikdo nenapíše, že tady je komedie a buď to vyšlo, nebo nevyšlo. A za nejhorší hlášku jedné kritičky považují výrok, že film je určen pro blbce, že točím pro ty nejhloupější masy. To je už doslova sprostota. Vím co dělám. Nejsem debil, abych tvrdil, že je to umělecké dílo. Tohle je prostě anekdota natočená pro pobavení. O filmu rozhoduje a čas a divák sám.

Když vás tak poslouchám, jak jste rozohněn na kritiku, nechtěl jste už někdy někoho zabít?

Ne, nikdy. Já jsem hrozně mírumilovný člověk. Mám jedinou chybu, já neumím nenávidět. Mne to na těch lidech mrzí, pamatuju si to, ale jsem schopen se s nimi normálně bavit, komunikovat. A to jsem přitom ve znamení býka.

Jaký to byl pocit vyrazit do Afriky? Nebál jste se?

Ten prales se rozkládá od nevidím do nevidím a těch hnusných zvířat je tam teda opravdu dost. Cedule s nápisem, že je tam 27 většinou smrtelně jedovatých hadů, moc na náladě nepřidá. No a já tam jedu ve vietnamkách a kraťasech. Ale musím říci, že před námi tam prošli vojáci se samopalem, kteří místo, které jsme si vybrali, prošli, vyčistili, vyplašili všechen ten dobytek, aby nám něco neudělal. Jediné, co nás tam zlobilo, byly opice. Lvi a hroši se drželi v dostatečné vzdálenosti. Horší byla hygiena. Byli jsme očkování a mohu říci, že nikdo neměl ani jeden průjem. Jen mikrofonista dostal úpal. Točili jsme dva dny na letišti, kde bylo 55 stupňů, tak to nevydržel.

Největší překvapení?

Tam na rovníku je osada, je to díra světa v džungli, kde je postavená česká nemocnice. A o tu nemocnici se stará český kluk, asi sedmatřicetiletý Aleš Bárta. Ten tomu věnuje volný čas, peníze, ideály, prostě všechno. Když jsem viděl, co všechno tam dělá, a že tam dělá opravdu všechno, tak jsem musel smeknout. Říkal jsem si, že ten náš život proti tomu jeho není tak úplně férový. A taky jsme tam zažili porod. Zrovna jsme natáčeli scénu, jak přijíždí doktor, když tu se ta objevila prvorodička, která musel jít šest kilometrů džunglí. Porod měla komplikovaný, ale vše dopadlo dobře. Miminko bylo krásné, dostalo od nás dárečky. Tohle všechno zapůsobilo na členy štábu tak silně, že jsme vybrali 280 tisíc korun a ty jsme tam nechali pro nemocnici.

Tak to jsou myšlenky na život kolem a co samotné natáčení?

Stalo se, že Jiří Langmajer nemohl odjet natáčet do Afriky. Protože byl po operaci páteře a devět hodin v letadle a pak hodiny v džípu na cestách, to by nebylo dobré, to by odskákal. Tak jsme tu jeho scénu natočili před zeleným pozadím na Barrandově. No a v Africe jsme u nemocnice na zem nalepili značku a řekli všem, že tam nesmí chodit, že tam stojí herec. Místní to moc nechápali. No a pak se tam Langmajer dokopíroval a vůbec to není k poznání.

Film o uťápnutém doktorovi je prošpikován jedním vtípkem za druhým.

Tak je to komedie. No ale my jsme byli tamními lidmi doslova prošeni, abychom udělali hezký film, že ten minulý kdo točil, nebyl vůbec pozitivní. Prý abychom ošklivé věci neukazovali. Jenže ono tam vlastně nic kladného pořádně ani není. Já bych poslal naše lidi aspoň na týden do Keni, aby viděli, jak svět je rozdílný. To je k zoufání, tam lidé nemají na sobě ani cár oblečení. Nepamatují, kdy tam spadla kapka vody, vojáci se samopalem chodí nazí. To si ani nedovedete představit.

Vy jste si ve svém filmu zahrál. Ještě vám to kritika nenapálila?

Zatím ne, ale to přijde.

To byl plánovaný výstup v roli doktora?

To rozhodně ne. Měla se ráno točit scéna, ale doktor byl silně indisponován. Nikdo nemohl, ale muselo se to natočit, Na Homolce nás pustili dovnitř jen na chvíli. Tak kluci řekli, ať to zahraju. Já že nikdy, ale nebylo zbytí, navlékli na mne bílé hadry a já řekl ty tři čtyři věty. Takže jsem zachránil situaci. Ale pozor, já tam mám ještě jiný výstup, což nikdo neví.

Povídejte.

S asistentem Markem Klišem jsme namluvili hlas hrochů.

Aha.

Když jsme přijeli do Afriky, zrovna se dostavilo období bez dešťů a jezero vyschlo. Tak jsme našli u nějaké louže se povalovat asi 15 hrochů. Jenže ti byli teplem tak zblbí, že sotva klapali hubou. Natož aby řvali. Tak to jsme nemohli jet točit někam do zoologické. Tak jsme si kolegou zařvali, ve studiu tomu dali o oktávu výš. No, vyšlo to.

Pane Troško, uvažoval jste, čím budete příštím životě?

Určitě vlaštovkou. Patnáctého září to tady zabalím a odletím přes zimu do teplých krajin.

Myslíte, že doletíte?

No jasně.

A jak to bylo s vámi v minulém životě?

Buď jsem byl Rus nebo Ital. Protože k oběma těmto zemím mám synovský domovský vztah. Miluju ruskou kulturu, celou zemi. A v Itálii? Tam jsem doma.

Takže další film nás jako diváky nasměruje do Itálie nebo snad do Ruska?

Přiznám se, že jsem v jednání o eventuální spolupráci s ruskými studii, a to s gruzinským a kazašským. Mají zájem o spolupráci.

Téma: období hlubokého socialismu?

Ale kdepak. Přece pohádka to bude.

Autor: Jiří Macek

10.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Útok ve švýcarském Schaffhausenu.
AKTUALIZOVÁNO
6

Útok ve Švýcarsku. Pachatel zranil motorovou pilou nejméně pět lidí

Pivo Aurosa se prodává v třetinkové lahvi s růžovým nádechem.
DOTYK.CZ
4

České pivo určené výhradně ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Zběsilá jízda z pivních slavností: mladík v BMW demoloval auta i stromky

Spoušť se škodou za téměř půl milionu korun po sobě zanechal řidič BMW, který se v neděli nad ránem vracel z pivních slavností. Bral vše, co mu stálo v cestě, a poničil i dvě zaparkovaná auta. 

Francouzi se bouří. Cigarety mají stát minimálně 10 eur

Francouzi patří k nejnáruživějším kuřákům v Evropě. Teď se na ně valí hrozba. Vláda plánuje, že stanoví minimální cenu za krabičku na deset eur. Měla by se zvýšit během následujících tří let.

Vezměte si malou půjčku do výplaty a po dovolené se budete divit

Krátkodobé půjčování poměrně nízkých částek je v kurzu několik posledních let. Někdy se mluví o tzv. mikropůjčkách. Problémy, které z nich někdy vyplývají, však mohou být velké.

O azyl v ČR za pololetí požádalo 713 cizinců, meziročně o 52 méně

/ANKETA/ Za šest měsíců letošního roku požádalo o azyl v Česku 713 cizinců, což bylo meziročně o 52 méně. Vyplývá to z aktuální zprávy, kterou zveřejnil odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra. Nejčastěji letos azyl chtěli získat občané Ukrajiny, jejichž žádosti tvořily více než třetinu z celkového počtu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení