Lom začínal ve 30. letech epizodními rolemi v českých filmech a za druhé světové války odešel jako dítě židovských rodičů do Británie. Zde se postupně prosadil jako herec nejen v divadle, ale objevil se také ve stovce filmů, mezi jiným ve snímcích Spartakus (1960) a Cid (1961) a v komedii Pět lupičů a stará dáma (1955), ve které hrál s Alekem Guinnessem a Peterem Sellersem.

Dar z nebes

Dvakrát hrál Napoleona, z toho jednou v roce 1956 ve filmové adaptaci Vojny a míru s Audrey Hepburnovou a Henry Fondou. Největšího věhlasu však dosáhl ve snímcích o Růžovém panterovi v úloze nešťastného komisaře Dreyfuse, kterého přivádí k šílenství nešikovný inspektor Clouseau v podání opět Petera Sellerse. „Ta role byl dar z nebes. Ale bylo to dvousečné, protože mě lidé začali ztotožňovat s Dreyfusem," řekl o roli Lom.

Jeho syn Alec listu Daily Mirror řekl, že „jako každý herec nechtěl být uvězněn v nějaké škatulce". „Poté, co hrál v mnoha filmech východoevropské gangstery, tak ho potěšilo, že ho režisér Růžového pantera Blake Edwards obsadil do komediální role proti Peteru Sellersovi. Tento posun si opravdu užíval," řekl Alec Lom.

„Měl spoustu historek o tom, co s Peterem Sellersem na place vyváděli. Pracovat s Peterem byla noční můra, protože byl velký šprýmař a s otcem tak zničili desítky a desítky záběrů," dodal.

Hlavní padouch

V ČR byl Lom dobře známý i jako hlavní „padouch" ve filmu Poklad na Stříbrném jezeře. Z pozdějších filmů je známá úloha v Mrtvé zóně, kterou v roce 1983 natočil režisér David Cronenberg podle románu Stephena Kinga a v níž Lom hrál po boku Christophera Walkena.

Lom se narodil jako Herbert Charles Angelo Kuchacevich ze Schluderpacheru v roce 1917 v Praze, kde vystudoval filozofii. Po příchodu do Británie studoval na londýnské Královské akademii dramatických umění a v roce 1940 poprvé hrál v anglicky mluveném filmu.

Napsal také dva romány Enter A Spy a Dr. Guillotin : Bádání excentrického vědce, který předběhl svou dobu.