Vavřincová, vlastním jménem Věra Němotová, se narodila 17. listopadu 1917. Začala psát už v šestnácti letech na gymnáziu, je autorkou řady detektivních příběhů, povídek, románů pro dívky a televizních inscenací. Ještě než maturovala na pražském francouzském gymnáziu se provdala za podnikatele, s nímž měla dvě dcery. Po únoru 1948 jim komunisté vyvlastnili dům i podnik (výrobnu lihovin) a Vavřincová se živila jako účetní

V roce 1939 zfilmoval na základě její knihy režisér Martin Frič film Eva tropí hlouposti s Natašou Gollovou a Oldřichem Novým v hlavních rolích. Příběh potrhlé Evy, která se pro svou tetičku vydá k sousedům uloupit návod na pěstování záhorské růže, je považován za první českou crazy komedii. Původně vycházel na pokračování v časopisu Ahoj.

Poprvé jako komedie, pak teprve televizné série

Taková normální rodinka se na obrazovkách poprvé objevila v roce 1968 jako televizní komedie. Po četných příznivých ohlasech diváků napsala autorka knihy pokračování, z něhož režisér Jaroslav Dudek tři roky nato udělal seriál. Po osmi dílech ale sami tvůrci seriál ukončili s tím, že v nejlepším se má přestat. Pravou příčinou bylo nejspíš doporučení tehdejšího režimu, aby se zaktualizovaly postavy – například z malých „raubířů" se měli stát pionýři, což autorka odmítla.

Vavřincová je také autorkou několika humoristických románů, například Prázdniny s Julií, Sladká dívka, Lépe je být pošetilý či Zázračné dítě. Napsala také detektivky Vrah a srdcová dáma a Vlk a sedm kůzlátek. Podílela se údajně také na scénáři další slavné Fričovy komedie Hotel Modrá hvězda (1941). Pro Československou televizi psala i silvestrovské skeče a humorné scénky.

Ztřeštěné komediální příběhy Vavřincové baví celé generace

Dva výrazné počiny české kinematografie jsou spjaty se jménem Fan Vavřincové. Už před válkou natočil režisér Martin Frič podle její knihy Eva tropí hlouposti velmi úspěšnou crazy komedii s Natašou Gollovou a Oldřichem Novým. Na počátku normalizace pak v Československé televizi vznikl podle jejího scénáře seriál Taková normální rodinka. Spisovatelka a scenáristka Vavřincová dnes zemřela krátce po svých 95. narozeninách.

Byla i autorkou detektivních příběhů (Vrah a srdcová dáma či Vlk a sedm kůzlátek) a televizních inscenací. Podílela se údajně i na scénáři další slavné Fričovy komedie Hotel Modrá hvězda (1941). Pro televizi psala i silvestrovské skeče a humorné scénky. Po roce 1989 se Vavřincové dostalo opět pozornosti, knižně byly vydány její starší scénáře, reedicí se dočkaly i humoristické romány (Prázdniny s Julií, Sladká dívka, Lépe je být pošetilý či Zázračné dítě).

Začala psát už ve čtrnácti

Vavřincová začala publikovat už ve 14 letech. Ještě pod jménem Věra Němotová napsala řadu dívčích a ženských příběhů, jejichž hrdinky byly vesměs energické a moderní. Jeden z příběhů – o ztřeštěné Patsy – původně vycházel na pokračování v časopise Ahoj. Dostal se do ruky i režiséru Fričovi, který ho v roce 1939 zfilmoval. Příběh potrhlé Evy, která se pro svou tetičku vydá k sousedům uloupit návod na pěstování záhorské růže, je dnes již filmovou klasikou.

Ještě než Vavřincová (narozená 17. listopadu 1917) maturovala na pražském francouzském gymnáziu, provdala se za Bohumila Němotu, s nímž měla dvě dcery. Po únoru 1948 jim komunisté vyvlastnili dům i výrobnu lihovin a Vavřincová se živila jako účetní. „V osmašedesátém se mi ozvali z jedné redakce, tak jsem začala psát povídky. Pak jsem napsala dvě detektivky, které vyšly i knižně. A pak už přišli z televize, abych napsala ‚Rodinku'," vzpomněla.

Z raubířů pionýři? Autorka odmítla

Na obrazovkách se Taková normální rodinka objevila poprvé v roce 1968 jako televizní komedie. Po četných příznivých ohlasech diváků napsala Vavřincová pokračování, z něhož režisér Jaroslav Dudek tři roky nato udělal seriál. Po osmi dílech ale sami tvůrci seriál ukončili s tím, že v nejlepším se má přestat. Pravou příčinou bylo nejspíš doporučení tehdejšího režimu, aby se zaktualizovaly postavy – například z malých „raubířů" se měli stát pionýři, což autorka odmítla.

Taková normální rodinka, která je považována za první český sitcom, byla skvěle obsazena. Kromě Marie Rosůlkové, Dany Medřické, Zdeňka Řehoře, Jany Štěpánkové či nejklidnějšího člena rodinky Eduarda Cupáka si v seriálu zahrála i Jiřina Šejbalová a původně i Pavel Landovský. Díl s ním se ale musel přetočit, protože herec mezitím emigroval, a malíře pokojů si posléze zahrál Jaroslav Moučka. Svou poslední roli před kamerou ztvárnil v seriálu Oldřich Nový.

Stále aktuální námět Takové normální rodinky inspiroval režiséra Patrika Hartla v roce 2008 k natočení filmu, v němž se sice změní prostředí a osudy hrdinů, ale zůstanou jejich charaktery a situace. Volné pokračování seriálu s některými původními představiteli natočil po 40 letech pod názvem Rodinka režisér Dušan Klein.