První poločas alečeští reprezentanti vůbec nezvládli. Kromě tlaku z úvodních minut, který korunovala nastřelená tyč ze třetí minuty, byli na hřišti pány japonští hráči.

Plné tribuny na stadionu ve Victorii tleskaly jejich předváděné hře. Asiaté hýřili aktivitou,hra plná narážeček a technických fines se musela líbit.

Česká defenziva chvílemi nevěděla kam skočit. Často odvracela míče jen za cenu autového vhazování nebo rohu soupeře. Ostatně po jednom z rohů Japonců padl i první gól. VE 22. minutě prošel míč celým vápnem k volnému Mikunovi, který nedal Petrovi v bráně šanci.

České barvy se do konce první půle na odpověď nezmohly.

Druhý poločas nezačal proČesko šťastně. Vpokutovém uzemí fauloval Kubáň a Morishima ve 47. minutěproměnil penlatu, ač se brankáři Petrovi podařilo střelu téměř vyrazit.

Mareš vystřídal Gecova a česká jedenáctka začala hrát útočněji. Vracela Japonsku jejich aktivní pojetí hry z první půle. Ofenzivu přišel v 55. minutě podpořit ještě vysoký Pekhart.

Snaha českého mužstva našla vyústění v 74. minutě, kdy Kudela suverénním způsobem proměnil pokutový kop a snížil na 2:1. O tři minuty později vybuchla česká radost znovu. Opět z penalty skórovalstřídající Mareš.

Pro mladého hrdinu však zápas neskončil podle představ, v 85. minutě byl za druhoužlutou kartu možnapřísně poslán pod sprchy. Konec druhé půle Češi ubránili a zápas šel do prodloužení.

V něm japonští fotbalisté využívali převahu jednoho hráčena hřišti a snažili se dostat tým ze srdce Evropy pod tlak. Mladí Češi však statečně odolávali, a když se vyskytla šance, pokusili se i o rychlý protiútok.

Ke konci nastaveného času měli Češi obrovské štěstí, když sudí přehlédl zcela jasnou ruku českého hráče, který zabránil jasnému gólu Japonska. Zápas se dočkal penaltového rozuzlení.

Yasuda první penaltu Japonců neproměnil, když gólman Radek vystihl směr jeho střely. Následně Fenin dal Čechům náskok a další čtyři střelci se také nemýlili, slávista Marek Suchý si dokonce dovolil "panenkovský" dloubák.

Po něm opět exceloval český gólman, jenže Pekhart první možnost k ukončení zápasu nevyužil. Jeho střela trefila tyč. Jako pátý se k míčí postavil Okleštěk a jeho proměněná penalta odstartovala radost českých hráčů.

Ve čtvrtfinále se český tým utká se Španělskem.

Česko "20" - Japonsko "20" 3:2 (0:1) na penalty

Branky: 74. Kúdela z pen., 77. Mareš z pen. - 22. Makino, 47. Morišima z pen. Rozhodčí: Buitrago - Gonzalez, Rivas (všichni Kol.). ŽK: Mareš, Janda - Takana, Jasuda. ČK: 85. Mareš. Diváci: 14.500.

Sestavy -ČR: Petr - Kúdela, Mazuch, Šimůnek, Kubáň - Gecov (46. Mareš), Kalouda, Suchý, Janda - Fenin, Střeštík (55. Pekhart). Trenér: Soukup. Japonsko: Hajaši - Učida, Makino, Fukumoto, Jasuda - Takana (78. Fujita), Kašiwagi, Aojama, Umesaki - Kawahara (70. Aoki), Morišima. Trenér: Jošida.

DALŠÍ VÝSLEDKY OSMIFINÁLE:

Rakousko - Gambie 2:1 (1:0)

Branky: 46. Prödl, 81. Hoffer - 69. Gomez.

USA - Uruguay 2:1 po prodl. (1:1, 0:0)

Branky: 87. vlastní Cardaccio, 107. Bradley - 73. Suarez.

Španělsko - Brazílie 4:2 po prodl. (2:2, 1:2)

Branky: 43. Pique, 84. Javi Garcia, 102. Bueno, 120.+2 Adrian Lopez - 39. Leandro Lima, 41. Alexandre Pato.