Sparta remizovala s Arsenalem. Psal se rok 1946

PRAHA - V Lize mistrů mají fotbalisté Sparty s Arsenalem ostudnou bilanci 0:4 na zápasy. Ale bývaly doby, kdy dokázali s ním bodovat i na slavném Highbury.

15.8.2007

Rok a půl po skončení druhé světové války se letenské mužstvo vydalo na turné po Velké Británii a jednou ze zastávek byl právě stadion Arsenalu, z něhož se klub odstěhoval před minulou sezonou.

Na půdě sebevědomých profesionálů vyválčili sparťané k překvapení místních fanoušků a žurnalistů remízu 2:2, přestože po poločase prohrávali už 0:2. Hned v úvodu zápasu se trefil v dresu kanonýrů Male a po akci islandské posily Arsenalu Gudmundsona si tečoval míč do vlastní sítě Senecký.

Ve druhé půli však nastartoval obrat Jiří Zmatlík. List Daily Mail tehdy popsal jeho akci následovně:

"Levé křídlo Čechů, Zmatlík, který je povoláním zámečník, našel klíč k otevření obrany Arsenalu. Uvolnil se po krátké přihrávce a přesnou střelou z úhlu snížil vedení Arsenalu."

Cennou remízu pak zajistil Spartě deset minut před koncem utkání Hájek. "Střední útočník Hájek vyslal dalekonosnou střelu po níž se brankář Swindin natahoval marně," pokračoval Daily Mail.

Přestože český celek dokázal uhrát remízu, britský tisk neměl pro Spartu příliš slov chvály a respektu.

A to i přesto, že v předválečných letech patřila k evropské špičce, dodávala hráče do reprezentace a na "stříbrné" MS v Římě 1934 poslala pozdějšího nejlepšího kanonýra šampionátu Odřicha Nejedlého.

"Sparťané předváděli s míčem pěkné kousky, ale potřebovali na vše více času, než jim britští profesionálové dovolili," psal po utkání Daily Herald. "Sparta vypadala tak na třetí divizi," hlásal Daily Sketech.

Ostrovní žurnalisté chválili jen gólmana Horáka, jehož nazvali "létajícím Čechem". "Brankář Horák měl výbornou formu, ale i tak mělo být na straně Arsenalu mnohem vyšší skóre," uvedl Daily Herald.

"Horák zachránil na Highbury Spartu. Hodně padal, chytal typickým kontinentálním stylem," všiml si dopisovatel listu Daily Mail.

15.8.2007 VSTUP DO DISKUSE

Švýcaři otevírají nejdelší tunel světa

Historický moment. V neděli 11. prosince 2016 se pro pravidelný provoz otevře Gotthardský železniční tunel. V jeho případě se podařilo něco neskutečného – stavitelé dodrželi rozpočet schválený už na počátku 90. let.

Babiš: Daňové změny podle ČSSD vyženou z Česka úspěšné firmy a lidi

Praha - Daňové změny, o kterých uvažuje ČSSD, by z Česka vyhnaly úspěšné lidi a firmy. Uvedl to ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Sociální demokraté chtějí voliče zaujmout především progresivní daní. Z dnešního jednání širšího vedení ČSSD zní také myšlenka, že ANO a sociální demokracie budou hlavními a jedinými uchazeči o vítězství v příštích volbách do Sněmovny. "Nechápu, proč mě a mé hnutí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pořád kritizuje," uvedl Babiš.