Itálie začala kvalifikaci ztrátou v Bulharsku, Arméni udolali Maltu

Praha - Fotbalisté Itálie v kvalifikaci o mistrovství světa 2014 v Brazílii jen remizovali 2:2 na hřišti Bulharska. Vicemistři Evropy ztrátou odstartovali skupinu B, ve které bojují o postup i s Českou republikou. Druhý duel skupiny skončil vítězstvím Arménie 1:0 na hřišti Malty.

7.9.2012

Fotbalisté Bulharska se radují z gólu proti Itálii.Foto: ČTK/AP/Valentina Petrova

Italové v historii ještě nikdy na bulharské půdě nevyhráli a potvrzovali to i dnes. Trenér Prandelli kvůli zraněním poslal na hřiště kombinovanou sestavu a na souhře to bylo znát. Po půlhodině pak Italové inkasovali zásluhou Manoleva.

Jenže ještě do poločasu favorit skóre otočil. A to díky útočníkovi Osvaldovi, který si při svém třetím startu za národní tým připsal hned dva góly. Italové však vedení neudrželi a Milanov zařídil konečnou remízu.

Do čela skupiny se tak v úvodu dostala Arménie, která navázala na závěr minulé kvalifikace o ME, kdy vyhrála tři z posledních čtyř zápasů, a udolala Maltu. Obranu ostrovního soupeře pokořil až střídající útočník Sarkisov.

Kazachstán s českým trenérem Miroslavem Beránkem vstoupil do kvalifikace porážkou 1:2 s Irskem. Proti účastníkovi mistrovství Evropy ještě minutu před koncem sahali po nečekaném vítězství, jenže soupeř v závěru dvěma góly otočil.

Beránek už před startem kvalifikace avizoval, že věří ve zlepšení výkonů kazašské reprezentace a dnešní zápas to dlouho potvrzoval. Domácí dokonce vedli brankou Nurdauletova, jenže závěr utkání patřil Irsku. Nejprve srovnal z penalty kapitán Keane a těsně před vypršením normální hrací doby rozhodl o irském vítězství Doyle.

Rusko pod Capellem porazilo Severní Irsko

Rusko v soutěžní premiéře trenéra Fabia Capella zvítězilo 2:0 nad Severním Irskem. Domácí nastoupili hned s několika změnami v sestavě oproti mistrovství Evropy, kde porazili českou reprezentaci 4:1. Na hřišti nechyběl Fajzulin, který dostal šanci v reprezentaci právě až od Capella, a hned se odvděčil vítězným gólem v 30. minutě. Ruskou výhru pak 12 minut před koncem potvrdil z penalty Širokov za faul na Kokorina.

Nejvyšší vítězství ve své historii zaznamenala Bosna a Hercegovina, který zvítězila v Lichtenštejnsku 8:1 a uštědřila tak soupeři naopak nejvyšší porážku v dějinách. Hattricky k tomu přispěli Džeko a Ibiševič, dva góly přidal Misimovič. Dosavadním maximem Bosny bylo čtyři roky staré vítězství 7:0 nad Estonskem.

Německo, Anglie i Nizozensko začaly vítězně

Itálie je jediným velkým favoritem, který na úvod kvalifikace zaváhal. Německo přehrálo Faerské Ostrovy 3:0 zásluhou dvou gólů Özila, Anglie rozstřílela Moldavsko 5:0 a připsala si tak nejvyšší vítězství za poslední tři roky. Nizozemci pak doma udolali Turecko 2:0. O vítězný gól se postaral Van Persie už v 17. minutě, Narsing ale přidal pojistku až v nastavení.

Také Francie začala výhrou, i když Finsku dala jediný gól. Vstřelil ho ve 20. minutě Diaby, který se vrátil do národního týmu po roce. Postaral se tak o vydařenou soutěžní premiéru trenéra Didiera Deschampse.

Starosti mělo Portugalsko, které outsidera z Lucemburska udolalo jen 2:1, přičemž prohrávalo. Cristiano Ronaldo s Postigou se zasloužili o obrat skóre.

Utkání kvalifikace na MS 2014 ve fotbale:

Skupina A:

Cardiff: Wales - Belgie 0:2 (0:1)
Branky: 41. Kompany, 83. Vertonghen. Rozhodčí: Johannesson (Švéd.). ČK: 26. Collins (Wales).

Záhřeb: Chorvatsko - Makedonie 1:0 (0:0)
Branka: 69. Jelavič. Rozhodčí: Jefet (Izr.).

Skupina B:

Sofie: Bulharsko - Itálie 2:2 (1:2)
Branky: 30. Manolev, 66. G. Milanov - 36. a 40. Osvaldo. Rozhodčí: Atkinson (Angl.). ŽK: Gadžev, Djakov - Ogbonna, Diamanti.

Bulharsko: Michajlov - Manolev, Bodurov, Ivanov, V. Minev - Gadžev (79. Sarmov), J. Minev - Djakov, G. Milanov, Gargorov (62. Micanski) - Popov (82. Tonev). Trenér: Penev.
Itálie: Buffon - Bonucci, Barzagli, Ogbonna (69. Peluso), Maggio - Marchisio, De Rossi, Pirlo, Giaccherini (64. Diamanti) - Osvaldo, Giovinco (73. Destro). Trenér: Prandelli.

Ta'Qali: Malta - Arménie 0:1 (0:0)
Branka: 70. Sarkisov. Rozhodčí: Eisner (Rak.). ŽK: Sciberras, Dimech - Mchojan, Hovsepjan.

Malta: Hogg - Briffa (85. Barbara), Agius, Dimech, Borg, Muscat - Sciberras - Bogdanovic, Cohen (74. Caruana), Schembri - Mifsud. Trenér: Ghedin.
Arménie: Kasparov - Hovsepjan, Arzumanjan (79. Aleksanjan), Artak Edigarjan (52. Manojan), Mchojan, Hajrapetjan - Mkrtčjan, Mchitarjan - Pizzelli (64. Sarkisov), Movsisjan, Özbiliz. Trenér: Minasjan.

Skupina C:

Hannover: Německo - Faerské ostrovy 3:0 (1:0)
Branky: 54. a 71. Özil, 28. Götze. Rozhodčí: Madden (Skot.).

Astana: Kazachstán - Irsko 1:2 (1:0)
Branky: 37. Nurdauletov - 89. Keane z pen., 90. Doyle. Rozhodčí: Avram (Rum.).

Skupina D:

Tallinn: Estonsko - Rumunsko 0:2 (0:0)
Branky: 55. Torje, 75. Marica. Rozhodčí: Mažič (Srb.).

Andorra la Vella: Andorra - Maďarsko 0:5 (0:2)
Branky: 12. Juhasz, 32. Gera z pen., 54. Szalai, 68. Priskin, 82. Koman. Rozhodčí: Aleckovič (Bosna). ČK: 65. Vales (Andorra).

Amsterodam: Nizozemsko - Turecko 2:0 (1:0)
Branky: 17. Van Persie, 90.+2 Narsingh. Rozhodčí: Velasco Carballo (Šp.).

Skupina E:

Reykjavík: Island - Norsko 2:0 (1:0)
Branka: 21. Arnason, 81. Finnbogason. Rozhodčí: Gautier (Fr.).

Lublaň: Slovinsko - Švýcarsko 0:2 (0:1)
Branky: 20. Xhaka, 51. Inler. Rozhodčí: Tagliavento (It.). ČK: 76. Barnetta (Švýc.).

Tirana: Albánie - Kypr 3:1 (1:1)
Branky: 36. Sadiku, 84. Cani, 87. Bogdani - 45. Laban. Rozhodčí: Kučin (Kaz.).

Skupina F:

Lucemburk: Lucembursko - Portugalsko 1:2 (1:1)
Branky: 13. Da Mota - 28. Ronaldo, 54. Postiga. Rozhodčí: Tohver (Est.).

Baku: Ázerbájdžán - Izrael 1:1 (0:0)
Branky: 65. Abišov - 50. Natcho. Rozhodčí: Jug (Slovin.).

Moskva: Rusko - Severní Irsko 2:0 (1:0)
Branky: 30. Fajzulin, 78. Širokov z pen. Rozhodčí: Lahoz (Šp.).

Skupina G:

Vaduz: Lichtenštejnsko - Bosna a Hercegovina 1:8 (0:4)
Branky: 61. Christen - 33., 40. a 83. Ibiševič, 46., 64. a 81. Džeko, 26. a 31. Misimovič. Rozhodčí: Borg (Malta).

Vilnius: Litva - Slovensko 1:1 (1:1)
Branky: 18. Zaliukas - 41. Sapara. Rozhodčí: Gómez (Šp.). ČK: 90.+6 Labukas - 55. Pečovský.

Riga: Lotyšsko - Řecko 1:2 (1:0)
Branky: 42. Cauna z pen. - 57. Spyropulos, 69. Gekas. Rozhodčí: Bebek (Chorv.).

Skupina H:

Podgorica: Černá Hora - Polsko 2:2 (2:1)
Branky: 27. Drinčič, 45. Vučinič - 7. Blaszczykowski z pen., 55. Mierzejewski. Rozhodčí: Jakobsson (Isl.). ČK: 69. Pavičevič - 73. Obraniak.

Kišiněv: Moldavsko - Anglie 0:5 (0:3)
Branky: 4. z pen. a 29. Lampard, 32. Defoe, 74. Milner, 83. Baines. Rozhodčí: Van Boekel (Niz.).

Skupina I:

Helsinky: Finsko - Francie 0:1 (0:1)
Branka: 20. Diaby. Rozhodčí: Thomson (Skot.).

Tbilisi Gruzie - Bělorusko 1:0 (0:0)
Branka: 53. Okriašvili. Rozhodčí: Todorov (Bulh.).