Čech v závěru inkasoval, Chelsea padla s Liverpoolem

Praha - Fotbalistům Manchesteru United zajistil výhru Hernández. Arsenal otočil duel proti Norwichi, Barcelona řádila.

19.11.2011

Střelec Arsenalu Robin van Persie.Foto: ČTK

Fotbalisté Chelsea s brankářem Petrem Čechem podlehli ve 12. kole anglické ligy na domácím hřišti Liverpoolu 1:2. Londýnský tým sice dokázal jednou srovnat náskok soupeře, zápas ale rozhodl tři minuty před koncem obránce Glen Johnson. Hosté se dotáhli na šestém místě na trojici týmů s 22 body, mezi kterými je i Chelsea.

Kenny Dalglish vedl ve své trenérské kariéře Liverpool do zápasu s "Blues" už podvanácté a ani jednou neodcházel jako poražený. Jeho svěřenci se dnes na Stamford Bridge ujali vedení ve 33. minutě. Brankář Čech rozehrál nakrátko na Johna Obiho Mikela, toho však obrali o míč vysoko napadající útočníci hostů, několikrát si vyměnili míč a Argentinec Maxi Rodríguez neměl sám před brankou potíže českého reprezentanta prostřelit.

Domácí po poločase změnili obraz hry, měli více šancí a záhy srovnali. Florent Malouda místo očekávaného pasu dlouho vedl míč, až nakonec mezi ustupujícími obránci opravdu přihrál, střídající Daniel Sturridge byl sám před brankářem a pohodlně zakončil do protipohybu Pepeho Reiny.

Francouzský strůjce gólové akce mohl 15 minut před koncem rozhodnout, zblízka ale netrefil branku. Na druhé straně tak překvapil obránce Glen Johnson, na okraji pokutového území přešel přes Ashleyho Colea a střelou na vzdálenější tyč rozhodl utkání.

Chelsea zatím nevyhrála ani jeden ze zápasů s tradičními favority anglické soutěže. V září podlehla 1:3 Manchesteru United, na konci října utrpěla debakl 3:5 doma s Arsenalem. Na vedoucí Manchester City ztrácí už dvanáct bodů stejně jako Newcastle, Tottenham a Liverpool.

Manchester City udržel náskok před United

Fotbalisté Manchesteru City porazili v anglické lize Newcastle 3:1 a v čele tabulky udrželi pětibodový náskok před svým městským rivalem United. Obhájce titulu vyhrál 1:0 na stadionu nováčka Swansea.

Svěřenci trenéra Roberta Manciniho nakročili k deváté soutěžní výhře za sebou na konci prvního poločasu. V 41. minutě útočník Mario Balotelli proměnil penaltu nařízenou za ruku Ryana Taylora. Další chybu hostujícího obránce potrestal za tři minuty důrazný Micah Richards.

Krajního beka "Citizens" po pauze fauloval Hatem Ben Arfa a z druhého nařízeného pokutového kopu se v 72. minutě tentokrát nemýlil Sergio Agüero. Argentinský útočník desátým ligovým gólem v ročníku dorovnal nejlepšího týmového střelce Edina Džeka.

Newcastle dosáhl střeleckého úspěchu až minutu před koncem po dorážce střídajícího záložníka Dana Goslinga, ale první ligovou porážku v této sezoně už neodvrátil.

Manchester United se vzpamatoval z šestibrankového domácího debaklu od City a v domácí soutěží od té doby zvítězil potřetí za sebou nejtěsnějším výsledkem 1:0.

K historicky první výhře na půdě velšského celku Swansea nasměroval "Rudé ďábly" už v jedenácté minutě Javier Hernández. Mexický útočník po Giggsově pasu zakončil zřejmě z těsné ofsajdové pozice.

Střelec Arsenalu Van Persie otočil duel proti Norwichi

Arsenal otočil utkání na hřišti nováčka Norwiche a díky dvěma brankám kanonýra Robina van Persieho zvítězil 2:1. Londýnský tým, na jehož lavičce zůstal reprezentační kapitán Tomáš Rosický, dosáhl jubilejní dvousté venkovní výhry pod trenérem Arsénem Wengerem.

Kapitán "Kanonýrů" Van Persie potvrdil výbornou formu a třináctým zásahem v Premier League si pojistil vedení v tabulce střelců. V posledních pěti duelech se osmadvacetiletý nizozemský útočník prosadil hned desetkrát.

Norwich poslal do vedení v 16. minutě velšský útočník Steve Morison, který potrestal chybu německého stopera Pera Mertesackera. Domácí se však radovali z vedení jen deset minut, než Van Persie zblízka proměnil Walcottovu přihrávku. Osmadvacetiletý hráč pak po hodině hry přehodil brankáře Johna Ruddyho a zajistil Arsenalu pátou ligovou výhru za sebou.

ANGLIE, 12. kolo:

Norwich - Arsenal 1:2 (16. Morison - 26. a 59. Van Persie), Everton - Wolverhampton 2:1 (44. Jagielka, 83. Baines z pen. - 37. Hunt z pen.), Manchester City - Newcastle 3:1 (41. Balotelli z pen., 44. Richards, 72. Agüero z pen. - 89. Gosling), Stoke - QPR 2:3 (8. Walters, 64. Shawcross - 22. a 54. Helguson, 44. Young), Sunderland - Fulham 0:0, West Bromwich - Bolton 2:1 (16. Thomas, 56. Long - 21. Klasnič z pen.), Wigan - Blackburn 3:3 (7. Gomez, 37. Caldwell, 88. Crusat - 2. a 90.+9 z pen. Yakubu, 60. Hoilett), Swansea - Manchester United 0:1 (11. Hernández), Chelsea - Liverpool 1:2 (55. Sturridge - 33. Maxi Rodríguez, 87. Johnson).

Pořadí: 1. Manchester City 12 zápasů/34 bodů, 2. Manchester United 12/29, 3. Newcastle 12/25, 4. Chelsea 12/22, 5. Tottenham 10/22, 6. Liverpool 12/22.

NĚMECKO: Ballack nasměroval Leverkusen k výhře

Fotbalisté Leverkusenu vyhráli v předehrávce 13. bundesligového kola v Kaiserslauternu 2:0. Góly vstřelili Michael Ballack a Sidney Sam, kteří v minulosti hájili barvy domácího týmu.

Kapitán Ballack, jenž kvůli zlomenému nosu hraje s ochrannou maskou, poslal hosty do vedení v 54. minutě po chybě brankáře Trappa, který neudržel jeho střelu z dvaceti metrů. Pojistku pro tým, za nějž odehrál celý zápas český reprezentační obránce Michal Kadlec, přidal v 70. minutě po kombinaci ve vápně Sam.

Leverkusenu se tak vydařila generálka na středeční zápas Ligy mistrů proti Chelsea, kde někdejší kapitán německé reprezentace Ballack hrál před loňským příchodem do Bayeru.

Bayern ve šlágru nestačil na Dortmund

Fotbalisté mistrovského Dortmundu vyhráli ve šlágru německé ligy na hřišti vedoucího Bayernu Mnichov 1:0 a snížili jeho náskok na dva body. Stejný deficit má po 13. kole i třetí Mönchengladbach, který hlavně díky hattricku Marka Reuse doma deklasoval Brémy 5:0.

Bayern ve své Allianz Areně přerušil devítizápasovou vítěznou sérii ze všech soutěží a padl poprvé od úvodního bundesligového kola. Na začátku srpna podlehl stejným výsledkem Mönchengladbachu.

Jedinou brankou sobotního utkání vstřelil záložník Borussie Mario Götze, jenž v 65. minutě potrestal zaváhání domácí obrany. Dortmund díky devatenáctiletému reprezentantovi naplno bodoval pošesté z posledních sedmi duelů a po nepovedeném vstupu do soutěže zvýšil šance na obhajobu titulu.

Mönchengladbach deklasoval Brémy

Dvaadvacetiletý útočník Mönchengladbachu Reus se trefil v 23., 38. a 52. minutě a v této sezoně si polepšil na deset branek. Přesně mířili také jeho spoluhráči Patrick Hermann a Venezuelan Juan Arango. Mizérii Werderu korunoval čtvrt hodiny před koncem červenou kartou řecký obránce Sokratis Papastathopulos.

Souboj českých stoperů mezi Romanem Hubníkem z Herthy Berlín a freiburským Pavlem Krmašem skončil remízou 2:2. Hostům z německé metropole vypracovali před přestávkou slibný dvoubrankový náskok Kolumbijec Adrián Ramos a Peter Niemeyer. Freiburg se však po přestávce vrátil do zápasu a díky dvěma brankám střídajícího Stefana Reisingera zachránil remízu. Poslední gól vstřelil třicetiletý útočník až v páté minutě nastavení.

Schalke porazilo na svém hřišti trápící se Norimberk jasně 4:0 a prodloužilo jeho sérii bez vítězství na osm bundesligových utkání. V útoku hostů nenastoupil tradiční člen základní sestavy Tomáš Pekhart, který odcestoval do Čech kvůli úmrtí v rodině.

Do utkání nezasáhl ani záložník Jan Morávek, jenž zůstal pouze mezi náhradníky Schalke. Dvakrát se v utkání prosadil nizozemský kanonýr Klaas-Jan Huntelaar, po jednom zásahu přidali Španěl Raúl a Lewis Holtby.

NĚMECKO, 13. kolo:

Kaiserslautern - Leverkusen 0:2 (54. Ballack, 70. Sam), Freiburg - Hertha Berlín 2:2 (61. a 90.+5 Reisinger - 20. Ramos, 45.+1 Niemeyer), Mönchengladbach - Brémy 5:0 (23., 38. a 52. Reus, 16. Herrmann, 53. Arango), Schalke - Norimberk 4:0 (13. a 66. Huntelaar, 38. Raúl, 84. Holtby), Wolfsburg - Hannover 4:1 (22. a 36. Salihamidžič, 55. Chris, 74. Madlung - 43. Schulz), Bayern Mnichov - Dortmund 0:1 (65. Götze), Stuttgart - Augsburg 2:1 (41. a 51. Harnik - 47. Werner), zápas Kolín nad Rýnem - Mohuč byl odložen.

Pořadí: 1. Bayern Mnichov 13 zápasů/28 bodů, 2. Dortmund 13/26, 3. Mönchengladbach 13/26, 4. Schalke 13/25, 5. Brémy 13/23, 6. Stuttgart 13/21.

ŠPANĚLSKO: Real Madrid udržel náskok před Barcelonou

Fotbalisté Realu Madrid vyhráli ve 13. kole španělské ligy 3:2 ve Valencii a v čele tabulky si udrželi tříbodový náskok před Barcelonou. Obhájce titulu porazil Zaragozu na svém hřišti jasně 4:0.

Svěřenci trenéra Josého Mourinha znovu dokázali, že zatím podávají o trochu vyrovnanější výkony než jejich katalánský konkurent. Real nasměroval k jedenácté soutěžní výhře za sebou ve dvacáté minutě Karim Benzema. Třiadvacetiletý francouzský kanonýr zužitkoval trestný kop Xabiho Alonsa z vlastní poloviny. V 72. minutě přidal druhý zásah "Bílého baletu" obránce Sergio Ramos, který se prosadil přesnou hlavičkou po Özilově rohu.

Tři minuty nato poprvé zdramatizoval utkání nejlepší střelec Valencie Roberto Soldado, ale v 79. minutě vrátil hostům dvoubrankový náskok Portugalec Cristiano Ronaldo. Nejdražší hráč světa přelstil chybujícího domácího brankáře Diaga Alvése a zakončoval do prázdné brány.

Sedm minut před koncem řádné hrací doby však znovu Soldado snížil na rozdíl jedné branky a Valencie se nadechla k drtivému závěrečnému tlaku. Soldadův gól v poslední minutě však nemohl platit kvůli ofsajdu a v páté minutě nastavení rozhodčí zřejmě odpustil Realu pokutový kop za ruku jednoho z jeho hráčů ležícího před Casillasovou brankou.

Barcelona neinkasovala a porazila Zaragozu

Barcelona potvrdila na Nou Campu výbornou formu a před svými diváky neinkasovala v součtu s minulou sezonou už v desátém utkání domácí soutěže v řadě.

Favorita poslal do vedení v 18. minutě po Xaviho standardní situaci Gerrard Piqué. Hlavičkující stoper se radoval z první ligové branky v sezoně.

Dvě minuty před přestávkou zdvojnásobil vedení "Barcy" po kombinaci s Ceskem Fábregasem hvězdný Argentinec Lionel Messi. Čtyřiadvacetiletý útočník se ve španělské lize trefil popatnácté a v tabulce střelců si udržel jednobrankový náskok před Cristianem Ronaldem.

Devět minut po změně stran skóroval zřejmě z ofsajdové pozice kapitán Carles Puyol a rovněž zaznamenal premiérovou trefu v tomto ročníku. Čtvrt hodiny před koncem uzavřel skóre střídající útočník David Villa další razantní hlavičkou.

ŠPANĚLSKO, 13. kolo:

Villarreal - Betis Sevilla 1:0 (21. Borja Valero), FC Barcelona - Zaragoza 4:0 (18. Piqué, 43. Messi, 54. Puyol, 75. Villa), Valencie - Real Madrid 2:3 (75. a 83. Soldado - 20. Benzema, 72. Ramos, 79. C. Ronaldo), San Sebastian - Espaňol Barcelona 0:0, Gijón - Getafe 2:1 (45.+6 Trejo, 89. Novo - 35. Miku), Pamplona - Vallecano 0:0, FC Sevilla - Bilbao 1:2 (14. Navas - 6. Iraola, 71. De Marcos), Atlético Madrid - Levante 3:2 (68. Pizzi, 74. Adrián, 83. Diego - 72. Torres, 90.+2 Suárez).

Pořadí: 1. Real Madrid 12 zápasů/31 bodů, 2. FC Barcelona 12/28, 3. Valencie 12/24, 4. Levante 12/23, 5. FC Sevilla 12/18, 6. Bilbao 12/17.

ITÁLIE: Inter Milán udolal Cagliari

Fotbalisté Interu Milán porazili Cagliari na svém stadionu 2:1 a naplno bodovali teprve ve třetím utkání v této sezoně italské ligy. Mistrovský AC Milán, který hraje ve skupině Ligy mistrů s Plzní, remizoval 0:0 s Fiorentinou. Stejný výsledek v Neapoli stačil Laziu Řím, aby se minimálně do neděle vyšvihlo do čela tabulky.

Naděje Cagliari s debutujícím koučem Davidem Ballardinim udržel v prvním poločase na San Siru brankář Michael Agazzi, který dokázal ve dvou případech vyrazit střely milánských hráčů na břevno.

Jeho neprůstřelnost po přestávce ukončili dvěma góly během šesti minut brazilští rodáci Thiago Motta a Philippe Coutinho. Talentovaný devatenáctiletý záložník, jenž těsně před výkopem nahradil zraněného Wesleyho Sneijdera, se trefil poprvé v sezoně. Argentinský útočník Joaquin Larrivey sice dvě minuty před koncem snížil, ale hráči Interu těsný náskok udrželi.

AC Milán remizoval, sudí mu neuzal gól

AC Milán ve Florencii ukončil sérii pěti ligových výher i vinou rozhodčích, kteří kvůli domnělému ofsajdu neuznali Seedorfův gól z 18. minuty. Poprvé od zářijového zranění si zahrál brazilský útočník Alexandre Pato, ale během poslední dvacetiminutovky svou velkou příležitost neproměnil, trefil pouze tyč.

Trenér AC Massimiliano Allegri do utkání postavil sestavu: Abbiati - Abate, Nesta, Thiago Silva, Antonini - Aquilani, Ambrosini, Nocerino - Seedorf (73. Emanuelson) - Robinho (70. Pato), Ibrahimovic.

Na lavičce Fiorentiny si odbyl premiéru kouč Delio Rossi, jenž nahradil odvolaného srbského kolegu Sinišu Mihajloviče.

Juventus se vrátil do vedení v italské lize

Fotbalisté Juventusu porazili v italské lize Palermo 3:0 a hned při první příležitosti se vrátili do vedení v tabulce, o které přišli vinou odloženého zápasu v minulém kole. Využili tak dnešní porážku Udine 0:2 na hřišti Parmy a sobotní remízu Lazia Řím 0:0 s Neapolí. Před týmem z hlavního města vedou zásluhou lepšího skóre.

Juventus přišel o první místo vinou povodní, kvůli kterým se začátkem listopadu nemohl odehrát zápas v Neapoli. S návratem do čela ale v prvním ligovém zápase po třítýdenní přestávce neotálel - na svém novém domácím stadionu vedl už od 20. minuty, kdy Simone Pepe využil centr a hlavičkou o zem překonal brankáře.

Náskok ještě po poločase zvýraznili po pohledných kombinačních akcích Alessandro Matri a Claudio Marchisio. Matri zužitkoval přihrávku do běhu za obranu, jeho spoluhráč zase poslal do branky míč po pasu napříč pokutovým územím.

Udine prohrálo s Parmou

První místo mohlo bez ohledu na výsledek "Staré dámy" získat Udine, vyšlo ale gólově naprázdno na hřišti Parmy a prohrálo 0:2. Soupeř, kterému výhra pomohla k posunu ze spodní poloviny tabulky, vedl po brance Jonathana Biabianyho z 58. minuty, hosty pak ještě dorazil z pokutového kopu Sebastian Giovinco.

AS Řím nepřipustil překvapení a doma si poradil s Lecce. Jediným gólem hostů snížil na konečných 1:2 půl hodiny před koncem dvacetiletý záložník Andrea Bertolacci, který na jihu Itálie hostuje právě z AS. Týmu Luise Enriqueho předtím vypracovali náskok Miralem Pjanič a Fernando Gago.

Fotbalisté Chieva podruhé v řadě zvítězili, a napravují tak předchozí sérii pěti zápasů bez výhry. Na triumfu hostů z Verony 2:1 se v Catanii nepodílel český záložník Kamil Vacek, který zápas strávil na lavičce. Obě branky jeho týmu zařídil útočník Sergio Pellissier: v nastavení první půle se trefil z penalty, čtvrthodinu před koncem připravil gól pro Paola Sammarka.

V souboji týmů ze dna tabulky získala Cesena první vítězství v sezoně. Výhru 1:0 v regionálním derby na hřišti Boloni zajistil dalekonosnou střelou krátce před koncem záložník Marco Parolo, jeho tým přesto zůstává na posledním místě tabulky.

ITÁLIE, 12. kolo:

Inter Milán - Cagliari 2:1 (54. Motta, 60. Coutinho - 88. Larrivey), Fiorentina - AC Milán 0:0, Neapol - Lazio Řím 0:0, Boloňa - Cesena 0:1 (84. Parolo)l, Catania - Chievo 1:2 (78. Almirón - 45.+1 Pellissier z pen., 73. Sammarco), FC Janov - Novara 1:0 (86. Veloso), Juventus Turín - Palermo 3:0 (20. Pepe, 48. Matri, 65. Marchisio), Parma - Udine 2:0 (58. Biabiany, 76. Giovinco z pen.), Siena - Bergamo 2:2 (44. D'Agostino z pen., 87. Gazzi - 15. z pen. a 53. Denis), AS Řím - Lecce 2:1 (25. Pjanič, 54. Gago - 61. Bertolacci).

Pořadí:
1. Juventus Turín 10 zápasů/22 bodů, 2. Lazio Řím 11/22, 3. AC Milán 11/21, 4. Udine 11/21, 5. AS Řím 11/17, 6. Palermo 11/16.

19.11.2011 VSTUP DO DISKUSE

Forejtův případ je varující zprávou o poměrech na Hradě, píše tisk

Praha - Odchod ředitele protokolu Pražského hradu Jindřicha Forejta, který se v úterý vzdal svého místa, je drsnou a varující zprávou o poměrech na Hradě. V komentáři to dnes píšou Hospodářské noviny. Případu se věnují všechny české deníky. Lidové noviny si v souvislosti s tím všímají bezpečnostních hrozeb, kterých je podle nich Hrad plný. Právo se pozastavuje nad "úpornou snahou dvou pochybných individuí" dostat kompromitující materiál do seriózních médií.