Sparta si pojistila první místo, řádil i Liberec. Plzeň v Ďolíčku spasil Ďuřiš

Praha - První fotbalová liga nabídla o víkendu další porci zápasů 7. kola. Jablonec nepřipustil senzaci a trápící se Baník porazil 2:1. Uspěla i Slavia, která připravila nováčkovi ze Zlína třetí porážku v sezoně. Slovácko potopil dvěma góly brněnský Řezníček. Teplice venku opět nebodovaly, s Boleslaví nezvládly přestřelku a prohrály 3:4. Plzeň prodloužila vítěznou sérii, když udolala Bohemians po gólu Ďuriše 1:0.

20.9.2015 1 AKTUALIZOVÁNO 20.9.2015

Milan Petržela z Plzně (vlevo) uniká Michalu Šmídovi z Bohemians 1905.Foto: Deník/Michal Káva

Udržela neporazitelnost. Sparta na Letné vyškolila Sigmu jasně 4:0 a uhájila své vedení v tabulce a tříbodový náskok na největšího rivala Plzeň. Spartu poslal už po čtvrthodině hry do vedení povedenou střelou z dálky Josef Hušbauer, ještě do poločasu zvýšili David Lafata a z penalty Bořek Dočkal, který po změně stran přidal další gól po parádním sólu.

Hořkost porážky zatím nepoznal ani Liberec, když smetl Příbram 3:0. Slovan poslal v 26. minutě do vedení Lukáš Pokorný, hned po pauze si dal vlastní gól Radek Dosoudil a skóre uzavřel Albánec Herolind Shala. Severočeši si tak spravili chuť po čtvrteční porážce 0:1 v Evropské lize s Bragou a na druhém místě ligové tabulky ztrácí dva body na vedoucí Spartu. Naopak Příbram ve třech z posledních čtyř kol získala jen bod a je dvanáctá.

Mistrovská Plzeň ani v šestém soutěžním zápase pod trenérem Karlem Krejčím neinkasovala a vyhrála. Díky gólu Michala Ďuriše porazila Bohemians 1905 1:0. Viktoria na hřišti pražského týmu naplno bodovala poprvé po šesti letech. "Klokani" se znovu nedočkali premiérové výhry v sezoně a v tabulce jsou předposlední.

Na tuto chvíli čekal on i Brno šest ligových kol. Útočník Zbrojovky Jakub Řezníček protrhl po svém příchodu na jih Moravy střelecké trápení a potopil hned dvěma trefami Slovácko. „V týdnu jsem říkal, že se potřebuju chytit nějakou haluzí a to se mi konečně splnilo," komentoval forvard svůj šťastný zásah do prázdné brány Slovácka.

Ne, proti Slavii to v první lize nejde. Právě pražský celek ukončil třízápasovou vítěznou domácí sérii Zlína. Po zásluze po výsledku 2:0. Góly po změně stran vstřelili Kenia a Souček.

Jablonec vyhrál na půdě poslední Ostravy 2:1 a zaznamenal sedmé vítězství v řadě. O góly jednoho z favoritů soutěže se podělili cizinci Crnkič s Mingazovem, i za domácí snížil z penalty legionář Kukec. Na remízu Ostrava nedosáhla a s jediným bodem uzavírá tabulku.

Mladá Boleslav přestřílela Teplice 4:3. Hosté sice vedli od desáté minuty po trefě Michaela Lüftnera, ale Lukáš Magera z penalty, Ondřej Zahustel a Aleš Čermák otočili skóre. V 81. minutě snížil Ivo Táborský, ale za chvíli přidal čtvrtý gól domácích Jasmin Ščuk a Martin Fillo už poté jen snížil. Severočeši tak nebodovali ani ve třetím venkovním duelu této ligové sezony. Boleslav naopak vrátila soupeři jarní debakl 0:5 ze Stínadel, který je jejich nejvyšší porážkou mezi elitou.

Sparta Praha - Sigma Olomouc 4:0 (3:0)

"Věděli jsme, že si to můžeme zkomplikovat jen sami. Chvilku trvalo, než jsme se rozběhali, ale první gól nám pomohl. Utkání jsme měli od první do poslední minuty pod kontrolou, hráli jsme velmi dobře, kompaktně, měli jsme dost šancí a výsledek mohl být i vyšší. Takže maximální spokojenost," těšilo trenéra Sparty Zdeňka Ščasného.

V brance Sparty se poprvé od začátku srpna a utkání s Ostravou objevil Štěch, který kvůli lehčímu zranění kotníku nahradil jedničku Bičíka, ale příliš práce neměl. Sigma nebyla schopná déle udržet míč, zaútočit a za celý zápas nevystřelila na branku. "Moc práce jsem neměl, ale moc jsem se těšil a jsem rád, že jsme to zvládli i s nulou vzadu," řekl Štěch.

Hrálo se tak převážně na útočné polovině Sparty. Ta navíc udeřila hned z první vážnější střely. Hušbauer trefil skákavý míč z 25 metrů tak ideálně, že i když trefil střed branky, tak míč přeplachtil povylezlého gólmana Buchtu a zapadl přesně pod břevno. Hušbauer potvrdil, že se mu proti Olomouci střelecky daří, když jí dal v posledních třech zápasech čtvrtý gól.

"Prostě se mi na ně daří. Každý hráč má tým, proti kterému mu to padá a já mám prostě Olomouc. Nic víc v tom není," řekl Hušbauer. "Trochu to skákalo, tak jsem to chtěl trefit vzduchem a povedlo se. Prostě klasická střela a že to tam spadlo, to je dílo náhody," dodal.

Gólman Sigmy neměl svůj den. Ve 25. minutě Sparta zakombinovala, Dočkal poslal na zadní tyč centr, který Buchta podskočil a Lafata hlavou zamířil do prázdné branky. Trefil se tak už v devátém ligovém utkání za sebou a vylepšil vlastní rekord.

Deset minut před půlí pak Krejčí pronikl do vápna a po jeho souboji s Vepřekem sudí Nenadál odpískal přísný pokutový kop. Ten s přehledem proměnil Dočkal.

Dočkal předvedl gólovou parádu

Sigma se neprobrala ani po poločase. V 55. minutě naopak mohl zvýšit znovu Lafata, který se ocitl sám před Buchtou. Ten ale napravil předchozí zaváhání a střelu vyrazil. Míč sice plachtil do branky, ale Hála ho vyhlavičkoval i za cenu zranění. Chvíli na to hlavičkoval volný Costa, ale Buchta znovu zasáhl.

Hosté se k první vážnější střele dostali v 66. minutě, ale Petr místo branky trefil kotel fanoušků na horní tribuně. Sigmě to ale pomohlo se alespoň trochu chytit a začala být nebezpečnější směrem dopředu.

Otevřenější obrany ale využil Dočkal, který předvedl fotbalovou parádu. Po sólu prostrkával na Lafatu, který ale byl v ofsajdu a nezapojil se do hry. Míč si tak doběhl sám Dočkal, šel sám na gólmana a zakončil efektním obloučkem.

"Já už tu pár zápasů odehrál a takhle ustrašeně tu ještě žádný můj tým nehrál. Sparta ukázala, že není náhodou na prvním místě a v Evropské lize a my na ni dnes vůbec neměli. Sparta nás přehrála ve všem, fotbalově jsou hráči Sparty někde jinde než naši kluci," hodnotil kouč Olomouce Leoš Kalvoda.

Branky: 36. z pen. a 74. Dočkal, 14. Hušbauer, 25. Lafata. Rozhodčí: Nenadál - Mokrusch, Dobrovolný. ŽK: Krejčí, Costa - Cana. Diváci: 7722.

Sparta: Štěch - Frýdek, Holek, Costa, Hybš - Dočkal, Matějovský (72. Mareček), Hušbauer (59. Fatai), Jiráček, L. Krejčí - Lafata (77. Paixao). Trenér: Ščasný.
Olomouc: M. Buchta - Hála, Rajnoch, Radakovič, Vepřek - Petr, Cana, Plšek, Navrátil (80. Štěpán) - Halenár (46. Houska) - Malec (60. Vašíček). Trenér: Kalvoda.

Bohemians Praha 1905 - Viktoria Plzeň 0:1 (0:0)

"Jsem samozřejmě spokojený. Věděl jsem, že to tady na Bohemce nemá jednoduché žádné mužstvo. Uhráli jsme tři body, které jsou pro nás cenné, protože jsme teď během osmi dnů měli třetí zápas. Jsem rád, že jsme ho zvládli vítězně," řekl na tiskové konferenci trenér Plzně Karel Krajčí.

Západočeši, kteří v Ďolíčku na konci minulého ročníku prohráli 2:3, útočili hlavně po pravé straně, kde tentokrát od začátku nastoupil Petržela. Plzeňský záložník v úvodu po individuálním průniku zamířil nad branku, Ďurišův pokus v šestnáctce zase na poslední chvíli zablokoval Šmíd.

V první půlhodině diváci viděli dohromady hned deset rohů. Po jednom z nich zamířil z voleje nad břevno Limberský, který ve 29. minutě pronikl do domácí šestnáctky a střelou z úhlu vyzkoušel pozornost brankáře Zlámala.

O chvíli později si první velkou šanci vypracovali domácí. Po Gajičově akci Schick ťuknul míč pod gólmanem Kozáčikem na zadní tyč, kam se však nestihl dostat žádný hráč Bohemians. Těsně před pauzou ještě Kozáčik chytil Acostovu ránu z dálky.

"Bohemka nám dala celkem dost prostoru, kombinovali jsme, drželi balon. O poločase jsem vytknul klukům, že jsme hlavně v první půli asi třikrát šli sami na branku, nezakončili jsme z toho, ani žádný faul z toho nebyl," upozornil Krejčí.

Šťastným gólem rozhodl Ďuriš

Plzeň ve druhé půli nejprve zahrozila Vaňkovým nepřesným volejem a v 63. minutě otevřela skóre. Limberský v šestnáctce našel Ďuriše, jenž sice napoprvé trefil Škerleho, ale jeho druhý pokus už zapadl přesně k tyči. "Škoda, že jsme dostali laciný gól ze situace, kdy bylo hodně hráčů pod míčem," litoval kouč Bohemians Roman Pivarník.

Slušnou šanci na vyrovnání měl v 72. minutě Acosta, který však s Kozáčikem přehodil i jeho branku. V závěru mohl přidat plzeňskou pojistku Vaněk, ale opět přestřelil. I tak si Viktoria na konci těsný náskok bez větších problémů pohlídala.

"Po inkasované brance jsme začali hrát aktivně a dostali Plzeň pod tlak, škoda, že ze šancí Acosty a Akulinina jsme nedokázali vyrovnat," uvedl Pivarník, jehož tým za sedm kol získal jen čtyři body.

"Tlak na svou osobu necítím, ale pokud v určitém horizontu nevyhráváte, tak je tlak na trenéra pokaždé. Jedna věc je hra, která v Příbrami nebo Teplicích byla dobrá. Bohužel ty zápasy prohráváme o jeden gól a nedaří se nám to, co v minulé sezoně. Není to o tom, jak pracujete, ale je to o výsledcích," dodal trenér Bohemians.

Branka: 63. Ďuriš. Rozhodčí: M. Paták - Mencl, Pelikán. ŽK: Akulinin - Kučera. Diváci: 5000 (vyprodáno).

Bohemians: Zlámal - Pauschek, Škerle, Šmíd, Havel - Jindřišek, Gajič (82. Čížek) - Kostka (72. Mosquera), Acosta - Mikuš (67. Akulinin), Schick. Trenér: Pivarník.
Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Baránek, Procházka, Limberský - Hrošovský, Vaněk - Petržela (69. Kopic), Hořava (56. Holenda), Kovařík - Ďuriš (85. Kučera). Trenér: K. Krejčí.

Slovan Liberec - 1. FK Příbram 3:0 (1:0)

"Po čtvrtku to nebylo nic jednoduchého, protože jsme prohráli a je to pro nás nová situace. Navíc tři dny poté takovém těžkém utkání. Jsem rád, že se nám podařilo vstřelit před domácími fanoušky víc branek a neinkasovali jsme. Z toho pohledu je výsledek optimální, i když cesta k tomu nebyla jednoduchá," řekl trenér domácího Slovanu Jindřich Trpišovský.

Liberec se po čtvrtečním nezdaru chvíli rozkoukával a Příbram s ním v úvodní části první půle hrála v poli vyrovnaně. Jenže všechno změnila situace ve 26. minutě, kdy Slovan z první větší šance v utkání otevřel skóre.

Hovorkův pas z hloubi pole vrátil před bránu hlavou Bartl a pohotový Pokorný z halfvoleje umístil míč do sítě. Liberecký stoper se dočkal druhého ligového gólu v kariéře.

"Úvod utkání byl slušný, drželi jsme míč a nepouštěli jsme soupeře do šancí. Bohužel přišla ta jediná standardní situace, kterou domácí důrazem využili," uvedl příbramský kouč Pavel Tobiáš.

Dvě minuty po pauze Severočeši zvýšili. Bartl zacentroval do vápna a Dosoudil pod tlakem Rabušice zamířil hlavou do vlastní sítě. Do soupeřovy branky se zkušený příbramský stoper v 84 zápasech české ligy ještě netrefil. "Ten vlastní gól vidím jako klíčový moment utkání," podotkl Trpišovský.

Liberec trestal chyby

Příbram bez zraněného kanonýra Bednáře hodinu předváděla v útoku podobně slabý výkon jako v minulém kole při domácí prohře 0:4 s Plzní, až pak začala hrát. Koubka protáhl dalekonosnou střelou Rezek, vzápětí libereckého gólmana nepropálil Suchan.

V 66. minutě šel po Rezkově kolmici sám na Koubka Pilík, ale trefil jen tyč a Hadaščokovu dorážku do prázdné branky zastavil Hovorka. "Kdyby to padlo na 2:1, zápas by se posouval někam jinam. Domácím evidentně docházely síly, ale nedali jsme gól," posteskl si Tobiáš.

V době, kdy snížení viselo ve vzduchu, přidal Liberec třetí gól. Po centru zprava se ve vápně zorientoval Albánec Shala a z otočky zaznamenal svou první branku v české nejvyšší soutěži, kterou zpečetil třetí ligovou výhru Liberce po sobě.

"Není to klišé ani výmluva, ale ten výsledek je pro nás hodně krutý. Ale trošku spravedlivé je to v tom, že děláme chyby a jsme v takovém hloupém období, kdy za každou nás soupeř potrestá. Rok nám to vše vycházelo, teď bohužel dostáváme laciné góly. Musíme se poučit a dostat se z toho ven," doplnil Tobiáš.

Branky: 26. Pokorný, 47. vlastní Dosoudil, 67. Shala. Rozhodčí: Hrubeš - Pilný, Arnošt. ŽK: Sus, Končal (oba Příbram). Diváci: 3527.

Liberec: Koubek - Coufal, Hovorka, Pokorný, Bartošák - Pavelka, Sýkora - Bartl (73. Jefremov), Shala (81. Bakoš), Josef Šural (70. Kerbr) - Rabušic. Trenér: Trpišovský.
Příbram: Hruška - Sus, Dosoudil, Zápotočný, Divíšek - Hnaníček - Pilík, Suchan (79. Januška), Rezek, Štípek (66. Končal) - Hadaščok (81. Barák). Trenér: Tobiáš.

FK Mladá Boleslav - FK Teplice 4:3 (2:1)

"Nedokážu si vysvětlit, proč se nám venku nedaří. Hra není špatná, hrajeme líp než minulý rok, jsme aktivní, dáváme góly. Kdyby nám někdo před zápasem řekl, že dáme tři góly, budeme si myslet, že vyhrajeme. Jenže jsme dostali čtyři," litoval teplický Lüftner.

Teplice toužily zlomit neúspěšnou sérii z venkovních hřišť a za úvodní aktivitu byly odměněny rychlou vedoucí brankou. Zmatky v nedůrazné domácí obraně potrestal po odraženém míči střelou k tyči Lüftner a dočkal se svého třetího ligového gólu v kariéře. "Vůbec mě netěší, protože jsme prohráli. Je to akorát čárka do statistiky, nic víc," řekl Lüftner.

Mladoboleslavští ale záhy odpověděli. Skalák trefil ve vápně Horovu ruku a penaltu s přehledem ranou pod břevno proměnil uzdravený Magera. Domácí začali získávat převahu a vidět byl hlavně Zahustel. Nejprve tísněn na malém vápně mířil mimo, pak se hnal sám na Grigara, ale jeho pokus se otřel pouze o vnější tyč.

Mladoboleslavský záložník prolomil střeleckou smůlu ve 26. minutě, kdy po přesném centru od Skaláka z hranice malého vápna nedal hlavou hostujícímu gólmanovi šanci. Zahustel mohl ještě těsně před pauzou přidat svou druhou branku v utkání, ale sám před Grigarem míč do sítě neprocpal.

Vyrovnání nedopustil v závěru Šeda

Hned po přestávce měl na kopačce zvýšení také Čermák, který udělal kličku Grigarovi a trefil na čáře bránícího Lüftnera. V 56. minutě už domácí zvýšili. Po Zahustelově centru ještě Magera hlavičkoval do gólmana, ale důrazný dobíhající Čermák procpal balon do sítě.

Po hodině hry se Teplice málem vrátily do zápasu, Breiteho tečovaná střela se totiž otřela o tyč. Hosté výrazně přidali, ale ke snížení nevedla ani Vondráškova hlavička, kterou u tyče vyrazil Šeda. Severočeši ještě udělali ze závěru drama, protože v 81. minutě snížil po Vachouškově přiťuknutí bývalý mladoboleslavský hráč střídající Táborský.

Domácí si vzali dvoubrankový náskok za čtyři minuty zpět, když Grigara zaskočil dalekonosnou přízemní střelou s pomocí tyče Bosňan Ščuk.

Teplice ovšem nesložily zbraně a Fillo v 87. minutě ještě snížil. Hosté v závěru vyvinuli drtivý tlak a mohli v nastavení srovnat, ale Horovu střelu vyrazil Šeda. "Už v průběhu zápasu jsem si říkal, že co střela na bránu, to byl gól. Tak jsem si říkal, že když ještě půjde nějaká střela na bránu, snad ji chytnu. Díkybohu," uvedl Šeda.

Mladoboleslavští potvrdili, že v jejich zápasech padá nejvíc gólů. S osmnácti trefami mají nejlepší útok, ale s šestnácti obdrženými brankami také druhou nejhorší obranu. "Byl bych rád, kdyby se ten počet obdržených branek na naší straně zkorigoval. Pro nás trenéry to bylo infarktové utkání," řekl mladoboleslavský kouč Karel Jarolím.

Branky: 13. Magera z pen., 26. Zahustel, 56. Čermák, 85. Ščuk - 10. Lüftner, 81. Táborský, 87. Fillo. Rozhodčí: Proske - Kotík, Hájek. ŽK: Kúdela - Fillo, Hora, Ljevakovič. Diváci: 3268.

M. Boleslav: Šeda - Kúdela, Vraštil, Polom, Bořil - Ščuk, J. Rada - Zahustel (77. Chramosta), Čermák, Skalák (90. J. Kysela) - Magera. Trenér: K. Jarolím.
Teplice: Grigar - Hora, Lüftner, D. Jablonský, Krob - Ljevakovič (82. Kodeš) - Vondrášek (75. Táborský), Breite, Vachoušek, Fillo - Potočný (66. Bratanovič). Trenér: Vavruška.

Baník Ostrava - FK Jablonec 1:2 (0:1)

Herně Jablonec roli favorita nenaplnil, gólově však velice brzy. Hosté se mohli uklidnit už v 10. minutě. Crnkič po Hübschmanově dlouhém pasu za ostravskou obranu první ranou Pavlenku nepřekonal, ale na druhý pokus už jeho levačka našla síť.

Domácí prvoligový otloukánek opak několikrát vytáhl drápky a po Narhově pohotové teči v pádu málem slavil vyrovnání, jenže ostražitě zareagoval i gólman Hrubý.

Ostrava si chvilkami vytvořila i územní převahu, ale v útoku soupeře ničím nevystrašila. I když současný Jablonec disponuje mnohem větší ofenzivní silou, uplatňoval ji pouze sporadicky. Jen Pospíšilův průnik přes půlku hřiště volal po gólu, jenže na poslední chvíli do jeho střely skočil stoper Kaša.

Domácí byli asi nejblíže k vyrovnání ve 27. minutě - Kukecův přímý kop zpod břevna vytáhl Hrubý. "První poločas byl úplně špatný z naší strany. Dali jsme jeden gól, ale jinak nic," uznal jablonecký záložník Ján Greguš.

Jablonec ani ve Vítkovicích nenašel svoji ideální fotbalovou tvář. Nejhorší ligovou obranu nijak výrazně neprovětral a ve finální fázi byl místy podobně neškodný jako domácí. V 69. minutě však mohli hosté emotivně slavit druhý gól v ostravské síti, který po milimetrově přesném Crnkičově centru dal hlavičkou z malého vápna Mingazov.

"První gól byl hloupý, i druhého byla škoda, protože jsme nepohlídali volného hráče. Snad se sestava teď trochu stabilizuje a tyhle laciné góly vymizí, protože tohle každé mužstvo sráží," řekla nová ostravská posila ze Slavie Martin Dostál.

Závěrečných nervů se Jablonec stejně nevystříhal. Romera srazil ve vápně k zemi Engelmanna a Kukec z penalty snížil. Domácí však Hrubého v poslední čtvrthodině neohrozili a naopak zázrakem unikli třetí trefě, když Karavajevova střela šla do tyče a ven. Tyč zachránila Baník v nastavení po Crnkičově ráně ještě jednou.

"Výkon opět nic moc, ale máme body a cíl jsme splnili. Za stavu 2:0 jsme to celkem kontrolovali, ale nechali jsme si dát gól na 2:1 a byly to zase nervy," řekl Greguš.

Branky: 78. Kukec z pen. - 10. Crnkič, 69. Mingazov. Rozhodčí: Lerch - Moláček, Caletka. ŽK: Mondek, Machovec, Ježdík - Beneš, Masopust. Diváci: 2151.

Ostrava: Pavlenka - Dostál, Kaša, Machovec, Holzer - Lásik (71. Červenka), Ježdík - Mondek (83. Mišák), Kukec, De Azevedo (66. Engelmann) - Narh. Trenér: Korytář.
Jablonec: Hrubý - Romera, Pernica, Beneš, Karavajev - Greguš, Hübschman - Crnkič, Pospíšil (90. Rossi), Mingazov (71. Masopust) - Tecl (64. Doležal). Trenér: Šilhavý.

Fastav Zlín - Slavia Praha 0:2 (0:2)

„Věděli jsme, že nás čekají rychlé protiútoky soupeře. Musím pochválit stopery (Martin Latka, Simon Deli – pozn. red.), byli bezchybní a dá se říct, že nám vyhráli zápas. Tři body jsou pro nás cenné," těšilo naopak kouče Slavie Dušana Uhrina mladšího.

Zlín začal utkání bez zraněného Matějova zakřiknutě a už ve 4. minutě mu zahrozil slávistický kanonýr Milan Škoda, po standardní situaci mu ale hlavička nesedla ideálně. Mnohem lepší parametry měla o minutu později skákavá střela Zmrhala za hranicí vápna, kterou Holý s obtížemi vyrazil před sebe.

V 10. minutě se pokoušeli o nebezpečnou akci i ševci, jenže Jugasův centr zleva před volným Bartolomeuem lapil Berkovec. Notně se Zlínu ulevilo ve 13. minutě, když Holý podběhl roh, čehož Škoda nevyužil a do odkryté brány míč nedopravil.

V úvodní čtvrthodině měli sešívaní převahu, vedli 3:1 na střely na bránu i na rohy. „Slavia je silné mužstvo a přijela s otevřeným hledím. Vysoko nás napadala a nenechala nás konstruovat postupný útok. Situace jsme proto řešili nákopem, neboť v tuto chvíli nejsme herně ještě na takové výši, abychom je vyřešili kombinačně. Soupeř na nás vyrukoval ve dvou útočnících, pokryl nám i boky a tím jsme se dostali do problému," všiml si Páník.

Ke konci první půlhodiny ševci začali zlepšovat své útoky a ve zbylé části první půle byli nebezpečnější. Ve 28. minutě Živulič středem potáhl balon, šikovně jej posunul Bartolomeuovi, ale jeho přízemní střelu a největší šanci dosavadní části Berkovec vykopl.

Vítězství Slavii vystřelil Kenia

Dvě minuty po změně stran stadion až na sektor červenobílých na chvíli oněměl. Živulič chyboval v rozehrávce, vstříc bráně se řítil Škoda, nepříliš povedeně vystřelil, avšak míč tečoval Kenia a usměrnil jej do sítě – 0:1.

Fotbalisté Zlína se obdrženém gólu nemohli dostat do hry, naopak hosté podnikali protiútoky. Pozdvižení však způsobila jen rána Latky v 56. minutě, která skončila také na střeše tribuny, tentokrát jižní. Za šest minut Slavia ale zažila už příjemnější vzruch. Jablonský pronikl do vápna, centrem posadil míč na hlavu Součka, jenž jej bez problémů umístil za Holého záda – 0:2.

Ševci ve zbylém průběhu zápasu nedokázali na dva údery sešívaných reagovat. Jen v 84. se ocitl před Berkovcem Poznar, ale zakončil slabou střelou vedle. A brankáře Slavie nepropálil v 90. minutě ani Železník.

„Rozhodl hned ten první gól, podle mě i trochu polonáhodný, kdy tečujícího hráče střela spíš trefila, a míč skončil za tyčí. Slavia už pak obstála silově, byla agresivní, dostatečně odolná a i po herní stránce potvrdila vzestup z posledních kol. Pro nás to bylo takové hloupé utkání, v němž bychom asi nedali gól ani do půlnoci," pronesl Bohumil Páník.

Branky: 48. Kenia, 62. Souček. Rozhodčí: Jílek - Nádvorník, Vysloužil. Bez karet. Diváci: 5687.

Zlín: Holý - Pazdera (81. Jordan), Jugas, Hájek, Hubáček - Bartolomeu (66. Kopečný), Janíček (70. Holík), Živulič, V. Vukadinović - Poznar, Železník. Trenér: Páník.
Slavia: Berkovec - Mikula (82. Bílek), Latka, Deli, Jablonský - Kenia (77. Bazal), Souček, Zmrhal (90. Piták), Černý - Milan Škoda, Voltr. Trenér: Uhrin ml.

Zbrojovka Brno - 1. FC Slovácko 2:0 (0:0)

Zbrojovka ukončila dvouzápasový bodový půst a v tabulce se dotáhla se na svého sobotního soupeře. „Výhra mě velmi potěšila. Kluci dodrželi, co jsme si před duelem řekli a především díky povedené druhé půli jsme zaslouženě vyhráli," řekl brněnský stratég Václav Kotal.

Pětadvacetiletému Řezníčkovi vlil jeho úvodní šťastný zásah v brněnském dresu na začátku druhé půle novou krev do žil. Hrál velmi aktivně a za to si vysloužil i druhou odměnu. Milan Lutonský ho deset minut před koncem vysunul do otevřené hostující obrany a s lehkostí hrající střelec nedal přízemní střelou gólmanovi Milanu Hečovi šanci. „Dostali jsme Jakuba na koně," hlesl po duelu kanonýr Slovácka Libor Došek.

Vedle Řezníčkova probuzení představovalo další klíč ke třetí výhře v sezoně právě uhlídání vytáhlého brněnského rodáka Doška. Celý zápas se o něho poctivě staral domácí bek Pavel Košťál. „Je to s ním vždy těžké a souboje s ním bolí. Ale není to jen o Doškovi. Celé naše mužstvo podalo dobrý výkon a z Kuby mám velkou radost " povídal Košťál.

Zpočátku zápasu to přitom vypadalo na další brněnský malér. Domácí jakoby si spíše užívali slunného babího léta, než se soustředili na hru. V první čtvrthodince jim hráči Slovácka nepůjčili takřka míč. „Nevím, jestli to bylo důležitostí utkání, ale začátek byl špatný. Hráli jsme hrozně staticky," krčil Kotal rameny.

Hosté z úvodního tlaku naštěstí pro Zbrojovku vytěžili jen šanci Jaroslava Diviše, který po přiklepnutí Doška pálil nad bránu Martina Doležala. „Jsem velmi zklamaný. Před zápasem jsem si bodovou ztrátu nepřipouštěl. Začátek se nám vyvedl, jenže Zbrojovka se chytla šťastným gólem a pak byla lepší," podotkl trenér Slovácka Svatopluk Habanec.

Domácí trápení v úvodu ukončil průnik Michala Škody po levé straně a nebezpečný centr na Davida Paška, jenž však na balon nedosáhl. Od té doby bylo Brno lepší a zaslouženě potěšilo nepočetné domácí publikum na stadionu v Srbské ulici. „Snad nás to nakopne k dalším výhrám," doufal Košťál.

To může Zbrojovka ukázat v sobotu. Od pěti hodin odpoledne se v osmém kole utká na Julisce s pražskou Duklou.

Branka: 47. a 80. Řezníček. Rozhodčí: Ardeleánu - Wilczek, J. Paták. ŽK: Košťál - Civič, Břečka. Diváci: 3503.

Brno: Martin Doležal II. - R. Buchta, Košťál, P. Buchta, Keresteš - Chrien (88. Malík), Lacko - Pašek (78. Lutonský), Zavadil, Michal Škoda - Řezníček (90. Moukanza). Trenér: Kotal.
Slovácko: Heča - Chvátal, Hofmann, Břečka, Reinberk - Daníček - Diviš, Sadílek (64. Kovář), Havlík, Civič (75. Hlúpik) - Došek. Trenér: Habanec.

Autor: Redakce, ČTK, Jan Pařík, Jan Šmíd