Pouť fotbalového Baníku Ostrava Evropskou ligou končí nečekaně už ve 3. předkole Evropské ligy. Nad síly svěřenců trenéra Miroslava Koubka byl sedmý celek běloruské ligy FC Dněpr Mogilev, se kterým Baník v odvetě prohrál 1:2.

Fotbalisté Jablonce nezvládli odvetu třetího předkola Evropské ligy doma s Apoelem Nikósie a prohráli 1:3. Po porážce 0:1 v prvním utkání na soupeřově hřišti se tak s prestižní soutěží rozloučili. Kyperský tým rozhodl o postupu třemi brankami v prvním poločase. Jediný gól Jablonce vstřelil Pavlík.

Fotbalisté Viktorie Plzeň si zahráli po dlouhých 39 letech o evropské poháry, ale vydrželo jim to jen dva zápasy. Po remíze 1:1 před týdnem v Praze, podlehli v odvetě v Istanbulu 0:3 a jejich cesta Evropskou ligou tak skončila už ve třetím předkole. Plzeň navíc zápas v pekelném prostředí zaplněného stadionu Besiktasu dohrávala bez vyloučených obránců Navrátila a Limberského.

FK Baumit Jablonec - Apoel Nikósie 1:3 (1:3)

Mizivé trvání měla naděje fotbalistů Jablonce, že by ve čtvrteční odvetě 3. předkola Evropské ligy mohli postoupit přes kyperský Apoel Nikósie. Fanouškům domácího celku bylo po několika desítkách minut odvety jasné, že na hřišti proti sobě stojí dvě odlišné fotbalové dimenze.

Zatímco jablonecké snahy o postupný útok a zlikvidování jednogólového náskoku Kypřanů z prvního zápasu končily téměř pravidelně před šestnáctkou, brejky Apoelu takřka vždy zaváněly gólem. Nakonec jich také hosté několik proměnili a po zaslouženém vítězství 3:1 postupují do 4. předkola. O výsledku se ozhodlo už v prvním poločase.

Jak se dalo očekávat, vyprodáno v jablonecké Chance areně nebylo, nicméně z Kypru dorazila početná skupina fandů a atmosféra zápasu byla i díky domácím slušná.

V základu jabloneckého celku se objevili Drsek i Zábojník, o jejichž startu se spekulovalo, naopak Jablonského zranění nepustilo ani na lavičku.

Hosté o sobě dali vědět již po čtvrthodině. Manduca si přiťukl na jeden dotek se Solarim a z voleje pálil levačkou těsně nad branku. V 17. minutě zastavil Pavlík skluzem Solariho, zákrok zaváněl penaltou, ale finský rozhodčí ji neodpískal.

V 24. minutě již udeřilo. Charalambidis rozehrál trestný kop téměř ze středového kruhu, míč propadl středem obrany k nekrytému Jorgemu, jenž hlavičkou otevřel skóre – 0:1. O tři minuty později Marcinho vysunul na pravé straně Charalambidise, který své sólo proti brankáři Špitovi proměnil – 0:2. Hráči Apoelu při svých protiútocích vždy měli komu nahrát, okamžitě po získání míče se nabízeli tři až čtyři muži v pohybu.

V 32. minutě svitla Jablonci naděje v podobě chyby brankáře Chiotise, jenž vyhodil balón z rukavice málem do vlastní branky a na lajně ho podruhé chytil. Domácí kopali nepřímý kop z hranice malého vápna, takřka celý tým hostů se poskládal na brankovou čáru, ale Jarolím šikovně přiťukl Pavlíkovi a ten propálil hradbu těl – 1:2.

Jenže v 37. dostal Solari opět kolmou přihrávku, nerušeně proběhl mezi Pavlíkem a Drskem a přehodil vyběhnuvšího Špita. Do kabin se šlo za stavu 1:3.

Jablonečtí trenéři v poločase vyměnili tragicky hrající střed zálohy, místo Loučky a Eliáše nastoupili Piták a Vošahlík. Pavlík se vysunul do středové řady, domácí hráli na tři obránce. V úvodu druhé půle zahrozili dvěma rohovými kopy, na druhé straně ale mohli inkasovat počtvrté, kdyby Manduca v 56. min. nebo Pinto v 67. proměnili své velké šance. Chiatise v brance Apoelu prověřil v 69. pěknou ranou Jarolím.

Poslední čtvrthodina už se dohrávala jen z povinnosti, přesto nabídla pár rušných momentů. Aílton trefil tyč a v 80. Solari zahodil penaltu. Po faulu Špita na Charalambidise Solari ze značky pokutového kopu překopl branku. A na druhé straně ještě Vošahlík nastřelil břevno.

Branky: 33. Pavlík - 24. Jorge, 27. Charalambides, 37. Solari. Rozhodčí: Asumaa - Koskela, Heininen (všichni Fin.). ŽK: Chiotis, Broerse (oba Apoel). Diváci: 3622. První zápas 0:1, postupuje Apoel.

Jablonec: Špit - Krajčík, Pavlík, Drsek, Zábojník - Jarolím, Eliáš (46. Vošahlík), Loučka (46. Piták), Kovařík - Lafata (80. Haurdič), Pekhart. Trenér: Komňacký.
Apoel: Chiotis - Solomou, Jorge, Grnčarov, Boaventura - Broerse - Charalambides, Marcinho (66. Almeida), Pinto, Manduca (83. Michail) - Solari (88. Kontis). Trenér: Jovanovič.

Besiktas Istanbul - Viktoria Plzeň 3:0 (1:0)

Besiktas, jehož dres oblékl český stoper Zápotočný a slovenský záložník Hološko, vsadil na drtivý nástup. A málem mu to vyšlo. Už ve druhé minutě vyrazil brankář Krbeček u tyče reflexivně skákavou střelu Delgada z přímého kopu a o dvě minuty později zastavil průnik Quaresmy až před branku obětavým zákrokem Bystroň.

Plzeň přežila v ohlušující atmosféře zaplněného stadionu úvodní dvě nebezpečné situace a osmělila se. Vědoma si skutečnosti, že k postupu musí vstřelit gól, několikrát bleskově zaútočila. Petrželův únik a následnou jeho střelu odvrátila domácí obrana na roh, Horváth z přímého kopu přestřelil zeď i branku. Vzápětí vybojoval po průniku na levé straně druhý rohový kop Limberský.

Ve 25. minutě mohla Plzeň dokonce skórovat. Horváth na zadní tyč branky Besiktasu, brankář Arikan promáchl, ale hlavičkující Kolář netrefil branku.
Potom dvakrát Limberský ostře zajel do Quaresmy a vysloužil si od belgického rozhodčího Nzola žlutou kartu.

Ledovou sprchu ve třicetistupňovém istanbulském parnu přinesla hostům 32. minuta. Krbeček vyhodil nakrátko míč jen na paty obránci Navrátilovi, balonu se zmocnil Quaresma a řítil se sám na branku. Navrátilovi nezbylo nic jiného, než Portugalce faulovat těsně před hranicí šestnáctky a sudí Nzolo vytáhl červenou kartu. Domácí dostali Viktorii pod obrovský tlak a stadion vybuchl nadšením už šest minut poté. Quaresma převzal kolmou přihrávku, šajtlí napálil míč k pravé tyči a Krbeček neměl šanci – 1:0.

Čtyři minuty před přestávkou mohlo být pro Plzeň ještě hůře. Bobo v šestnáctce vystřelil, Krbeček míč jen nadzvedl za sebe, ale balon letící do branky naštěstí pro hosty v poslední chvíli vyhlavičkoval Limberský.

Plzeň se však nevzdávala a v předposlední minutě první půle se dostala do obrovské šance. Limberský unikl po levé straně, k jeho zpětné přihrávce se dostal Jiráček, jenže tváří v tvář Arikaniovi napálil jen tureckého gólmana. Sedm minut po přestávce stihla Viktorii další pohroma. Limberský fauloval u postranní čáry Quaresmu, dostal druhou žlutou a Plzeň hrála o devíti mužích v poli.

Šance Viktorie na postup se zmrskly na minimum v 58. minutě. Na pravé straně se uvolnil Quaresma, nejlepší hráč na hřišti, a jeho přetažený centr poslal u vzdálenější tyče do sítě osamocený Argentinec Delgado - 2:0.

Síly Plzeňanů kvapem ubývaly a přišel další gól z kopačky Hološka. Slovenský záložník si všiml, že Krbeček stojí dál od branky a obloučkem z dvaceti metrů ho přehodil – 3:0.

Kouč Viktorie Pavel Vrba poslal na trávník čtvrthodiny před koncem Hájovského a Hrušku, ale gólový efekt dvojí střídání proti rozjetému Besiktasu to nepřineslo.

V závěru zápasu si Viktorie přece jen vysloužila potlesk jednatřiceti tisíců diváků, to když hřiště opouštěl kapitán Plzně Pavel Horváth a místo něho nastoupil Rýdel.

Besiktas mohl vstřelit ještě čtvrtý gól, ale Krbeček ve vyložené šanci vychytal střídajícího Tabata.

Branky: 39. Quaresma, 57. Delgado, 71. Hološko. Rozhodčí: Nzolo - De Bruyn, Gerard (všichni Belg.). ŽK: Delgado - Limberský, Rezek. ČK: 32. Navrátil, 52. Limberský (oba Plzeň). Diváci: 31.000. První zápas 1:1, postupuje Besiktas.

Besiktas: Hakan - Erhan, Zápotočný, T. Ibrahim (46. Ferrari), Ü. Ibrahim - Necip, Ernst - Hološko, Delgado (60. Tabata), Quaresma - Bobo (68. Nihat). Trenér: Schuster.
Plzeň: Krbeček - Rajtoral, Bystroň, Navrátil, Limberský - Petržela (75. Hruška), Horváth (83. Rýdel), Rada (75. Hájovský), Kolář , Jiráček - Rezek. Trenér: Vrba.

Baník Ostrava – Dněpr Mogilev 1:2 (1:1)

Jméno, před čtrnácti dny v Ostravě zcela neznámého klubu, si budou všichni fanoušci pamatovat do nejdelší smrti. Čtvrteční vyřazení, které bude mít ekonomický i sportovní dopad, jinak než ostudou ostravského fotbalu nazvat nelze. A vinu nejde v žádném případě svádět pouze na mimořádně mizerný výkon kyperské trojice sudích, tři tyče Frejlacha a podobně. Ve čtvrtek prohrál celý Baník a to s fanoušky na Bazalech, ale i s těmi, kteří byli na tzv. tribuně chudých. Všichni společně pak přišli o možnost přivítat na Bazalech atraktivního soupeře.

Trenér Miroslav Koubek se pokusil překvapit Mogilev změnou útočné trojice, kde posunul Šmejkala a Lukeše. Ostravští měli převahu i šance, ale k postupu měli už kvůli dvěma inkasovaným brankám daleko.

Baník měl hlavně v prvním poločase drtivou převahu i pět vyložených šancí. Frejlach nastřelil dvakrát tyčku, potřetí pokazil radost skvělým zákrokem Kopancov. Varadi byl na tom podobě: se jednou z hranice malého vápna ukopl, podruhé mu hrůzostrašně pískající sudí Trattu neuznal regulérní gól. Slibně vypadala i hlavička Bolfa, kterou vyrazil gólman Dněpru na rohový kop.

Mogilev splnil svůj cíl vstřelit v odvetě branku, a už ve 24. minutě po faulu Neuwirtha proměnil pokutový kop Jurčenko. Baník tak v té chvíli dělily od postupu tři branky, což se nakonec ukázalo jako neřešitelný problém. K náporu sice zavelel hned vzápětí Řezník, který se prosadil nádhernou střelou z hranice velkého vápna.

V té chvíli nikoho ani nenapadlo, že se to je naposledy, kdy se fanoušci radovali. Druhý poločas se Dněpr zlepšil, Baník měl šance, ale s přibývajícími minutami se podle očekávání začala na domácí kopačky vkrádat i nervozita. Když se z ojedinělé akce prosadil Zenkovič, bylo jasné, že Ostrava zažije hodně smutný večer.

Branky: 26. Řezník – 24. Jurčenko z pen., 70. Zenkovič. Rozhodčí: Trattu – Soteriu, Gregoriades (všichni Kypr). ŽK: Varadi, Hušbauer, Bolf, Neves – Jurčenko, Kapov. Diváci: 4812. První zápas 0:1, postupuje Dněpr Mogilev.

Ostrava: Daněk – Řezník, Neuwirth, Bolf (82. Greguš), Neves – Hušbauer (67. Pilík), Marek, Frejlach – Lukeš, Varadi, Šmejkal (56. Šenkeřík). Trenér: Koubek.
Mogilev: Kopancov – Kapov, Gončar, Ževněrov, Obrazov – Byčenko (82. Turlin), Karlovic, Šunečko (89. Raspopov), Těreščenko – Jurčenko, Zenkovič. Trenér: Skorobogatko.

Odvetné zápasy 3. předkola fotbalové Evropské ligy:

Teteks (Mak.) - Elfsborg (Švéd.) 1:2 (1:1), první zápas 0:5, postupuje Elfsborg; OFK Bělehrad - Galatasaray Istanbul 1:5 (1:2), první zápas 2:2, postupuje Galatasaray; Zestafoni (Gruz.) - Karpaty Lvov 0:1 (0:0), první zápas 0:1, postupuje Lvov; Karabach (Ázerb.) - Wisla Krakov 3:2 (3:0), první zápas 1:0, postupuje Karabach; Dinamo Minsk - Maccabi Haifa 3:1 (1:1), první zápas 0:1, postupuje Minsk; Dinamo Tbilisi - Sturm Štýrský Hradec 1:1 (1:1), první zápas 0:2, postupuje Štýrský Hradec; Apollon Limassol - Novosibirsk 2:1 (1:0), první zápas 0:1, postupuje Novosibirsk; Dněpr Dněpropetrovsk - Spartak Zlatibor Voda (Srb.) 2:0 (1:0), první zápas 1:2, postupuje Dněpr; IFK Göteborg - Alkmaar 1:0 (0:0), první zápas 0:2, postupuje Alkmaar; Anorthosis Famagusta - Cercle Bruggy 3:1 (1:0), první zápas 0:1, postupuje Anorthosis; Temešvár - MyPa (Fin.) 3:3 (0:3), první zápas 2:1, postupuje Temešvár; Lausanne - Randers (Dán.) 1:1 (0:0), první zápas 3:2, postupuje Lausanne; Bröndby Kodaň - Budučnost Podgorica 1:0 (1:0), první zápas 2:1, postupuje Bröndby; Lucern - Utrecht 1:3 (0:3), první zápas 0:1, postupuje Utrecht; Levski Sofia - Kalmar FF 5:2 (2:0), první zápas 1:1, postupuje Levski; Aris Soluň - Bialystok 2:2 (1:1), první zápas 2:1, postupuje Aris; Genk - Inter Turku 3:2 (1:1), první zápas 5:1, postupuje Genk; Maccabi Tel Aviv - Olympiakos Pireus 1:0 (1:0), první zápas 1:2, postupuje Maccabi; Austria Vídeň - Ruch Chorzów 3:0 (3:0), první utkání 3:1, postupuje Austria; Bangor City (Wal.) - Marítimo 1:2 (1:0), první utkání 2:8, postupuje Marítimo; Hajduk Split - Dinamo Bukurešť 3:0 (3:0), první utkání 1:3, postupuje Hajduk; Stuttgart - Molde (Nor.) 2:2 (0:1), první utkání 3:2, postupuje Stuttgart; FC Liverpool - Rabotnički Skopje 2:0 (2:0), první utkání 2:0, postupuje Liverpool; Juventus Turín - Shamrock Rovers (Ir.) 1:0 (0:0), první utkání 2:0, postupuje Juventus; Cliftonville (S. Ir.) - CSKA Sofia 1:2 (1:0), první utkání 0:3, postupuje Sofia; Motherwell - Aalesund (Nor.) 3:0 (2:0), první utkání 1:1, postupuje Motherwell; Hibernian - Maribor 2:3 (0:1), první utkání 0:3, postupuje Maribor; Slovan Bratislava - Crvena Zvezda Bělehrad 1:1 (1:0), první zápas 2:1, postupje Slovan; Zrinjski Mostar (Bosna) - Odense 0:0, první zápas 3:5, postupuje Odense; Sporting Lisabon - Nordsjälland 2:1 (1:0), první zápas 1:0, postupuje Sporting; Montpellier - Györ 0:1 (0:1) po prodl., 3:4 na penalty, první zápas 1:0, postupuje Györ.