Barcelona kraluje Evropě. Messi rozhodl Superpohár, Sevilla vzdorovala

Tbilisi - Znovu na fotbalovém trůnu. Barcelona popáté v historii ovládla evropský Superpohár, když v úterním dramatu zdolala Sevillu 5:4. Utkání, které se hrálo v Tbilisi, rozhodlo až prodloužení. Favorit s Lionelem Messim sice na začátku druhé půle vedl už 4:1, jenže pak chyboval a nakonec se strachoval o první trofej v této sezoně.

11.8.2015 AKTUALIZOVÁNO 11.8.2015
9 fotografií
Superpohár mezi Barcelonou a Sevillou: Oslava s trofejí po zápase

Superpohár mezi Barcelonou a Sevillou: Oslava s trofejí po zápaseFoto: ČTK/AP

Hvězda utkání? Lionel Messi - zařídil dva góly a u vítězné branky asistoval. Jeho opakovanou ránu po přímém kopu dorazil mezi tři tyče Pedro.

Argentinský fantom tak získal spolu s Andrésem Iniestou již 25. trofej s Barcelonou a vyrovnali tak klubový rekord Xaviho.

Úvod utkání byl přehlídkou přímých kopů. Ve 3. minutě si postavil míč záložník Sevilly Banega a technickou střelou přes zeď nedal šanci brankáři Ter Stegenovi. Nečekaný start. Jenže za čtyři minuty se stejná situace odehrála i na druhé straně a Messi nechal promluvit svou vyhlášenou levačku. Navíc krátce nato se k přímému kopu dostal podruhé a znovu nezaváhal, když opět bezchybně trefil horní roh branky.

Když pak v závěru poločasu Suárez po neproměněném sólu připravil gól pro Rafinhu, zdálo se o vítězi rozhodnuto. Zvláště když udělal chybu bek Sevilly Trémoulinas a Suárez zvýšil už na rozdíl tří branek.

Jenže Sevilla zabojovala a rychle snížila poté, co obrana Barcelony zapomněla na Reyese, který po Vitolově centru pohodlně skóroval. Dvacet minut před koncem pak přišla dramatická zápletka. Po faulu Mathieua totiž proměnil penaltu Gameiro a už to bylo jen o gól.

Zaskočená Barcelona ztratila herní jistotu a v 81. minutě ji potrestala letní posila Sevilly Konopljanka. Ukrajinec na zadní tyči uklidil do sítě střílený centr Immobileho.

Rozhodnout tak muselo až prodloužení, v němž už měla Barcelona znovu převahu. Pět minut před koncem se Messi opět postavil k přímému kopu, první ránu mu sice zablokovala zeď, jenže Argentinec hned vypálil znovu a brankář Beto jen vyrazil míč před dobíhajícího Pedra, který ranou pod břevno rozhodl.

Gól hodně slavil i proto, že na 99 procent odchází z Barcelony do Manchesteru United. Pedro už přitom jednou Superpohár v prodloužení rozhodl, a to v roce 2009.

Sevilla měla ještě dvě šance, ale Coke ani Rami netrefili odkrytou branku. Smutek na lavičce: trenér Unai Emery tak nevyhrál ani svůj dvacátý zápas proti Barceloně.

Zápas o fotbalový Superpohár UEFA v Tbilisi:

Barcelona - Sevilla 5:4 po prodl. (4:4, 3:1)
Branky: 7. a 16. Messi, 44. Rafinha, 52. Suárez, 115. Pedro - 3. Banega, 57. Reyes, 71. Gameiro z pen., 81. Konopljanka. Rozhodčí: Collum (Skot.) - MacGraith (Sev. Ir.), Connor (Skot.). ŽK: Mathieu, Pedro, Busquets, Alvés - Krychowiak, Coke, Banega, Immobile, Krohn-Dehli. Diváci: 50.000.
Barcelona: Ter Stegen - Alvés, Piqué, Mascherano (93. Pedro), Mathieu - Rakitič, Busquets, Iniesta (63. Roberto) - Messi, Suárez, Rafinha (78. Bartra). Trenér: Enrique.
Sevilla: Beto - Coke, Rami, Krychowiak, Trémoulinas - Iborra (80. Mariano), Banega - Reyes (68. Konopljanka), Krohn-Dehli, Vitolo - Gameiro (80. Immobile). Trenér: Emery.

Autor: Redakce, ČTK