Barcelona rozdrtila Bilbao, Atlético padlo v madridském derby s Realem

Barcelona - Fotbalisté Bilbaa před duelem Evropské ligy se Spartou dostali výprask od Barcelony. Hvězdný Lionel Messi se blýskl dvěma góly. Atlético Madrid prohrálo s Realem 0:2, o výhře rozhodli Ronaldo a Özil.

2.12.2012

Kanonýři Barcelony Lionel Messi (vlevo) a Cesc Fabregas se radují z gólu.Foto: ČTK/AP/Manu Fernandez

Fotbalisté Bilbaa utrpěli před čtvrtečním domácím utkáním Evropské ligy se Spartou ve španělské lize debakl 1:5 s Barcelonou. Lídr soutěže vyhrál již třináctý z úvodních čtrnácti duelů a vede tabulku o šest bodů. Druhé Atlético Madrid, které se představí ve čtvrtek v EL v Plzni, totiž prohrálo derby s Realem 0:2.

Barcelona se dostala do vedení nad Bilbaem ve 21. minutě, kdy se z dorážky trefil stoper Piqué, další branku přidal hned tři minuty nato nejlepší ligový střelec Lionel Messi. Těsně před půlí zvýšil Adriano a v 57. minutě upravil už na 4:0 Fábregas.

V 65. minutě sice snížil Ibai Gómez, jenže krátce poté přidal další gól Messi. Argentinec tak zaznamenal už 84. branku v kalendářním roce a na dostižení absolutního rekordmana Němce Gerda Müllera mu chybí již jen jeden zásah.

Barcelona startem pod novým trenérem Titem Vilanovou dnes dovršila vůbec nejúspěšnější úvod sezony v historii španělské ligy. Předčila bilanci Realu Madrid, který měl po 14. kole v sezoně 1991/92 dvanáct výher a dvě remízy, protože body za remízu ztratila jen jednou.
Trenér Bilbaa Marcelo Bielsa nasadil sestavu: Iraizoz - Ramalho (74. San José), Ekiza, Amorebieta, Aurtenetxe - De Marcos, Iturraspe, Ander - Susaeta (64. Toquero), Aduriz (46. Llorente), Ibai Gómez.

Real nedal šanci Atlétiku

Atlético vstupovalo do očekávaného městského derby s osmibodovým náskokem na třetí Real a s ambicí změnit obvyklý scénář vzájemných duelů. Úřadující vítěz Evropské ligy totiž čeká na výhru nad "Bílým baletem" už od roku 1999 celkem 23 utkání, v posledních osmi duelech dokonce prohrál.

Svěřenci trenéra Josého Mourinha ale konec série nepřipustili. Do vedení se dostali už v 16. minutě, kdy brankáře Courtoise prostřelil z přímého kopu Ronaldo. Portugalský útočník o padesát minut později nahrál Özilovi na druhou branku, o další trefy ho připravily tyč a břevno.

Trenér Atlétika Diego Simeone nasadil sestavu: Courtois - Juanfran, Miranda, Cata Díaz, Godín - Koke (73. Adrián López), Mario Suárez, Gabi (73. Tiago), Turan (77. Raúl García) - Falcao, Diego Costa.

ŠPANĚLSKO, 14. kolo:

Getafe - Málaga 1:0 (56. Lopo), Valencie - San Sebastian 2:5 (2. a 73. Soldado - 44. De la Bella, 57. Mikel González, 64. Irfán, 83. Agirretxe, 90.+1 Vela z pen.), FC Barcelona - Bilbao 5:1 (24. a 70. Messi, 21. Piqué, 45. Adriano, 57. Fábregas - 65. Ibai Gómez), Real Madrid - Atlético Madrid 2:0 (16. Ronaldo, 66. Özil), Granada – Espaňol Barcelona 0:0, La Coruňa - Betis Sevilla 2:3 (56. a 61. Riki - 39. a 55. Castro, 76. Campbell), Vigo - Levante 1:1 (37. De Lucas - 89. Roger), Mallorca - Zaragoza 1:1 (85. Víctor - 16. Postiga).

1. FC Barcelona 14 13 1 0 48:16 40
2. Atlético Madrid 14 11 1 2 29:13 34
3. Real Madrid 14 9 2 3 34:10 29
4. Betis Sevilla 14 8 1 5 23:24 25
5. Málaga 14 6 4 4 19:10 22
6. Getafe 14 7 1 6 17:19 22
7. Levante 14 6 3 5 16:21 21
8. San Sebastian 14 6 2 6 21:18 20