Manchester porazil ve šlágru Chelsea, sahá po titulu

Praha - AC Milán získal osmnáctý italský titul v historii. Kozák se trefil pošesté v sezoně, Lazio ale prohrálo. Barcelonu dělí bod od trofeje.

7.5.2011

Fotbalista Manchesteru United Rio Ferdinand slaví vítězství nad Chelsea.Foto: ČTK/PA/Martin Rickett

Fotbalisté Manchesteru United již sahají po anglickém titulu. Výrazně se k němu přiblížili vítězstvím 2:1 v dnešním šlágru 36. kola proti druhé Chelsea, v němž už po 36 vteřinách otevřel skóre Javier Hernández a následně zvýšil Nemanja Vidič. Za hosty snížil Frank Lampard. Manchester vede ligu o šest bodů a o titul může přijít, jen pokud prohraje oba zbývající zápasy.

Manchester má na dosah 19. titul v historii, což z něj udělá nejúspěšnější tým v historii anglické ligy. Nyní se o tento primát dělí s Liverpoolem. "Je fantastické říci, že jsme nejúspěšnější tým v zemi, ale na to si budeme muset ještě počkat. Ještě potřebujeme ten jeden bod," řekl kouč Alex Ferguson, který je v Manchesteru již od roku 1986 a končit nehodlá, přestože letos oslaví sedmdesátiny.

"Budu tu i v příští sezoně," potvrdil Skot, o jehož možném odchodu do důchodu se spekuluje již od roku 2002. "Samozřejmě jednou budu muset skončit, ale vážně nevím kdy. Vím však, že to pro mě bude katastrofa," dodal.

Naopak trenér Chelsea Carlo Ancelotti o své budoucnosti jasno nemá. "Musíme počkat ještě dva týdny. Doufám, že budu i v příští sezoně v Chelsea, ale to nezáleží na mně," řekl Ital, který sportovně přiznal, že Manchester byl lepší. "Pro mě není porážka zklamáním, protože když je soupeř lepší, tak to zkrátka musíte přijmout. Oni byli lepší dnes i v celé sezoně. Titul si Manchester zaslouží," prohlásil Ancelotti.

Hernández překonal Čecha už po 36 vteřinách

Chelsea potřebovala zvítězit, ale do zápasu vstoupila nejhorším možným způsobem. Krátce po rozehrávce předvedl Manchester rychlou akci středem hřiště, Pak Či-song vyslal do sóla Hernándeze a ten tváří tvář Petru Čechovi nezaváhal. Od úvodního hvizdu uplynulo jen 36 vteřin. "To rozhodlo zápas i celou sezonu. Pak už jsme to měli hrozně těžké," řekl Ancelotti.

S hosty inkasovaný gól otřásl a český gólman se rozhodně nenudil. Několika zákroky sice držel naděje hostů, ale ve 23. minutě zůstal nepokrytý Vidič a po rohovém kopu hlavičkou zblízka zvýšil.

Manchester poté několikrát odmítl definitivní pojistku, a tak zápas 20 minut před koncem zdramatizoval Lampard. Jenže na vyrovnání už Chelsea nedosáhla a musí v posledních dvou kolech fandit Blackburnu a Blackpoolu, že Manchester porazí. V případě bodové shody by o titulu rozhodovalo skóre.

"Byl to ohromně důležitý krok. Matematicky ještě mistrem nejsme, ale titul je hrozně blízko," řekl záložník Ryan Giggs, který nacentroval na druhý gól Vidičovi. "Budeme se to snažit definitivně potvrdit v nejkratší možné době, což znamená v příštím utkání s Blackburnem. Je to nepříjemný soupeř, ale věřím, že tam budeme mít hodně fanoušků a zvládneme to."

Arsenal prohrál se Stoke

Bez šancí na titul už je Arsenal, který prohrál 1:3 se Stoke a na Manchester ztrácí sedm bodů. Arsenal vyhrál jen dva z posledních devíti ligových zápasů.
Hosté na půdě Stoke zcela propadli. Nejprve nedokázali při zkráceném rohovém kopu pokrýt Jonese, který pohodlně hlavou otevřel skóre. Ještě do poločasu zvýšil Pennant, který snadno prošel středem pole a zdálky vypálil pod břevno.

Deset minut před koncem přišel na trávník český reprezentant Tomáš Rosický, který zažehnal zdravotní problémy a nastoupil poprvé od 12. března. Hned vzápětí Van Persie snížil, vstřelil osmý gól na soupeřově hřišti za sebou, čímž zlepšil vlastní rekord Premier League. Jenže o dvě minuty později stoper Djouru "namazal" Waltersovi a ten definitivně rozhodl o výhře Stoke, které si zvedlo sebevědomí před sobotním finále Anglického poháru s Manchesterem City.

Manchester City zaváhal v boji o LM

Fotbalisté Manchesteru City neudrželi v anglické lize s Evertonem vedení a po prohře 1:2 si zkomplikovali boj o čtvrté místo, které znamená účast v předkole Ligy mistrů. Svěřenci trenéra Roberta Manciniho mají tři zápasy před koncem soutěže šestibodový náskok na Tottenham, který doma remizoval 1:1 s nováčkem Blackpoolem.

Manchester City začal na liverpoolském Goodison Parku dobře a ve 28. minutě mu zajistil vedení záložník Yaya Touré z Pobřeží slonoviny. Domácí však zápas otočili během sedmi minut druhé půle díky francouzskému obránci Sylvainu Distinovi a záložníkovi Leonu Osmanovi. Everton tak potvrdil, že se mu proti "Citizens" daří, a posedmé z posledních osmi utkání nad manchesterským klubem zvítězil. Stejným výsledkem skončil i prosincový vzájemný duel.

Tottenhamu zachránil remízu Defoe

Tottenham nevyužil zaváhání Manchesteru a proti Blackpoolu mu zachránil remízu až minutu před koncem Jermain Defoe. Pětadvacetiletý útočník oslavil dvoustý ligový start v dresu "Kouhoutů" teprve čtvrtým gólem v této sezoně Premier League. Skóre otevřel v 76. minutě z penalty hostující záložník Charlie Adam, kterého jen minutu před tím ze stejné standardní situace vychytal domácí brankář Heurelho Gomes. Londýnský celek se dál trápí a z posledních dvanácti soutěžních utkání jen jednou vyhrál. Blackpool čeká na vítězství už devět zápasů a zůstává v ohrožení sestupem.

Poslední West Ham United nezvládl domácí záchranářský souboj s Blackburnem a po remíze 1:1 se mu vzdálila záchrana v Premier League. Hosty poslal do vedení už ve 12. minutě útočník Jason Roberts, alespoň remízu zajistil "Kladivářům" dvanáct minut před koncem německý záložník Thomas Hitzlsperger. West Ham s Radoslavem Kováčem na lavičce přerušil pětizápasovou sérii bez bodu a k záchraně mu chybí tři body.

ANGLIE, 36. kolo:

Aston Villa - Wigan 1:1 (17. A. Young - 10. N’Zogbia), Bolton - Sunderland 1:2 (87. Klasnič - 45+1. Zenden, 90.+3 vlastní Knight), Everton - Manchester City 2:1 (65. Distin, 72. Osman - 28. Y. Touré), Newcastle - Birmingham 2:1 (36. Ameobi z pen., 43. S. Taylor - 45. Bowyer), West Ham United - Blackburn 1:1 (78. Hitzlsperger - 12. Roberts), Tottenham - Blackpool 1:1 (89. Defoe - 76. Adam z pen.), Wolverhampton - West Bromwich 3:1 (15. a 47. Fletcher, 28. Guedioura - 55. Odemwingie z pen.), Stoke - Arsenal 3:1 (28. Jones, 40. Pennant, 82. Walters - 81. Van Persie), Manchester United - Chelsea 2:1 (1. Hernández, 23. Vidič - 69. Lampard).

Pořadí: 1. Manchester United 36 zápasů/76 bodů, 2. Chelsea 36/70, 3. Arsenal 36/67, 4. Manchester City 35/62, 5. Tottenham 35/56, 6. Liverpool 35/55.

NĚMECKO: Bayern deklasoval St. Pauli, rozhodl o jeho sestupu

Fotbalisté Bayernu Mnichov v předposledním kole německé ligy deklasovali nováčka ze St. Pauli na jeho hřišti 8:1 a zajistili si konečné třetí místo, znamenající účast v předkole Ligy mistrů. Hamburské mužstvo se po nejvyšší porážce v klubové historii vrací do druhé ligy po pouhém roce mezi elitou.

Bayernu zajistili poločasové vedení 2:0 nejlepší ligový střelec Mario Gómez a stoper Daniel van Buyten. Po přestávce odevzdaní domácí inkasovali dalších šest branek. Gómez dokonal hattrick a se sedmadvaceti góly si upevnil vedení v tabulce střelců. Po dvou brankách přidali záložníci Arjen Robben a Franck Ribéry. Debakl zkorigoval čestným úspěchem obránce St. Pauli Marcel Eger. Jeho tým nebodoval podesáté z posledních jedenácti utkání.

Druhý Leverkusen remizoval 1:1 s Hamburkem a přerušil šestizápasovou domácí vítěznou sérii. Pokud navíc domácí v příštím kole prohrají a Bayern Mnichov zvítězí, tak přijdou o druhou příčku a přímý postup do Ligy mistrů.

Hamburk, za který odehrál 71 minut David Rozehnal, poslal do vedení už ve druhé minutě stoper Heiko Westremann. Domácí s Michalem Kadlecem na kraji obrany vyrovnali devět minut po přestávce zásluhou útočníka Stefana Kiesslinga.

Kaiserslautern s českými hráči otočil duel s Wolfsburgem

Nováček Kaiserslautern s českými záložníky Janem Morávkem a Adamam Hlouškem v základní sestavě otočil zápas s Wolfsburgem a na hřišti soupeře zvítězil 2:1. Pouze na lavičce domácích byl další středopolař Jan Polák. "Vlci" zůstali patnáctí s bodovým náskokem na Mönchengladbach.

Nejhorší tým jarní části Frankfurt prohrál na svém stadionu v záchranářském souboji s Kolínem nad Rýnem 0:2 a propadl se na sedmnáctou příčku, která znamená sestup. Za domácí odehrál 75 minut útočník Martin Fenin.

Jistý mistr Dortmund prohrál 0:2 v Brémách, které na své půdě vyhrály poprvé od 15. ledna. Schalke doma podlehlo Mohuči 1:3 a po páté soutěžní porážce za sebou se propadlo na čtrnácté místo.

NĚMECKO, 33. kolo:

Brémy - Dortmund 2:0 (5. Silvestre, 63. Pizarro), Frankfurt - Kolín nad Rýnem 0:2 (24. Chihi, 90.+3 Podolski z pen.), Leverkusen - Hamburk 1:1 (54. Kiessling - 2. Westermann), Mönchengladbach - Freiburg 2:0 (80. Hanke, 82. Reus), Norimberk - Hoffenheim 1:2 (16. Wollscheid - 40. Roberto Firmino, 86. Sigurdsson), Schalke - Mohuč 1:3 (47. Huntelaar - 52. Schürrle, 82. Holtby, 85. Noveski), St. Pauli - Bayern Mnichov 1:8 (78. Eger - 10., 52. a 86. Gómez, 54. a 84. Robben, 74. a 88. Ribéry, 32. Van Buyten), Stuttgart - Hannover 2:1 (58. Hajnal, 61. Okazaki - 66. Stindl), Wolfsburg - Kaiserslautern 1:2 (6. Mandžukič - 25. Lakič, 44. Amedick).

Pořadí: 1. Dortmund 33 zápasů/72 bodů, 2. Leverkusen 33/65, 3. Bayern Mnichov 33/62, 4. Hannover 33/57, 5. Mohuč 33/55, 6. Norimberk 33/47.

ITÁLIE: AC Milán vybojoval osmnáctý italský titul v historii

Fotbalisté AC Milán získali v italské lize osmnáctý mistrovský titul. Z ligového prvenství se radují poprvé od ročníku 2003/2004. Dlouhodobý lídr soutěže remizoval ve 36. kole italské ligy na hřišti AS Řím 0:0 a dvě kola před koncem si zajistil nedostižný sedmibodový náskok na předchozího mistra Inter Milán. "Rossoneri" svého městského rivala dorovnali v počtu získaných Scudett.

Pravděpodobně svoji poslední sezonu v Itálii završil ziskem titulu český obránce Marek Jankulovski, který vinou zranění i nejisté pozice v mužstvu nastoupil v této sezoně k pouhým sedmi soutěžním utkáním. V pondělí čtyřiatřicetiletý fotbalista se stal italským mistrem poprvé během svého desetiletého působení na Apeninském poloostrově. V červenočerném dresu vyhrál v roce 2007 Ligu mistrů, Superpohár UEFA a MS klubů.

Trenér Massimiliano Allegri dovedl své svěřence k titulu hned ve své první sezoně na lavičce. K triumfu výrazně pomohly i letní ofenzivní posily Zlatan Ibrahimovic a Robinho, kteří dohromady nastříleli šestadvacet ligových branek.

AS Řím měl v prvním poločase dnešního utkání převahu, ale nedokázal překonat pozorného brankáře Christiana Abbiatiho. Po přestávce přidali v ofenzivě i hráči AC, kteří však také nevyzráli na římského gólmana Doniho. Hosty, kteří na stadionu AS nevyhráli od roku 2005, nakonec nemusela mrzet ani ukončená pětizápasová vítězná série.

Kozák se trefil pošesté v sezoně

Český fotbalový reprezentant Libor Kozák ukončil v italské lize tříměsíční čekání na gól, ale jeho šestá trefa v sezoně jen zmírnila porážku Lazia Řím na hřišti Udine na 1:2. Domácí se posunuli na čtvrtou příčku znamenající postup do předkola Ligy mistrů a mají náskok dvou bodů právě na Lazio a druhý římský celek AS.

Jednadvacetiletý Kozák zářil v úvodu roku, ale od 13. února čekal na gól marně. Následně vypadl ze základní sestavy a často zůstal jen mezi náhradníky. Dnes mu dal trenér Reja šanci v 66. minutě a Kozák se mu už za deset minut odvděčil. Po centru z levé strany si našel prostor ve vápně a z voleje poslal míč pod břevno.

Jen však zkorigoval skóre, protože už v první půli se dvakrát prosadil kanonýr Di Natale a s 28 góly se osamostatnil v čele tabulky střelců. Tam by už mohl zůstat, neboť jeho hlavní konkurent Cavani z Neapole byl dnes vyloučen a pravděpodobně přijde minimálně o jedno ze zbývajících dvou utkání.

Lazio mělo dostatek příležitostí skóre vyrovnat, jenže ještě před Kozákovým gólem neproměnil penaltu Zárate, když nevyzrál na brankáře Handanoviče. Pro slovinského gólmana to byla již šestá chycená penalta v této sezoně. V závěru mohl přidat druhý gól Kozák, ale v podobné situaci jako při brance tentokrát trefil jen tyč.

Na český souboj nedošlo, neboť na rozdíl od Kozáka nedostal na straně Udine šanci Matěj Vydra, který se při uzdravení konkurenta Sanchéze nevešel ani na lavičku.

Inter Milán si zřejmě definitivně pojistil druhé místo, když doma porazil 3:1 Fiorentinu, zatímco třetí Neapol nečekaně prohrála 1:2 na hřišti Lecce. To se tak minimálně do večera dostalo mimo sestupové pásmo, kam spadla Sampdoria Janov, má však večerní derby s FC Janov k dobru.

Výhra Lecce zároveň znamená, že druhým sestupujícím po Bari je Brescia, která podlehla Catanii 1:2 a na nesestupová místa ztrácí dvě kola před koncem nedostižných sedm bodů.

ITÁLIE, 36. kolo:

Palermo - Bari 2:1 (39. Miccoli, 53. Bovo - 7. Bentivoglio), AS Řím - AC Milán 0:0, Boloňa - Parma 0:0, Brescia - Catania 1:2 (90. Diamanti - 27. Silvestre, 75. Bergessio), Cagliari - Cesena 0:2 (54. Jimenez, 84. Malonga), Inter Milán - Fiorentina 3:1 (25. Pazzini, 28. Cambiasso, 77. Coutinho - 74. Gilardino), Lecce - Neapol 2:1 (49. Corvia z pen., 89. Chevanton - 67. Mascara), Udine - Lazio Řím 2:1 (35. a 42. Di Natale - 76. Kozák), FC Janov - Sampdoria Janov 2:1 (45. Floro Flores, 90. Boselli - 66. Pozzi).

Pořadí: 1. AC Milán 36 zápasů/78 bodů, 2. Inter Milán 36/72, 3. Neapol 36/68, 4. Udine 36/62, 5. Lazio Řím 36/60, 6. AS Řím 36/60.

ŠPANĚLSKO: Barcelona je po výhře v derby jediný bod od titulu

Fotbalisté Barcelony zvítězili v městském derby nad Espaňolem 2:0 a k obhajobě titulu jim stačí získat v posledních třech kolech jediný bod. V čele tabulky mají osmibodový náskok před Realem Madrid, který má navíc horší bilanci ve vzájemných zápasech.

Barcelonu k 21. titulu v historii výrazně přiblížil Iniesta, který v 29. minutě dnešního zápasu prošel obranou Espaňolu a po samostatné akci otevřel skóre. Krátce po změně stran zvýšil po rohovém kopu stoper Piqué.

Barcelona si titul může zajistit už v úterý, pokud Real Madrid ztratí v souboji s Getafe. V opačném případě si o den později bude moci pro titul dojít sama, pokud minimálně remizuje s Levante. Pak by již měla klid na přípravu na finále Ligy mistrů, v němž 28. května vyzve Manchester United.

Ronaldo udržel Real ve hře o titul

Cristiano Ronaldo rozstřílel čtyřmi góly v 35. kole španělské ligy Sevillu a udržel Realu Madrid šanci na titul. Při vítězství 6:2 načal svůj střelecký účet po půlhodině hry, ve druhé půl pak přidal v rozmezí jedenácti minut hattrick a posunul se před Messiho do čela tabulky střelců.

Teoreticky mohla Barcelona už po tomto kole předčasně spustit mistrovské oslavy, jenže Real jí to neumožnil. Sevillu na jejím stadionu deklasoval a spolu s portugalským kanonýrem se o to zasloužili zbývajícími trefami Ramos a Kaká. Ronaldo má na kontě už 33 gólů, o dva více než barcelonská hvězda Messi.

Atético Madrid ztratilo v boji o EL

Atlético Madrid podlehlo Málaze na svém hřišti 0:3 a ztratilo důležité body v boji o evropské poháry. Za domácí, kterým skončila pětizápasová série bez prohry, odehrál celé utkání i krajní bek Tomáš Ujfaluši. Málaga madridskému klubu vrátila stejnou porážku z prosincového střetnutí.

Dvoubrankové vedení zajistili hostům během šesti minut prvního poločasu ofenzivní Jihoameričané José Salomón Rondón a Júlio Baptista. Třetí branku přidal šest minut před koncem střídající Ital Enzo Maresca po několika vteřinách na hřišti. Svěřenci trenéra Manuela Pellegriniho, kteří byli ještě v polovině března na poslední pozici, zvítězili počtvrté za sebou a mají nakročeno k záchraně.

Valencie porazila nováčka ze San Sebastianu na svém hřišti jasně 3:0, napravila předchozí dvě porážky a pojistila si třetí příčku před Villarrealem.

Domácí se mohli znovu spolehnout na produktivitu svého nejlepšího střelce Roberta Soldada, jenž vstřelil dva góly už v prvním poločase. Pětadvacetiletý odchovanec Realu Madrid skóroval desetkrát v posledních šesti ligových utkáních a celkově má na kontě šestnáct ligových zásahů. Třetí branku "Netopýrů" obstaral brazilský forvard Jonas.

Prvním sestupujícím se stala Almería, která prohrála v záchranářském souboji na hřišti Getafe 0:2 a posedmé za sebou nebodovala.

ŠPANĚLSKO, 35. kolo:

Alicante - Santander 2:3 (40. Sendoa, 43. Tiago Gomes - 14. a 41. Dos Santos, 45.+1 Henrique), Bilbao - Levante 3:2 (30. Toquero, 47. López, 63. Llorente - 77. Stuani, 85. Nano), Getafe - Almería 2:0 (5. Colunga, 52. Pedro Ríos), Gijón - La Coruňa 2:2 (35. Ayoze z pen., 90.+6 Barral - 9. a 40. Adrián), Valencie - San Sebastian 3:0 (16. a 37. Soldado, 25. Jonas), Atlético Madrid - Málaga 0:3 (29. Rondón, 35. Júlio Baptista, 84. Maresca), FC Sevilla - Real Madrid 2:6 (61. a 84. Negredo - 31., 65., 70. a 75. Ronaldo, 21. Ramos, 42. Kaká), Mallorca - Villarreal 0:0, FC Barcelona - Espaňol Barcelona 2:0 (29. Iniesta, 48. Piqué).

Pořadí: 1. FC Barcelona 35 zápasů/91 bodů, 2. Real Madrid 35/83, 3. Valencie 35/66, 4. Villarreal 35/61, 5. Bilbao 35/54, 6. Atlético Madrid 35/52.

UKRAJINA: Hübschman získal se Šachtarem popáté ukrajinský titul

Fotbalisté Šachtaru Doněck se záložníkem Tomášem Hübschmanem v předstihu obhájili mistrovský titul a ukrajinskou ligu vyhráli pošesté v historii. Devětadvacetiletý český reprezentant se z ligového prvenství na Ukrajině raduje popáté.

Šachtar porazil v dnešním městském derby Metalurg na svém hřišti 2:0 a dvě kola před koncem soutěže si vypracoval nedostižný osmibodový náskok na Dynamo Kyjev.

Klub z Doněcka, který slaví 75 let od svého založení, tak korunoval povedenou sezonu. V Lize mistrů postoupil po sympatických výkonech poprvé v historii ze základní skupiny a ze soutěže vypadl až ve čtvrtfinále s favorizovanou Barcelonou.

UKRAJINA, 28. kolo:

Lugansk - Dněpropetrovsk 0:1, Karpaty Lvov - Dynamo Kyjev 1:2, Arsenal Kyjev - Poltava 0:1, Šachtar Doněck - Metalurg Doněck 2:0.

7.5.2011 VSTUP DO DISKUSE

Chybí brigádníci. Firmy nabízejí rekordní odměny

Praha - Předvánoční nákupní horečka se dostává do finální fáze a e-shopy, obchodní řetězce a další obchody čím dál hůře shánějí brigádníky. Ti si letos kvůli situaci na pracovním trhu přijdou na rekordní odměny, vyplývá z ankety mezi personálními agenturami. V Praze brigádníci inkasují až 160 korun za hodinu.

CNN: Pražské vánoční trhy jsou mezi desítkou nejlepších na světě

Praha - Mezi desítku nejlepších vánočních trhů na světě zařadila americká televizní stanice CNN tržiště na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze. Reportér zaměřený na cestování ocenil každodenní otevírací dobu stánků i blízkost obou hlavních tržišť, stejně jako kvalitu zdejších klobás a piva.