Bayern v bundeslize porazil Fürth, Pekhart se trefil za Norimberk

Mnichov - Bavorský lídr doma zdolal nováčka a poslední tým tabulky Fürth 2:0 a nadále vede tabulku o devět bodů před Leverkusenem. Na třetím místě se ztrátou dvanácti bodů na čelo zůstává mistrovský Dortmund, který deklasoval Brémy na jejich hřišti 5:0.

20.1.2013

Fotbalisté Bayernu úspěšně vstoupili do jarní části bundesligy.Foto: ČTK

O vítězství svěřenců trenéra Heynckese rozhodl dvěma góly Mandžukič, s 11 brankami nejlepší střelec Bayernu v sezoně. Chorvatský útočník se poprvé prosadil v 26. minutě po chybě obrany, po hodině hry pak pojistil vedení přesnou hlavičkou po rohovém kopu.

Fürth čeká na bundesligovou výhru už šestnáct zápasů. Bayernu v této sezoně nedokázal vstřelit gól, na podzim prohrál doma 0:3.

Leverkusen bez českého obránce Michala Kadlece, jehož ze sestavy vyřadila chřipka, zdolal na svém hřišti Frankfurt 3:1. Zápas narušili odpálením světlic na trávník frankfurtští fanoušci, kvůli nimž byl duel v prvním poločase zhruba na sedm minut přerušen. Až potom padaly góly.

Bayer poslal do vedení po půlhodině hry Boenisch, dvougólový náskok vzápětí zařídil Kiessling. Po změně stran se Kiessling změnil v nahrávače a připravil gól Schürrlemu. Za hosty snížil dvanáct minut před koncem Meier.

Brémy dostaly výprask

V dresu Borussie Dortmund se v duelu s dvanáctými Brémami gólově prosadili čtyři nejlepší střelci klubu v této sezoně. Skóre otevřel v deváté minutě Reus a za deset minut se střelou z hranice vápna trefil Götze. Na 3:0 zvýšil krátce po přestávce hlavičkou Santana.

Devět minut před koncem se prosadil i nejlepší střelec Dortmundu Lewandowski, který svou jedenáctou ligovou brankou poslal hosty již do čtyřgólového vedení. Debakl domácích pak uzavřel v 85. minutě střelou z malého vápna do prázdné branky další polský reprezentant Blaszczykowski.

Wolfsburg slaví druhou výhru

Wolfsburg s českým záložníkem Janem Polákem v sestavě zaznamenal šestou ligovou výhru v sezoně, když na domácím hřišti porazil Stuttgart 2:0. Skóre se změnilo až v druhém poločase, kdy se pošesté v ročníku prosadil Brazilec Diego, o čtvrt hodiny později zvýšil Madlung. Wolfsburg výhra posunula v neúplné tabulce na třinácté místo, Stuttgart zůstal devátý.

Souboj českých obránců Zdeňka Pospěcha z Mohuče a Pavla Krmaše, oblékajícího dres Freiburgu, skončil remízou 0:0. Domácí Mohuč klesla na sedmé místo, Freiburg na šesté.

Pekhart přispěl k bodu

Fotbalisté Norimberku v 18. kole německé ligy remizovali 1:1 s Hamburkem. Vyrovnávacím gólem se o to zasloužil český reprezentant Tomáš Pekhart, který se trefil podruhé v sezoně. Norimberk bodoval pošesté z posledních sedmi bundesligových zápasů a na sestupové příčky má osmibodový náskok.

Přitom 20 minut před koncem šel do vedení Hamburk poté, co se hlavou prosadil Rudnevs. Jenže už o pět minut později se u koncové čáry prosadil Gebhart, našel Pekharta a český útočník se střelou z voleje ze šesti metrů nemýlil. Byl to pro něj jedenáctý gól v bundesligové kariéře. Zároveň tak oslavil návrat do základní sestavy, ve které chyběl v posledních čtyřech zápasech podzimu.

Prý mu stejně jako celému týmu prospěla změna trenéra a příchod kouče Michaela Wiesingera. "Daří se nám pod ním. Má hodně zkušeností z doby, kdy sám hrál," citoval Pekharta klubový web. "Nebylo snadné se vzchopit po jejich gólu, ale zareagovali jsme velmi dobře. Gól byl pro mě důležitý a určitě mi dodá sebevědomí. Výsledek je podle mě spravedlivý," dodal.

Morávek odehrál celý zápas

Teprve druhou výhru v sezoně zaznamenal Augsburg, který zvítězil 3:2 na hřišti Düsseldorfu. Schází mu tak už jen bod na 16. příčku, znamenající pouze baráž a nikoli přímý sestup. Venku tým zvítězil poprvé od loňského dubna.

Celé utkání za Augsburg odehrál český záložník Jan Morávek, který kvůli častým zdravotním komplikacím nastoupil teprve poosmé v sezoně a poprvé strávil na trávníku celých 90 minut. Naopak jeho spoluhráč Milan Petržela kvůli problémům s kolenem chyběl. Na straně poražených ještě nenastoupil stoper Martin Latka, který v sobotu absolvoval svůj první trénink po příchodu ze Slavie.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Bayern Mnichov - Fürth 2:0 (26. a 61. Mandžukič), Hoffenheim - Mönchengladbach 0:0, Leverkusen - Eintracht Frankfurt 3:1 (31. Boenisch, 33. Kissling, 58. Schürrle - 78. Meier), Mohuč - Freiburg 0:0, Wolfsburg - Stuttgart 2:0 (51. Diego, 67. Madlung), Brémy - Dortmund 0:5 (9. Reus, 19. Götze, 48. Santana, 81. Lewandowski, 85. Blaszczykowski), Norimberk - Hamburk 1:1 (75. Pekhart - 70. Rudnevs), Düsseldorf - Augsburg 2:3 (73. a 90. Reisinger - 40. a 71. Mölders, 45. Ku Ča-čchol).

Inkluze je zločin na dětech, říká Václav Klaus mladší

Havlíčkův Brod /ROZHOVOR/ - Má všeobecní vzdělání budoucnost? Je inkluze krok tím správným směrem? To byla hlavní témata přednášky, kterou v Havlíčkově Brodě nedávno připravil Okrašlovací spolek Budoucnost.

Manželé ze Kdyně se snažili zachránit život mladému sportovci. Bohužel marně

Hluboká - Silák z Hluboké zemřel za jízdy na kole. Jeho otec děkuje manželům Homolkovým, kteří bojovali o jeho život.