Bayern snížil manko díky Robbenovi, Newcastle dohnal Chelsea

Praha - V anglické nejvyšší soutěži vyhrála Čechova Chelsea 4:2 nad Aston Villou. Rosického Arsenal se osmého vítězství v řadě nedočkal. Ve Španělsku Barcelona ztrátu na Real nestáhla.

1.4.2012

Arjen RobbenFoto: REUTERS/Toby Melville

Fotbalisté Bayernu Mnichov v bavorském derby zvítězili v Norimberku 1:0 a využili páteční ztrátu Dortmundu. Za ligovým lídrem zaostávají na druhém místě tabulky už jen o tři body, za dva týdny s Borussií navíc sehrají vzájemný zápas. Utkání nedohrál kvůli zranění kolena český záložník domácích Adam Hloušek, duel s Wolfsburgem nedokončil ani obránce Herthy Berlín Roman Hubník.

Norimberk se porážkami v předchozích třech zápasech nebezpečně přiblížil sestupovým příčkám, na které má po dnešku na 12. místě jen tříbodový náskok. Bayernu byl doma v sestavě s Hlouškem a útočníkem Tomášem Pekhartem vyrovnaným soupeřem, vepředu však výrazněji nezahrozil. Sám naopak inkasoval v 69. minutě po dorážce Arjena Robbena.

Hloušek během první půle špatně došlápl při bránění Robbena, po kratším ošetření se na hřiště vrátil, krátce před koncem první půle se ale znovu dostal do péče lékařů za postranní čarou. Do druhé půle už nenastoupil, podle prvních informací má poraněný vnitřní vaz v koleně. Po utkání trenér Dieter Hecking prozradil, že Hloušek si v této sezoně již nezahraje.

Hamburk zvítězil na hřišti posledního Kaiserlauternu a opustil sestupové příčky. Jediný gól zápasu, ve kterém za vítěze nastoupili i brankář Jaroslav Drobný a záložník David Jarolím, vstřelil v 29. minutě Marcell Jansen. Kaiserslautern nevybojoval výhru již v 18. utkání v řadě, nový kouč Krasimir Balakov nedokázal sérii zlomit ani na druhý pokus.

Jiráček hru Herthy ocenil

Hertha Berlín zůstává předposlední po porážce 1:4 s Wolfsburgem. Nováček sice od 13. minuty vedl po brance Levana Kobiašviliho, "Vlci" ale poté soupeře zostudili hned čtyřmi brankami a dotáhli v tabulce trio Stuttgart, Leverkusen, Brémy. Ze tří bodů se radoval i záložník Jan Polák, hrající v základní sestavě, a střídající Petr Jiráček.

"Z pohledu výsledku to vypadá možná jednoznačně, ale Hertha měla v druhé půli nějakou šanci, že mohla vyrovnat. Zaplať pánbůh to nedali a my jsme pak ještě přidali dva góly. Můžeme být jenom spokojení," řekl po zápase Jiráček.

Ačkoli se Wolfsburg přiblížil na dosah příčkám zajišťujícím účast v evropských pohárových soutěžích, český reprezentant na ně nemyslí. "Vzhledem k tomu, že jsme na tom před pěti koly nebyli vůbec dobře, tak bych to takhle nechtěl hodnotit. My jdeme od zápasu k zápasu, a že teď máme sérii, to je hezké, ale to ještě nikomu nic nevyhrálo. My se musíme připravit na další zápas, zůstat poklidní a nohama na zemi," uvedl Jiráček, jehož tým se v příštím kole střetne s mistrovským Dortmundem.

Smůla pro české hráče

Reprezentační stoper Hubník z Herthy doplatil na podobnou situaci jako Hloušek. Také bez kontaktu se soupeřem si pochroumal pravděpodobně rovněž koleno. Zkusil ještě pokračovat, avšak v 62. minutě už jen u půlící čáry vyčkal, než ho trenér Otto Rehhagel vystřídá.

Čtvrtou bundesligovou porážku po sobě si připsal Leverkusen. V útoku čeká účastník Ligy mistrů na úspěch už přes 200 minut, obranu s českým reprezentantem Michalem Kadlecem naopak překonali Julian Schuster a Daniel Caligiuri a zařídili Freiburgu vítězství 2:0. Na lavičku hostů se po zranění vrátil stoper Pavel Krmaš.

Mezi náhradníky se vrátil i další uzdravený obránce Zdeněk Pospěch, jehož spoluhráči zvítězili v Brémách jednoznačně 3:0. V souboji týmů ze spodku tabulky pak zdolal Augsburg 2:1 Kolín nad Rýnem.

Schalke pomohl filmař Obasi

Schalke po porážce 2:4 v Evropské lize s Bilbaem nevkročilo dobře ani do duelu na hřišti Hoffenheimu a prohrávalo od 30. minuty po penaltě Sejada Salihoviče. Pokutový zavinil brankář Lars Unnerstall, jeden ze tří zraněných gólmanů týmu, který se stačil těsně před utkáním uzdravit.

Deset minut před koncem ale vyrovnal skóre Klaas-Jan Huntelaar také z penalty a 23. gólem v ročníku srovnal krok s nejlepším střelcem Mariem Gómezem z Bayernu. Pokutový kop se však zřejmě neměl zahrávat, protože hráč hostující z Hoffenheimu Chinedu Obasi faulu hodně přidal.

Čtvrtý Mönchengladbach po 28. kole ztrácí na gelsenkirchenský klub tři body. Může za to porážka 1:2 na hřišti Hannoveru, kterému tři body v tabulce pomohly k posunu hned za Mönchengladbach. Mezi oběma týmy je však desetibodová propast.

NĚMECKO, 28, kolo

Augsburg - Kolín nad Rýnem 2:1 (19. Ku Ča-čchol, 45. Rafael z pen. - 42. Podolski z pen.), Brémy - Mohuč 0:3 (48. a 74. Choupo-Moting, 19. Szalai), Kaiserslautern - Hamburk 0:1 (29. Jansen), Leverkusen - Freiburg 0:2 (8. Schuster, 60. Caligiuri), Norimberk - Bayern Mnichov 0:1 (69. Robben), Hertha Berlín - Wolfsburg 1:4 (13. Kobiašvili - 34. a 81. Helmes, 29. vlastní Janker, 77. Mandžukič), Dortmund - Stuttgart 4:4 (33. Kagawa, 49. Blaszczykowski, 82. Hummels, 87. Perišič - 77. a 79. Schieber, 71. Ibiševič, 90.+2 Gentner), Hannover - Mönchengladbach 2:1 (57. Ya Konan, 76. Diouf - 78. Nordtveit), Hoffenheim - Schalke 1:1 (30. Salihovič z pen. - 80. Huntelaar z pen.).

Pořadí: 1. Dortmund 28 zápasů/63 bodů, 2. Bayern Mnichov 28/60, 3. Schalke 28/54, 4. Mönchengladbach 28/51, 5. Hannover 28/41, 6. Stuttgart 28/40.

Anglie: Manciniho parta zabrala pozdě

Fotbalisté Manchesteru City v anglické lize smazali během posledních pěti minut dvougólové manko a se Sunderlandem remizovali 3:3. Na domácím hřišti ztratili body po předchozích 15 výhrách a Manchester United díky tomu může v pondělní dohrávce s Blackburnem navýšit vedení v čele ligy na pět bodů. Chelsea přišla na hřišti Aston Villy o náskok 2:0, nakonec ale vybojovala vítězství 4:2.

Manchester City bez zraněného útočníka Sergia Agüera doma pět minut před koncem prohrával se Sunderlandem 1:3, když se jednou prosadil Nicklas Bendtner a dvakrát Sebastian Larsson. Svým druhým gólem v zápase ale v 85. minutě snížil Mario Balotelli a vzápětí vyrovnal Aleksandar Kolarov.

Svěřenci Roberta Manciniho tak ztratili výjimečnou patnáctizápasovou šňůru výher v domácím prostředí. Remízovým výsledkem však zachránili alespoň neporazitelnost na Etihad Stadium, která trvá už od prosince 2010.

Když se na světelné tabuli při duelu Aston Villy s Chelsea objevila číslice 19, vyslechl si minutový potlesk tribun i obou laviček záložník birminghamského týmu Stilijan Petrov. Kapitána týmu hrajícího pod stejným číslem donutila ke konci kariéry akutní leukémie, kterou mu lékaři diagnostikovali v pátek.

Čech byl spokojený, Rosický nikoliv

V té době už Aston Villa prohrávala po brance Daniela Sturridge a v druhé půli se trefil ještě obránce Branislav Ivanovič. Domácí sice v rozmezí 77. a 80. minuty dvěma góly zkazili brankáři Petru Čechovi čisté konto a srovnali, jenže druhý gól Ivanoviče a pojistka z kopačky Fernanda Torrese v nastavení znamenala výhru 4:2.

Arsenal s českým záložníkem Tomášem Rosickým nedokázal získat osmé vítězství v řadě a prohrál na hřišti Queens Park Rangers 1:2. Na úvodní gól Adela Taarabta sice odpověděl Theo Walcott, branka Samby Diakitého ale už znamenala vítězství domácích. Rangers, na jejichž lavičce strávil zápas brankář Radek Černý, i navzdory třem bodům zůstávají na 18., sestupové příčce.

Queens Park má stejně jako devatenáctý Wigan a sedmnáctý Blackburn na kontě 28 bodů. Naopak už šest bodů na tuto trojici ztrácí poslední Wolverhampton, který podlehl 2:3 Boltonu.

Newcastle zaskočil Liverpool

Fotbalisté Newcastlu zdolali v anglické lize Liverpool 2:0 a díky třetímu vítězství v řadě se dotáhli v tabulce na pátou Chelsea. Za londýnským týmem zůstávají jen vinou menšího rozdílu ve skóre. Oba góly dal Papiss Demba Cissé, který od lednového příchodu z Freiburgu nastřílel sedm branek v sedmi zápasech.

Šestadvacetiletý Cissé otevřel skóre duelu v 19. minutě hlavičkou z úhlu, o 40 minut později si na konci parádní kombinační akce položil gólmana Pepeho Reinu a pak už s klidem vystřelil. Hostům naopak nepomohl skórovat ani Andy Carrol, který se poprvé představil na stadionu v Newcastlu od svého loňského přestupu do Liverpoolu za 35 milionů liber (asi 990 milionů korun).

V závěru podrazil Reinu James Perch, rozčilený španělský brankář se hájil a nakonec to byl on, kdo putoval předčasně pod sprchy. Mezi tyče liverpoolské branky se musel postavit obránce José Enrique, ale žádný zákrok předvést nemusel. Liverpool v tomto roce zatím v lize vyhrál jen dvakrát a prohrál pošesté z posledních sedmi zápasů.

Po pěti předchozích bodových ztrátách se vzchopil Tottenham a bodově dohnal Arsenal, kvůli skóre ale zůstává čtvrtý. Vedení "Kohoutů" brankou Rafaela van der Vaarta sice po hodině hry vynuloval Gylfi Sigurdsson, jenže v poslední dvacetiminutovce zařídil výhru Tottenhamu 3:1 dvěma góly Emmanuel Adebayor.

ANGLIE, 31. kolo

Aston Villa - Chelsea 2:4 (77. Collins, 80. Lichaj - 51. a 83. Ivanovič, 9. Sturridge, 90.+1 Torres), Everton - West Bromwich 2:0 (18. vlastní McAuley, 68. Anichebe), Fulham - Norwich 2:1 (2. Dempsey, 13. Duff - 77. Wilbraham), Manchester City - Sunderland 3:3 (43. z pen. a 85. Balotelli, 86. Kolarov - 31. a 55. Larsson, 45.+4 Bendtner), QPR - Arsenal 2:1 (22. Taarabt, 66. Diakité - 37. Walcott), Wigan - Stoke 2:0 (55. Alcaraz, 90. Moses), Wolverhampton - Bolton 2:3 (53. Kightly, 88. Jarvis - 63. Petrov z pen., 80. Alonso, 84. Davies), Newcastle - Liverpool 2:0 (19. a 59. Cissé), Tottenham - Swansea 3:1 (73. a 86. Adebayor, 19. Van der Vaart - 59. Sigurdsson).

Pořadí: 1. Manchester United 30 zápasů/73 bodů, 2. Manchester City 31/71, 3. Arsenal 31/58, 4. Tottenham 31/58, 5. Chelsea 31/53, 6. Newcastle 31/53.

Itálie: Kozák v základní sestavě Lazia

Fotbalisté AC Milán ve 30. kole italské ligy remizovali na hřišti Catanie 1:1. Čtvrtfinalista Ligy mistrů v domácí soutěži po čtyřech zápasech nezvítězil, v tabulce si ale udrží první místo, protože před Juventusem má k dobru pět bodů.

Favorita sice na Sicílii dostal do vedení ve 34. minutě Brazilec Robinho po narážečce se Zlatanem Ibrahimovicem, ale 12 minut po přestávce vyrovnal po rohu stoper Nicolás Spolli.

Milánský tým v závěru vystupňoval tlak, vybojovat tři body mu ale nepomohl ani střídající útočník Maxi López, který do AC v zimě přišel na hostování jako nejlepší střelec Catanie.

Český útočník Libor Kozák dostal v lize v dresu Lazia v této sezoně poprvé příležitost v základní sestavě, jenže jeho tým prohrával na stadionu Parmy 0:2 už ve 12. minutě. Kozák devět minut před přestávkou alespoň asistoval u snížení Lionela Scaloniho.

Na víc už Lazio, jehož snahu na chvíli přerušil výpadek osvětlení, nedosáhlo a na druhý Juventus mu zůstává manko jedenácti bodů. Parma naopak ještě druhou brankou Sergia Floccariho v zápase potvrdila triumf 3:1 a prolomila sérii osmi zápasů bez výhry

Inter procitl

Fotbalisté Interu Milán inkasovali tři góly z pokutových kopů, v divokém prvním zápase kouče Andrey Stramaccioniho ale po celou dobu vedli a nakonec zdolali Janov 5:4. V italské lize zvítězili podruhé z posledních jedenácti zápasů a polepšili si na sedmou příčku. Druhý Juventus porazil ve šlágru kola Neapol 3:0 a stáhl náskok prvního AC Milán. .

Inter po odchodu Claudia Ranieriho udeřil pod dosavadním koučem juniorky Stramaccionim již ve 13. minutě, když hlavičkou zužitkoval centr svého jmenovce Forlána Diego Milito. O čtvrt hodiny později se Argentinec ocitl sám za obranou a přidal svůj šestnáctý gól v sezoně.

Soupeř snížil v nastavení první půle zásluhou Emiliana Morettiho a kontaktní gól z penalty zaznamenal půl hodiny před koncem Rodrigo Palacio. Inter na chvíli uklidnil zakrouceným kopem útočník Mauro Zárate, jenže z další penalty po faulu brankáře Julia Césara snížil na 3:4 Alberto Giraldino.

Stejně jako César byl na druhé straně záhy vyloučen i záložník Fernando Belluschi a ani střelec Interu se z pokutového kopu nemýlil. Milito gólem na 5:3 završil hattrick a stejně jako při předchozích trefách neslavil, protože do Interu přišel v roce 2009 po sezoně strávené právě v Janově. Poslední slovo měl ale znovu z jedenácti metrů Gilardino a stanovil konečné skóre divokého zápasu na 5:4 pro Inter.

Římané dali pět gólů

Pět gólů nastřílel i AS Řím a zůstává ve hře o postup do Ligy mistrů. Doma s nováčkem z Novary sice brzy prohrával, už do poločasu ale skóre otočil a nakonec zásluhou pěti různých střelců zvítězil 5:2. Ze šesté příčky tabulky se díky sobotní prohře Lazia přiblížil třetímu místu na čtyři body.

Ve šlágru kola mezi Juventusem a Neapolí padaly branky až ve druhé půli. V 53. minutě zařídil první gól po standardní situaci tečovanou ranou obránce "Staré dámy" Leonardo Bonucci, další góly přidali přesnými střelami Arturo Vidal a Fabio Quagliarella. Juventus tak využil sobotní remízy AC Milán v Catanii a náskok lídra tabulky stáhl na dva body.

Chievo, z jehož lavičky se na hřiště nedostal český záložník Kamil Vacek, získalo díky brance Luky Rigoniho dvě minuty před koncem vítězství 2:1 nad Fiorentinou. Veronský tým se posunul do horní poloviny tabulky, zatímco soupeře odsoudil k dalším bojům o setrvání v Serii A.

Fiorentina může být alespoň ráda, že její pronásledovatel z Lecce v záchranářském souboji ztratil po remíze 0:0 na hřišti poslední Ceseny. Za tu nastoupil na levém kraji obrany reprezentant Daniel Pudil, ale ani v desátém zápase od svého příchodu do týmu se výhry nedočkal.

ITÁLIE, 030. kolo:

Catania - AC Milán 1:1 (57. Spolli - 34. Robinho), Parma - Lazio Řím 3:1 (12. a 71. Floccari, 6. Mariga - 36. Scaloni),  AS Řím - Novara 5:2 (25. Marquinho, 34. Osvaldo, 55. Simplício, 61. Krkic, 90.+2 Lamela - 17. Caracciolo, 77. Morimoto), Boloňa - Palermo 1:3 (50. Sörensen - 68. Budan, 76. Hernández, 86. vlastní Morleo), Cagliari - Bergamo 2:0 (11. Conti, 55. Pinilla), Fiorentina - Chievo 1:2 (71. Ljajič - 24. Pellissier, 88. Rigoni), Inter Milán - FC Janov 5:4 (13., 27. a 85. z pen. Milito, 38. Samuel, 74. Zárate - 80. a 90. obě z pen. Gilardino, 45.+3 Moretti, 59. Palacio z pen.), Lecce - Cesena 0:0, Siena - Udine 1:0 (70. Destro), Juventus Turín - Neapol 3:0 (53. Bonucci, 75. Vidal, 83. Quagliarella).

Pořadí: 1. AC Milán 30/64, 2. Juventus Turín 30/62, 3. Lazio Řím 30/51, 4. Neapol 30/48, 5. Udine 30/48, 6. AS Řím 30/47.

Španělsko: Barcelona i Real uspěly

Fotbalisté Realu Madrid bez problémů porazili ve španělské lize 5:1 Pamplonu, které ve dvou vzájemných duelech této sezony nastříleli dohromady dvanáct gólů. Barcelona zdolala Bilbao 2:0 a za královským týmem si na druhém místě tabulky udržela ztrátu šesti bodů.

Real nasměroval k vítězství už v sedmé minutě nechytatelným volejem Karim Benzema. Do přestávky se ještě prosadili zbývající dva z trojlístku nejlepších střelců "Bílého baletu" Cristiano Ronaldo a Gonzalo Higuaín.

Hned po půli dal fanouškům na stadionu Reyno de Navarra naději hlavičkou Nino, jenže honba za srovnáním se nekonala. Portugalec Ronaldo dal s tečí obránce v 70. minutě z přímého kopu svůj už 37. gól v La lize, jubilejní stou ligovou branku Realu v sezoně dal pak znovu Higuaín.

Barcelona si poradila doma 2:0 s Bilbaem, které v Evropské lize nedávno vyřadilo Manchester United a ve čtvrtek zaujalo vítězstvím 4:2 na půdě Schalke. Na Nou Campu ale Baskové potvrdili, že v lize na rozdíl od evropské soutěže nehrají v dobré formě. Bez tří bodů zůstali už popáté.

Převaha Katalánců vyústila v prvním poločase v jedinou platnou branku, kterou zaznamenal ve 40. minutě Andrés Iniesta. Po přestávce napjal síť z pokutového kopu Lionel Messi, další gól už ale nepřidal, takže na nejlepšího střelce ligy Ronalda ztrácí jeden zásah.

Zaragoza podruhé v řadě vybojovala tři body gólem z nastavení, třetím vítězstvím v řadě se navíc odpoutala z poslední příčky. O triumfu 2:1 nad Gijónem rozhodl záložník Ángel Lafita.

Atlético opanovalo derby

Fotbalisté Valencie ztratili vedení a remizovali v derby s Levante 1:1. Na městského rivala si na třetím místě španělské ligy uchovali náskok tří bodů. Madridské derby vyhrálo jednoznačně Atlético nad Getafe 3:0.

Valencie šla stejně jako v předcházejících dvou utkáních do vedení, když v 35. minutě dostal míč před prázdnou branku Brazilec Jonas. Ani dnešní zápas ale k vítězství nedovedla, i když tentokrát udržela alespoň bod. Vyrovnání přišlo devět minut po přestávce, kdy hosté využili chybu kapitána Davida Albeldy rychlou akcí, na jejímž konci byl Arouna Koné.

Atlético si naopak v derby poradilo jednoznačně s předměstským Getafe. Už dvacátým gólem v této sezoně uzavřel skóre kanonýr Radamel Falcao, předtím se trefili Eduardo Salvio a Diego, který se teprve před týdnem vrátil po měsíční přestávce zaviněné zraněným stehnem.

ŠPANĚLSKO, 31. kolo

Gijón - Zaragoza 1:2 (49. Eguren - 37. Postiga, 90.+1 Lafita), Santander - Granada 0:1 (89. Siqueira z pen.), Pamplona - Real Madrid 1:5 (48. Nino - 37. a 70. Ronaldo, 40. a 77. Higuaín, 7. Benzema), FC Barcelona - Bilbao 2:0 (40. Iniesta, 58. Messi z pen.), Málaga - Betis Sevilla 0:2 (39. Castro, 45.+1 Dorado), Atlético Madrid - Getafe 3:0 (24. Salvio, 62. Diego, 77. Falcao), Valencie - Levante 1:1 (35. Jonas - 54. Koné), San Sebastian - Vallecano 4:0 (6. Agirretxe, 31. Zurutuza, 51. Griezmann, 53. Vela), Villarreal - Espaňol Barcelona 0:0.

Pořadí: 1. Real Madrid 30 zápasů/78 bodů, 2. FC Barcelona 30/72, 3. Valencie 30/48, 4. Málaga 30/47, 5. Levante 30/45, 6. Pamplona 30/43.

1.4.2012 VSTUP DO DISKUSE

Babiš: Jsem manažer obyvatel této země a mám co nabídnout

Spuštění první fáze EET i snahy o zavedení různých výjimek udaly tón veřejné debatě končícího týdne. Kromě toho byl přijat zákon o střetu zájmů, který bude mít pro Andreje Babiše dalekosáhlé důsledky. Není divu, že během rozhovoru občas křičel, odbíhal pro různé materiály a maily od občanů, kroutil hlavou, ale také se srdečně smál. I když tvrdí, že je naštvaný, hlavně na Bohuslava Sobotku, evidentně je odhodlaný poprat se o vítězství ve volbách a další čtyři roky vést zemi.

Martin Svoboda: Za jedovatý alkohol má být potrestán výrobce, ne prodejce

/ROZHOVOR/ Když v září 2012 pacient havířovské nemocnice řekl lékařům, že oslepl po vypití alkoholu, který koupil jeho bratr ve stánku pod náměstím TGM v Havířově-Šumbarku, byl to stánek, kde byl provozní Martin Svoboda a kde šťárou policie, hygieniků a celníků začala metylová kauza, která zasáhla celou republiku a dokonce překročila její hranice.