Van der Vaart nedal penaltu a Hamburk přišel v závěru o výhru, AS Řím ztratil

Praha - Fotbalisté Bayernu Mnichov zvítězili i v pátém zápase sezony, Wolfsburg smetli 3:0. Juventus remizoval s Fiorentinou, přesto neprohrál už 44. zápas.

26.9.2012

Rafael Van der Vaart z Hamburku po neproměněné penaltě.Foto: ČTK/AP/Martin Meissner

V první minutě nastaveného času přišli fotbalisté Hamburku v 5. kole německé ligy o vítězství na hřišti Mönchengladbachu, který i v deseti vyrovnal na 2:2. O dělbě bodů rozhodl po standardní situaci hlavičkou španělský obránce Álvaro Domínguez.

Hamburk, kterému chyběl podruhé za sebou kvůli disciplinárnímu trestu záložník Petr Jiráček, tak nenavázal na předchozí cennou výhru nad obhájcem titulu Dortmundem. Přitom hosté měli ke třem bodům blízko. V 54. minutě byl za stavu 2:1 pro Hamburk vyloučen autor úvodní branky domácí Stranzl za faul na Iličeviče a navíc hosté kopali penaltu, ale střelec prvního gólu zápasu Van der Vaart trefil jen tyč.

První venkovní výhru v sezoně oslavil Leverkusen, který zvítězil 3:1 v Augsburgu. Michal Kadlec v obraně Bayeru odehrál celý zápas, domácí záložník Milan Petržela byl v 62. minutě střídán.

Tomáš Pekhart se v útoku Norimberku neprosadil a jeho tým podlehl v Hannoveru jednoznačně 1:4. Vítězové se posunuli na třetí místo v tabulce.

Bayern porazil Wolfsburg, zůstal stoprocentní

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v 5. kole německé bundesligy 3:0 Wolfsburg a zůstali posledním stoprocentně úspěšným týmem v sezoně. Bavorský velkoklub vede tabulku o dva body před Eintrachtem Frankfurt, jenž v úterý ztratil první body po remíze 3:3 s mistrovským Dortmundem.

Za Bayern se dvakrát v druhém poločase trefil hlavou Chorvat Mario Mandžukič, jenž přišel v létě do Mnichova právě z Wolfsburgu a s pěti ligovými góly se dostal do čela tabulky střelců. První branku zápasu vstřelil ve 24. minutě německý reprezentant Bastian Schweinsteiger. Wolfsburg dokázal, že se mu na hřišti Bayernu dlouhodobě nedaří, v Mnichově nevyhrál ani na 18. pokus.

Nováček z Frankfurtu sice poprvé v sezoně nevyhrál, ovšem proti Dortmundu spíše bod získal než dva ztratil. Borussia, jež o víkendu s Hamburkem poprvé po 31 zápasech v domácí soutěži prohrála, totiž neudržela dvoubrankový náskok z prvního poločasu.

Eintracht během tří minut na začátku druhé půle srovnal, a i když krátce nato Götze opět poslal hosty do vedení, dal v 73. minutě konečnou podobu výsledku hlavou Brazilec Anderson.

NĚMECKO, 5. kolo:

Bayern Mnichov - Wolfsburg 3:0 (57. a 65. Mandžukič, 24. Schweinsteiger), Eintracht Frankfurt - Dortmund 3:3 (49. Aigner, 51. Inui, 73. Anderson - 25. Piszczek, 28. Reus, 54. Götze), Fürth - Düsseldorf 0:2 (26. Fink, 33. Ilsö), Schalke - Mohuč 3:0 (21. Farfán z pen., 81. Holtby, 89. Pukki),  Augsburg - Leverkusen 1:3 (51. Werner - 7. Kiessling, 39. Wollscheid, 44. Schürrle), Freiburg - Brémy 1:2 (36. Schmid - 47. Akpala, 59. Hunt), Hannover - Norimberk 4:1 (52. a 64. Ya Konan, 21. Stindl, 29. Huszti - 73. Chandler), Mönchengladbach - Hamburk 2:2 (39. Stranzl, 90.+1 Domínguez - 23. Van der Vaart, 45. Rudněvs), Stuttgart - Hoffenheim 0:3 (5. Usami, 47. Joselu, 58. Johnson).

Pořadí: 1. Bayern Mnichov 5 zápasů/15 bodů, 2. Eintracht Frankfurt 5/13, 3. Hannover 5/10, 4. Schalke 5/10, 5. Düsseldorf 5/9, 6. Dortmund 5/8.

ITÁLIE: Neapol se dotáhla do čela italské ligy

Fotbalisté Neapole zvítězili zásluhou hattricku Edinsona Cavani v 5. kole italské ligy nad Laziem Řím jasně 3:0 a dotáhli se na vedoucí Juventus Turín. Oba týmy mají stejně bodů i stejné skóre. AS Řím s českým trenérem Zdeňkem Zemanem nevyužil doma proti Sampdorii Janov 45 minut trvající přesilovku a jen remizoval 1:1.

Římané nedokázali vyhrát ani třetí domácí zápas sezony, byť tentokrát jim hrálo prakticky vše do karet. Ve 35. minutě vedli po brance zkušeného Franceska Tottiho a od 46. minuty hráli přesilovku poté, co dostal druhou žlutou kartu Maresca.

Jenže nováček i v deseti srovnal a Zemanovi svěřenci už žádnou z mnoha šancí neproměnili. V příštím kole čeká AS šlágr na hřišti Juventusu Turín, s nímž má český trenér dlouhodobě napjaté vztahy.

Záložník Vacek musel kvůli zranění střídat

Další ze spolufavoritů na zisk titulu AC Milán naopak přesilovku využil, porazil Cagliari 2:0 a po dvou předešlých domácích prohrách slavil na San Siru první vítězství. Dvěma brankami o něm rozhodl El Shaarawy.

Ještě o gól víc vstřelil kanonýr Cavani a sám zajistil Neapoli výhru ve šlágru večera nad Laziem Řím. Uruguayský reprezentant přitom mohl skórovat dokonce čtyřikrát, kdyby v závěru nezahodil penaltu. I tak s pěti brankami poskočil do čela tabulky kanonýrů.

V dresu Lazia zůstal jen na lavičce český útočník Libor Kozák. Naopak Kamil Vacek z Chieva nastoupil proti Interu Milán od začátku, povedený večer ale neprožil. Jeho celek podlehl favoritovi 0:2 a bývalý sparťanský záložník navíc musel kvůli zranění v 69. minutě střídat. Do statistik si zapsal žlutou kartu.

Juventus ztratil body s Fiorentinou, ale neprohrál 44. duel

Fotbalisté Juventusu prodloužili v 5. kole svou sérii neporazitelnosti v italské lize na 44 zápasů. Na hřišti Fiorentiny nicméně mistrovský tým po bezbrankové remíze ztratil první body v sezoně.

Turínský klub, jenž minulý týden vstoupil do Ligy mistrů remízou 2:2 s Chelsea, zvýšil náskok v čele tabulky před druhou Neapolí na tři body. Jihoitalský tým má však k dobru středeční šlágr s třetím Laziem Řím, a pokud zvítězí alespoň o tři branky, vystřídá Juventus na prvním místě.

ITÁLIE, 5. kolo:

Fiorentina - Juventus Turín 0:0, Pescara - Palermo 1:0 (87. Weiss), AS Řím - Sampdoria Janov 1:1 (35. Totti - 62. Munari), Catania - Bergamo 2:1 (52. Spolli, 64. Barrientos - 50. Moralez), Chievo - Inter Milán 0:2 (43. Pereira, 74. Cassano), FC Janov - Parma 1:1 (88. Borriello z pen. - 27. Lucarelli), FC Turín - Udine 0:0, Neapol - Lazio Řím 3:0 (19., 31. a 64. Cavani), Siena - Boloňa 1:0 (61. Calaió).

Pořadí: 1. Juventus Turín 5 zápasů/13 bodů, 1. Neapol 5/13, 3. Sampdoria Janov 5/10, 4. Inter Milán 5/9, 5. Lazio Řím 5/9, 6. AS Řím 5/8.

ŠPANĚLSKO: Atlético potvrdilo formu, vyhrálo nad Betisem

Příští soupeř plzeňských fotbalistů v Evropské lize Atlético Madrid potvrdil dobrou formu a v dohrávce španělské ligy vyhrál 4:2 na hřišti Betisu Sevilla. Celek ze španělské metropole, který 4. října přivítá v pohárové soutěži Viktorii, ztrácí z druhého místa v tabulce dva body na vedoucí Barcelonu.

Atlético dokázalo ve všech pěti dosud odehraných zápasech španělské ligy skórovat a je stále bez porážky. Ve středu muselo dvakrát dotahovat, což se povedlo střelci Radamelu Falcaovi. Kolumbijský reprezentant přeskočil v čele tabulky kanonýrů Lionela Messiho z Barcelony, na svém kontě má již sedm branek.

Atlético nastoupilo v sestavě: Sergio Asenjo - Juanfran, Miranda, Godín (46. Díaz), Filipe Luís - Turan, Mario Suárez, Gabi, Raúl García, Rodríguez (70. Koke) - Falcao (53. Diego Costa).

ŠPANĚLSKO, 3: kolo:

Betis Sevilla - Atlético Madrid 2:4 (25. Agra, 45. vlastní Juanfran - 28. a 48. z pen. Falcao, 55. Costa, 90.+2 García).

Pořadí: 1. FC Barcelona 5 zápasů/15 bodů, 2. Atlético Madrid 5/13, 3. Mallorca 5/11, 4. FC Sevilla 5/11, 5. Málaga 5/11, 6. Betis Sevilla 5/9.

26.9.2012 VSTUP DO DISKUSE

Politici nechápou, co je věda, jak funguje, říká nositel Nobelovy ceny za fyziku

Brno - Vědci se musí místo výzkumu věnovat papírování, kritizoval nositel Nobelovy ceny za fyziku Claude Cohen-Tannou-dji. „Moje děti se věnují vědě také a tráví šedesát procent času sepisováním zpráv," řekl ve čtvrtek fyzik publiku na VUT v Brně.

Taneční soutěž StarDance vyhrál Piškula před Bankem a Plodkovou

Praha - Vítězem osmé řady taneční soutěže StarDance se stal herec Zdeněk Piškula, který tančil s Veronikou Lálovou. Ve finále dnes předstihl lyžaře Ondřeje Banka s Evou Krejčířovou. Třetí skončila v diváckém hlasování herečka Jana Plodková s Michalem Padevětem. Odborná porota v přímém přenosu České televize ohodnotila stejným počtem bodů dnešní výkony Piškuly a Plodkové, Bank v tomto pořadí zůstal třetí.