Belgie, Švýcarsko a Německo postoupily na fotbalové MS v Brazílii

Praha - Fotbalisté Belgie, Švýcarska a Německa postoupili na světový šampionát v příštím roce. Účast v Brazílii tak má po dnešku jistou pětice evropských týmů, již v září na závěrečný turnaj prošly z kvalifikace Itálie a Nizozemsko.

11.10.2013

Národní tým Belgie se probojoval na mistrovství světa v Brazílii.Foto: čtk

Belgie vyhrála 2:1 v Chorvatsku a ovládla skupinu A, stejný výsledek uhrálo Švýcarsko v Albánii a vyhrálo skupinu E. Německo doma porazilo 3:0 Irsko a zajistilo si prvenství ve skupině C.

Belgie si na mistrovství světa zahraje po dvanácti letech. Svěřenci trenéra Marca Wilmotse dnes potřebovali k jistotě postupu bod, ale nakonec si připsali osmou výhru z devíti zápasů ve skupině.

Hostům v Záhřebu zajistil dvoubrankové vedení už během prvního poločasu útočník Romalu Lukaku, který tak potvrdil svou výbornou střeleckou formu z Evertonu. Sedm minut před koncem sice snížil Niko Kranjčar, ale Chorvaté už Belgii podruhé během kvalifikace body nesebrali.

Švýcarsko rozhodlo o výhře v Albánii až v druhé půli. Dvě minuty po přestávce otevřel skóre Xherdan Shaqiri, v 78. minutě pojistil vedení druhým zásahem Michael Lang. Proměněná penalta Hamdiho Salihiho z předposlední minuty už radost hostů nezkazila.

Německu stačil podobně jako Belgii k postupu jediný bod, ale tým trenéra Joachima Löwa v Kolíně nad Rýnem neponechal nic náhodě. První branku do sítě Irska zaznamenal už ve 12. minutě Sami Khedira, v 58. minutě zvýšil André Schürrle a v nastaveném čase uzavřel skóre další záložník Mesut Özil.

Nizozemsko doma deklasovalo Maďarsko 8:1 a útočník Robin van Persie se díky hattricku stal historicky nejlepším střelcem "Oranjes". Kanonýr Manchesteru United dal v reprezentaci 41 branek a o jeden zásah překonal dosavadního rekordmana Patricka Kluiverta.

Utkání kvalifikace na MS 2014 ve fotbale:

Skupina A:
Záhřeb: Chorvatsko - Belgie 1:2 (0:2)
Branky: 83. Kranjčar - 15. a 38. Lukaku. Rozhodčí: Webb (Angl.).

Cardiff: Wales - Makedonie 1:0 (0:0)
Branka: 67. Church. Rozhodčí: Balijan (Arm.).

Malta - ČR 1:4 (0:2)
Branky: 47. Mifsud - 3. Hübschman, 34. Lafata, 51. V. Kadlec, 90. Pekhart. Rozhodčí: Jug - Ahar, Stančin (všichni Slovin.). ŽK: Mifsud - Sivok. Diváci: 9000.

Malta: Haber - Camilleri (80. P. Fenech), Caruana (57. Agius), Dimech, A. Muscat - Mintoff, Briffa, R. Muscat, Failla (87. R. Fenech) - Cohen - Mifsud. Trenér: Ghedin.
ČR: Čech - Rajtoral, Sivok, Suchý, M. Kadlec - Hübschman - Dočkal, Hušbauer, Plašil - V. Kadlec (73. Pekhart, 90.+3 Vaněk), Lafata (85. Jiráček). Trenér: Pešice.

Jerevan: Arménie - Bulharsko 2:1 (1:0)
Branky: 45.+1 Özbiliz, 87. Movsisjan - 61. Popov. Rozhodčí: Brych (Něm.). ČK: 45. Bodurov, 63. Djakov (oba Bulh.).

Arménie: Berezovskij - Hovhanisjan, Arzumanjan (13. Aleksanjan), Mchojan, Hajrapetjan - Mchitarjan, Mkrtčjan - Özbiliz (54. Pizzelli), Sarkisov (90. Manojan), Kazarjan - Movsisjan.
Bulharsko: Stojanov - J. Minev, Ivanov, Bodurov, Zanev - Gadžev, Djakov - Manolev (59. Tonev), G. Milanov (76. Christov), Popov - Gargorov (69. Zlatinski).

Kodaň: Dánsko - Itálie 2:2 (1:1)
Branky: 45.+1 a 79. Bendtner - 28. Osvaldo, 90.+1 Aquilani. Rozhodčí: Lannoy (Fr.).

Dánsko: Andersen - Jacobsen, Bjelland, Agger, Boilesen - Kvist, Zimling (82. Andreasen) - Krohn-Dehli, Eriksen, Braithwaite (46. Larsen) - Bendtner (84. Makienok).
Itálie: Buffon - De Silvestri, Ranocchia, Chiellini, Balzaretti - Marchisio (68. Aquilani), Montolivo (82. Gilardino) - Diamanti (77. Cerci), Motta, Candreva - Osvaldo.

Skupina C:
Kolín nad Rýnem: Německo - Irsko 3:0 (1:0)
Branky: 12. Khedira, 58. Schürrle, 90.+2 Özil. Rozhodčí: Gumienny (Belg.).

Solna: Švédsko - Rakousko 2:1 (0:1)
Branky: 56. M. Olsson, 86. Ibrahimovic - 29. Harnik. Rozhodčí: Cakir (Tur.). ČK: 90. Arnautovic (Rak.).

Tórshavn: Faerské ostrovy - Kazachstán 1:1 (1:0)
Branky: 41. Hansson - 55. Finončenko. Rozhodčí: Muntean (Mold.).

Tallinn: Estonsko - Turecko 0:2 (0:1)
Branky: 22. Bulut, 47. Yilmaz. Rozhodčí: Rizzoli.

Andorra la Vella: Andorra - Rumunsko 0:4 (0:1)
Branky: 41. Keseru, 53. Stancu, 62. Torje z pen., 85. Lazar. Rozhodčí: Klossner (Švýc.).

Amsterodam: Nizozemsko - Maďarsko 8:1 (4:0)
Branky: 16., 44. a 53. Van Persie, 25. Strootman, 38. Lens, 65. vlastní Devecseri, 71. Van der Vaart, 90. Robben - 47. Dzsudzsák z pen. Rozhodčí: Atkinson (Angl.).

Tirana: Albánie - Švýcarsko 1:2 (0:0)
Branky: 89. Salihi z pen. - 47. Shaqiri, 78. Lang. Rozhodčí: Proenca (Portug.).

Maribor: Slovinsko - Norsko 3:0 (2:0)
Branky: 13., 15. a 49. Novakovič. Rozhodčí: Velasco Carballo (Šp.).

Reykjavík: Island - Kypr 2:0 (0:0)
Branky: 60. Sigthórsson, 76. Sigurdsson. Rozhodčí: Vad (Maď.).

Skupina F:
Lucemburk: Lucembursko - Rusko 0:4 (0:3)
Branky: 9. Samedov, 39. Fajzulin, 45.+2 Glušakov, 73. Keržakov. Rozhodčí: Studer (Švýc.).

Baku: Ázerbájdžán - Severní Irsko 2:0 (0:0)
Branky: 58. Dadasov, 90.+5 Šukurov. Rozhodčí: De Marco (It.). ČK: 90.+4 Evans (Sev. Ir.).

Skupina G:
Zenica: Bosna a Hercegovina - Lichtenštejnsko 4:1 (4:0)
Branky: 27. a 39. Džeko, 34. Misimovič, 38. Ibiševič - 61. Hasler. Rozhodčí: Liesveld (Niz.).

Pireus: Řecko - Slovensko 1:0 (1:0)
Branka: 44. vlastní Škrtel. Rozhodčí: Aytekin (Něm.).

Vilnius: Litva - Lotyšsko 2:0 (1:0)
Branky: 7. Černych, 68. Mikoliunas. Rozhodčí: Reinert (Faer. ostr.).

Londýn: Anglie - Černá Hora 4:1 (0:0)
Branky: 48. Rooney, 62. vlastní Boškovič, 78. Townsend, 90.+3 Sturridge z pen. - 71. Damjanovič. Rozhodčí: Undiano Mallenco (Šp.).

Charkov: Ukrajina - Polsko 1:0 (0:0)
Branka: 64. Jarmolenko. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.).

Kišiněv: Moldavsko - San Marino 3:0 (0:0)
Branky: 59. a 89. Sidorenko, 55. Frunza. Rozhodčí: Rozados (And.).

1.    Anglie    9    5    4    0    29:4    19
2.    Ukrajina    9    5    3    1    20:4    18
3.    Černá Hora    9    4    3    2    16:12    15
4.    Polsko    9    3    4    2    18:10    13