Běloruský Borisov je v Lize mistrů, Baroš má smůlu

Borisov, Praha - Do hlavní soutěže se probojovaly také dánský Aalborg či kyperská Famagusta.

27.8.2008

Fotbalisté Borisova postoupili do hlavní fáze Ligy mistrů!Foto: REUTERS/Vasily Fedosenko

Senzace je dokonána. Fotbalový klub FC BATE Borisov si jako první běloruský celek v historii zahraje milionářskou Ligu mistrů.

Po vyřazení belgického Anderlechtu Brusel ve druhém předkole nestačil na překvapení soutěže ani bulharský celek Levski Sofia.

Ten o postup přišel nečekanou domácí porážkou 0:1. V odvetě dokázal uhrát pouze remízu, která na postup nestačila.

Borisov se už ve třinácté minutě ujal vedení po trefě Sosnovskiho. Ještě do přestávky ale srovnal Gadzhev a krátce na to musel po druhé žluté kartě předčasně pod sprchy obránce domácích Gennadij Blizňjuk.

Klub, v jehož dresu začínal svou profesionální kariéru záložník Alexander Hleb, už si ale postupový výsledek sebrat nenechal. A narozdíl od českého vicemistra Sparty nakoukl mezi evropskou elitu.

Baroš i Spartakovci jsou ze hry

Na zápasy v Lize mistrů může naopak zapomenout český útočník Milan Baroš. Čerstvá posila Galatasaraye Istanbul do odvety na hřišti Steauy Bukurešť nezasáhla a pouze sledovala porážku svého klubu 0:1. Ta v součtu s výsledkem 2:2 z prvního duelu znamenala postup Rumunů.

V základní skupině budou chybět i čeští reprezentační obránci Radoslav Kováč a Martin Jiránek. Jejich Spartak Moskva totiž po domácí prohře 1:4 selhal identickým způsobem také v Kyjevě, kde se z postupových milionů zaslouženě radovalo Dynamo.

Atlético a Arsenal si zastřílely

Do hlavní soutěže proklouzly podle očekávání londýnský Arsenal i madridské Atlético. Zatímco anglický celek vstupoval do odvety s dvoubrankovým náskokem a na domácí půdě postup jen potvrdil, Španělé o něj museli tvrdě bojovat.

A povedlo se jim to náramně. Náskok Schalke nejprve smazal Argentinec Sergio Agüero, a po pauze domácí přidali další tři branky. Po jasné výhře se může na Ligu mistrů těšit i český obránce Tomáš Ujfaluši.

Obrovské problémy měli naopak hráči Liverpoolu. Během 180 minut hry nedokázali belgickému Standardu Lutych vstřelit ani jediný gól. Rozhodlo až prodloužení a vítězná trefa Dirka Kuyta těsně před jeho vypršením. Chycená penalta Pepeho Reiny v prvním duelu tak měla mnohem větší význam, než mnozí fanoušci a odborníci asi očekávali…

VÝSLEDKY ODVET 3. PŘEDKOLA LM:

Bate Borisov - Levski Sofia 1:1 (1:1)

Branky: 13. Sosnovski - 38. Gadzhev. ČK: 42. Blizňjuk (Bor.).
První zápas 1:0, postupuje Borisov.
Za hosty hrál celé utkání David Bystroň.

FBK Kaunas (Lit.) - Aalborg BK (Dán.) 0:2 (0:0)
Branky: 75. a 90. Risgard. ČK: 30. Grigalevičius, 68. Pilibaitis (oba Kaunas).
První zápas 0:2, postupuje Aalborg.

Dynamo Kyjev - Spartak Moskva 4:1 (2:0)
Branky: 4. Alijev, 24. Bangoura, 49. a 78. Milevskij - 47. Dzjuba.
První zápas 4:1, postupuje Kyjev.
Za hosty hrál do 61. minuty Martin Jiránek. Jeho kolega z obrany Radoslav Kováč zůstal na hřišti celý zápas.

Steaua Bukurešť - Galatasaray Istanbul 1:0 (0:0)
Branka: 57. Nicolita.
První zápas 2:2, postupuje Steaua.
Hostující Milan Baroš nebyl ani na lavičce náhradníků.

Fenerbahce Istanbul - Partizan Bělehrad 2:1 (1:0)
Branky: 28. Sentürk, 58. Alex - 76. Tošič.
První zápas 2:2, postupuje Fenerbahce.

FC Basilej - Vitoria Guimaraes (Portug.) 2:1 (1:1)
Branky:
11. Stocker, 54. Derdiyok - 15. Fajardo z pen.
První zápas 0:0, postupuje Basilej.

Olympiacos Pireus - Anorthosis Famagusta (Kypr) 1:0 (0:0)
Branka:
54. Belluschi.
První zápas 0:3, postupuje Famagusta.

Slavia Praha - AC Fiorentina 0:0
První zápas 0:2, postupuje Fiorentina.

Dinamo Záhřeb - Šachtar Doněck 1:3 (0:1)
Branky:
57. Balaban - 42. Adriano, 59. Brandao, 70. Willian.
První zápas 0:2, postupuje Doněck.
Hostující zadák Tomáš Hübschman hrál do 71. minuty. V prvním poločase inkasoval žlutou kartu.

Olympique Marseille - Brann Bergen (Nor.) 2:1 (0:0)
Branky:
65. a 90. Niang - 74. Sigurdsson.
První zápas 1:0, postupuje Marseille.

Atlético Madrid - Schalke 04 4:0 (1:0)
Branky:
22. Agüero, 54. Forlán, 82. García, 90. Rodríguez z pen. ČK: 86. Pander (Schalke).
První zápas 0:1, postupuje Atlético.
Za domácí hrál celé utkání obránce Tomáš Ujfaluši.

Arsenal Londýn - Twente Enschede (Niz.) 4:0 (1:0)
Branky:
27. Nasri, 52. Gallas, 66. Walcott, 89. Bendtner.
První zápas 2:0, postupuje Arsenal.
Záložník Tomáš Rosický stále není fit a nebyl ani na lavičce domácích.

FC Liverpool - Standard Lutych (Belg.) 1:0 po prodl. (0:0)
Branka: 118. Kuyt.
První zápas 0:0, postupuje Liverpool.

Autor: Radek Weber

27.8.2008 VSTUP DO DISKUSE

Inkluze je zločin na dětech, říká Václav Klaus mladší

Havlíčkův Brod /ROZHOVOR/ - Má všeobecní vzdělání budoucnost? Je inkluze krok tím správným směrem? To byla hlavní témata přednášky, kterou v Havlíčkově Brodě nedávno připravil Okrašlovací spolek Budoucnost.

Manželé ze Kdyně se snažili zachránit život mladému sportovci. Bohužel marně

Hluboká - Silák z Hluboké zemřel za jízdy na kole. Jeho otec děkuje manželům Homolkovým, kteří bojovali o jeho život.