Berbatov rozboural obranu Blackburnu pěti trefami

Londýn - V anglické lize se střelecky rozparádil bulharský snajpr v dresu Manchesteru United.

27.11.2010

Útočník Berbatov se trefil pětkrát do sítě Blackburnu.Foto: ČTK

Bulharský útočník Dimitar Berbatov z Manchesteru United vstřelil pět branek v utkání anglické fotbalové ligy proti Blackburnu. Ten si nakonec ze stadionu Old Trafford odvezl debakl 1:7. Neporažený Manchester se tak dostal do čela tabulky s náskokem dvou bodů před druhým Arsenalem. Další bod ztrácí mistrovská Chelsea, ale má k dobru nedělní zápas s Newcastlem.

Devětadvacetiletý Berbatov se stal teprve čtvrtým hráčem v historii Premier League, který se v jednom utkání trefil pětkrát. Před ním to dokázali jen Jermain Defoe, Alan Shearer a Andy Cole.

"Nemohu uvěřit, že jsem dal v zápase pět gólů. Kdysi se mi to už jednou povedlo, ale to bylo doma v Bulharsku. Dnes jsem to dokázal v anglické lize," rozplýval se šťastný střelec. "Lidé mají u útočníků tendenci hodnotit pouze počet vstřelených branek. Pro mě je důležitější, jak hraji, ale dnešek byl jen o brankách," dodal Berbatov.

Kanonýr se trefil poprvé po patnácti zápasech

Bývalý fotbalista CSKA Sofia, Leverkusenu a Tottenhamu se poprvé prosadil už v druhé minutě a za United skóroval poprvé po patnácti zápasech od svého zářijového hattricku do sítě Liverpoolu. Další branku přidal Berbatov v 27. minutě a hattrick uzavřel dvě minuty po přestávce.

Čtvrtou branku vstřelil Bulhar v 62. minutě a své střelecké galapředstavení zakončil osm minut nato pátým zásahem. Rodák z Blagojevgradu, který se s jedenácti brankami ujal vedení v tabulce střelců, se v závěru mohl dokonce osamostatnit v historických tabulkách, ale ze své šesté střely v utkání minul branku.

"Rudí ďáblové" na svém hřišti vyhráli čtvrtý ligový zápas za sebou a prodloužili svou sérii bez porážky na 29 soutěžních utkání.

Arsenal napravil portugalský výpadek

Fotbalisté Arsenalu vyhráli i díky asistenci Tomáše Rosického na hřišti Aston Villy 4:2. Reprezentační kapitán, který v záloze hostů od začátku nahradil zraněného kapitána Ceska Fábregase, našel v 56. minutě přesnou přihrávkou mezi obránci marockého útočníka Marvána Šammacha. Nejlepší střelec Arsenalu prostrčil míč pod padajícím brankářem Bradem Friedelem a připsal si desátou soutěžní branku v sezoně.

Před ním se už v prvním poločase trefili ofenzivní záložníci Andrej Aršavin a Samir Nasri, za domácí v druhé půli dvakrát snížil obránce Ciaran Clark.

Vítězství "Kanonýrů" tak definitivně pojistil až v nastaveném čase Jack Wilshere svým premiérovým zásahem v domácí soutěži.

Svěřenci Arséna Wengera vyhráli v Premier League čtvrtý venkovní zápas za sebou a částečně tak odčinili dvě poslední ztráty s Tottenhamem a Bragou v Lize mistrů. V birminghamském Villa Parku Arsenal v lize neprohrál od prosince 1998.

Čtvrtý Manchester City přišel až v nastaveném čase o vítězství na hřišti Stoke a po remíze 1:1 ztrácí na svého vedoucího městského rivala pět bodů. Hosty, kteří vyhráli z posledních sedmi ligových utkání jen dvakrát, poslal do vedení až v 81. minutě obránce Micah Richards. Domácím zachránil bod v druhé minutě nastavení záložník Matthew Etherington.

Chelsea zase nevyhrála

Fotbalisté Chelsea potřetí za sebou a počtvrté z posledních pěti zápasů v anglické lize nevyhráli. Obhájce titulu po nedělremíze 1:1 v Newcastlu přišel o vedení v tabulce a klesl o dva body za Manchester United. Navíc se na něj dotáhl Arsenal, který je třetí jen vinou horšího skóre.

Newcastle neskóroval v posledních třech ligových zápasech proti Chelsea, ale vtrhl do zápasu velmi svižně. Český reprezentační brankář Petr Čech byl v prvních šesti minutách třikrát v nebezpečí. Při třetí šanci soupeře se špatně domluvil se spoluhráčem Alexem, který poslal podél vybíhajícího Čecha malou domů a dotírající Andrew Carroll zblízka uklidil míč do prázdné branky.

To bylo pro favorita velmi nepříjemné, protože prohrál všechna čtyři utkání v sezoně, v nichž inkasoval jak první. Proto se Blues pustili do soupeře a snažili se vyrovnat. Měli tlak, ale gól se jim podařilo dát až těsně před přestávkou. Prosadil se útočník Salomon Kalou, pro nějž to byl šestý zásah v sezoně.

Tlak kýžený gól nepřinesl

Chelsea se snažila rozhodnout o důležitém vítězství celý druhý poločas. Na střely proto měla jednoznačnou převahu. Mezi tyče vystřelila celkem třináctkrát, zatímco domácí pouze třikrát. Přesto to byl nováček anglické ligy, který měl na kopačce vítězný gól. Jenže v 83. minutě perfektně zasáhl gólman Čech, který skvělým zákrokem zlikvidoval pokus, jenž na něj vyslal Danny Guthrie.

Následně však chyboval při vybíhání a střelu Wayna Routledge musel z brankové čáry vyhlavičkovat Ashley Cole a odvrátil tak hrozbu třetí prohry v řadě, což se Chelsea stalo naposledy v říjnu 1999. Vyhrát mohla i Chelsea, ale Kalou z úhlu překvapivě minul prázdnou branku.

V sestavě Newcastlu nastoupil ke svému 500. ligovému utkání veterán Sol Campbell.

Anglie, 15. kolo

Aston Villa - Arsenal 2:4
(52. a 71. Clark - 39. Aršavin, 45. Nasri, 56. Šammach, 90.+3 Wilshere), Bolton - Blackpool 2:2 (76. Petrov, 89. M. Davis - 28. Evatt, 57. Varney), Everton - West Bromwich 1:4 (42. Cahill - 16. Scharner, 26. Brunt, 76. Tchoyi, 87. vlastní Distin), Fulham - Birmingham 1:1 (53. Dempsey - 20. Larsson), Manchester United - Blackburn 7:1 (2., 27., 47., 62. a 70. Berbatov, 23. Pak Či-song, 48. Nani - 83. Samba), Stoke - Manchester City 1:1 (90.+2 Etherington - 81. Richards), West Ham United - Wigan 3:1 (34. Behrami, 56. Obinna, 75. Parker - 86. Cleverley), Wolverhampton - Sunderland 3:2 (50. Foley, 81. Hunt, 89. Ebanks-Blake - 67. Bent, 77. Welbeck), Newcastle - Chelsea 1:1 (6. Carroll - 45. Kalou), Tottenham - Liverpool 2:1 (66. vlastní Škrtel, 90.+2 Lennon - 42. Škrtel).

Pořadí:1. Manchester United 15 zápasů/31 bodů,2. Chelsea 15/29,3. Arsenal 15/29.4. Manchester City 15/26.5. Tottenham 15/25.

Německo: Schalke dostalo bůra od Morávka a spol.

Záložník Kaiserslauternu Jan Morávek pomohl v německé lize brankou k vysoké výhře 5:0 nad Schalke, právě z něhož v týmu nováčka soutěže hostuje. Jednadvacetiletý fotbalista pečetil skóre svou druhou ligovou brankou v sezoně dvě minuty před koncem. Ve výtečných výkonech pokračují fotbalisté Dortmundu, kteří po domácí výhře 4:1 nad Mönchengladbachem vedou o sedm bodů před Mohučí.

Svěřenci trenéra Felixe Magatha tak nechali zapomenout na domácí vítězství 4:0 nad Brémami a 3:0 nad Lyonem v Lize mistrů, po kterém dokonce postoupili do vyřazovací části soutěže. V lize zůstává Schalke na patnácté pozici pouze s dvoubodovým náskokem na sestupové příčky.

Dortmund nezačal na svém stadionu dobře a od 33. minuty prohrával po Reusově trefě. Brankou do šatny však vyrovnal srbský obránce Neven Subotič a v druhém poločase už svěřenci Jürgena Kloppa nedali soupeři šanci.

Šest minut po přestávce otočil zápas japonský objev sezony Šinži Kagawa a po něm zvýraznili vedení útočníci Kevin Grosskreutz a Lucas Barrios. Vestfálské mužstvo zvítězilo v domácí soutěži podvanácté ze čtrnácti utkání a bodově naprázdno vyšlo jen v úvodním kole.

Gómez zase skóroval

Mistrovský Bayern Mnichov porazil Frankfurt 4:1, na svém stadionu vyhrál v bundeslize počtvrté za sebou a vyhoupl se na páté místo. Domácí utkání rozhodli až ve druhém poločase díky brankám Thomase Müllera, Maria Gómeze a druhého zásahu Anatolije Timoščuka.

Útočník Gómez skóroval ve všech posledních sedmi soutěžních utkáních a zaznamenal v nich celkem jedenáct branek. V dresu hostů odehrál poslední půlhodinu útočník Martin Fenin, ale jeho povedená střela brankou neskončila.

Po dvou zápasech v domácí soutěži znovu bodoval sedmý Hamburk, který porazil oslabený Stuttgart na svém stadionu 4:2. V záloze HSV odehrál 90 minut David Jarolím, brankář Jaroslav Drobný musel uvolnit místo uzdravené jedničce Franku Rostovi. Třetí místo uhájil Leverkusen i přes remízu 2:2 v Hoffenheimu. Pouze na lavičce hostujícího Bayeru zůstal Michal Kadlec.

Německo, 14. kolo:

Bayern Mnichov - Frankfurt 4:1 (29. a 88 Timoščuk, 59. Müller, 61. Gómez - 33. Gekas), Hamburk - Stuttgart 4:2 (3. Trochowski, 29. Pitroipa, 36. Petrič, 60. Van Nistelrooij - 9. Marica, 46. Gentner), Hannover - Freiburg 3:0 (14. Schlaudraff, 73. Konan, 89. Hanke), Hoffenheim - Leverkusen 2:2 (39. Ibiševič, 90.+4 Sigurdsson z pen. - 8. Sam, 10. Vidal z pen.), Kaiserslautern - Schalke 5:0 (8. a 56. Lakič, 39. Amedick, 76. Iličevič z pen., 88. Morávek), Dortmund - Mönchengladbach 4:1 (45.+1 Subotič, 52. Kagawa, 76. Grosskreutz, 88. Barrios - 33. Reus),Brémy - St. Pauli 3:0 (1., 20. a 64. Almeida), Kolín nad Rýnem - Wolfsburg 1:1 (51. Novakovič - 81. Cicero).

Pořadí:1. Dortmund 14 zápasů/37 bodů,2. Mohuč 14/30,3. Leverkusen 14/26,4. Hannover 14/25,5. Bayern Mnichov 14/23.

Španělsko: Další Jarošíkovo zklamání

Fotbalisté poslední Zaragozy s Jiřím Jarošíkem v obraně prohráli v 13. kole španělské ligy s Villarrealem 0:3 a v druhém utkání pod trenérem Javierem Aguirrem poprvé nebodovali. Hosté vyhráli v soutěži po dvou zápasech a pojistili si třetí pozici.

Domácí nenavázali na remízu proti Getafe z minulého kola a novému kouči znepříjemnili debut před domácími diváky. Villarreal poslal do vedení už v osmé minutě záložník Marcos Senna, skóre zdvojnásobil v 18. minutě Santi Cazorla.

V druhém poločase byl navíc vyloučen po druhé žluté kartě obránce Zaragozy Matteo Contini a jen minutu po jeho odchodu využil početní výhodu brazilský útočník Nilmar.

Sevilla zklamala domácí publikum

Druhou ligovou domácí prohru za sebou utrpěli hráči Sevilly, kteří tentokrát podlehli Getafe 1:3. Hosté ve španělské La Lize zvítězili po čtyřech utkáních a na půdě soupeře naplno bodovali poprvé od konce září.

Sevilla začala na stadionu Ramóna Sáncheze Pizjuána slibně, když ji po půl hodině hry poslal do vedení útočník Frédéric Kanouté. Mužstvo z madridského předměstí ale po přestávce utkání během dvou minut otočilo.

Nejprve vyrovnal v 57. minutě z penalty Manu del Moral a poté vystřelil Getafe výhru Venezuelan Miku. Třináct minut před koncem střetnutí definitivně rozhodl třetí brankou Pedro Ríos.

Španělsko, 13. kolo

Zaragoza - Villarreal 0:3
(9. Senna, 18. Cazorla, 65. Nilmar), FC Sevilla - Getafe 1:3 (30. Kanouté - 57. Manu z pen., 59. Miku, 77. Ríos), Atlético Madrid - Espaňol Barcelona 2:3 (45. Tiago, 66. Agüero - 22. Garcia z pen., 54. Verdu, 78. Osvaldo), Alicante - Levante 3:1 (39. a 67. Valdéz, 62. Trezeguet - 40. Ruben), Gijón - San Sebastian 1:3 (2. Gregory - 12. Prieto, 45. Zurutuza, 90. Aranburu), Mallorca - Málaga 2:0 (50. Webo, 55. Castro), Santander - La Coruňa 1:0 (60. Rosenberg), Bilbao - Pamplona 1:0 (90.+2 Gurpegi), Valencie - Almería 2:1 (26. a 63. Soldado - 90. Ulloa).

Pořadí:1. Real Madrid 12 zápasů/32 bodů,2. FC Barcelona 12/31,3. Villarreal 13/27,4. Espaňol Barcelona 13/25,5. Valencie 13/24.

Itálie: Juventus znovu neprohrál

Fotbalisté AC Milán remizovali ve 14. kole italské ligy v Janově se Sampdorií 1:1 a neúplnou tabulku vedou o čtyři body před Laziem Řím.

Hosté v domácí soutěži přerušili čtyřzápasovou vítěznou sérii a z posledních deseti ligových utkáních teprve podruhé nevyhráli. Poprvé po čtyřech soutěžních utkáních se gólově neprosadila největší střelecká hvězda AC Zlatan Ibrahimovic.

Autor dosud sedmi branek v Serii A připravil dvě minuty před koncem prvního poločasu úvodní gól Brazilci Robinhovi. Hosté však vedení neudrželi a v 59. minutě vyrovnal nejlepší střelec Sampdorie Giampaolo Pazzini.

Stejnou remízu zachránil Juventus Turín proti Fiorentině na svém stadionu až osm minut před koncem a v Serii A prodloužil svou sérii bez porážky na deset utkání. Domácím, kteří naposledy prohráli 23. září, stále chyběl zraněný krajní bek Zdeněk Grygera.

Fiorentinu poslal do vedení už ve čtvrté minutě vlastní brankou obránce Marco Motta po nešťastné teči Vargasova stříleného centru. Juventus vyrovnal z velkého tlaku až v 82. minutě, když Simone Pepe z přímého kopu překonal chybujícího brankáře Artura Boruce. O šest minut později byl navíc vyloučen hostující Brazilec Felipe, ale hráči „Staré dámy“ početní výhodu ani v pětiminutovém nastavení nevyužili.

Inter si proti Parmě zapálil ostrými

Fotbalisté Interu Milán po čtyřech ztrátách v italské lize konečně zvítězili, když porazili Parmu 5:2. Třemi góly se o to zasloužil zkušený srbský záložník Dejan Stankovič. Trefili se i další záložníci Cambiasso a Motta.

Úřadující mistr sice vstoupil do utkání špatně, mezi 19. a 23. minutou však nastřílel tři branky. Dvakrát se trefil středopolař Stankovič, který v druhém poločase uzavřel hattrick, poslední gól vstřelil Brazilec Motta.

Pro Stankoviče i Mottu to byly první zásahy v sezoně. Navíc Srb více než jeden gól v utkání vstřelil naposledy před čtyřmi lety. Inter se střelecky vzepjal po dlouhé době: v minulých devíti kolech totiž skóroval vždy maximálně jednou.

V dresu Parmy se prosadil muž, který v Interu strávil tři sezony. Slavný argentinský útočník Hernán Crespo dal dvě branky v prvním poločase, tou první ve 4. minutě poslal hosty do vedení.

Interu se dařilo, zato ztratily jiné celky ze špice tabulky. Lazio doma pouze remizovalo s Catanií 1:1 a Neapol prohrála v Udine 1:3. O vítězství domácích se postaral především útočník Antonio Di Natale, který nasázel druhý hattrick během posledních tří zápasů.

Hamšík nedal penaltu

Za Neapol skóroval slovenský reprezentant Marek Hamšík, jenž mohl v 65. minutě souboj ještě více zdramatizovat, nedal však penaltu. Mladí čeští útočníci Libor Kozák z Lazia Řím a Matěj Vydra z Udine šanci nedostali. Oba dva chyběli v nominaci k utkání.

Duel Boloňa - Chievo byl odložen kvůli nezpůsobilému terénu. Pořadatelé v Boloni si nedokázali poradit s přívaly sněhu.

Itálie, 14. kolo

Sampdoria Janov - AC Milán 1:1 (59. Pazzini - 43. Robinho), Juventus Turín - Fiorentina 1:1 (82. Pepe - 4. vlastní Motta),Inter Milán - Parma 5:2 (17., 18. a 75. Stankovič, 22. Cambiasso, 72. Motta - 4. a 34. Crespo), Bari - Cesena 1:1 (64. Caputo - 62. Colucci z pen.), Brescia - FC Janov 0:0, Cagliari - Lecce 3:2 (6. a 15. Matri, 28. Canini - 54. Olivera, 81. Michele), Lazio Řím - Catania 1:1 (45. Hernanes - 44. Silvestre), Udine - Neapol 3:1 (16. z pen., 45. a 57. Di Natale - 58. Hamšík), Palermo - AS Řím 3:1 (20. Miccoli, 62. Iličič, 66. Nocerino - 90.+1 Totti).

Zápas Boloňa - Chievo byl kvůli počasí odložen.

Pořadí:1. AC Milán 14 zápasů/30 bodů,2. Lazio Řím 14/27,3. Juventus Turín 14/24,4. Neapol 14/24,5. Inter Milán 14 6 5 3 19:11 23

27.11.2010

Babiš: Jsem manažer obyvatel této země a mám co nabídnout

Spuštění první fáze EET i snahy o zavedení různých výjimek udaly tón veřejné debatě končícího týdne. Kromě toho byl přijat zákon o střetu zájmů, který bude mít pro Andreje Babiše dalekosáhlé důsledky. Není divu, že během rozhovoru občas křičel, odbíhal pro různé materiály a maily od občanů, kroutil hlavou, ale také se srdečně smál. I když tvrdí, že je naštvaný, hlavně na Bohuslava Sobotku, evidentně je odhodlaný poprat se o vítězství ve volbách a další čtyři roky vést zemi.

Martin Svoboda: Za jedovatý alkohol má být potrestán výrobce, ne prodejce

/ROZHOVOR/ Když v září 2012 pacient havířovské nemocnice řekl lékařům, že oslepl po vypití alkoholu, který koupil jeho bratr ve stánku pod náměstím TGM v Havířově-Šumbarku, byl to stánek, kde byl provozní Martin Svoboda a kde šťárou policie, hygieniků a celníků začala metylová kauza, která zasáhla celou republiku a dokonce překročila její hranice.