Brazílie porazila Uruguay 2:1 a je prvním finalistou Poháru FIFA

Belo Horizonte - Fotbalisté Brazílie se stali prvním finalistou Poháru FIFA. Domácí tým v Belo Horizonte porazil jihoamerického rivala Uruguay 2:1 díky brance Paulinha z 86. minuty. "Kanárci" vyhráli na turnaji i čtvrté utkání a zachovali si šanci na třetí triumf za sebou a celkově čtvrtý v historii. Druhé semifinále mezi Španělskem a Itálií je na programu ve čtvrtek.

26.6.2013 3

Paulinho s Neymarem oslavují rozhodující trefu do sítě Uruguaye.Foto: ČTK/AP/Bruno Magalhaes

Brazilci do prvního vzájemného souboje od roku 2009 nevstoupili dobře. Luiz po rohovém kopu stáhl za dres uruguayského kapitána Lugana a rozhodčí Osses ve 14. minutě nařídil pokutový kop. Ten však neproměnil zkušený Forlán, jehož přízemní střelu k pravé tyči vyrazil brankář César.

Jeho spoluhráči se poté pokusili rychle převzat iniciativu. Nejprve dalekonosným pokusem přestřelil Oscar, po jeho narážečce pak nemířil přesně ani Hulk. Příležitosti si vypracovali i hosté. Penaltové selhání zkoušel napravit Forlán, jenž z otočky těsně minul horní růžek.

Brazílie se dočkala vedoucí branky čtyři minuty před pauzou. Neymar sice ještě zblízka uruguayského gólmana Musleru nepřekonal, ale dorážející Fred už zakončil do odkryté branky, byť míč ideálně netrefil. Zkušený útočník Fluminense tak navázal na dvě trefy proti Itálii.

Předloňský vítěz Copy Amériky odpověděl tři minuty po přestávce. Po zmatcích v brazilské šestnáctce se dostal k odraženému balonu Cavani a zakončil umístěnou střelou k tyči. Kanonýr Neapole, o kterého usilují přední evropské velkokluby, se na turnaji prosadil poprvé.

V 66. minutě po Forlánově standardní situaci hlavičkoval těsně nad vlastní branku kapitán Silva. Autor první branky Fred poté dobrou akci Alvese a Neymara zakončil střelou mimo tři tyče.

Brazílie soupeře vyloženě nepřehrávala, ale čtyři minuty před koncem přece jen rozhodla. Neymar zahrál rohový kop na zadní tyč, odkud přesně hlavičkoval záložník Paulinho. Uruguay ze závěrečného tlaku vyrovnat nedokázala a na vítězství nad svým rivalem čeká od roku 2001.

Semifinále fotbalového Poháru FIFA v Belo Horizonte:

Brazílie - Uruguay 2:1 (1:0)
Branky: 41. Fred, 86. Paulinho - 48. Cavani. Rozhodčí: Osses (Chile). Diváci: 57.483.

Brazílie: J. César - D. Alves, T. Silva, D. Luiz, Marcelo - Paulinho, L. Gustavo - Hulk (64. Bernard), Oscar (73. Hernanes), Neymar (90.+2 Dante) - Fred. Trenér: Scolari.
Uruguay: Muslera - M. Pereira, Lugano, Godín, Cáceres - González (83. Gargano), Arévalo, Rodríguez - Cavani, Forlán, Suárez. Trenér: Tabárez.