Brazílie si zastřílela, Neymar dal hattrick. Nizozemsko prohrálo s Fraancií

Johannesburg - Souboj hostitelů letošního a minulého fotbalového mistrovství světa vyzněl jasně pro Brazílii, která v přípravném utkání deklasovala Jihoafrickou republiku 5:0. Hattrickem se v Johannesburgu blýskl útočník Barcelony Neymar.

5.3.2014 AKTUALIZOVÁNO 6.3.2014

Tento souboj Neymar (číslo 10) prohrál, ale nakonec dal tři gólyFoto: ČTK/PA

Favorizovanou Brazílii poslal do vedení už v desáté minutě záložník Oscar z Chelsea. Pět minut před pauzou zvýšil Neymar, jenž přidal druhý gól těsně po přestávce a hattrick zkompletoval v poslední minutě.

Dvaadvacetiletý forvard si vylepšil reprezentační bilanci na 30 branek v 47 zápasech. Před Neymarem se ještě poprvé trefil za "Kanárky" středopolař Fernandinho z Manchesteru City.

Úvodní soupeř českého týmu v kvalifikaci o postup na Euro 2016 Nizozemsko prohrálo ve Francii 0:2.

Francii se proti Nizozemsku povedl v Paříži především první poločas. V něm skórovali Benzema a premiérově v národním týmu Matuidi, jenž navíc asistoval i u první branky. "Oranjes" bez zraněného záložníka Robbena odpověď nenašli a Francouzům podlehli poprvé od roku 1997.

Turecko, další soupeř českého týmu v kvalifikaci, zdolalo v Ankaře Švédsko 2:1. Domácím zařídil vedení už ve druhé minutě Erding. Na jeho trefu sice odpověděl v 54. minutě Toivonen, jenž do druhého poločasu nahradil kapitána Ibrahimovice, ale krátce poté rozhodl o triumfu Turků Adin.

Zbývající čeští protivníci z kvalifikační skupiny naopak vyhrát nedokázali. Island prohrál 1:3 v Cardiffu s domácím Walesem, Kazachstán remizoval v Antalyi 1:1 s Litvou a Lotyšsko podlehlo Makedonii ve Skopji 1:2.

Držitel Zlatého míče za loňský rok Cristiano Ronaldo pomohl Portugalsku dvěma zásahy k výhře 5:1 nad Kamerunem a osamostatnil se v čele tabulky střelců své země. Útočník Realu Madrid si v Leirii vylepšil bilanci na 49 reprezentačních gólů a o dvě trefy překonal bývalého portugalského útočníka Pauletu.

Španělsko v repríze finále posledního Eura porazilo Itálii 1:0. Šlágr v Madridu rozhodl ve prospěch úřadujících světových a evropských šampionů v 63. minutě útočník Pedro. Hosté se tak nepomstili za debakl 0:4 z roku 2012.

Argentinská hvězda Lionel Messi na rozdíl od svého barcelonského spoluhráče Neymara vyšel střelecky naprázdno a s jihoamerickým výběrem uhrál v Rumunsku bezbrankovou remízu. Messi kvůli předchozímu zranění oblékl v Bukurešti reprezentační dres poprvé od září.

Jeden z favoritů brazilského MS Německo zvítězilo ve Stuttgartu 1:0 nad Chile díky gólu Götzeho z 16. minuty. Anglii zachránil stejnou výhru nad Dánskem na londýnském stadionu Wembley až osm minut před koncem Sturridge. Útočník Liverpoolu dal dvanáct branek za posledních dvanáct duelů za klub a reprezentaci.

Ukrajina porazila v Larnace USA 2:0 díky brankám Jarmolenka a Děviče. Přípravné utkání se mělo původně hrát v Charkově, ale kvůli nestabilní politické situaci v zemi bylo přesunuto na Kypr.

Přípravné zápasy účastníků fotbalového MS:

Tokio: Japonsko - Nový Zéland 4:2 (4:1)
Branky: 4. a 17. Okazaki, 8. Kagawa z pen., 11. Morišige - 39. a 80. Wood.

Krasnodar: Rusko - Arménie 2:0 (2:0)
Branky: 21. Kokorin, 44. Kombarov z pen.

Teherán: Írán - Guinea 1:2 (0:2)
Branky: 55. Ghúčannejhád - 34. Constant, 37. Traoré.

Johannesburg: JAR - Brazílie 0:5 (0:2)
Branka: 40., 46. a 90. Neymar, 10. Oscar, 79. Fernandinho.

Blida: Alžírsko - Slovinsko 2:0 (1:0)
Branka: 45.+2 Súdání, 56. Taider.

Podgorica: Černá Hora - Ghana 1:0 (1:0)
Branka: 1. Damjanovič z pen.

Pireus: Řecko - Korea 0:2 (0:1)
Branky: 18. Pak Ču-jung, 55. Son Hung-min.

Innsbruck: Bosna a Hercegovina - Egypt 0:2 (0:0)
Branky: 52. Gedo, 64. Salah.

Barcelona: Kolumbie - Tunisko 1:1 (1:1)
Branky: 20. James Rodríguez z pen. - 35. Khazri. ČK: 81. Perea (Kolumbie).

Larnaka: Ukrajina - USA 2:0 (1:0)
Branky: 12. Jarmolenko, 68. Děvič.

Bukurešť: Rumunsko - Argentina 0:0

St. Gallen: Švýcarsko - Chorvatsko 2:2 (2:1)
Branky: 33. a 41. Drmic - 39. a 54. Olič.

Klagenfurt: Rakousko - Uruguay 1:1 (1:0)
Branky: 14. Janko - 66. A. Pereira.

Brusel: Belgie - Pobřeží slonoviny 2:2 (1:0)
Branky: 17. Fellaini, 51. Nainggolan - 74. Drogba, 90.+2 Gradel.

Londýn: Austrálie - Ekvádor 3:4 (3:0)
Branky: 8. a 32. Cahill, 15. Jedinak - 57. Martínez, 61. Castillo z pen., 77. E. Valencia, 90.+2 Méndez. ČK: 58. Langerak (Austrálie).

Leiria: Portugalsko - Kamerun 5:1 (1:1)
Branky: 21. a 83. C. Ronaldo, 66. Meireles, 67. Coentrao, 77. Edinho - 43. Aboubakar.

Madrid: Španělsko - Itálie 1:0 (0:0)
Branka: 63. Pedro.

Další zápasy:

Tbilisi: Gruzie - Lichtenštejnsko 2:0 (1:0)
Branky: 25. Šanturija, 76. Ananidze z pen.

Antalya: Litva - Kazachstán 1:1 (1:0)
Branky: 4. Spalvis - 69. Žumaskalijev.

Dubaj: Ázerbájdžán - Filipíny 1:0 (1:0)
Branka: 27. Junuszade.

Sofia: Bulharsko - Bělorusko 2:1 (1:0)
Branky: 14. G. Milanov, 66. Gadžev - 87. Krivec.

Györ: Maďarsko - Finsko 1:2 (1:0)
Branka: 13. Rudolf - 74. Pohjanpalo, 84. Eremenko z pen.

Durres: Albánie - Malta 2:0 (1:0)
Branky: 26. V. Basha, 53. Meha.

Netanja: Izrael - Slovensko 1:3 (0:1)
Branky: 80. Buzaglo - 37. Jakubko, 70. Ďurica, 83. Mak.

Skopje: Makedonie - Lotyšsko 2:1 (1:1)
Branky: 29. Kostovski, 73. Ibraimi - 65. vlastní Georgievski.

Andorra La Vella: Andorra - Moldavsko 0:3 (0:2)
Branky: 13. a 62. Epureanu, 22. Luvannor.

Nikósie: Kypr - Severní Irsko 0:0
ČK: 76. McAuley (Sev. Irsko).

Ankara: Turecko - Švédsko 2:1 (1:0)
Branky: 2. Erding, 57. Adin - 54. Toivonen.

Lucemburk: Lucembursko - Kapverdské ostrovy 0:0

Gibraltar: Gibraltar - Estonsko 0:2 (0:1)
Branky: 11. Kruglov, 81. Hunt.

Varšava: Polsko - Skotsko 0:1 (0:0)
Branka: 77. Brown.

Cardiff: Wales - Island 3:1 (1:1)
Branky: 12. Collins, 63. Vokes, 70. Bale - 26. vlastní Williams.

Dublin: Irsko - Srbsko 1:2 (1:0)
Branky: 6. Long - 48. vlastní McCarthy, 60. Djordjevič.

5.3.2014 VSTUP DO DISKUSE

Čeští vědci přišli na to, proč někteří lidé marodí častěji

Brno – Proč jsou někteří lidé náchylnější k infekcím a alergiím? Na tuto otázku možná našli odpověď vědci z Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Pes vběhl na cizí pozemek, majitel mu ustřelil přirození. Teď jej soudí

Klatovsko – Nelehký úkol stojí před klatovským okresním soudem. Musí rozhodnout, zda je Zdeněk Skalický (53 let) nebezpečný pistolník, který ustřelil samonabíjecí pistolí psu přirození jen proto, že vběhl na jeho pozemek, nebo šlo jen o nešťastnou náhodu, když se chovatel snažil bránit své ovce před útočícím predátorem.

Hra s ohněm skončila. Rakousko to zvládlo

Berlín – Němečtí komentátoři vesměs pozitivně hodnotí výsledek rakouských voleb, kdy v nedělních volbách vyhrál kandidát Zelených Alexander Van der Bellen nad Norbertem Hoferem ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ).