Brno udolalo Rosice až sedm minut před koncem

Rosice, Brno – Zbrojovka prohrávala už od devatenácté minuty, kdy se po nedorozumění brněnského gólmana Bureše a obránce Dřížďala trefil domácí Novák.

2.9.2010 1

Richard Dostálek se raduje ze své trefy.Foto: ČTK

Kousek od blamáže byli brněnští prvoligoví fotbalisté ve druhém kole Ondrášovka Cupu. Proti divizním Rosicím dlouho prohrávali a o vítězství 2:1 rozhodli až sedm minut před koncem, když se trefil kapitán Richard Dostálek.

Sebevědomí si rozhodně nezvedli, i když si to před zápasem hodně přáli. Po pondělním pětibrankovém debaklu, který jim uštědřila pražská Sparta, nebyli fotbalisté Zbrojovky daleko od další blamáže. Na hřišti divizních Rosic se ve druhém kole Ondrášovka Cupu dlouho trápili, postupovou výhru 2:1 jim zajistil až sedm minut před koncem utkání kapitán Richard Dostálek.

Bídná hra, nepřesné kombinace, k tomu brzký gól Rosic. Svěřenci trenéra Karla Večeři se ve čtvrtek právem strachovali, aby nedopadli jako Příbram, Slovácko a Bohemians – tedy prvoligové kluby, které den předtím vypadly s týmy z nižších soutěží. „Sparta se nám drží pořád v hlavách. I proto jsme měli obavy. Navíc tyhle mančafty se vyždímají až na dno. A ještě dostaneme laciný gól, který nás hodně zviklal,“ kroutil hlavou Dostálek.

Psychiku Zbrojovky nahlodal v 19. minutě rosický Císař, který přeskočil Dřížďala a hlavičkou přehodil špatně vyběhnutého gólmana Bureše. „Takového soupeře musí ligový mančaft smést v první půli a druhou jen dohrát. Ale my mu dáme šanci, aby žil. Prostě se trápíme,“ podotkl kouč Zbrojovky Večeřa.

Že hra Brňanů má k ideálu daleko, vycítil i soupeř, který je momentálně na druhém místě divize D. „Bylo vidět, že je na nich deka. Nám chyběl kousíček k penaltám, ale co, stejně bychom v poháru nic neudělali. Zbrojovka se snad vzchopí a půjde daleko,“ bral těsnou porážku realisticky tahoun Rosic Petr Malata.

Zbrojovka k postupu doklopýtala díky dvě standardním situacím nedávné posily Filipa Rýdela. Tu první zakončil hlavičkou Hudec, stejným způsobem se pak prosadil i Dostálek. „Tentokrát nám standardky zachránily krk. Chtěli jsme lepší výsledek, ale třeba nám i tenhle pomůže,“ zadoufal střelce vítězného gólu.

Zbrojovka v dalším kole narazí na třetiligové Ovčáry. Na hvězdného soupeře se může těšit Břeclav. Po Slovácku nejspíš změří síly s ostravským Baníkem. Tedy pokud v dohrávce přejde přes Slavičín. Ostatní fotbalové týmy z Jihomoravského kraje už v domácím poháru skončily.

Výsledek 2. kola Ondrášovka cupu

Rosice – Zbrojovka Brno 1:2 (1:0), 20. Císař – 56. Hudec, 83. Dostálek. Rozhodčí: Mikel. Diváci: 1130.
Sestava Brna: Bureš – Dřížďal, Jílek, Hudec, Husár – Michálek, Dostálek, Rýdel, Střeštík (57. Hodek) – T. Došek, Kalabiška. Trenér: Večeřa.

Autor: Jiří Ševčík

2.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 1

Úroveň technického vzdělání podle šéfů strojírenských firem klesá

Praha - Úroveň technického vzdělávání se podle 60 procent ředitelů strojírenských firem za posledních deset let zhoršila. Pesimističtější byli v průzkumu mezi 285 podniky šéfové velkých společností. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti CEEC Research, jehož výsledky mají média k dispozici. Kompletní data budou zveřejněna v úterý na konferenci Budoucnost technického vzdělávání na ministerstvu školství.

Pomníček připomene automobilovou honičku StB a zakladatelů Charty

Praha - Automobilovou honičku Václava Havla a Pavla Landovského se Státní bezpečností, když 6. ledna 1977 ujížděli s prohlášením Charty 77 a seznamem podpisů k poštovním schránkám, má v Praze 6 ztvárnit dočasný pomníček. Instalován bude v Gymnazijní ulici, která ústí do Evropské ulice, tedy v místě, kde byli zatčeni. Slavnostní odhalení se uskuteční 5. ledna, v předvečer 40. výročí události, řekl novinářům náměstek Ústavu pro studium totalitních režimů Ondřej Matějka, který krátkou uměleckou instalaci na místě paměti chystá.