Jablonec porazil Baník a dotáhl se na vedoucí tandem

Praha /AKTUALIZOVÁNO, GALERIE/ - Fotbalisté bojovali ve 4. kole nejvyšší domácí soutěže.

17.8.2009 1

Kapitán Jablonce Petr Pavlík (vpředu) slaví vyrovnávací gól v duelu s Baníkem.Foto: Deník/Jan Škvára

Fotbalové lize vévodí po úterní dohrávce už trio klubů: Mladá Boleslav, Brno a Jablonec nasbíraly v úvodních čtyřech kolech po deseti bodech.

Ve šlágru 4. kola fotbalové Gambrinus ligy otočil Jablonec nepříznívé skóre s Baníkem Ostrava zásluhou rány z šestatřicetimetrů Pavlíka a chytrému zakončení Drska po Haurdičově rohu.

Jablonec tak prodloužil svoji neporazitelnost na čtyři zápasy, Baník v Jablonci poprvé v letoším ročníku prohrál.

Fotbalisté Sparty se poprvé v této sezonně dočkali. Po třech zápasech čekání vyhráli, v sobotu doma zdolali Kladno 2:0.

Uspěli i jejich rivalové ze Slavie, kteří si odvážejí vítězství 1:0 z Českých Budějovicích.

Už v pátek si Brno poradilo se Slováckem, čímž obsadilo provizorní první příčku tabulky.

Bohemians Praha ani ve svém čtvrtém zápase v sezoně a třetím domácím nebodovali. S Teplicemi prohráli 1:3.

Jablonec - Ostrava 2:1 (1:1)

První porážky v sezoně se na severu Čech dočkal ostravský Baník, který neudržel vedení 1:0. Jablonci pomohly k vítězství 2:1 dvě standardní situace.

„Klíčové bylo, že jsme nedokázali zvýšit náskok v prvním poločase. V závěru první a na začátku druhé půle jsme hráli lehkovážně, chyběla nám koncentrace a soupeře jsme dostali do tlaku. V závěru jsme měli šance, ale štěstí se k nám nepřiklonilo,“ uvedl ostravský trenér Miroslav Koubek s tím, že od svého týmu čekal více.

Jablonecký kouč František Komňacký byl spokojený. „Ale našel bych na našem výkonu i chyby. Díky nasazení jsme dokázali vývoj zápasu otočit, pomohl nám i gól těsně před přestávkou. V závěru jsme měli přidat třetí gól, pak bychom se nemuseli bát o vítězství až do konce,“ uvedl trenér vítězů, který byl rád, že se jeho týmu úvod sezony podařil. „Ale nedělal bych z toho závěry, to nejtěžší nás zatím čeká.“

První klíčová pro vývoj utkání solidní úrovně se stala 19. minuta. Po chybě Eliáše doputoval míč po ostravské ose Mičola – Lukeš – Varadi až k Ličkovi a ten podél brankáře skóroval. „Míč jsem si posunul před gólmana a blížil jsem na bližší tyč, viděl jsem, že jde Špit na druhou stranu. Škoda, že jsme další akce nevyřešili lépe,“ uvedl jeden z nejlepších hráčů utkání Mario Lička.

Druhým zásadním momentem jednoho ze šlágrů čtvrtého ligového kola byla 41. minuta. Domácí kapitán Pavlík využil špatně postavené zdi hostů a z přímého kopu poslal míč tvrdou střelou překvapivě až do branky. „Takové góly dostávat nesmíme, udělali jsme hrubou chybu. Přitom jsme střelu z dálky čekali,“ litoval Lička.

Stejně jako první půle končila, tak druhá začala – jabloneckým tlakem. A díky další standardní situaci, osm minut po přestávce, domácí také vývoj klání otočili. Míč po rohu Haurdiče se dostal přes beka Hubera k dalšímu domácímu stoperovi Drskovi a ten doklepl míč do branky – 2:1. „Věděli jsme, že se ze standardních situací můžeme prosadit. Měl jsem štěstí, že mě Neves nedokázal uhlídat,“ řekl jablonecký obránce Pavel Drsek.

Branky: 41. Pavlík, 53. Drsek – 19. Lička. Rozhodčí: Hrubeš – Chytil, Vysloužil. ŽK: Pavlík, Zábojník – Marek, Tomašák. Diváků: 4678.

Jablonec: Špit – Zábojník, Huber, Drsek, Jablonský – Haurdič (Valenta), Pavlík, Eliáš (83. Michálek), Kovařík – Lafata, Vošahlík (63. Vukovič). Trenér: Komňacký.
Ostrava: Buček – Záwada, Bolf, Neves, Tomašák – Varadi, Lukeš, Marek (62. Neuwirth), Lička, Mičola (28. Strnad) – Zeher. Trenér: Koubek.

Bohemians Praha – Teplice 1:3 (1:1)

Byl to zvláštní zápas, na obou stranách padaly vlastní góly. Jeden si dal teplický Vidlička po střele Kincla a druhý Kincl po centru Doležala.

Průběh podprůměrného utkání ovlivnilo vyloučení domácího kapitána Obermajera po půlhodině hry. Pozice kouče Bohemians Praha Roberta Žáka prý ale zůstává pevná.

Branky: 28. Vidlička (vl.) – 29. Mareš, 70. Kincl (vl.), 90. Verbíř. Rozhodčí: Adam – Novák, Drastík, ŽK: Obermajer, Kincl – Vondrášek, Ljevakovič, Vachoušek. ČK: Obermajer. Diváci: 757.

Bohemians Praha: Pižanowski (70. Belaň) – Macháček, Obermajer, Halama, Smola (39. Lencevič) – Dittrich (65. Dobeš), Zoubek, Fenyk, Heidenreich (Mach) – Kincl , Wakui. Trenér: Žák.
Teplice: Grigar – Vidlička, Lukáš, Klein, Rosa – Mareš, Ljevakovič, Vachoušek, Stožický (62. Doležal) – Vondrášek (11. Hesek), Mahmutovič (85. Verbíř). Trenér: Plíšek.

Olomouc – Bohemians 1905 1:1 (1:1)

Zápas se od prvních minut poctivě držel předem daného scénáře. Bohemians vystavěli před svým vápnem obranný val a Hanáci se ho vší silou snažili prorazit.

Nakonec se to i podařilo, když v šestnácté minutě vyrobil obrovskou minelu bývalý reprezentant Marek Nikl. Michal Ordoš, který vystihl Niklovu malou domů, takovou nabídkou nepohrdnul a chladnokrevným zakončením poslal Sigmu do vedení.

Bohemians pak museli svou destruktivní taktiku opustit a šlo jim to k duhu. V 26. minutě totiž do té doby zcela bezzubý klokan nečekaně kousnul.

Jindřišek zakombinoval na pravé straně s dalším bývalým fotbalistou Sigmy Hartigem, poslal do vápna nepříjemný centr, který propadl na zadní tyč, odkud úplně volný Štohanzl nasměroval míč do sítě. Pravděpodobně s nechtěnou pomocí domácího stopera Škerleho.

A tak to začalo znovu. Bohemians se znovu zatáhli a odráželi nájezdy Hanáků. Gólem zaváněla ale jen situace po centru Rossiho. Na přední tyči nedoskočil Ordoš a před Hubníkem na zadní uklidil míč na roh Jindřišek.

Převaha Sigmy pokračovala i po přestávce, ale jako první mohli dát gól hosté. Kaufman přiťukl Hartigovi a ten vystřelil těsně vedle Drobiszovy pravé tyče.

Vzápětí na druhé straně Ordoš připravil pozici pro Janotku, kterému však gólovou radost nepovolil báječným reflexivním zákrokem Sňozík.

Na kopačky Hanáků se pak začala vkrádat nervozita a s ubývajícím časem a netrpělivostí olomouckého publika, to bylo jen a jen horší. Bajerova rána po přihrávce Hořavy, která ovšem skončila v základech pro novou jižní tribunu, byla nadlouho tím nejnebezpečnějším, k čemu se Sigma propracovala.

A tak za vytrvalého prozpěvování fanoušků Bohemians dospěl zápas až k vcelku zasloužené remíze.

Branky: 18. Ordoš – 26. Štohanzl. Rozhodčí: Jech – Ubias, Slavík. ŽK: 54. Ordoš – 41. Hartig, 52. Ibragimov. Diváků: 4880.

Olomouc: Drobisz – Rossi, Dreksa, Škerle, Vepřek – Kaščák, Bajer – Hubník (74. Hubník), Hořava, Janotka (58. Petr) – Ordoš (80. Navrátil). Trenér: Psotka.
Bohemians 1905: Sňozík – Jindřišek, Nikl, Cseh, Rychlík – Pávek – Štohanzl (90. Janek), Šisler (52. Ibragimov), Kaufman, Bartek – Hartig (79. Škoda). Trenér: Hoftych.

Mladá Boleslav – Příbram 2:0 (1:0)

Od úvodních minut se čekal boleslavský nápor, ten se však nekonal. „V tom vedru jsme se pomaleji rozehrávali,“ řekl boleslavský Jan Rajnoch. Naopak Příbram, od které se čekala urputná defenziva si s nejlépe útočnícím mužstvem soutěže v ničem nezadala. Hostující tvrz překonali až v 37. Kulič a minut před koncem Rajnoch.

Branky: 37. Kulič, 89. Rajnoch. Rozhodčí: Kovařík – Mencl, Jiřík. ŽK: Rolko, Fikru – Štochl, Klesa, Tarczal, Pilík. ČK: Štochl. Diváci: 4285.
Ml. Boleslav: Vorel – Djalovič, Rolko (46. Janíček), Rajnoch, Kúdela – Mendy, Procházka, Sylvestre (74. Fikru), Táborský – Kulič, Pecka (64. Chramosta). Trenér: Uhrin.
Příbram: Krbeček – Plašil, Müller, Štochl, Fantiš (72. Dort) – Klesa (61. Pilík), Pleško, Tarczal, Dos Santos (79. Šmejkal) – Rodrigues, Huňa. Trenér: Marko.

Plzeň - Liberec 2:3 (0:1)

Ani na druhý pokus neodměnili fotbalisté Viktorie Plzeň své fanoušky vítězstvím. V neděli podlehli Liberci 2:3 a ze svého hřiště vytěžili zatím pouze bod za remízu 2:2 s Teplicemi.

Ústřední postavou utkání byl chorvatský záložník v dresu Liberce Čorič, který zařídil svému týmu vedení 2:0.

Plzeň sice snížila na 1:2 brankou Bakoše, ale krátce potom dal gól na 3:1 pro Liberec Blažek a Horváthova branka z penalty v nastavení už nebyla Plzni nic platná.

Branky: 70. Bakoš, 90. Horváth z pen. - 21. a 53. Čorič, 78. Blažek. Rozhodčí: Jílek - Hojsík, Kovařík. ŽK: Petržela, Kolář, Bystroň – Holeňák, Dočkal, Gebre Selassie. Diváci: 4750.

Plzeň: Daněk – Ševinský (78. Rajtoral), Rada, Bystroň, Limberský – Petržela, Kolář (46. Bakoš), Rýdel, Horváth, Jiráček (52. Lecjaks) – Střihavka. Trenér: Vrba.
Liberec: Hauzr – Gebre Selassie, Holeňák (46. Kelič), Dejmek, Vulin – Dočkal, Gecov, Čorič (82. Vácha), Liška – Nezmar (63. Blažek), Kerič. Trenér: Škorpil.

Sparta - Kladno 2:0 (1:0)

Sparťané slavili první výhru v této sezoně nad Kladnem. V zápase jim pomohlo vyloučení hostujícícho Holuba, který šel do sprch už v 19. minutě. O třiminuty oslabené soupeře trestal Vacewk, v samotném závěru přidal pojistku střídající Wilfried.

"Všichni jsme viděli, že utkání ovlivnilo vyloučení našeho hráče. Soupeř nás jasně přehrával. Byli jsme rádi, že jsme nedostali další branky. Chtěli jsme vyhrát, ale kvalitativně jsme na to neměli. Podle mě druhá žlutá karta pro Holuba přišla přísná," lamentoval po zápase kladenský kouč Martin Hřídel.

Branky: 28. Vacek, 89. Wilfried. Rozhodčí: Kocourek – Kordula, Peřina. ŽK: Zeman, Střeštík – Bartoš, Szabo, Holub, Pavlík. ČK: Holub. Diváci: 7956
Sparta: Kozáčik – Kušnír, Hubník, Řepka, Pamič – Žofčák, Hušek (61. Kovba), Vacek, Zeman (75. Sřeštík) – Jirouš, Kadlec (65. Wilfried). Trenér: Chovanec.
Kladno: Pavlík – Bartoš, Beneš, Mráz, Procházka – Holub, Hlava (80. Šilhan), Szabo, Zachariáš (74. Zoubele), Hajník – Mašanský (67. Moravec). Trenér: Hřídel.

Č. Budějovice - Slavia 0:1 (0:1)

Fotbalová lahůdka to ze strany mistrovské Slavie rozhodně nebyla, spíš ohromné trápení. Přesto se Pražané dočkali díky jediné střele mezi tyče druhé výhry v řadě i v této sezoně.

V Českých Budějovicích je zachránil nečekaně a pohledně sehraný signál v prvním poločase, který nekompromisně uklidil do sítě bývalý Jihočech Jaroslav Černý.

Branka: 22. J. Černý. Rozhodčí: Kocián – Gallo, Marek. ŽK: Homoláč, Hunal, Mezlík – Krajčík, Ragued. Diváci: 4812.

Č. Budějovice: Kučera - Riegel, Hunal, Jarabica, Žižka – Hudson (71. Dolejš), Benát, Homoláč (83. Timm), Šíma (71. Mezlík) - Ondrášek, Meszároš. Trenér: Tobiáš.
Slavia: Hanuš – Krajčík (46. Čelůstka), Suchý, Vomáčka, Hubáček – Belaid, Ragued, Volešák, J. Černý – Šenkeřík (73. M. Černý), Vlček (86. Naumov). Trenér: Jarolím.

Brno – Slovácko 1:0 (0:0)

Fotbalisté 1. FC Brno v páteční předehrávce čtvrtého kola fotbalové Gambrinus ligy porazili v derby Slovácko a minimálně na den se vrátili do čela tabulky.

Stále bez inkasované branky a stále bez porážky. Znovuzrození pokračuje.

Vládcem první ligy jsou fotbalisté 1. FC Brno, kteří v pikantním derby porazili Slovácko 1:0 brankou Tomáše Doška.

Úvod utkání patřil spíše táborům fanoušků, kteří řádně zaplnili stadion v Srbské ulici. Zprvu vedly chorály Slovácka, ale i v této soutěži je stav nerozhodný.

Na hřišti se vzrušující situace rodily poskrovnu, gólmana Bureše vystrašil rohový kop hostujícího Valenty, na druhé straně se gólman Filipko zapotil při přímém kopu brněnského kapitána Polácha.

Největší šance první půle vznikla po chybě domácího záložníka Michny, který namazal Švancarovi a poslal Slovácko do brejku. Jeho výsledkem byla tyč po pokusu Chmelíčka.

Závěr poločasu už přinášel očekávanou ofenzivní podívanou na obou stranách hřiště. Hlediště zahučelo po tečované bombě brněnského Marečka. Vzápětí vypálil projektil jeho spoluhráč Michna, míč však těsně minul branku.

To už se na hřišti proháněl ve svém tří stém prvoligovém utkání Richard Dostálek, který v brněnské sestavě nahradil ve 34. minutě špílmachra Polácha.

Hned v úvodu druhého poločasu se blýskla brněnská brankářská jednička Tomáš Bureš, který zlikvidoval včasným skokem samostatný nájezd Chmelíčka.

Slovácko si vytvořilo mírnější tlak, který v 52. minutě vyústil nebezpečnou hlavičkou exbrněnského hračičky Petra Švancary. Míč těsně minul tři tyče.

Vřava vypukla na ztemnělé Srbské po hodině hry. Po standardní situaci hlavičkoval Dostálek, v pokutovém území posunul Rabušic na Doška, který devětašedesátou ligovou brankou poslal Brno do vedení.

V tu chvíli se probudilo více než sedm a půl tisíce diváků, kteří začali hnát domácí hráče. V 65. minutě si Dostálek narazil míč o Doška a jeho rána těsně minula tyč.

Vzápětí se krásně přes dva obránce Slovácka uvolnil Rabušic, naservíroval Léovi, jenže pálil vedle. A na stadionu se zvedla mexická vlna, která pokračovala i po skončení utkání.

Branka: 60. Došek. Rozhodčí: Damková 4 – Lhoták, Štěrba. Žluté karty: Mareček, Bureš – Kubáň. Diváci: 7579.

Brno: Bureš – Križko, Dvorník, Jílek, Dřížďal – Michna (55. Léo), Polách (34. Dostálek), Mareček, Lira (87. Smutný) – Došek, Rabušic. Trenér: Beránek.
Slovácko: Filipko – Kubáň, Struhár, Formánek, Urbánek – Fujerík, Kordula, Valenta, Cleber (80. Gonda) – Švancara (71. Ondřejka), Chmelíček (57. Smetana). Trenér: Mazura.

Chybí brigádníci. Firmy nabízejí rekordní odměny

Praha - Předvánoční nákupní horečka se dostává do finální fáze a e-shopy, obchodní řetězce a další obchody čím dál hůře shánějí brigádníky. Ti si letos kvůli situaci na pracovním trhu přijdou na rekordní odměny, vyplývá z ankety mezi personálními agenturami. V Praze brigádníci inkasují až 160 korun za hodinu.

CNN: Pražské vánoční trhy jsou mezi desítkou nejlepších na světě

Praha - Mezi desítku nejlepších vánočních trhů na světě zařadila americká televizní stanice CNN tržiště na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze. Reportér zaměřený na cestování ocenil každodenní otevírací dobu stánků i blízkost obou hlavních tržišť, stejně jako kvalitu zdejších klobás a piva.