Ústí na úvod jara padlo s Třincem, Žižkov nenavázal na skvělý podzim

Praha - Jarní část Národní fotbalové ligy zahájila výhra Budějovic nad Varnsdorfem 1:0, o jedinou branku se postaral Klesla. Táborsko ve šlágru porazilo Hradec Králové 2:1 a dostalo se do čela. Ústí se nedokázalo střelecky prosadit v Třinci. Žižkov padl se Sokolovem.

9.3.2014 AKTUALIZOVÁNO 9.3.2014

Richard Kalod z Českých Budějovic (vpravo) a Jiří Schubert z Varnsdorfu.Foto: Deník/Václav Pancer

Fotbalisté Žižkova zahájili jarní část druhé ligy domácí porážkou 1:2 se Sokolovem. Viktoria tak nepotvrdila výbornou formu ze závěru podzimu, kdy vyhrála pět z šesti utkání. V druhém nedělním duelu 17. kola Karviná remizovala 0:0 s nováčkem z Frýdku-Místku.

Žižkov úvodní převahu vyjádřil gólově v 21. minutě, kdy Voltrovu akci zakončil hlavou Vukadinovič. Hosté však odpověděli za čtvrt hodiny díky Schutovi, který přízemní střelou po 350 minutách přerušil domácí neprůstřelnost Pražanů.

Sokolovu vyšel i nástup do druhé půle. Po třech minutách otočil skóre Šamánek po chybě domácího brankáře Holého, jemuž v závěru ještě pomohlo břevno. Žižkov tak na svém stadionu prohrál v druhé lize poprvé od 15. září a v tabulce se propadl na desáté místo. Sokolov je šestý.

Jedenáctý Frýdek-Místek měl sice v regionálním derby na hřišti Karviné převahu, ale žádnou šanci neproměnil a potřetí za sebou uhrál nerozhodný výsledek. Osmá Karviná prodloužila čekání na vítězství na šest utkání.

Táborsko se po šlágru dostalo do čela

Táborsko zvládlo šlágr s Hradcem králové a po výhře 2:1 se ujalo vedení v tabulce. Na třetí České Budějovice má náskok pět bodů. Hráči Ústí nad Labem prohráli na hřišti Třince 0:1 a nevyužili šanci posunout se na třetí příčku. V boji o záchranu si hodně pomohl Vltavín, jenž v souboji posledních týmů tabulky porazil Bohemians Praha 1:0 a ztrácí na 14. příčku už jen dva body.

V Sezimově Ústí patřil úvod zápasu Hradci, který ale nevyužil dvě šance a následně čelil tlaku domácích. Jenže téměř 3,5 tisíce diváků si muselo na gól počkat až do 73. minuty, kdy se prosadil Strnad střelou z otočky. Domácí kanonýr pak ještě proměnil pokutový kop.

"Jsem nadšen z divácké návštěvy. Z celého srdce chci poděkovat za to, kolik přišlo lidí. Viděli jsme velmi dobré utkání, myslím, že ve druhé lize nadstandardní. Podobné zápasy rozhoduje první branka, kterou jsme dali my. Musím našim hráčům poděkovat za předvedený výkon a zároveň uznat velkou kvalitu Hradce Králové," řekl trenér Táborska Petr Frňka.

Hosté snížili až v nastavení zásluhou nejlepšího střelce soutěže Vaněčka, ale Táborsko už výhru uhájilo a připsalo si dvanáctý zápas v řadě s bodovým ziskem.

"Utkání jsme si ale prohráli sami. Prvních 25 minut jsme byli lepším týmem. Ve druhé půli už bylo lepší Táborsko. První branka zápas rozhodla. Pak jsme ještě zbytečně inkasovali z pokutového kopu. Nemám svým hráčům co vytknout, zápas si odpracovali. Musíme respektovat sílu soupeře," dodal kouč Hradce Luboš Prokopec.

Ústí opět nezvládlo roli favorita

Ústí si boj o první dvě příčky komplikuje porážkami s týmy bojujícími o záchranu. Na závěr podzimu prohrálo se Zlínem a tentokrát s Třincem. Favorit sice byl v 73. minutě blízko gólu, ale Dvořák trefil jen břevno. O tři minuty později naopak o výhře Třince rozhodl Wojnar. Ústí mělo ještě dvě slibné šance na vyrovnání, ale nevyužilo je.

Jediný gól rozhodl i souboj ze dna tabulky. Vltavín porazil Bohemians zásluhou penalty Pávka, který umístil míč k tyči a brankář Mandous na něj nedosáhl. Oba týmy pak ještě nastřelily konstrukci branky, ale další gól už nepadl. Vltavín vyhrál teprve podruhé z posledních 13 zápasů.

Sérii čtyř utkání bez výhry utnuly Pardubice, které doma porazily Vlašim 2:0. Hosté, hrající pod novým trenérem Petrželou, odolávali celý první poločas, ale hned v úvodu druhé půle nepokryli na zadní tyči Dostálka a ten poslal Pardubice do vedení. V závěru výhru ještě potvrdil střídající Fikejz.

V záchranářském boji si pomohl i Zlín, který v závěru otočil duel s Mostem a vyhrál 2:1. Hosté vedli už od 2. minuty zásluhou Jiřího Procházky a náskok drželi až do 84. minuty. To střídající Železník vybojoval penaltu, kterou sám proměnil. Minutu před koncem pak ten samý hráč dokonal obrat

Budějovice ani na úvod jara neinkasovaly

Dynamo vyhlásilo před jarní částí sezony za cíl boj o návrat do ligy, hned na úvod se ale jeho hráči v utkání s Varnsdorfem doma přesvědčili, jak trnitá cesta to bude.

Dynamo do zápasu nastoupilo prakticky ve stejné sestavě jako před týdnem v generálce proti Žižkovu, jen v bráně místo Bárty dostal přednost Křížek. Na rozdíl od zmíněné generálky ale domácí zahájili aktivně a brzy se dočkali sladké odměny. To když v 9. minutě Hurka vybojoval míč na levé straně a po jeho centru nabíhající Klesa pohotovou ranou z první poslal míč za Fendrichova záda – 1:0!

Jenže místo aby Jihočechy brzký gól uklidnil a hosty srazil na kolena, průběh zápasu se od tohoto okamžiku úplně změnil – hosté vyvinuli velký tlak a Jihočechy přehrávali. Gól je nesrazil, naopak byl pro ně impulzem k větši aktivitě.

A v 19. minutě si fotbalisté Varnsdorfu vypracovali první velkou příležitost, do které se po vydařené kombinační akci dostal Kotiš. Jeho tvrdou ránu z úhlu však Křížek vyškrábl nad břevno. Hosté tak kopali první roh zápasu a po jeho zahrání Zbrožek zpoza vápna míč zatočil tak ošemetně, že se po něm Křížek v bráně marně natahoval, naštěstí měl dobře postavené břevno.

Křížek se blýskl proti dělovce Martana

Hosté pokračovali v tlaku dál a domácí se dlouhé minuty jen bránili před svým pokutovým územím. Většinou jen za cenu dlouhého odkopu dopředu, kde ale na hrotu Linhart byl sám jak voják v poli.

Ještě do přestávky si hosté vypracovali další slibnou příležitost, když se ve 38. minutě Schubert před vápnem uvolnil přes Machovce, míč posunul na volného Martana, jenž z dvaceti metrů tvrdě i přesně vypálil. Naštěstí pro domácí hráče gólman Křížek skvělým zákrokem Martanovu dělovku z horního růžku své svatyně vyrazil.

Po půli se hra přece jen vyrovnala a v 51. min. i domácí zase zahrozili, Linhart po Klesově nahrávce za beky ale poslal míč nad bránu. Pak kopal roh Klesa, Machovec pustil na Kaloda, jeho ráně ale chyběla patřičná razance, takže Fendrich míč v pohodě kryl.

Postupem času Severočeši opět přebírali iniciativu a díky dobré kombinaci ovládli pole. Obrana Dynama, byť pod tlakem, pracovala dobře. I díky tomu nakonec cenné tři body zůstaly na jihu.

Žižkov - Sokolov 1:2 (1:1)

Branky: 21. Vukadinovič - 36. Schut, 48. Šamánek. Rozhodčí: Mikel - Filípek, Vysloužil. ŽK: Mareš, Ševinský, M. Štochl - Hofmann, Schut. Diváci: 1236.

Žižkov: Holý - Dressler (74. Škoda), Ševinský, Mareš, Bartošák - Súkenník - Folprecht, Podrazký (64. Koukal), Bazal (56. M. Štochl), Vukadinovič - Voltr. Trenér: Trpišovský.
Sokolov: Krbeček - Blažek, Vondráček, Hofmann, Dřížďal - Schut, Hruška - Machek, Glaser (89. Kobylík), Vaněček (72. Dvořák) - Šamánek (76. Kuzmanovič). Trenér: Jindra.

Karviná - Frýdek-Místek 0:0

Rozhodčí: Proske - Machálek, Antoníček. ŽK: Koutný, Mikula, V. Cverna - Švrček, Staško, Talián. Diváci: 2470.

Karviná: Pindroch - Mikula, Koutný, V. Cverna, Knötig - Vaněk, Hottek - Ciku (46. Fiala), Diaby (46. Kurušta), Eismann - Holek. Trenér: Mazura.
Frýdek-Místek: Prepsl - Švrček, Cigánek, Literák, Žídek - Talián (90. Milunovič), Vašenda (56. Uvíra), Mozol, Zapalač - Prokeš, Staško (90.+1 Coufal). Trenér: Duhan.

Třinec - Ústí nad Labem 1:0 (1:0)

Branka: 76. Wojnar. Rozhodčí: Bílek - Pelikán, Urban. ŽK: Ceplák, Lisický - Peterka, Veverka. Diváci: 723.

Třinec: Paleček - Lisický, Vomáčka, Kubáň, Čelůstka - Malíř, Wojnar (90. Málek), Hupka, Ceplák - Haša (82. Motyčka), Gavlák (74. Dedič). Trenér: Kula.
Ústí nad Labem: Novák - Pavlata (90. Vacek), Vaněk, Valenta, Dvořák - Peterka - Teplý (90. Hanich), Jursa, Veverka, Rilke (81. Králík) - Smola. Trenér: Přerost.

Zlín - Most 2:1 (0:1)

Branky: 84. z pen. a 89. Železník - 2. Jiří Procházka. Rozhodčí: Houdek - Plesar, Mokrusch. ŽK: Hájek, Pazdera, Kroča - Surynek, Běloušek, Belaň. Diváci: 1060.

Zlín: Dostál - Pazdera, Malý, Hubáček, Hájek - Benčík, Elšík, Bartolomeu (67. Železník), Holík (77. Matějov) - Jordan (88. Kroča), Poznar. Trenér: Pulpit.
Most: Belaň - Běloušek, Charuza, Johana, Nguyen - Rosendo (90. Olejník), Jan Procházka, Šlapák (85. Veselý), Nečas (62. Vojta) - Surynek, Jiří Procházka. Trenéři: Chaloupka a Hofmann.

České Budějovice - Varnsdorf 1:0 (1:0)

Branka: 9. Klesa. Rozhodčí: Ochotnický - Moláček, Černý. ŽK: Klesa, Kalod - Jakobovský. Diváci: 2155.

Č. Budějovice: Křížek - M. Hála, Lengyel, Kalod, Machovec - Herzán, Brunclík, J. Hála (74. Benát) - Klesa, Linhart (84. Chmelo), Hurka (58. Hanzlík). Trenér: Urban.
Varnsdorf: Fendrich - Tvaroha (71. Mach), Kouřil, Zbrožek, Jakobovský - Mikinič (86. Zieris), Kotiš, Jurča (55. Halbich), Breite - Schubert - Martan. Trenér: Frťala.

Vltavín - Bohemians Praha 1:0 (1:0)

Branka: 16. Pávek. Rozhodčí: Marek - Pochylý, Kotalík. ŽK: Podzimek - Demeter.

Vltavín: Čaba - Valíček, Komárek, M. Pávek, Hájek - Láncz, Mařík (81. Čermák), Podzimek, Pozníček (90. Bureš), Ptáček - Klán (70. Hodas). Trenér: Knížek.
Bohemians: Mandous - Ježdík, Šídlo, Hochmeister, Norek - Ondrušík (78. Hovorka), Rýdel, Demeter, Vlkanova (63. Sloboda) - Ibragimov, Just. Trenér: Sazima.

Táborsko - Hradec Králové 2:1 (0:0)

Branky: 73. a 83. z pen. Strnad - 90.+2 Vaněček. Rozhodčí: Pechanec - Fišer, Kubr. ŽK: Mráz - Halilovič, Križko. Diváci: 3419.

Táborsko: Toma - Štrbák, Mráz, Ciferský, Kotrba - Šiml - Kočí (51. Džafič), Javorek, Šimák (76. Rabiňák), Presl (62. Vukadinovič) - Strnad. Trenér: Frňka.
Hradec Králové: Koubek - Holeš (80. Poděbradský), Rolko, Križko, Čermák - Malinský, Janoušek (46. Halilovič), Hable, Zelený - Kulič (70. Dvořák), Vaněček. Trenér: Prokopec.

Pardubice - Vlašim 2:0 (0:0)

Branky: 46. Dostálek, 79. Fikejz. Rozhodčí: Lerch - Štěrba, Vaňkát. ŽK: Přibyl (Pardubice). Diváci: 867.

Pardubice: Frydrych - Přibyl, Vencl, Němeček, Pospíšil - Rešetár (78. Jarosz), Kudrna, Jeřábek, Dostálek (86. Kim Te-won) - Hundák (77. Fikejz), Pouček. Trenér: Krejčí.
Vlašim: Chudý - Radoš, Kryštůfek, Petrů, Starý - Janda, Hronek (84. Tomášek), Vebr, Průcha - Jícha, Bourenane (68. Jeřábek). Trenér: Petržela.

Autor: ČTK, Bohumil Ortman