Čech byl šťastný, že si vychytal nejlepší dárek k třicátým narozeninám

Mnichov - Brankář Chelsea Petr Čech zářil ve finále Ligy mistrů a pomohl Chelsea k triumfu. Zneškodnil tři pokutové kopy ze šesti. "Vždy jsem byl míči hodně blízko a třikrát to vyšlo," radoval se.

20.5.2012

Brankář Chelsea Petr Čech s pohárem pro vítěze Ligy mistrů.Foto: ČTK/AP/Martin Meissner

Brankář Petr Čech se stal čtvrtým českým fotbalistou, který vyhrál nejprestižnější klubovou soutěž Ligu mistrů. Těšilo ho, že měl na finálové výhře Chelsea nad Bayernem Mnichov výrazný podíl. V utkání chytil hned tři ze šesti pokutových kopů, které na něj šly - jeden v prodloužení a dva v rozhodujícím penaltovém rozstřelu. Triumf je prý pro něj nejkrásnějším dárkem, jaký si mohl dát k dnešním třicátým narozeninám.

"K narozeninám jsem si nemohl přát lepší dárek," řekl Čech českým novinářům po dramatickém souboji, ve kterém Chelsea zvítězila 4:3 na penalty, když po základní hrací době i po prodloužení skončil zápas 1:1. Čecha mrzelo jen to, že si oslavy nemohl užít naplno, protože musel na dopingovou zkoušku. "Na hřišti jsem si to vychutnal, ale bohužel jsem byl vybraný na doping a teprve teď (2:30) jsem skončil. Takže vůbec nevím, co se dělo v šatně," dodal.

V možnou výhru prý věřil i ve chvíli, kdy se Bayern v 83. minutě ujal vedení 1:0. "Gól jsme nedostali v ideální dobu, ale měli jsme ještě osm minut. Navíc v této sezoně jsme už několikrát ukázali psychickou sílu. Na Barceloně jsme prohrávali, hráli v deseti a dokázali jsme se z toho vyhrabat. Věděli jsme, že když se budeme do poslední chvíle snažit, tak že se to může podařit," řekl český brankář.

Když pak Didier Drogba v 88. minutě vyrovnal, nepochyboval Čech o tom, že Chelsea vyhraje. "A když jsem Robbenovi chytil penaltu, tak jsem si říkal, že teď už jsem přesvědčený, že to nějak dokopeme," prohlásil.

Před penaltami si Čech vzpomněl na duel s Manchesterem

Nerozhodila ho ani vzpomínka na rok 2008, kdy Chelsea ve finále prohrála s Manchesterem United právě na pokutové kopy. "Před penaltami mi dokonce blesklo hlavou, že je to úplně stejné. Tehdy to také bylo 1:1 a penalty se kopaly na branku před fanoušky soupeře. Akorát tentokrát to skončilo vítězně pro nás," radoval se Čech.

Triumf ho těšil o to víc, že k němu přispěl třemi chycenými penaltami ze šesti. "Navíc u všech jsem šel na správnou stranu. Vždy jsem byl míči hodně blízko a třikrát to vyšlo," uvedl. Pomohlo mu i to, že měl hráče Bayernu nastudované. "Ale je pravda, že jsem byl pod takovým stresem, že jsem se soustředil hlavně na to, abych neudělal chybu," dodal.

To mu pomohlo především při penaltě Bastiana Schweinsteigera, kterou chytil a v podstatě tak rozhodl rozstřel. "Schweinsteiger čekal na můj pohyb, ale já se nehnul a vybral jsem si správně. Měl jsem štěstí, že se míč odrazil od tyče a projel za mnou. To jsem měl největší strach, aby se to ode mě neodrazilo do brány," přiznal reprezentační gólman.

Čech se sobotním triumfem definitivně zařadil mezi nejúspěšnější české fotbalisty historie. Na kontě má už titul mistra Evropy do 21 let, tři anglické tituly, čtyři Anglické poháry, dva anglické Ligové poháry, pět trofejí pro Fotbalistu roku ČR, sedm Zlatých míčů ČR či cenu pro nejlepšího brankáře světa za rok 2005.

20.5.2012 VSTUP DO DISKUSE

Úroveň technického vzdělání podle šéfů strojírenských firem klesá

Praha - Úroveň technického vzdělávání se podle 60 procent ředitelů strojírenských firem za posledních deset let zhoršila. Pesimističtější byli v průzkumu mezi 285 podniky šéfové velkých společností. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti CEEC Research, jehož výsledky mají média k dispozici. Kompletní data budou zveřejněna v úterý na konferenci Budoucnost technického vzdělávání na ministerstvu školství.

Taneční soutěž StarDance vyhrál Piškula před Bankem a Plodkovou

Praha - Vítězem osmé řady taneční soutěže StarDance se stal herec Zdeněk Piškula, který tančil s Veronikou Lálovou. Ve finále dnes předstihl lyžaře Ondřeje Banka s Evou Krejčířovou. Třetí skončila v diváckém hlasování herečka Jana Plodková s Michalem Padevětem. Odborná porota v přímém přenosu České televize ohodnotila stejným počtem bodů dnešní výkony Piškuly a Plodkové, Bank v tomto pořadí zůstal třetí.