Čech dostal v Manchesteru tři góly, Arsenalu se vzdálil Leicester i Tottenham

Londýn - Petr Čech dostal tři góly a jeho Arsenal znovu klopýtl. Nedělní šlágr v 27. kole anglické Premier League skončil vítězstvím Manchesteru United, který porazil rivala 3:2. "Gunners" zůstávají třetí, ale čelo tabulky se jim vzdaluje: uspěl jak druhý Tottenham (v neděli otočil utkání proti Swansea), tak vedoucí Leicester (už v sobotu zdolal Norwich).

28.2.2016 AKTUALIZOVÁNO 28.2.2016

Juan Mata z Manchesteru United a Francis Coquelin z ArsenaluFoto: ČTK/EMPICS

Hrdinou Manchesteru se v tomto týdnu stal osmnáctiletý útočník Marcus Rashford. Ve čtvrtek se dvakrát prosadil v utkání Evropské ligy s Midtjyllandem (5:1), o tři dny později tento počin zopakoval při debutu v Premier League a přidal i asistenci.

Trenér Manchesteru Louis van Gaal se sice musel obejít bez ofenzivních hráčů Martiala a Rooneyho, ale mrzet ho to nemuselo.

V 29. a 32. minutě Rashford po dvou centrech z pravé strany dvakrát překonal Petra Čecha a stal se nejmladším fotbalistou, který dal za United dvě branky v ligovém zápase. Jeden gól dokázali v dresu "Rudých ďáblů" ještě dříve než ve věku 18 let a 120 dní vstřelit pouze Macheda a Welbeck.

A právě druhý jmenovaný se prosadil i dnes, avšak v dresu Arsenalu, za který nastoupil v základní sestavě do utkání nejvyšší anglické soutěže poprvé od března. Pět minut před přestávkou zužitkoval centr Özila, který si připsal 18. asistenci v sezoně a už pouze dvě chybí německému reprezentantovi k vyrovnání rekordu Thierryho Henryho ze sezony 2002/03.

V 65. minutě se domácí dostali do vedení 3:1, když pokus Herrery z hranice vápna tečoval za Čechova záda stoper Koscielny.

Posléze sice snížil Özil, leč na bod hosté nedosáhli. Arsenal po neúspěchu s Barcelonou zase klopýtl. Obě prohry hodně bolí.

Tottenham i Leicester uspěly

Zaváhání Arsenalu využil k osamostatnění se na druhé pozici rival z Tottenhamu, který otočil zápas se Swansea a vyhrál 2:1.

Od 19. minuty musel dohánět manko, když Paloschi vstřelil svůj první gól v anglické lize po příchodu z veronského Chieva. Dvacet minut před koncem ale vyrovnal střídající Chadli a obrat dokonal o chvíli později první trefou v sezoně obránce Rose.

"Kohouti" popáté v tomto ročníku otočili nepříznivý stav a získali tři body, což se nikomu jinému v lize nepovedlo. Díky tomu zvítězili pošesté v řadě a s 54 body z 27 zápasů překonali klubový rekord, který dosud činil po stejném počtu duelů o bod méně.

Leicester toužil napravit předchozí ligovou porážku na hřišti Arsenalu, ale proti Norwichi bojujícímu o záchranu se mu dlouho nedařilo. Větší šance dokonce měli zpočátku hosté a favorit v prvním poločase ani jednou nevystřelil na branku.

Domácí přesto dokázali strhnout vítězství na svou stranu, když v předposlední minutě dorazil na zadní tyči střílený centr ze strany do opuštěné branky střídající Leonardo Ulloa. Argentinský útočník byl v té chvíli na hřišti jedenáct minut a připsal si třetí trefu v ligové sezoně.

Další body pro Hiddinka

Michail Antonio (vlevo) z West Hamu a Jan Kirchhoff ze Sunderlandu

Chelsea bodovala i v desátém ligovém utkání po nástupu dočasného kouče Guuse Hiddinka a po vítězství 2:1 na půdě Southamptonu poskočila na jedenácté místo. Obhájce titulu přitom prohrával 0:1, ale v poslední čtvrthodině nepříznivý stav otočil.

Nejprve Fábregasův centr překvapivě nikým netečován skončil až v síti a v předposlední minutě rozhodl po rohu hlavou Ivanovič. Poprvé v sezoně tak "Blues" vyhráli dva ligové zápasy po sobě. Ze čtrnácti soutěžních duelů pod Hiddinkem prohráli jen úvodní osmifinále Ligy mistrů na půdě Paris St. Germain 1:2.

V zápase dvou sousedů uspěl West Bromwich, jenž zdolal Crystal Palace 3:2 a drží se za Chelsea.

West Ham si po nejtěsnější výhře nad Sunderlandem polepšil v boji o evropské poháry, je na šesté pozici a bude se dál přetahovat s Manchesterem United. Sunderland zůstává na předposlední příčce.

Anglická fotbalová liga - 27. kolo:

West Ham United - Sunderland 1:0 (30. Antonio), Leicester - Norwich 1:0 (89. Ulloa), Southampton - Chelsea 1:2 (42. Long - 75. Fábregas, 89. Ivanovič), Stoke - Aston Villa 2:1 (51. z pen. a 56. Arnautovic - 79. Bacuna), Watford - Bournemouth 0:0, West Bromwich - Crystal Palace 3:2(12. Gardner, 20. Dawson, 31. Berahino - 48. a 80. Wickham), Manchester United - Arsenal 3:2 (29. a 32. Rashford, 65. Herrera - 40. Welbeck, 69. Özil), Tottenham - Swansea 2:1 (70. Chadli, 77. Rose - 19. Paloschi).

Zápasy Liverpool - Everton a Newcastle - Manchester City byly odloženy kvůli finále Ligového poháru.

Veslařský svět v černém. V Mařaticích pohřbili nadějného veslaře Michala Plocka

Uherské Hradiště – S juniorským mistrem Evropy i mistrem světa dvaadvacetiletým Michalem Plockem se přišly v pondělí 5. prosince rozloučil na jeho poslední cestě zhruba dvě stovky známých, přátel a rodinných příslušníků do obřadní síně hřbitovu v Uherském Hradišti, Mařaticích. Talentovaný veslař a nástupce Ondřeje Synka byl 28. listopadu nalezen mrtvý v loděnici pražské Dukly, za níž vesloval.

Vědci zkoumají léčbu nočních můr a běsů i pomocí vůní

Klecany (u Prahy) - Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) v Klecanech u Prahy zkoumají léčbu nočních můr a běsů i pomocí vůní. Pracoviště je unikátní spektrem nabídky metod řešení poruch spánku, a to nejen v rámci ČR. Řada problémů se léčí nejen podáváním léků, ale zásadní jsou i psychoterapeutické postupy, říká vedoucí oddělení spánkové medicíny Jitka Bušková.

Technik z letounu s fotbalisty: Pád jsme nečekali, nikdo nekřičel

La Paz - Bolivijská vláda začala vyšetřovat podezření na nepravosti při udělení licence místní letecké společnosti LaMia, jejíž letoun minulý týden havaroval v Kolumbii s brazilskými fotbalisty. Příčinou neštěstí, při němž zemřelo 71 lidí, byl zřejmě nedostatek paliva. Informaci, že letadlo mělo udělat mezipřistání na dotankování, potvrdil dnes brazilské televizi Globo i přeživší technik Erwin Tumiri.