Čech vychytal nulu a Chelsea odpověděla na kritiku

Praha - Fotbalisté Chelsea porazili Newcastle 3:0. Real Madrid a Bercelona nezaváhaly. Bayern Mnichov porazil Brémy a vede ligu.

3.12.2011

Frank Lampard z Chelsea (vlevo) a Hatem Ben Arfa z Newcastlu.Foto: ČTK/EMPICS/Steve Drew

Fotbalisté Chelsea po třech prohrách z posledních čtyř soutěžních zápasů znovu zabrali a zmírnili tlak na kritizovaného trenéra Andrého Villase-Boase. Ve 14. kole anglické ligy dnes zvítězili 3:0 na hřišti Newcastlu, jehož hráči v zápase hned třikrát trefili břevno branky Petra Čecha. Reprezentační gólman si tak se štěstím připsal čtvrté čisté konto v této sezoně Premier League. Vedoucí Manchester City doma deklasoval nováčka Norwich 5:1 a udržel pětibodový náskok na městského rivala United. Obhájce titulu vyhrál na půdě Aston Villy 1:0.

Před úvodním hvizdem oba týmy i diváci na stadionu St. James' Park uctili památka zesnulého velšského trenéra a bývalého hráče Newcastlu Garyho Speeda, který v neděli spáchal sebevraždu.

Londýnský celek se mohl dostat do vedení už ve čtrnácté minutě, ale Lampardovu nedůraznou penaltu zneškodnil brankář Tim Krul. Hosté se však ještě před koncem prvního poločasu branky dočkali, když ve 38. minutě přesně hlavičkoval útočník Didier Drogba.

Chelsea potvrdila těsné vedení až v úplném závěru zápasu. V předposlední minutě zvýšil po akci dvou střídajících hráčů Salomon Kalou, jemuž připravil premiérový ligový zásah v sezoně Fernando Torres. Na konečných 3:0 uzavřel ve druhé minutě nastavení umístěnou ranou další útočník Daniel Sturridge.

Manchester City rozdrtil Norwich

Manchester City potvrdil dominanci na svém stadionu Etihad, kde zvítězil v součtu s minulou sezonou Premier League podvanácté v řadě.
Do branky Norwiche se dnes trefilo pět různých střelců. V prvním poločase otevřel skóre svým jedenáctým ligovým gólem v sezoně Sergio Agüero, po přestávce ho napodobili Samir Nasri, Yaya Touré a střídající Mario Balotelli s Adamem Johnsonem.

Hráči Manchesteru United dokázali, že se jim v současnosti střelecky nedaří, a v sedmém zápase po sobě dali v domácí soutěži jen jednu branku. V Birminghamu ji zaznamenal ve dvacáté minutě devatenáctiletý obránce Phil Jones, který v lize skóroval poprvé v kariéře. Svěřenci trenéra Alexe Fergusona tak alespoň částečně napravili středeční překvapivé vyřazení z Ligového poháru od druholigového Crystal Palace.

Arsenal bez reprezentačního kapitána Tomáše Rosického vyhrál ve Wiganu přesvědčivě 4:0 a napravil minulou domácí remízu s Fulhamem.
Wiganského brankáře Aliho Al Habsiho postupně překonali Mikel Arteta, Thomas Vermaelen, Gervinho a Robin van Persie. Nejlepší střelec soutěže si polepšil na čtrnáct gólů.

Tottenham vyhrál pošesté za sebou

Výbornou formu potvrdil také další londýnský celek Tottenham, který doma zdolal Bolton 3:0 a pošesté za sebou v anglické lize zvítězil. Mezi střelce se zapsali Gareth Bale, Aaron Lennon a Jermain Defoe. Hosté hráli na stadionu White Hart Lane už od osmnácté minuty bez vyloučeného stopera Garyho Cahilla.

Radek Černý nastoupil podruhé v tomto ročníku v brance Queens Park Rangers, ale ani proti West Bromwichi se nedočkal vítězství. QPR sice poslal do vedení Heidar Helguson, ale devět minut před koncem vyrovnal Shane Long.

ANGLIE, 14. kolo:

Newcastle - Chelsea 0:3 (38. Drogba, 89. Kalou, 90.+2 Sturridge), Blackburn - Swansea 4:2 (20., 45.+2, 57. a 82. z pen. Yakubu - 35. Lita, 66. Moore), Manchester City - Norwich 5:1 (32. Agüero, 51. Nasri, 68. Y. Touré, 88. Balotelli, 90.+2 Johnson - 81. Morison), QPR - West Bromwich 1:1 (20. Helguson - 81. Long), Tottenham - Bolton 3:0 (7. Bale, 50. Lennon, 60. Defoe), Wigan - Arsenal 0:4 (28. Arteta, 29. Vermaelen, 61. Gervinho, 78. Van Persie), Aston Villa - Manchester United 0:1 (20. Jones), Everton - Stoke 0:1 (15. Huth), Wolverhampton - Sunderland 2:1 (73. a 81. Fletcher - 52. Richardson), Fulham - Liverpool 1:0 (85. Dempsey).

Pořadí: 1. Manchester City 14 zápasů/38 bodů, 2. Manchester United 14/33, 3. Tottenham 13/31, 4. Chelsea 14/28, 5. Arsenal 14/26, 6. Newcastle 14/26.

NĚMECKO: Bayern využil remízy Dortmundu a znovu vede

Fotbalisté Bayernu Mnichov využili remízy mistrovského Dortmundu s Mönchengladbachem a po domácí výhře 4:1 nad Brémami se vrátili na první místo německé ligy. Vítězství Bayernu zařídili dvěma brankami záložníci Franck Ribéry a Arjen Robben.

Sedmadvacetiletý Nizozemec Robben, který přišel na hřiště až po hodině hry, stihl během 23 minut proměnit dvě penalty. Werder dohrával v mnichovské Allianz Areně bez vyloučeného Aarona Hunta.

Do šlágru kola mezi dvěma Borussiemi vstoupili lépe hráči hostujícího Dortmundu. Pět minut před přestávkou se po rohovém kopu Götzeho trefil hlavou Robert Lewandowski. Polský reprezentační útočník si připsal jubilejní desátý gól v soutěži. Mönchengladbach odvrátil první domácí porážku v sezoně díky umístěné ráně dalšího útočníka Mika Hankeho z 72. minuty.

Českému reprezentačnímu obránci Romanu Hubníkovi z Herthy Berlín se nepovedl úvod utkání v Kaiserslauternu a v šesté minutě si vstřelil vlastní gól. Nováčkovi soutěže však krátce nato zajistil remízu Brazilec Raffael.

NĚMECKO, 15. kolo:

Bayern Mnichov - Brémy 4:1 (22. a 77. Ribéry, 69. a 83. obě z pen. Robben - 52. Rosenberg), Freiburg - Hannover 1:1 (67. Cissé - 44. vlastní Bastians), Kaiserslautern - Hertha Berlín 1:1 (6. vlastní Hubník - 14. Raffael), Mönchengladbach - Dortmund 1:1 (72. Hanke - 40. Lewandowski), Wolfsburg - Mohuč 2:2 (10. Mandžukič, 41. vlastní Kirchhoff - 70. Ivanschitz z pen., 81. Choupo-Moting), Stuttgart - Kolín nad Rýnem 2:2 (29. a 36. Gentner - 15. z pen. a 88. Podolski), Hamburk - Norimberk 2:0 (23. Guerrero, 62. Jansen), Schalke - Augsburg 3:1 (16. Huntelaar, 66. Fuchs, 84. Raúl - 48. Mölders).

Pořadí: 1. Bayern Mnichov 15 zápasů/31 bodů, 2. Dortmund 15/30, 3. Mönchengladbach 15/30, 4. Schalke 15/28, 5. Brémy 15/26, 6. Leverkusen 15/25.

ŠPANĚLSKO: Real Madrid zvládl generálku na Barcelonu

Fotbalisté Realu Madrid porazili Gijón na jeho stadionu 3:0 a po čtrnáctém vítězství za sebou si upevnili vedení ve španělské lize. Mistrovská Barcelona po jasné domácí výhře 5:0 nad Levante na svého hlavního rivala ztrácí tři body, ale má o jedno odehrané utkání více. Příští týden se oba největší aspiranti na titul střetnou v prestižním El Clásiku.

Real poslal do vedení deset minut před přestávkou křídelní záložník Ángel di María, který překvapil domácího brankáře Juana Pabla přízemní střelou "šajtlí" z úhlu. Třiadvacetiletý Argentinec pak v 65. minutě připravil druhou branku pro spoluhráče Cristiana Ronalda.
Hvězdný Portugalec si po kličce gólmanovi připsal sedmnáctou trefou v sezoně a společně s barcelonským Lionelem Messim dál vede tabulku střelců.

Mizivé šance Gijónu na bodový zisk v závěru ještě snížil Sebastián Eguren. Uruguayský záložník stáhl deset minut před koncem Ronalda a po druhé žluté kartě musel předčasně ze hřiště. Konečný výsledek pak stanovil ve druhé minutě nastaveného času brazilský krajní bek Marcelo tvrdou ranou do horního růžku.

Barcelona slavila na Nou Campu podvanácté za sebou

Barcelona prodloužila rekordní domácí sérii bez inkasované branky na dvanáct ligových utkání. V posledních čtyřech duelech si soupeři z Nou Campu odvezli pokaždé minimálně čtyřbrankový debakl.

Favorita poslal do vedení už ve čtvrté minutě umístěnou střelou Cesc Fábregas. Stejný hráč se radoval i za půlhodiny, když tentokrát hlavičkoval ze Xaviho trestném kopu. Skóre prvního poločasu uzavřel ve 37. minutě přízemní ranou dvacetiletý útočník Isaac Cuenca.

Také po pauze pokračovala jasná dominance katalánského týmu. V 54. minutě se po Alvesově dočkal také Lionel Messi. Opěvovaný Argentinec na domácím hřišti zaznamenal šestnáctou ze celkově sedmnácti branek v tomto ročníku La Ligy. Po hodině hry uzavřel skóre Chilan Alexis Sánchez, jenž navázal na dvě úterní trefy proti Vallecanu.

ŠPANĚLSKO, 15. kolo:

Gijón - Real Madrid 0:3 (35. Di María, 65. C. Ronaldo, 90.+2 Marcelo), Santander - Villarreal 1:0 (27. Stuani), FC Barcelona - Levante 5:0 (4. a 33. Fábregas, 37. Cuenca, 55. Messi, 61. Sánchez), Atlético Madrid - Vallecano 3:1 (25. Gabi, 74. Falcao, 90.+1 Salvio - 90.+3 vlastní Gabi), San Sebastian - Málaga 3:2 (10. vlastní Demichelis, 89. Vela, 90.+1 Irfán - 20. Rondón, 59. Fernández), Pamplona - Betis Sevilla 2:1 (39. Flaňo, 90.+3 Nekúnam - 80. Castro), Granada - Zaragoza 1:0 (45. Ighalo), FC Sevilla - Getafe 3:0 (33. Fazio, 50. Manu, 90.+1 Kanouté).

Pořadí: 1. Real Madrid 14 zápasů/37 bodů, 2. FC Barcelona 15/34, 3. Valencie 14/30, 4. Levante 14/26, 5. 5. FC Sevilla 14/24, 6. Málaga 14/23.

ITÁLIE: Udine se dotáhlo na AC Milán

Fotbalisté Udine zvítězili v italské lize na hřišti Interu Milán 1:0 a minimálně do nedělních zápasů se bodově dotáhli na vedoucí AC Milán. Svěřenci trenéra Franceska Guidolina se v Serii A dočkali první venkovní výhry od úvodního kola. Trápící se Inter prohrál pošesté ze dvanácti odehraných utkání a zůstává až na patnáctém místě.

Dramatické utkání rozhodl v 73. minutě chilský univerzál Mauricio Isla po přihrávce Antonia Floro-Florese. Šance Interu na vyrovnání pak snížil čtyři minuty před koncem vyloučený kapitán Javier Zanetti za faul v pokutovém území. Z odpískané penalty však Antonio Di Natale nepřekonal brankáře Júlia Césara.

Krátce nato rozhodčí nařídil pokutový kop také na druhé straně, ale útočník "Nerazzurri" Giampaolo Pazzini dokonce přestřelil branku. V úplném závěru byl ještě vyloučen obránce Udine Damiano Ferronetti, ale hosté těsný náskok udrželi.

Neapol doma porazila Lecce jasně 4:2 a zvítězila teprve ve druhém z posledních osmi ligových duelů. Dvě branky zaznamenal uruguayský kanonýr Edinson Cavani.

Juventus ukončil neprůstřelnost Ceseny a zůstává v čele

Fotbalisté Juventusu v závěru utkání 14. kola italské ligy ukončili více než tři zápasy dlouhou neprůstřelnost předposlední Ceseny. Po vítězství 2:0 uhájili vedení v tabulce před AC Milán a Udine. AS Řím inkasoval dvakrát z penalty a při porážce na hřišti Fiorentiny 0:3 dohrával utkání v osmi hráčích.

Hráči "Staré dámy" svého soupeře od začátku mačkali, avšak místo střelby volili zbytečné přihrávky až před prázdnou branku, které úspěch nepřinášely. Cesena stejně jako v posledních soutěžních zápasech výborně bránila a na novém stadionu Juventusu předváděla, proč více než 300 minut neinkasovala.

Domácí protrhli trápení až v 72. minutě, kdy z nenápadné pozice na hranici pokutového území skóroval posedmé v sezoně Claudio Marchisio. O deset minut později byl za faul na střídajícího Emanuela Giaccheriniho vyloučen brankář Francesco Antonioli a mezi tyče se musel postavit uruguayský stoper Guillermo Rodríguez. Na penaltu Artura Vidala nestačil, ve zbytku zápasu však předvedl jeden dobrý zákrok a udržel skóre 0:2.

Jen osm minut strávil na hřišti Alessandro Del Piero. Slavný útočník nastoupil v 56. minutě místo Mirka Vučiniče, po zásahu kopačkou soupeře musel ale s krvavým zraněním v obličeji vzápětí opustit hřiště na nosítkách. Ránu nad jeho levým obočím museli doktoři spravit osmi stehy.

Fiorentina porazila AS Řím

Nový trenér Delio Rossi na lavičce Fiorentiny na třetí pokus zvítězil. V domácím souboji s AS Řím vedli jeho hráči už od 17. minuty, kdy se prosadil útočník Stevan Jovetič z penalty. Soupeře zároveň oslabil stoper Juan a svěřenci trenéra Luise Enriqueho už v deseti nenašli sílu na zvrat.

Na 2:0 zvýšil ještě před půlí Alessandro Gamberini, poslední branku dal znovu z penalty Silva, zatímco do sprch musela předčasně pro změnu letní útočná posila AS Bojan Krkic. Už předtím byl vyloučen i Fernando Gago, takže hosté končili zápas v málo vídaném počtu osmi hráčů.

Stadion ve Florencii uctil minutovým potleskem před zápasem památku bývalého kapitána brazilské fotbalové reprezentace Sócratese, který dnes nad ránem zemřel ve věku 57 let. Hráče Fiorentiny ze sezony 1984/85 uctili černými páskami na rukou i domácí fotbalisté.

Za Chievo nastoupil v domácím zápase proti Bergamu v základní sestavě český záložník Kamil Vacek, k možnému posunu v tabulce před AS Řím a další trojici týmů mu však nepomohl. V bezbrankovém zápase vydržel na hřišti 66 minut.

ITÁLIE, 14. kolo:

Inter Milán - Udine 0:1 (73. Isla), Neapol - Lecce 4:2 (26. Lavezzi, 33. Cavani, 41. Džemaili - 54. Muriel, 90.+2 Corvia), Catania - Cagliari 0:1 (64. Ibarbo), Boloňa - Siena 1:0 (28. Di Vaio), Chievo - Bergamo 0:0, Fiorentina - AS Řím 3:0 (17. Jovetič z pen., 44. Gamberini, 86. Silva z pen.), Juventus Turín - Cesena 2:0 (72. Marchisio, 83. Vidal z pen.), Parma - Palermo 0:0, Lazio Řím - Novara 3:0 (23. a 72. Rocchi, 16. Biava).

Pořadí: 1. Juventus Turín 13 zápasů/29 bodů, 2. AC Milán 13/27, 3. Udine 13/27, 4. Lazio Řím 13/25, 5. Neapol 13/20, 6. Palermo 13/20.