Čech vyhořel proti Arsenalu, dostal pět gólů

Praha /AKTUALIZUJEME/ - Ve španělské lize zavřel ústa kritikům báječný Messi, Barcelona vyhrála i díky jeho hattricku 5:0 nad Mallorkou.

29.10.2011

Petr Čech z Chelsea inkasoval proti Arsenalu pět gólů.Foto: ČTK

Ve své osmé sezoně v anglické fotbalové lize dostal brankář Chelsea Petr Čech poprvé v jednom utkání pět gólů. Jeho tým dnes doma podlehl v londýnském derby 3:5 Arsenalu, kterému pomohl hattrickem nizozemský útočník Robin van Persie a s deseti góly se posunul do čela tabulky střelců. Tomáš Rosický odehrál za vítěze posledních jedenáct minut.

Chelsea v dramatickém duelu dvakrát vedla, ale po přestávce čtyřikrát inkasovala a poprvé v sezoně před svými diváky nezvítězila. Pět branek na Stamford Bridge naposledy nastřílel v roce 1989 Liverpool.

Trenér Arséne Wenger stylově oslavil své 500. vítězství od nástupu na lavičku Arsenalu v roce 1996. Jeho tým v Premier League přerušil osmizápasovou sérii bez výhry venku.

Domácím se povedl první poločas a díky anglickým reprezentantům Franku Lampardovi a kapitánovi Johnu Terrymu šli dvakrát vedení. Za "Kanonýry" vyrovnal Van Persie.

Arsenalu stačilo deset minut

Deset minut po přestávce Arsenal zápas otočil. První gól po letním přestupu z Fenerbahce zaznamenal Brazilec André Santos, třetí střelu hostů na branku pak proměnil v gól Theo Walcott. Deset minut před koncem sice ještě dokázal vyrovnat dalekonosnou ranou Španěl Juan Mata, ale závěr patřil hrdinovi Van Persiemu.

Osmadvacetiletý kapitán Arsenalu nejprve v 85. minutě po kličce Čechovi zakončil do prázdné branky a v druhé minutě nastavení chybujícího českého gólmana propálil z úhlu. Nizozemský kanonýr skóroval podeváté za posledních pět ligových utkání a této sezoně zařídil polovinu všech branek svého týmu.

Manchester City porazil Wolverhampton 3:1 a v čele tabulky si udržel pětibodový náskok před Manchesterem United. Svěřenci trenéra Roberta Manciniho potvrdili výbornou domácí formu a v součtu s minulou sezonou na stadionu Etihad zvítězili v desátém ligovém utkání v řadě.

"Citizens" sice ve Wolverhamptonu ve středečním Ligovém poháru vyhráli jasně 5:2, ale v sobotu se proti outsiderovi trápili. Obranu hostů prolomil až v 52. minutě Edin Džeko po minele brankáře Wayna Hennesseyho. Když pak za čtvrt hodiny zvýšil z dorážky krajní obránce Aleksandar Kolarov, zdálo se být rozhodnuto.

Týmům z Manchesteru se dařilo

Čtvrt hodiny před koncem ale fauloval v pokutovém území domácí kapitán Vincent Kompany a rozhodčí vedle penalty udělil belgickému stoperovi červenou kartu. Pokutový kop sice proměnil Steven Hunt, ale přesilovku "Vlci" k vyrovnání nevyužili. V první minutě nastavení naopak pojistil vedení City přesnou ranou střídající záložník Adam Johnson.

Manchester United se oklepal z šestibrankového debaklu v městském derby se City a zvítězil na hřišti Evertonu 1:0. Jedinou brankou vstřelil Javier Hernández. Třiadvacetiletý mexický útočník v 19. minutě z malého vápna zužitkoval Evrův centr.

Úřadující mistr zvítězil na liverpoolském Goodison Parku v Premier League poprvé od září 2007 a udržel neporazitelnost na hřištích soupeřů v tomto ročníku.

Smalling si zlomil nohu

Radost z výhry pokazila "Rudým ďáblům" ztráta obránce Chrise Smallinga, který bude podle trenéra Alexe Fergusona kvůli zlomené noze měsíc chybět. Mimo hru je vinou zraněného prstu na noze i záložník Ashley Young.

Prvního venkovního vítězství v sezoně se dočkal na pátý pokus Fulham. Londýnský celek se Zdeňkem Grygerou na kraji obrany vyhrál 2:0 ve Wiganu a vzdálil se na čtyři body sestupovému pásmu.

O sedmé ligové porážce domácích za sebou rozhodli svými góly Američan Clint Dempsey a Belgičan Moussa Dembélé. Další český hráč Marcel Gecov nebyl znovu ani na lavičce Fulhamu.

Derby pro Tottenahm

Fotbalisté Tottenhamu porazili v londýnském derby nováčka Queens Park Rangers 3:1 a v anglické lize naplno bodovali pošesté z posledních sedmi utkání. Dvěma góly přispěl k domácí výhře Velšan Gareth Bale.

Dvaadvacetiletý křídelní hráč se poprvé trefil ve 20. minutě, když přesně zakončil akci spoluhráčů. Za třináct minut zdvojnásobil vedení nepokrytý Rafael van der Vaart. Nizozemský ofenzivní záložník skóroval v pátém ligovém utkání za sebou a vyrovnal klubový rekord útočníků Robbieho Keanea a Teddyho Sheringhama.

Po přestávce se hosté zlepšili a po hodině hry snížil střídající útočník Jay Bothroyd hlavičkou z bezprostřední vzdálenosti. V 72. minutě se ale dostal k míči znovu Bale a po ukázkové souhře s Aaronem Lennonem další povedenou ranou definitivně rozhodl o výhře "Spurs".

Anglie, 10. kolo

Everton - Manchester United 0:1 (19. Hernández), Chelsea - Arsenal 3:5 (14. Lampard, 45. Terry, 80. Mata - 36., 85. a 90.+2 Van Persie, 49. André Santos, 55. Walcott), Manchester City - Wolverhampton 3:1 (52. Džeko, 67. Kolarov, 90.+1 Johnson - 75. Hunt z pen.), Norwich - Blackburn 3:3 (53. Morison, 82. Johnson, 90.+4 Holt z pen. - 45.+3 Hoilett, 62. Yakubu, 64. Samba), Sunderland - Aston Villa 2:2 (38. Wickham, 89. Sessegnon - 20. Petrov, 85. Dunne), Swansea - Bolton 3:1 (49. Allen, 57. Sinclair z pen., 90.+3 Graham - 73. vlastní Graham), Wigan - Fulham 0:2 (41. Dempsey, 86. Dembélé), West Bromwich - Liverpool 0:2 (9. Adam, 45.+1 Carroll), Tottenham - QPR 3:1 (20. a 72. Bale, 33. Van der Vaart - 62. Bothroyd), Stoke - Newcastle 1:3 (75. Walters z pen. - 12., 40. a 81. z pen. Ba).

Pořadí:1. Manchester City 10 zápasů/28 bodů,2. Manchester United 10/23, 3. Newcastle 10/22, 4. Chelsea 10/19, 5. Tottenham 9/19, 6. Liverpool 10/18.

Německo: Bayern zničil Norimberk

Fotbalisté Bayernu Mnichov doma deklasovali Norimberk s reprezentačním útočníkem Tomášem Pekhartem 4:0 a německou ligu vedou o čtyři body před Schalke.

Svěřenci trenéra Juppa Heynckese zvítězili v Allianz Areně v osmém soutěžním utkání za sebou bez inkasovaného gólu a napravili prohru na půdě Hannoveru z minulého kola.

Bavorský tým si zajistil tříbrankový náskok už v prvním poločase po brankách Maria Gómeze, Bastiana Schweinsteigera a Francouze Francka Ribéryho. Po přestávce se útočník Gómez prosadil ještě jednou a se dvanácti trefami si upevnil vedení v tabulce střelců. Norimberk čeká na vítězství už šest utkání.

Schalke doma uspělo

Schalke vyhrálo v Gelsenkirchenu nad Hoffenheimem 3:1 a získalo čtvrtou výhru z posledních pěti bundesligových utkání. Devátým a desátým gólem v sezoně k tomu přispěl nizozemský kanonýr Klaas-Jan Huntelaar, přesně mířil i jeho španělský kolega z útoku Raúl. Záložník Jan Morávek odehrál za vítěze posledních sedm minut.

Úřadující mistr Dortmund remizoval 1:1 ve Stuttgartu a přerušil svou čtyřzápasovou vítěznou sérii. Domácí poslal do vedení obránce Serdar Tasci, před přestávkou vyrovnal další defenzivní hráč z Polska Lukasz Piszczek.

Hamburk vybojoval remízu

Fotbalisté Hamburku s Jaroslavem Drobným v brance vybojovali v německé lize domácí remízu 1:1 s Kaiserslauternem, přestože hráli téměř sedmdesát minut bez vyloučeného stopera Slobodana Rajkoviče. Své spoluhráče sledoval jen z lavičky hamburský záložník David Jarolím.

HSV nedokázal v bundeslize zvítězit ani v šestém utkání před svými diváky v sezoně a podruhé pod novým trenérem Thorstenem Finkem uhrál nerozhodný výsledek 1:1. Po jedenáctém kole soutěže se ale dokázal klub z přístavního města posunout alespoň na šestnáctou příčku, znamenající baráž.

Hamburku zkomplikoval situaci už v 22. minutě Srb Rajkovič, který dostal červenou kartu za úder loktem do obličeje Christiana Tifferta. Kaiserslautern využil přesilovku v 38. minutě po trefě Pierra de Wita, ale další branku i kvůli výbornému zákroku Drobného nepřidal.
Domácí naopak i v deseti vyrovnali, když se v 65. minutě prosadil hlavou peruánský útočník Paolo Guerrero.

Německo, 11. kolo

Bayern Mnichov - Norimberk 4:0 (2. a 68. Gómez, 19. Schweinsteiger, 39. Ribéry), Mönchengladbach - Hannover 2:1 (21. a 51. Reus - 26. Pogatetz), Schalke - Hoffenheim 3:1 (73. z pen. a 76. Huntelaar, 28. Raúl - 63. Ibiševič), Stuttgart - Dortmund 1:1 (22. Tasci - 45.+1 Piszczek), Wolfsburg - Hertha Berlín 2:3 (31. Mandžukič, 84. Schäfer - 27. Raffael, 37. Kobiašvili z pen, 85. Lasogga), Mohuč - Brémy 1:3 (23. Bungert - 29. Pizarro, 47. Hunt, 78. Prödl), Kolín nad Rýnem - Augsburg 3:0 (19. a 24. z pen. Podolski, 56. Peszko), Hamburk - Kaiserslautern 1:1 (65. Guerrero - 38. De Wit).

Pořadí:1. Bayern Mnichov 11 zápasů/25 bodů,2. Schalke 11/21,3. Dortmund 11/20,4. Brémy 11/20,5. Mönchengladbach 11/20.

Itálie: AC Milán ve šlágru zdolalo AS Roma

Fotbalisté AC Milán vyhráli na hřišti AS Řím 3:2 a v italské lize počtvrté za sebou naplno bodovali. Dvakrát se v týmu obhájce titulu a soupeře Plzně ve skupině Ligy mistrů trefil švédský útočník Zlatan Ibrahimovic.

První tři branky padly na římském Olympijském stadionu hlavou. Po čtvrt hodině hry otevřel skóre Ibrahimovic. Za domácí odpověděl ve 28. minutě z rohu argentinský obránce Nicolás Burdisso, ale dvě minuty nato vrátil "Rossoneri" vedení ze stejné standardní situace stoper Alessandro Nesta. Sváteční pětatřicetiletý střelec skóroval poprvé od ledna 2010.

V 78. minutě zvýšil vedení Milána opět hlavičkující Ibrahimovic a poprvé v této sezoně zaznamenal dvě branky v jednom utkání. Tři minuty před koncem sice zdramatizoval utkání střídající útočník Říma Bojan Krkic, ale hosté těsný náskok udrželi.

Trenér AC Massimiliano Allegri do utkání postavil sestavu: Abbiati - Abate, Nesta, Thiago Silva, Zambrotta - Aquilani, Van Bommel, Nocerino (88. Ambrosini) - Boateng (66. Emanuelson) - Robinho (73. Cassano), Ibrahimovic.

Juventus uspěl na Interu

Jediný neporažený tým Serie A Juventus Turín zdolal ve šlágru kola Inter Milán na jeho hřišti 2:1 a udržel se v čele tabulky. Naopak domácí pokračují ve svém trápení: z devíti ligových utkání jen dvakrát zvítězili a před nedělními duely mají jen dvoubodový náskok na sestupové příčky.

Všechny branky padly na San Siru už v prvním poločase. Na gólovou dorážku Černohorce Mirka Vučiniče z 12. minuty odpověděl za čtvrt hodiny dalekonosnou ranou brazilský krajní bek Maicon. Ve 33. minutě rozhodl o výhře "Staré dámy" přesnou střelou k tyči záložník Claudio Marchisio.

Itálie, 10. kolo

AS Řím - AC Milán 2:3 (28. Burdisso, 88. Krkic - 17. a 78. Ibrahimovic, 30. Nesta), Catania - Neapol 2:1 (25. Marchese, 48. Bergessio - 1. Cavani), Inter Milán - Juventus Turín 1:2 (28. Maicon - 12. Vučinič, 33. Marchisio),Siena - Chievo 4:1 (25. a 57. Destro, 61. D'Agostino, 90.+4 Calaió - 75. Moscardelli), Boloňa - Bergamo 3:1 (45.+3 Di Vaio z pen., 48. Ramirez, 68. Loria - 7. Denis), Fiorentina - FC Janov 1:0 (41. Lazzari), Lecce - Novara 1:1 (31. Strasser - 44. Rigoni z pen.), Parma - Cesena 2:0 (41. Paletta, 71. Lucarelli), Udine - Palermo 1:0 (38. Di Natale), Cagliari - Lazio Řím 0:3 (39. Lulič, 44. Klose, 88. Rocchi).

Pořadí:1. Juventus Turín 9 zápasů/19 bodů,2. Udine 9/18,3. Lazio 9/18,4. AC Milán 9/17,5. Neapol 9/14.

Španělsko: Barcelona poslala pozdrav do Plzně

Fotbalisté Barcelony před úterním zápasem Ligy mistrů s Plzní deklasovali ve španělské lize Mallorku doma 5:0 a zopakovali páteční výsledek českého mistra v utkání proti Hradci Králové. Čistým hattrickem v úvodní půlhodině se blýskla argentinská hvězda Lionel Messi, která rázně ukončila svou třízápasovou sérii bez vstřeleného gólu.

Real Madrid odpověděl v nočním zápase na kanonádu svého velkého rivala hubeným vítězstvím v San Sebastianu 1:0 a po osmém soutěžním vítězství v řadě se posunul do čela tabulky s bodovým náskokem na mistrovskou Barcelonu.
Doposud vedoucí Levante v desátém utkání La Ligy poprvé prohrálo a propadlo se na třetí příčku. Valencijský klub s nejmenším rozpočtem v soutěži podlehl Pamploně na jejím hřišti 0:2. Domácí vstřelili dva góly během čtyř minut první půle a po přestávce přečkali i půlhodinové oslabení.

Messi, Messi, Messi

Messi se poprvé trefil ve 14. minutě z pokutového kopu a napravil penaltové zaváhání v minulém domácím utkání se Sevillou. Čtyřiadvacetiletý útočník v následující čtvrthodině přidal po střelách zblízka další dvě branky a s třinácti zásahy se v čele tabulky kanonýrů osamostatnil před Cristianem Ronaldem z Realu Madrid. Na toho se dnes dotáhl desátou trefou v soutěži spoluhráč Higuaín, jenž rozhodl o těsné výhře v San Sebastianu.

Po přestávce se obhájce titulu na Nou Campu prosadil ještě dvakrát. První zásah za barcelonský A-tým mohl oslavit Isaac Cuenca. Dvacetileté křídlo z rezervy úspěšně nahradilo zraněné útočníky Alexise Sáncheze a Pedra.

Soutěžní premiéru za první tým "Barcy" si odbyl teprve sedmnáctiletý talent Gerard Deulofeu, který odehrál poslední půlhodinu. Ve druhé minutě nastaveného času završil debakl Mallorky Brazilec Alves dalekonosnou střelou odraženou od břevna.

Katalánský celek prodloužil sérii bez inkasované branky na osm utkání ve všech soutěžích. Brankář Victor Valdés drží čisté konto už 787 minut. Trenér Barcelony Pep Guardiola do utkání postavil sestavu: Valdés - Daniel Alves, Mascherano, Abidal (46. Piqué), Adriano - Thiago, Busquets (59. Puyol), Keita - Cuenca, Messi, Villa (63. Deulofeu).

Villarreal si spravil chuť na nováčkovi

Trápící se Villarreal porazil nováčka Vallecano na svém hřišti 2:0 a přerušil sedmizápasovou sérii bez vítězství. Italského útočníka Giuseppe Rossiho, jenž vypadl ze hry na delší dobu s vážným zraněním kolena, zastoupili záložníci Bruno Soriano a Borja Valero, kteří zmírnili tlak na trenéra Juana Carlose Garrida.

Valencie zvítězila nad Getafe 3:1 a popáté za sebou v domácí soutěži neprohrála. Dva góly zaznamenal talentovaný Alžířan Sofiane Feghouli, mezi tři tyče se trefil i jeho spoluhráč Aritz Aduriz.

Španělsko, 11. kolo
Valencie - Getafe 3:1 (12. a 25. Feghouli, 76. Aduriz - 23. Castro), Villarreal - Vallecano 2:0 (20. Bruno, 67. Valero), FC Barcelona - Mallorca 5:0 (14. z pen., 22. a 30. Messi, 50. Cuenca, 90.+2 Dani Alves), San Sebastian - Real Madrid 0:1 (9. Higuaín), Gijón - Bilbao 1:1 (71. Bilič - 63. Susaeta), Pamplona - Levante 2:0 (40. Cejudo, 44. Nino), Santander - Betis Sevilla 1:0 (62. Stuani z pen.), Atlético Madrid - Zaragoza 3:1 (19. a 75. Adrián, 31. Domínguez - 79. Postiga), Málaga - Espaňol Barcelona 2:1 (5. Rondón, 73. Apoňo z pen. - 79. Postiga), FC Sevilla - Granada 1:2 (1. Manu - 79. Geijo, 90. M. Rico).

Pořadí:1. Real Madrid 10 zápasů/25 bodů,2. FC Barcelona 10/24,3. Levante 10/23,4. Valencie 10/21,5. FC Sevilla 10/17, 6. Málaga 10/16.

29.10.2011

Starosta Příbrami: Krampuslauf? Žádná akce nevyvolala tolik diskuzí

Příbram - Žádná společenská akce v historii Příbrami nevyvolala tolik diskuzí, a to před jejím konáním, i po jejím skončení. Ať už si lidé o ní myslí cokoli, byla bezesporu vyvrcholením letošních oslav 800. výročí založení města. Jaké je ohlédnutí starosty Příbrami Jindřicha Vařeky po Krampuslaufu?

Brusel schválil Česku miliardy na velké infrastrukturní projekty

Brusel - Tři velké projekty obnovy české silniční a železniční sítě v celkové hodnotě 161 milionů eur (asi 4,35 miliardy Kč) z evropských fondů schválila Evropská komise, která to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Hasiči přejeli hocha, chvátali k požáru. Policie: Nešťastná náhoda

Krucemburk – Havlíčkobrodští kriminalisté uzavřeli vyšetřování nehody z letošního června, při níž hasiči na závodech dračích lodí v Krucemburku na Havlíčkobrodsku přejeli desetiletého chlapce.