Češi s "ligovou" partou rozjeté Slováky nepřibrzdili, derby rozhodl Duda

Žilina, Praha - Slovenská fotbalová lavina smetla i Česko. Tým, který vyhrál všech pět zápasů kvalifikace na Euro, v úterním přáteláku porazil dávného federálního partnera 1:0. Mimochodem, Češi padli poprvé po pěti zápasech a poprvé po pěti zápasech neskórovali.

31.3.2015

Theodor Gebre Selassie (v bílém) a jeho skluz před Vladimírem Weissem ze Slovenska.Foto: ČTK/Dalibor Glück

Hrálo se den před Aprílem, ale žádný bláznivý zápas to nebyl. Chladná Žilina zažila ospalý večer, ve kterém padl jediný gól: na začátku druhé půle rozhodl slovenský záložník Duda.

„Chceme vyhrát," říkali den před utkáním trenéři Ján Kozák a Pavel Vrba. Slovenskému kouči se přání splnilo, českému ne.

Češi šli do zápasu se zgruntu jinou sestavou než v sobotní bídné kvalifikaci s Lotyšskem (1:1): trenér Vrba udělal deset změn, zůstal jen pravý bek Gebre Selassie. Právě on ve 34. minutě vykopl z brankové čáry jedovatou Pekaríkovu střelu.

A Slováci? Ti měli na place svoje nejzářivější hvězdy Škrtela s Hamšíkem, jenž se v první půli pokusil o elegantní nůžky ve vápně.

Česká „ligová" parta (v základu nastoupilo sedm hráčů z tuzemských klubů) dlouho narážela do pozorné obrany, šancí měla minimum. V prvním poločase stříleli Pilař s Václavem Kadlecem mimo, jinak bavil snad jen sebevědomý záložník Kolář, jenž drze hrál protivníkům na housle. Český tým brzdila nesehranost, nepřesnost, málo odvahy i těžký terén: v Žilině přes den sněžilo a pršelo.

Vaclík při gólu zaváhal

Od 49. minuty bylo mužům v bílém ještě hůř. Slovenská kometa jménem Ondrej Duda měla před šestnáctkou spoustu prostoru, švihla pravačkou a… míč zapadl do sítě – 1:0. Vinu nenesla jen obrana, ale i gólman Vaclík – tuhle střelu mohl lapit, přestože před ním ještě skočila.

Pak Češi přidali, jejich hra začala mít drajv, ale první tutovku měl až v 65. minutě střídající Krejčí: hladově si naběhl na centr Václava Kadlece a dvakrát zkoušel přelstít brankáře Muchu. První pokus nic, druhý pokus nic. Vzápětí znovu Krejčí trefil boční síť a Necid z otočky pálil mimo.

Scénář z partie s Lotyšskem se v úterý neopakoval: v sobotu Češi dokázali na poslední chvíli vyrovnat, tentokrát ne – a po necelých sedmi měsících poprvé prohráli. Nezachránil je ani trestňák v poslední minutě, Michal Kadlec zakroutil míč mimo.

Před zápasem muselo cloumat dojetí s Mariánem Čišovským. Hráči obou týmů společně roztáhli transparent se vzkazem „Čišo, bojuj!" a vyfotili se u něj. Pro připomenutí: plzeňský obránce se pere s vážnou nemocí.

Snad jeho příběh skončí stejně dobře, jako se to v úterý povedlo jeho krajanům.

Slovensko - Česká republika 1:0 (0:0)

Branka: 48. Duda. Rozhodčí: Vad - Viszokai, Lemon (všichni Maď.). ŽK: Škrtel - Plašil. Diváci: 10.594.

Slovensko: Mucha - Pekarík, Škrtel (46. Ďurica), Saláta (46. Michalík), Hubočan - Mak (60. Šesták), Hrošovský, Greguš, Weiss (60. Ďuriš) - Hamšík (46. Jakubko), Duda (81. Pečovský). Trenér: Kozák.
Česká republika: Vaclík - Gebre Selassie (60. M. Kadlec), Suchý, Holek, Hloušek (81. Novák) - Vácha, Pospíšil (60. Plašil) - V. Kadlec (72. Dočkal), Kolář (72. Darida), Pilař (60. Krejčí) - Necid. Trenér: Vrba.

MARTIN MLS

Autor: Redakce

31.3.2015 VSTUP DO DISKUSE

Ve věku 69 let zemřel kytarista Radim Hladík

Praha -Ve věku 69 let zemřel dnes ráno kytarista Radim Hladík, který mimo jiné stál u zrodu legendární kapely Blue Effect, sdělil to současný zpěvák kapely Honza Křížek. Hladík podlehl následkům fibrózy plic, se kterou bojoval několik let. Sedmdesátiny by oslavil 13. prosince.

Soud nařídil francouzskému meštu Publier odstranit sochu Panny Marie

Paříž - Město Publier na východě Francie dostalo od soudu nařízeno, aby odstranilo z parku sochu Panny Marie. Důvodem je celostátní zákaz vystavování náboženských symbolů na veřejných prostranstvích. Informoval o tom zpravodajský server BBC News s odvoláním na starostu města.

Rakušané volí v opakovaných volbách nového prezidenta

Vídeň - V Rakousku začalo opakované druhé kolo prezidentských voleb. Voliči si vybírají mezi nezávislým kandidátem podporovaným stranou Zelených Alexanderem Van der Bellenem a členem pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbertem Hoferem. Květnové hlasování, v němž zvítězil Van der Bellen, kvůli formálním chybám při sčítání hlasů zrušil ústavní soud.