Čeští fotbalisté téměř 70 minut sahali v kvalifikačním utkání o postup na mistrovství Evropy po senzaci, nakonec ale se Španělskem prohráli 1:2. Češi vedli po střele Jaroslava Plašila, mistři světa a Evropy však v 69. minutě srovnali gólem Davida Villy a stejný hráč o čtyři minuty později rozhodl proměněnou penaltou za faul Jana Rezka na Andrése Iniestu. Stal se tak se 46 góly španělským rekordmanem. Češi na lídra skupiny I ztrácejí už šest bodů.

Nejdůležitější okamžiky zápasu čtěte ZDE.

Trenér Bílek překvapil ofenzivním složením sestavy, v níž chyběl typický druhý defenzivní záložník a místo zbylo i na běhavého Rezka na pravé straně zálohy. Trio útočníků Kadlec, Lafata, Kozák zamířilo v doprovodu třetího gólmana Vaclíka jen na tribunu.

Před výkopem se staral o zábavu především světoznámý fanoušek Manolo, který se svým bubnem uprostřed hřiště políbil trávník a pak se na jeho povel rozjela "mexická" vlna a český kotel nebyl slyšet.

Obrovský úvodní tlak domácích náladu ještě vygradoval a zdálo se, že každá akce může skončit gólem. Ve třetí minutě už měli Španělé na svém kontě tři rohy a brankář Čech první ze svých skvělých zásahů.

Plašil šokoval Španěly přesnou střelou

Od dvacáté minuty už nebyla hra domácích tak suverénní. Procentuální poměr držení míče bylo sice vysoce na jejich straně, ale hodně akcí se odehrávalo v uctivé vzdálenosti od šestnáctky. A když už se dostali domácí do koncovky, stál na brankové čáře Čech a chytal jednu ránu za druhou.

Nejvíce se zapotil po dělovce Villy ve 26. minutě, která předznamenala klíčový okamžik na druhé straně hřiště. Při ojedinělém českém útoku posunul míč Rosický na Plašila, který vyslal ve 29. minutě na branku první český pokus a hned přinesl radost. Přízemní rána z dvaadvaceti metrů minula překvapeného Casillase a s odrazem od tyče skončila v síti.

Stadion oněměl jen na chvíli. V poslední čtvrthodině prvního poločasu si domácí znovu vytvořili tlak hodný mistrů světa a měli další šance, ale tu největší z nich po hlavičce Villy znovu zneškodnil český brankář.

Dva góly Villy rozhodly

Trenér Del Bosque poslal do druhého poločasu čerstvého Torrese a obraz hry se neměnil: Španělé kombinovali kolen šestnáctky, občas se jim podařilo projít i za obranu a vystřelit, ale pokaždé narazili na skvělého Čecha, jenž se překonával. Dopředu už to bylo horší, osamocený Baroš se sice srdnatě bil, ale s početní převahou neměl šanci na úspěch.

V 69. minutě už český obranný val nevydržel - Villa na hranici šestnáctky obešel co mu stálo v cestě a poslal míč přesně do stejného místa co Plašil. Česká defenzíva utrpěla těžkou ránu, z které se ještě nevzpamatovala a už dostala druhou. Rezek zbytečně fauloval Iniestu a Villa proměnil nařízenou penaltu.

Češi se potom sice více osmělovali, ale o to více domácí hrozili rychlými brejky. Ani jeden tým se už ale neprosadil, a tak nakonec favorit dotáhnul zápas k vítězství a přiblížil se výrazně postupu na mistrovství Evropy a stadionem znělo hromové "šampióni".

Utkání kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2012 v Granadě:

Španělsko - Česko 2:1 (0:1)
Branky: 69. a 73. z pen. Villa - 29. Plašil. Rozhodčí: Kassai - Eros, Ring (všichni Maď.). ŽK: Xabi Alonso, Arbeloa - Pospěch, Rezek. Diváci: 16.200 (vyprodáno).

Španělsko: Casillas - Arbeloa, Ramos, Piqué, Capdevila (58. Cazorla) - Xavi, Busquets, Xabi Alonso (46. Torres) - Iniesta, Navas (86. Marchena) - Villa. Trenér: Del Bosque.
Česko: Čech - Pospěch, Hubník, Sivok, M. Kadlec - Rezek (84. Necid), Hübschman, Rosický, Plašil, Pudil (78. Hloušek) - Baroš. Trenér: Bílek.

1. Španělsko 4 4 0 0 12:4 12
2. Česko 4 2 0 2 4:3 6
3. Skotsko 4 1 1 2 4:5 4
4. Litva 3 1 1 1 2:3 4
5. Lichtenštejnsko 3 0 0 3 1:8 0