Češi udělali krok na Euro. Kazachstán srazil až náhradník Škoda

Plzeň - Čeští fotbalisté si přiblížili postup na evropský šampionát, když ve čtvrtečním kvalifikačním duelu po obrovském trápení zdolali Kazachstán 2:1. Hrdinou dramatu v Plzni byl Milan Škoda, střelec obou branek. Svěřenci kouče Pavla Vrby zůstávají ve skupině druzí, protože Island pokračuje ve spanilé jízdě - vyhrál na půdě třetího Nizozemska.

3.9.2015 3 AKTUALIZOVÁNO 3.9.2015

Radost českých fotbalistůFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

"Byl to infarktový zápas," uznal bezprostředně po závěrečném hvizdu český trenér. Euro je rázem hodně blízko. "Ale ještě nic není hotovo," varuje Vrba.

Češi totálně nezvládli první poločas, kdy z nich čišela nervozita a nesehranost. Ještě víc je srazil inkasovaný gól po hlavičce Logviněnka. O poločase proběhla v kabině bouřka, do hry se dostal Škoda a dokázal strhnout vítězství na stranu domácího týmu. Rozhodující gól přišel v 86. minutě!

Česko - Kazachstán
2:1

Celá on-line reportáž ZDE

Kvalifikačnímu střetnutí předcházela minuta ticha a povedené choreo na počest nedávno zesnulé legendy Josefa Masopusta. Trenér Pavel Vrba při absenci čtyř záložníků nasadil do základní sestavy hned dva debutanty Pavelku se Skalákem, který dokonce hrál na pozici ofenzivního středního záložníka, kde jinak nastupuje momentálně zraněný kapitán Rosický.

Domácí si chtěli pomoci rychlým gólem, jenže začátek jim nevyšel. Kazaši nejprve zahrozili ve dvanácté minutě Džolčijevovou střelou, která asi o metr minula vzdálenější tyč, a v 21. minutě už nečekaně udeřili.

Situace jako přes kopírák

Po nakrátko rozehraném rohovém kopu nacentroval Islamchan na zadní tyč, kam si naběhl stoper Logviněnko a přes Procházku hlavou otevřel skóre. Stejný hráč dal českému týmu po centrech ze strany i oba góly v úvodním vzájemném duelu vloni v Astaně, který reprezentanti vyhráli 4:2. Šok: Kazachstán skóroval po dlouhých 423 minutách.

"Hráli jsme komplikovaně, vše nám dlouho trvalo, navíc jsme zaspali při standardce," kroutil hlavou Vrba.

Češi tak stejně jako v březnovém domácím duelu s Lotyšskem (1:1) museli po inkasovaném gólu dotahovat.

Bylo to jako přes kopírák. Přes pevnou (tentokráte kazašskou) obranu se těžko prosazovali. Jedinou velkou šanci první půle měl v 38. minutě Limberský, kterému po povedené střele zpoza vápna radost z branky na domovském plzeňském stadionu zhatilo břevno.

Reakce? Vrba poslal po pauze na trávník Škodu místo Skaláka a Češi pokračovali v dobývání. Kadeřábek hlavičkoval vedle, ale důležitější bylo, že začali odpadávat hosté. A to poté, co Džolčijev pokazil brejk.

Tlak v závěru a odměna

Přestože se domácím nedařilo, fanoušci je stále hnali dopředu. Krátce po příchodu dalšího střídajícího hráče Šurala se mohl při debutu dočkat premiérové trefy Pavelka, jehož tečovaná rána skončila těsně mimo. Hráči v červených dresech stupňovali tlak a v 74. minutě srovnali. Po Dočkalově centru se hlavou prosadil Škoda a při druhém reprezentačním startu oslavil první gól.

"Naše soustředění nebylo dostatečné," zoufal si po zápase smutný kouč hostů Jurij Krasnožan. "Jeho příchodem jsme to chtěli zjednodušit a vyplatilo se to," vysvětlil jeho protějšek.

Češi najednou chytili obrovskou chuť po třech bodech. A dočkali se: čtyři minuty před koncem padla branka, která je velmi přiblížila do Francie.

Jak se to přihodilo? Na vynikající Šuralův centr si naskočil Škoda a druhou trefou v utkání zajistil národnímu týmu premiérovou letošní výhru. Uf!

Na evropský šampionát přímo postoupí první dva celky z každé skupiny a nejlepší mužstvo ze třetích míst, dalších osm týmů z třetích příček pak čeká listopadová baráž. V dalším utkání se Češi představí v neděli v Lotyšsku. "Chtěli bychom jim vrátit ztrátu z Prahy. Ale jak se ukazuje, každý bod se počítá," poznamenal brankář Petr Čech.

Kvalifikační zápas o Euro:

Skupina A:
Česko - Kazachstán 2:1 (0:1)

Branky: 74. a 86. Škoda - 21. Logviněnko. Rozhodčí: Strömbergsson - Culum, Gustavsson (všichni Švéd.). ŽK: Šomko (Kazachstán). Diváci: 10.572.
Česko: Čech - Kadeřábek, Suchý, Procházka, Limberský - Darida (68. Šural), Pavelka - Dočkal, Skalák (46. Škoda), Krejčí (85. Kopic) - Lafata. Trenér: Vrba.
Kazachstán: Pokatilov - Gurman, Malyj, Logviněnko, Šomko - Kuat, Islamchan (78. Sujumbajev), Smakov - Džolčijev, Nuserbajev (72. Chižničenko), Konysbajev (88. Kukejev). Trenér: Krasnožan.

1. Island 7 6 0 1 15:3 18
2. ČR 7 5 1 1 14:9 16
3. Nizozemsko 7 3 1 3 13:7 10
4. Turecko 7 2 3 2 8:9 9
5. Lotyšsko 7 0 4 3 3:14 4
6. Kazachstán 7 0 1 6 5:16 1

Čtěte dále: Island dobyl Amsterodam, Turecko nemělo štěstí. Belgie zdolala Bosnu