Čeští fotbalisté v přípravném utkání v Chorvatsku prohráli 2:4 a nevyšla jim generálka na březnový zápas evropské kvalifikace proti úřadujícím mistrům světa a Evropy ve Španělsku. Tým kouče Michala Bílka v Pule v prvním zápase letošního kalendářního roku selhal především v obraně. Češi v samostatné reprezentační historii poprvé v zápase inkasovali čtyři branky.

Hosté v Chorvatsku už ve 13. minutě prohrávali o dvě branky, do poločasu ještě stačili vyrovnat Sivok s Rosickým. Na další dvě trefy domácích po poločase ale už reagovat nedokázali. Dvěma trefami se blýskl Kalinič, jednou zamířili do černého Eduardo a Iličevič.

Češi v Chorvatsku toužili zatřást s třináctizápasovou neporazitelností domácího týmu a přestože v Pule nasadili jediného klasického útočníka Rezka, patřily jim úvodní minuty. Debutant v základní sestavě Petržela se rychle blýskl dvěma nadějnými akcemi na pravé straně zálohy, ale o to trpčí bylo pro hosty následné vystřízlivění.

Chorvaté udeřili hned z první akce, byť zaváněla ofsajdem. Kalinič v ofsajdovém postavení pouštěl přihrávku na volného Eduarda, který našel skulinu mezi nohama brankáře Čecha a kanonýr s brazilskými kořeny po více než roce v chorvatském dresu okusil gólovou radost.

Pokud Češi v Pule chtěli testovat hlavně soudržnost obrany před těžkým zápasem ve Španělsku, pětiminutovka v první čtvrthodině pro ně musela být velkým varováním.

První rána přišla hned v úvodu

Hned ve 13. minutě si Kalinič nerušeně naskočil na centr, důrazně ve vzduchu odstavil stopera Romana Hubníka a zajistil domácím už dvoubrankový náskok. Pro Čechy, kteří poslední tři duely uhájili čisté konto, to byla rána.

Tým kouče Bílka se ale nepoložil. Nejprve ve velké šanci selhal Plašil, avšak čtyři minuty po druhé inkasované brance si nachystali gólovou odpověď: na Plašilův roh naskočil navrátilec do sestavy Sivok a gólman Runje jeho hlavičku krotil až za brankovou čarou. Sivok se tak v národním týmu uvedl stejně jako loni v červnu, kdy také proti Spojeným státům skóroval, než jej vyřadilo zranění kolena.

Snížení Chorvaty znejistilo. Brankář Runje si málem při odkopu napálil rotující míč do vlastní brány, závěr první půle si podmanil český tým a herní zlepšení dokumentoval i druhou brankovou akcí. Petrželův centr chytře přenechal Rezek nabíhajícímu Rosickému a reprezentační kapitán ranou zblízka ukončil čekání na svoji první branku v letošní sezoně.

Necid hru oživil

Rosického vyrovnání českému týmu zjevně dodalo elán. Nový muž na hřišti Necid hned po přestávce nebezpečně dorážel na chorvatskou branku společně s Plašilem. Českou ofenzivu přišel navíc povzbudit i nejlepší ligový střelec Michal Hubník, který se na hřišti sešel s bratrem Romanem a v českém týmu se tak po téměř devíti letech objevila sourozenecká dvojice.

Na druhé straně se ale zase radovali efektivní Chorvaté, kteří přitom dlouho vypadali, jako by ani neměli zájem hrát. Po hodině hry čeští zadáci znovu nepokryli dlouhý pas z hloubi pole, Kalinič využil toho, že mu Čech nezmenšil střelecký úhel a ranou pod břevno domácím vrátil vedení.

To se v 74. minutě podruhé v zápase navýšilo na dvě branky. Brankář Čech vyrazil do hřiště zabrzdit další kontr domácích, po dvou kličkách protihráčům předal míč Polákovi, ten jej ztratil a Iličevič z 45 metrů poslal oblouček do opuštěné brány.

Gólman Čech tak zažil jeden z nejméně povedených zápasů v kariéře, jako by na něm ležel stín nedělního utkání Chelsea, kdy se chybou podepsal pod trefu Liverpoolu. Nyní bude v kronikách uveden jako první brankář v historii české reprezentace, jenž v zápase inkasoval čtyřikrát. Češi si tak z Puly před kvalifikační bitvou ve Španělsku neodvážejí povzbudivý výsledek.

Přípravné fotbalové utkání v Pule

Chorvatsko - ČR 4:2 (2:2)
Branky: 13. a 61. Kalinič, 9. Eduardo, 74. Iličevič - 20. Sivok, 45. Rosický. Rozhodčí: Orsato - Tonolini, Di Fiore. ŽK: Dujmovič - Kadlec. Diváci: 9200.

Chorvatsko: Runje - Srna, Čorluka (46. Lovren), Šimunič, Pranjič (46. Strinič) - Iličevič (81. Vrsaljko), Rakitič, Vukojevič (46. Vukojevič), Kranjčar - Kalinič (63. Jelavič), Eduardo (46. Petrič). Trenér: Bilič.
ČR: Čech - Pospěch, R. Hubník, Sivok, Kadlec (76. Limberský) - Hübschman, Polák (81. Rajnoch) - Petržela (57. M. Hubník), Rosický (63. Štajner), Plašil (68. Pudil) - Rezek (46. Necid). Trenér: Bílek.