V semifinálovém thrilleru byla šťastnější Chelsea

Londýn - Po vítězství nad Liverpoolem 3:2 v prodloužení postupuje tým s Petrem Čechem do finále LM.

30.4.2008

Radost Petra Čecha a kapitána Chelsea Johna Terryho.Foto: REUTERS/Dylan Martinez

Co se dvakrát nepovedlo José Mourinhovi, to s Chelsea napoprvé dokázal Avram Grant. Izraelský kouč dovedl londýnský celek do finále nejprestižnější klubové soutěže.

O postupu muselo rozhodnout až prodloužení. V něm Blues dokázali dát o jeden gól více než jejich anglický rival a po výhře 3:2 se mohou těšit na finálový souboj s Manchesterem United.

Oba trenéři měli k dispozici téměř nejsilnější možné sestavy. Hostům chyběl pouze zraněný Fabio Aurelio. V základní sestavě tak dostal od trenéra Beníteze důvěru i smolař prvního utkání John Arne Riise. V dresu domácích se představil i kapitán Frank Lampard, který kvůli úmrtí své matky vynechal sobotní utkání Premier League proti Manchesteru United.

Úvodní minuty mnoho vzruchu před oběma brankami nepřinesly. Oba týmy předvedly na děštěm zkrápěném trávníku poměrně mnoho nepřesných přihrávek.

První střely se vyprodaný Stamford Bridge dočkal na konci páté minuty. Pokus Didiera Drogby však nemohl brankáře Reinu zaskočit. Španělský gólman následně mohl jen pohledem kontrolovat Essienovi ránu nad.

Liverpool se osmělil až po deseti minutách. Po narážečce Benayouna s Gerrardem se do slibné pozice dostal Fernando Torres, dobře vyběhnuvší Čech však jeho pokus vyrazil.

Ve 12. minutě se do dobré šance hnal znovu agilní Drogba, Škrťel mu však míč ukopl do zámezí. Slovenský obránce si ovšem při zákroku přivodil zranění, a o několik minut později musel přenechat své místo na hřišti Sami Hyypiemu.

Krátce před tím znovu pozlobil obranu hostí Drogba. První velká chvíle třicetiletého útočníka Pobřeží Slonoviny přišla ve 33. minutě. Kalou využil svého sporného postavení na hranici ofsajdu a po levém křídle utekl liverpoolské obraně. Reina jeho pokus vyrazil pouze k Drogbovi, a ten přízemní střelou k bližší tyči vytvořil pro Blues výbornou výchozí pozici do zbytku zápasu.

Liverpool se až do konce první půle nezmohl na výraznější odpověď. Naopak. Ve 42. minutě byl blízko druhé branky domácích Michael Ballack. Německý záložník však svůj pokus z přímého kopu poslal těsně vedle pravé tyče.

Torres konečně vyzrál na Čecha

Do druhé půlce však Liverpool vstoupil mnohem razantněji. Tři minuty po jeho zahájení musel Čech vytáhnout další skvělý zákrok, když nohou vyrazil pokus Kuyta.

Domácí se k první střele po pauze dostali až ve čtyřiapadesáté minutě. Lampardův pokus lapil do náruče připravený Reina.

Další důležitá situace přišla až o deset minut později. A stála za to. Obrana Chelsea si v 64. minutě vybrala slabou chvilku, které využila dvojice Benayoun - Torres. Izraelský záložník se od autové čáry prokličkoval až do středu pole, předložil míč do výborné pozice španělskému ostrostřelci, a ten neomylně překonal bezmocného Čecha.

Liverpoolští rázem ožili a přitlačili domácí k jejich pokutovému území. Víc než nepřesnou střelu Alonsa však z mírného tlaku nevytěžili. Úpěchem neskončilo ani Essienovo sólo na druhé straně.

S blížícím se koncem normální hrací doby začala obě mužstva, vědoma si důležitosti utkání, více taktizovat. Ani na jedné straně se už žádná útočná akce neujala, a tak muselo na řadu přijít prodloužení.

Strhující bitva se šťastným koncem pro domácí

Hned v jeho úvodu se do nadějné příležitosti dostali hosté. Riiseho centr nejprve skvěle odvrátil Ballack, poté však obrana Chelsea nechala naskočit na roh téměř neobsazeného Hyypieho. Hlavička finského obránce jen těsně minula cíl.

V 95. minutě sice dokázal Essien podruhé dostat míč za Reinu, rozhodčí však gól neuznali pro Drogbovo bránění v zákroku hostujícímu gólmanovi.
Hned za tři minuty se ovšem Blues dočkali regulérní branky. Hyypie si ve vlastním pokutovém území zpracovával míč tak nešikovně, že si vykoledoval pokutový kop za sražení Ballacka. Správně nařízenou penaltu proměnil s přehledem kapitán Lampard.

Prodloužení i nadále pokračovalo ve strhujícím tempu, které v mnohém předčilo dosavadní průběh utkání. A těsně před koncem první poloviny nastavení přišel další gól. Střídající Anelka se vyhnul ofsajdové pasti, předložil nabíhajícímu Drogbovi, a rodák z Abidžanu zamířil do podobného místa jako při své první trefě.

Stav 3:1 nevěstil pro Liverpool před posledními patnácti minutami dvojutkání nic dobrého. Naopak domácí dokázali dlouho držet míč a kontrolovali hru.

Tři minuty před koncem však Čech podcenil střelu Babela z dobrých třiceti metrů, a dal ještě hostům naději. Chelsea ovšem zbývající minuty zvládla s přehledem a může se těšit na další důležitý souboj s Manchesterem United.

Oba rivalové v boji o anglický titul si to rozdají 21. května v Moskvě i o vítězství v Lize mistrů.

FC CHELSEA - FC LIVERPOOL 3:2 po prodloužení (1:0)

Branky: 33. a 105. Drogba, 98. Lampard z pen. - 64. Torres, 117. Babel

Rozhodčí: Roberto Rosetti (It.)
Žluté karty: Alonso, Arbeloa (oba Liv.)
Diváci: 38 900
První utkání 1:1, postupuje Chelsea.

Střely (na branku): 19 (11) - 15 (5). Rohy: 5-9. Fauly: 20-19. Ofsajdy: 8-4. Držení míče: 45 % - 55 %.

Chelsea: Čech - Essien, Carvalho, Terry, A. Cole - J. Cole (91. Anelka), Ballack, Makelele, Lampard (119. Ševčenko), Kalou (70. Malouda) - Drogba. Trenér: Avram Grant.

Liverpool: Reina - Arbeloa, Carragher, Škrťel (22. Hyypiä), Riise - Kuyt, Alonso, Gerrard, Mascherano, Benayoun (78. Pennant) - Torres (99. Babel). Trenér: Rafael Benítez.

Autor: Radek Weber

30.4.2008 VSTUP DO DISKUSE

Ústavní soud ve středu rozhodne o stížnosti vyhoštěného Iráčana

Brno - Ústavní soud (ÚS) ve středu vyhlásí nález s přímou vazbou na uprchlickou krizi a právní úpravu azylu v Česku. Rozhodne o stížnosti Iráčana zajištěného loni v listopadu a brzy poté vyhoštěného do vlasti. České orgány se podle stížnosti vůbec nezabývaly jeho obavami z mučení a násilí. Policie údajně také nezohlednila jeho úmysl požádat o mezinárodní ochranu.

Povstalci v Halabu řekli Američanům, že město neopustí

Damašek - Povstalci v syrském Halabu oznámili Spojeným státům, že obléhanou východní část města neopustí. Reagovali tak na výzvu Moskvy, která je prý připravena jednat s Washingtonem o stažení všech rebelů. Informovala o tom agentura Reuters. Podle syrského vojenského zdroje má Damašek v plánu získat plnou kontrolu nad Halabem během několika týdnů.