United mají cenný bod z Liverpoolu, Čech oslavil 50. zápas výhrou

Londýn - Dostihy o anglický fotbalový trůn pokračují 8. kolem. Šlágr mezi dvěma posledními šampiony Premier League ovládla Chelsea, která smetla Leicester 3:0. Arsenal s Petrem Čechem v brance porazil Swansea 3:2 a dotáhl se na vedoucí Manchester City, který remizoval 1:1 s Evertonem.

15.10.2016 AKTUALIZOVÁNO 17.10.2016

Liverpool - Manchester United 0:0Foto: ČTK/PA/Peter Byrne

Velkou šanci dostat se do vedení proti Evertonu měl Manchester City v 43. minutě. Jagielka fauloval ve vápně Silvu, De Bruyneho penaltu ale vyrazil gólman Stekelenburg.

Přestože byli domácí "Citizens" mnohem aktivnější, první gól zápasu dali nakonec hosté. V 64. minutě s míčem téměř polovinu hřiště proběhl útočník Lukaku a překonal brankáře Brava. V posledních pěti utkáních se belgický reprezentant prosadil šestkrát.

Kapitán hostů Jagielka neprožil povedený zápas. V 70. minutě zařídil druhý pokutový kop pro Manchester, tentokrát se jeho exekuce ujal střídající Agüero, ani argentinský střelec ale proti Stekelenburgovi neuspěl. "Citizens" v této sezoně neproměnili čtyři z osmi penalt. Bod pro domácí ale posléze zachránil střídající Nolito, kterému stačila ke skórování minuta na hřišti.

Čech odehrál 50. zápas za Arsenal

Jubilejní 50. soutěžní start v dresu Arsenalu si připsal brankář Petr Čech. Přestože jej neoslavil čistým kontem, mohl se radovat z těsného vítězství proti Swansea, kterou poprvé vedl americký trenér Bob Bradley. Ve velké formě hraje Walcott, který v prvním poločase dvěma góly poslal "Kanonýry" do vedení a v devíti soutěžních zápasech této sezony se podílel na stejném počtu branek - sedm dal a u dvou asistoval.

Do přestávky ještě snížil Sigurdsson, v druhém poločase ale dvoubrankový náskok domácím vrátil Özil a stylově oslavil dnešní 28. narozeniny. Swansea se sice následně znovu dostala na dostřel po gólu Bastóna a navíc posledních 20 minut hrála přesilovku, domácí ale o šestou výhru v řadě neobrala. Arsenal porazil "Labutě" v lize na Emirates Stadium po pěti letech.

Tottenham prohrával na hřišti West Bromwiche od 82. minuty po zásahu Chadliho, který v předchozích třech sezonách působil právě v týmu "Kohoutů". Belgický záložník se podílel na šesti z posledních sedmi gólů WBA: čtyři dal a na dva přihrál. Minutu před koncem ale bod pro hosty zachránil Alli a Tottenham zůstal jediným neporaženým celkem Premier League.

Chelsea ovládla šlágr kola

Chelsea porazila Leicester jednoznačně 3:0 po gólech Diega Costy, Edena Hazarda a Victora Mosese. Úřadující mistr čeká na venkovní výhru od dubna, v této sezoně na soupeřových hřištích prohrál všechny čtyři zápasy při skóre 3:13.

Už v sedmé minutě "Blues" otevřeli skóre zápasu s Leicesterem, když Hazardův rohový kop Matič patičkou prodloužil k volnému Costovi, který si připsal sedmý gól v sezoně a vede tabulku střelců. Španělský útočník se v 62 zápasech za Chelsea přímo podílel na 50 brankách: 39 dal a na 11 přihrál. Leicester inkasoval v tomto ročníku Premier League už pátý gól po rohu, což se nepřihodilo žádnému jinému týmu.

A pro "Lišky" bylo v prvním poločase ještě hůř. Luiz z přímého kopu trefil pouze spojnici branky, v 33. minutě si už ale s gólmanem Schmeichelem poradil Hazard. Belgičan má na kontě 44 ligových gólů a od jeho debutu v soutěži v srpnu 2012 se žádný záložník neprosadil vícekrát.

Chelsea měla v druhé půli i trochu štěstí, když Luiz srazil míč do tyče vlastní branky. Blízko brance byl i domácí záložník Kanté, který se v minulé sezoně radoval z titulu Leicesteru, jeho pokus ale obránce Morgan vyrazil mimo.

Deset minut před koncem definitivně rozhodl po povedené Chalobahově efektní přihrávce Moses. Leicester z posledních tří duelů získal jediný bod a nachází se až na 13. místě.

Šlágr díky De Geovi bez gólu

Liverpool remizovali v dohrávce s Manchesterem United 0:0. Pro svěřence trenéra Jürgena Kloppa to na čtvrtém místě tabulky znamenalo přiblížení na dva body k vedoucímu Manchesteru City a druhému Arsenalu, United zůstali sedmí.

Po opatrném úvodním poločase zahrozil jako první Liverpool, když se mezi obránci protlačil do šance Can, ale De Gea jeho střelu vyrazil. Posléze si manchesterský brankář poradil i s Coutinhovým pokusem z dálky a Firminovi v závěru utkání sebral míč na poslední chvíli skluzem obránce hostů Valencia.

Liverpool tak nedokázal prodloužit sérii čtyř vítězství a ani jeho soupeř po remíze příliš nejásal, neboť z posledních pěti ligových zápasů vytěžil tým United jen pět bodů.

Anglická fotbalová liga - 8. kolo:

Chelsea - Leicester 3:0 (7. Costa, 33. Hazard, 80. Moses), Arsenal - Swansea 3:2 (26. a 33. Walcott, 57. Özil - 39. Sigurdsson, 66. Bastón), Bournemouth - Hull 6:1 (45. z pen. a 65. Stanislas, 5. Daniels, 41. Cook, 83. Wilson, 89. Gosling - 34. Mason), Manchester City - Everton 1:1 (72. Nolito - 64. Lukaku), Stoke - Sunderland 2:0 (8. a 45.+1 Allen), West Bromwich - Tottenham 1:1 (82. Chadli - 89. Alli), Crystal Palace - West Ham United 0:1 (19. Lanzini), Middlesbrough - Watford 0:1 (54. Cholevas), Southampton - Burnley 3:1 (52. a 66. z pen. Austin, 60. Redmond - 72. Vokes z pen.), Liverpool - Manchester United 0:0.

ČSSD bude chtít od začátku roku 2018 zvýšit minimální mzdu

Praha - ČSSD bude chtít od ledna 2018 zvýšit minimální mzdu a na rok 2018 zajistit důstojný růst platů ve veřejné sféře. Na tiskové konferenci po jednání širšího vedení strany to řekl předseda sociální demokracie a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ústřední výkonný výbor dnes za zavřenými dveřmi projednával přípravu na březnový sjezd ČSSD i obrysy nového programu.