Chelsea po kolapsu vypadla z Anglického poháru

Praha /AKTUALIZOVÁNO/ - Český reprezentant Jan Polák prohrál v dresu německého Wolfsburgu i třetí zápas.

19.2.2011

John Terry nemohl uvěřit, Chelsea po totálním kolapsu nestačila na Everton.Foto: ČTK

Fotbalisté Chelsea přišli o šanci získat potřetí za sebou Anglický pohár. V opakovaném zápase 4. kola doma prohráli s Evertonem na penalty 3:4. Brankář Petr Čech sice jednu z penalt zneškodnil, ale po nezdarech Anelky a Ashleyho Colea se Chelsea do osmifinále nedostala.

Londýnský klub poslal na stadionu Stamford Bridge do vedení až ve 104. minutě tvrdou ranou Frank Lampard, ale hostující Leighton Baines z trestného kopu v 119. minutě vyrovnal. Právě jeho pokus Čech hned v první sérii penaltového rozstřelu zneškodnil.

Anelkův pokutový kop však gólman Evertonu Tim Howard vyrazil a Ashley Cole poté přestřelil branku. Rozhodující penaltu proměnil kapitán Phil Neville, jehož tým s Chelsea neprohrál už v pátém soutěžním utkání za sebou.

"Blues", kteří v předchozích patnácti zápasech Anglického poháru neprohráli, tak nedokázali napodobit Blackburn. Právě ten v letech 1884 až 1886 naposledy v FA Cupu triumfoval třikrát v řadě.

"Povinný" postup de čtvrtfinále si pohlídal Manchester United po domácí výhře 1:0 nad Crawley z páté ligy. O nejtěsnějším vítězství nad soupeřem, jenž je v systému anglických soutěží o propastných 93 příček níž, rozhodl v 28. minutě hlavou obránce Manchesteru Wes Brown. Další branku se už favoritovi vstřelit nepodařilo, v poslední minutě navíc hráči Crawley trefili břevno.

Svěřenci Alexe Fergusona na stadionu Old Trafford zvítězili v osmém soutěžním utkání po sobě a v posledních 23 ligových a pohárových utkáních zde nenašli přemožitele.

Rosického gól zajistil remízu

Premiérový gól Tomáše Rosického v této sezoně stačil fotbalistům Arsenalu pouze k překvapivé remíze 1:1 v osmifinále Anglického poháru s třetiligovým Leytonem Orient.

Druhý celek anglické ligy, který v týdnu zvítězil v Lize mistrů nad Barcelonou, tak bude muset o postup do čtvrtfinále poháru bojovat v odvetě na domácím stadionu. Vítěz souboje poté vyzve Manchester United.

Arsenal, který nastoupil s mnoha změnami v sestavě včetně mladého stopera Ignasiho Miquela, byl po celé utkání podle očekávání aktivnější, ale těžko se prosazoval přes pozornou obranu. Povedlo se to až Rosickému, který v 53. minutě usměrnil odražený míč pro sebe netypicky hlavou téměř z velkého vápna přesně k tyči. Z gólu v dresu Arsenalu se radoval poprvé od 20. ledna minulého roku, kdy pokořil obranu Boltonu.

Chvíli poté mohl slavit podruhé, ale ve velké šanci ztroskotal na domácím brankáři. Podobně si vedli i jeho spoluhráči a Arsenal za to v předposlední minutě pykal. Francouzský útočník Jonathan Téhoué se protáhl mezi dvěma obránci Arsenalu a střelou pod padajícím brankářem Almuniou zařídil opakování zápasu.
I kdyby se Leytonu nepovedlo v odvetě postoupit, zápas na půdě Arsenalu bude pro třetiligový tým velkou finanční vzpruhou díky podílu na televizních právech.

Fotbalový Anglický pohár

Opakovaný zápas 4. kola: Chelsea - Everton 1:1 po prodl., pen. 3:4, Manchester City - Notts County (III.) 5:0.

Osmifinále: Birmingham - Sheffield Wednesday (III.) 3:0, Stoke - Brighton (III.) 3:0, Manchester United - Crawley (V.) 1:0,Fulham - Bolton 0:1, Leyton Orient (III.) - Arsenal 1:1 (za hosty gól Rosický).

Německo: Polák přináší Wolfsburgu smůlu

Záložník Jan Polák prohrál i třetí utkání v dresu Wolfsburgu po svém lednovém přestupu z bruselského Anderlechtu. Devětadvacetiletý reprezentant odehrál 80 minut zápasu, ve kterém jeho tým tentokrát prohrál 1:2 ve Freiburgu.

Trápící se hosty, kteří v předchozích třech utkáních ani neskórovali, poslal do vedení v 28. minutě Patrick Helmes. Těsně před přestávkou však nejprve vyrovnal Stefan Reisinger a v druhé půli výsledek otočil šestnáctým gólem v sezoně Senegalec Papiss Cissé.

Wolfsburg nebodoval ani v druhém utkání pod zastupujícím trenérem Pierrem Littbarským, z posledních 13 bundesligových zápasů jen jednou zvítězil a zůstává na patnácté pozici.

Lídr soutěže Dortmund porazil nováčka St. Pauli na svém hřišti 2:0 a naplno bodoval po dvou předchozích remízách. Skóre utkání otevřel v 39. minutě nejlepší domácí střelec Lucas Barrios desátou ligovou trefou v sezoně, náskok pojistil čtyři minuty po přestávce vlastní brankou Ralph Gunesch.

V novém roce neporažený vestfálský celek má v neúplné tabulce třináctibodový náskok na druhý Bayern Mnichov. Právě na jeho hřišti čeká Borussii v příštím kole zřejmě klíčové jarní utkání v boji o mistrovský titul.

Bayern má skalp Mohuče

Jeho obhájce Bayern vyhrál na stadionu podzimního překvapení Mohuče 3:1 a zvítězil počtvrté z posledních pěti ligových zápasů. Domácí utrpěli desátou porážku v sezoně a z páté příčky se jim vzdaluje čelo tabulky.

Bavorský velkoklub díky brankám německých reprezentantů Bastiana Schweinsteigera, Thomase Müllera a Maria Gómeze vrátil soupeři zářijovou porážku ze svého stadionu. Nejlepší střelec soutěže Gómez si osmnáctým zásahem v sezoně upevnil vedení v tabulce střelců.

Další nováček Kaiserslautern prohrál v Hannoveru jasně 0:3 a ani v šestém utkání v roce 2011 se nedočkal výhry. V záloze hostů odehrál celé utkání Adam Hloušek, Jan Morávek odešel ze hřiště jedenáct minut před koncem.

Hamburk deklasoval v severoněmeckém derby Brémy 4:0 a na svém stadionu napravil zaváhání ze středeční dohrávky proti městskému rivalovi St. Pauli. Vysokou výhru, kterou podpořil dvěma góly Peruánec Paolo Guerrero, sledovali pouze z lavičky záložník David Jarolím a brankář Jaroslav Drobný.

Německo, 23. kolo

Dortmund - St. Pauli 2:0 (39. Barrios, 49. vlastní Gunesch), Freiburg - Wolfsburg 2:1 (43. Reisinger, 69. Cissé - 28. Helmes), Hamburk - Brémy 4:0 (64. a 79. Guerrero, 42. Petrič, 86. Ben-Hatira), Hannover - Kaiserslautern 3:0 (17. a 57. Schlaudraff, 45. Abdellaoue), Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 1:1 (48. vlastní Novakovič - 68. Mohamad), Mohuč - Bayern Mnichov 1:3 (83. Allagui - 9. Schweinsteiger, 50. Müller, 77. Gómez), Leverkusen - Stuttgart 4:2 (7. a 90. Kiessling, 41. Castro, 81. Reinartz - 16. Harnik, 52. Kuzmanovič), Mönchengladbach - Schalke 2:1 (12. Reus, 23. Idrissou - 2. Kluge).

Pořadí: 1. Dortmund 23 zápasů/55 bodů,2. Leverkusen 23/45,3. Bayern Mnichov 23/42,4. Hannover 23/41,5. Mohuč 23/37.

Španělsko: Real stáhl náskok Bacelony

Fotbalisté Realu Madrid porazili ve španělské lize nováčka Levante na svém hřišti 2:0.

Hráči "Bílého baletu“ na stadionu Santiaga Bernabeua v této sezoně zvítězili ve všech 12 ligových a celkem 19 soutěžních utkáních. Jejich trenér José Mourinho tak ve středu oslaví devět let bez domácí ligové prohry. Portugalský stratég na hřišti svého týmu naposledy nebodoval před 148 zápasy ještě na lavičce Porta v portugalské nejvyšší soutěži.

Skóre dnešního utkání otevřel v šesté minutě francouzský útočník Karim Benzema, který zblízka zakončil individuální akci Argentince Ángela Di Maríi. Tři minuty před přestávkou zdvojnásobil náskok portugalský stoper Ricardo Carvalho po standardní situaci svého krajana Cristiana Ronalda. Ten v druhém poločase svých dosavadních 24 ligových branek nerozšířil, přestože měl několik slibných příležitostí.

Real tak zvládl generálku na úterní úvodní osmifinále Ligy mistrů proti Lyonu. V šesti předchozích ročnících evropské soutěže skončil madridský velkoklub hned v prvním kole vyřazovací fáze.

Valencie doma bez branek remizovala s Gijónem a po nedělním programu La Ligy může přijít o nedávno vybojované třetí místo. O záchranu bojující hostující celek, který minulý týden ukončil šestnáctizápasovou vítěznou sérii Barcelony, tak obral o body dalšího favorita.

Messi zachránil Barcelonu

Fotbalisté Barcelony se po výhře 2:1 nad Bilbaem udrželi v čele tabulky španělské ligy s pětibodovým náskokem na druhý Real Madrid. Na tříbodoví zisk se však Katalánci ve 24. kole hodně nadřeli. Zajistil jim ho až deset minut před koncem Lionel Messi, který se svým pětadvacátým gólem v sezoně dostal do čela tabulky střelců před Cristiana Ronalda.

Barcelona doma potvrdila roli favorita hned ve 4. minutě. Xavi vyslal za obranu Alvése, ten našel nabíhajícího Villu a pro španělského kanonýra nebyl problém pošestnácté v sezoně skórovat. Po změně stran však sudí odpískal ve prospěch Bilbaa pokutový kop a Iraola vyrovnal. Až deset minut před koncem utekl po pravé straně znovu Alvés, našel Messiho a ten rozhodl.

Souboj českých fotbalistů ve španělské lize vyzněl pro Tomáše Ujfalušiho. Atlético Madrid po sérii čtyř porážek zvítězilo v Zaragoze 1:0, Ujfaluši i domácí zadák Jiří Jarošík odehráli celý zápas.

Ujfaluši lepší Jarošíka

Sobotní utkání na stadionu La Romareda rozhodl gól argentinského útočníka Sergia Agüera z 65. minuty. Do té doby domácí tým při soupeřových příležitostech několikrát podržel brankář Leo Franco, v závěru naopak tlačila Zaragoza a mohla vyrovnat.

Nigerijec Ikechukwu Uche, který se vrátil po zranění kolena a téměř půldruharoční pauze, trefil v 88. minutě břevno. O chvíli později podobně dopadla i šance jeho spoluhráče Nicolase Bertola.

Agüero, jenž dal osmý gól v sezoně, zápas kvůli svalovému zranění nedohrál. Atlético je v tabulce sedmé a opět se přiblížilo k pozicím, které zajišťují účast v pohárové Evropě. Zaragoza klesla na osmnácté místo, které znamená sestup.

V utkání mezi Almeríí a La Coruňou se stal nečekaným hrdinou hostující brankář Daniel Aranzubia, který ve čtvrté minutě nastavení naběhl do vápna soupeře na rohový kop a svým premiérovým gólem v kariéře vybojoval pro La Coruňu bod za remízu 1:1.

"Tohle nenatrénujete. Byla to otázka štěstí. Prostě to někdy takhle vyjde," řekl pro španělský rozhlas Aranzubia. "Párkrát už jsem ve vápně soupeře byl, ale nikdy z toho nebyl gól. Až dnes. Jen jsem se snažil kopírovat to, co dělali moji spoluhráči," dodal.

Španělsko, 24. kolo

Valencie - Gijón 0:0
, Real Madrid - Levante 2:0 (6. Benzema, 41. Carvalho),Zaragoza - Atlético Madrid 0:1 (65. Agüero), Almería - La Coruňa 1:1 (48. Piatti - 90. Aranzubia), Getafe - Santander 0:1 (88. Pinillos), Pamplona - Espaňol Barcelona 4:0 (14. a 55. z pen. Nekúnam, 80. Lolo, 88. Soriano), Villarreal - Málaga 1:1 (36. Ruben - 82. Fernandez), FC Sevilla - Alicante 1:0 (21. Rakitič), FC Barcelona - Bilbao 2:1 (4. Villa, 80. Messi - 50. Iraola z pen.).

Pořadí:1. FC Barcelona 24 zápasů/65 bodů,2. Real Madrid 24/60,3. Valencie 24/48,4. Villarreal 24/46,5. Bilbao 24/38.

Itálie: Inter udolal Cagliari

Fotbalisté mistrovského Interu Milán porazili v italské lize Cagliari 1:0 a na svém hřišti zvítězili v devátém soutěžním utkání za sebou. Utkání na San Siru rozhodl Andrea Ranocchia pravděpodobně z ofsajdové pozice.

Zimní defenzivní posila z Janova tečovala v sedmé minutě po standardní situaci Chardžův pokus do branky a rozhodčí přes protesty hostů jeho premiérový zásah v Interu uznal.

Svěřenci trenéra Leonarda naplno bodovali v pátém z posledních šesti ligových utkání.

Interu se alespoň výsledkově povedla generálka na středeční úvodní utkání osmifinále Ligy mistrů proti Bayernu Mnichov, který je opakováním posledního finále elitní soutěže.

Juventus zaváhal v Lecce

Fotbalisté AS Řím potvrdili svou aktuální krizi. Z posledních pěti soutěžních zápasů tak uhráli jedinou remízu a inkasovali 15 branek. Trenér Claudio Ranieri se proto krátce po zápase rozhodl rezignovat na svůj post, a vyslyšet tak fanoušky, kteří volali po jeho odvolání.

Římané přitom měli velmi dobře našlápnuto na to zapomenout na nevydařené předchozí únorové zápasy. Kapitán Totti nejprve připravil góly pro obránce Mexese a Burdissa a po změně stran sám zvýšil už na 3:0. Jenže hned za minutu snížil Palacio a odstartoval nečekaný obrat.

Argentinský útočník, známý svým copánkem, se trefil ještě jednou a v 86. minutě připravil vítězný gól pro mladíka Paloschiho, který se rovněž prosadil dvakrát. Na obratu se svým výkonem podílel i bývalý hráč pražské Sparty Juraj Kucka.

Kozák odehrál celý zápas

Naopak druhý z římských celků Lazio popáté za sebou bodoval, když doma porazil Bari 1:0 gólem Hernanese. Za vítěze odehrál celé utkání český útočník Libor Kozák, před zraky trenéra národního týmu Michala Bílka se však tentokrát střelecky neprosadil.

Vedoucí příčku si pojistil AC Milán, který zvítězil 2:1 na půdě Chieva. Do vedení poslal lídra tabulky Brazilec Robinho, který si však při zpracování pomohl rukou. Domácí sice srovnali, ale osm minut před koncem předvedl střídající Pato povedenou samostatnou akci, uvolnil se přes tři obránce a střelou k tyči rozhodl.

AC Milán tak vede stále o tři body před druhou Neapolí, která si dnes poradila s Catanií 1:0. A to i přesto, že nejlepší střelec ligy Cavani tentokrát neproměnil pokutový kop a nerozšířil sbírku deseti branek z posledních sedmi ligových zápasů. Zastoupil ho však Zuniga. Neapol neinkasovala počtvrté za sebou a potřinácté z posledních šestnácti zápasů.

Juventus přišel o Buffona

Fotbalisté Juventusu Turín prohráli 0:2 na hřišti Lecce, když už od 12. minuty hráli bez vyloučeného gólmana Gianluigiho Buffona, který zahrál rukou vně pokutového území. I domácí po změně stran přišli o jednoho hráče, to však již vedli o dvě branky a náskok si pohlídali. Po teprve druhé výhře z posledních devítidomácích zápasů se Lecce dostalo z pásma sestupu.

Juventus šel do utkání jako favorit, ale papírové předpoklady vzaly za své ve 12. minutě. Domácím vyšel brejk a jejich útočník postupoval sám na Buffona. Brankář Juventusu mu vyběhl v ústrety, ale protihráč byl u míče dřív a Buffon zahrál rukou. Následovala červená karta a Juventus musel hrát v oslabení, čehož domácí dvakrát využili.

Juventus venku vyhrál jediné z posledních šesti utkání a znovu si zkomplikoval boj o první čtyři příčky, zaručující start v Lize mistrů. Český obránce Zdeněk Grygera zůstal jen mezi náhradníky Juventusu.

Itálie, 26. kolo:

Boloňa - Palermo 1:0 (90. Paponi), Inter Milán - Cagliari 1:0 (7. Ranocchia), Lecce - Juventus Turín 2:0 (32. Misbáh, 48. Bertolacci), Chievo - AC Milán 1:2 (61. Fernandes - 25. Robinho, 82. Pato), FC Janov - AS Řím 4:3 (52. a 74. Palacio, 68. a 86. Paloschi - 6. Mexes, 16. Burdisso, 51. Totti), Fiorentina - Sampdoria Janov 0:0, Lazio Řím - Bari 1:0 (6. Hernanes), Parma - Cesena 2:2 (64. Crespo z pen., 89. Palladino - 31. Rosina, 79. Sammarco), Udine - Brescia 0:0, Neapol - Catania 1:0 (25. Zuniga).

Pořadí:1. AC Milán 26 zápasů/55 bodů,2. Neapol 26/52,3. Inter Milán 26/50,4. Lazio Řím 26/48,5. Udine 26/44.

19.2.2011

Hlavní třídy se zcela promění, Praha dá na jejich obnovu miliardu

Praha /INFOGRAFIKA/ - Během dvou let se velké třídy v metropoli zcela promění. Začnou rekonstrukce čtyř ulic, které dostanou úplně novou podobu. Vše vyjde na více než miliardu korun.

Soud uznal bývalé manažery Key Investments vinnými

Praha - Pražský městský soud v pátek uznal vinu tří bývalých členů představenstva společnosti Key Investments (KI). Podle obžaloby způsobili 45 zákazníkům firmy škodu 873,7 milionu korun, když spravovali jejich peníze při obchodování s cennými papíry. Tresty soud sdělí na závěr obsáhlého rozsudku, který bude předčítat zhruba hodinu. Bývalým manažerům hrozí až osm let vězení za porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.